Connect with us

اخبار ساحوی

آبخیری دریای آمو به باشنده گان قرقین جوزجان مشکل آفرید

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

amoآبخیزی دریای آمو بار دیگر سبب تخریب هزاران جریب زمین و صدها خانه در ولسوالی قرقین و خماب ولایت جوزجان شده است.

باشندگان این مناطق می گویند: اگر دولت مرکزی در این قسمت توجه نکند به زودی چندین مکتب که زیر تهدید شدید آب دریا قرار دارد تخریب خواهد شد.

حق نظر قرقین عضو نظارت معارف ولسوالی قرقین میگوید: قبل از این آبخیزی ها یک قبرستانی را تخریب نموده بود، در حال حاضر در یک کیلو متری مکاتب رسیده است به گفته اوتخریبات دریا هم اکنون وقفه یی جریان داشته، مکتب متوسطه جوی سرای،مکتب مرکزی مخدومقلی فراغی ولیسه ذکور دینار تحت تهدید شدید آب خیزی دریا قرار دارد اگردولت توجه نکند به زودی این مکاتب ما ازبین خواهد رفت.

با این حال والی جوزجان تاکید می کند به آسیب دیدگان کمک صورت می گیرد اما برای کار اساسی حکومت محلی امکاناتی در دست ندارد.

عبدالشکور جاهد ولسوال قرقین نیز با تایید این موضوع می گوید: ازسال 1388الی سال1395بیشتر از900منزل رهایشی تخریب شده ودرحال حاضر 50منزل دیگر تحت تهدید دریا قرار دارد به گفته اقای جاهد همین حالا یک قریه به کلی ازبین رفته واهالی قریه به ساحات ریگستانی متواری شده و50 خانواده دیگر در خطر هستند که مکاتب ومساجد هم از این خطر به دور نیستند.

عبدالقادر مالیه معاون شورای ولایتی جوزجان نیز میگوید روزپیش 6 منزل تخریب گردیده و مردم در حالت بدی قرار دارند آقای مالیه میگوید کار های که مقامات محلی بخاطر حل این مشکل انجام میدهد بسنده نمی باشد، باید دولت مرکزی کار بنیادی را بخاطر حل این مشکل انجام دهد.

در همین حال مولوی لطف الله عزیزی والی جوزجان می افزاید که آنها هیائتی را جهت بررسی به محل اعزام مینمایند و تلاش دارند تا با امکانات دست داشته هر چه عاجل به این مشکل رسیدگی نمایند، اما عجالتا” کار اساسی که مقامات محلی بتوانند به خاطر حل این معضل انجام دهند در توان ندارند.

دراین حال مردم محل  دولت را به بی توجهی محکوم نموده  میگویند با وجود که دولت طی 13 سال  ده ها هزار دالر  در این عرصه به مصرف رسید، اما  کار بنیادی که بتواند پاسخگوی مشکلات مردم باشد انجام نداده اند.

مسئولان محلی قرقین ادعا دارند که تقریبا 65سال قبل این ولسوالی دارای 14روستا بود که رفته رفته در اثر عدم توجه دولت این رقم  به 3روستا رسیده و 11روستا دیگر  طعمه دریای آمو شده است.

Advertisement

اخبار ساحوی

زنی در ولایت لغمان چهارنوزاد به دنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۹, ۱۴۰۱)

منابع محلی از ولایت لغمان می‌گویند که یک خانم که باشنده ولسوالی علینگار این ولایت می‌باشد روز جمعه (۲۷ عقرب) در شفاخانه‌ی مرکزی چهار نوزاد به دنیا آورد.

به نقل از داکتران این شفاخانه نوزادان، سه پسر و یک دختر اند.

داکترپاینده محمد سهاک، رییس شفاخانه ی مرکزی لغمان به خبرگزاری باختر گفته است که وضع صحی مادر و نوزادان، خوب است.

پدر نوزادان در گفتگو با خبرگزاری باختر گفته است از این که صاحب چهار فرزند شده است بسیار خوشحال است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

وقوع یک انفجار در ولایت تخار؛ تلفاتی در پی ندارد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۵, ۱۴۰۱)

منابع محلی در ولایت تخار از وقوع یک انفجار خبر داده و می‌گویند که موتر حامل زندانیان در مرکز این ولایت هدف انفجار ماین قرار گرفته است.

این انفجار قبل از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۵عقرب) در سرک سوم گدام، مقابل دروازه‌ی محکمه شهر تالقان، مرکز ولایت تخار رخ داده است.

دفتر مطبوعاتی قومندانی امنیه امارت اسلامی در تخار نیز وقوع این انفجار را تایید کرده است.

این نهاد امنیتی در خبرنامه‌ای گفته که انفجار خفیف بوده و به کسی آسیب نرسیده است.

شاهدان رویداد می‌گویند انفجار ناشی از ماین جاسازی شده بوده و هنگام انتقال محبوسین به محکمه رخ داده و تلفات در پی ندارد.

به گفته شاهدان در این انفجار رنجر پولیس و کاستر قسماً تخریب شده است.

تاکنون مسوولیت این حمله را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

گلچرن؛ یگانه شهروند اهل هنود کشور که نمی‌خواهد افغانستان را ترک کند

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۸, ۱۴۰۱)

گلچرن سینگ، یگانه شهروند اهل هنود کشور در ولایت ننگرهار می‌گوید؛ خانواده‌های سیک و اهل هنود به دلیل نا امنی‌ها و ترس از حملات هدفمند به کشورهای خارجی مهاجرت کرده اند، اما او نمی‌خواهد وطن اش را ترک کند و قصد دارد در افغانستان بماند.

آقای سینگ از امارت اسلامی می‌خواهد برای تامین امنیت اش کوشا باشد.

در گوشه‌ی از شهر جلال آباد، در کنار درمسال اهل هنود بسیاری از دکان‌های یونانی سیک‌ها نیز وجود داشت.

اکنون اما تنها دکان گلچرن سینگ در آنجا مانده و بقیه به دلیل ترس از حملات اخیر بر هندوها رخت سفر بستند و از افغانستان مهاجرت کردند.

گلچرن می‌گوید؛ هزاران خانواده سیک در کابل و ننگرهار زیست داشتند که اکنون بیشتر آنها به کشورهای دیگر همچون هند، انگلستان و کانادا پناهنده شده اند.

گلچرن سینگ می‌گوید که:« در گذشته در ولایت ننگرهار شمار فامیل‌های ما به ده هزار میرسید، اما اکنون تنها من مانده ام. زمانی که وضعیت خراب شد و ناامنی شد ما قربانی وضعیت شدیم.»

هرچند این تنهایی برای او سخت میگذرد و از رفتن عزیزان‌اش ابراز نا راحتی می‌کند، اما می‌گوید که نمی‌خواهد از خانه اصلی‌اش برود و کشورش را ترک کند.

بسیاری‌ها در ننگرهار به امید روزی هستند که دوباره شهروندان اهل هنود کشور به افغانستان برگردند تا به زیبایی افغانستان افزوده شود.

درهمین حال، باشده‌گان ننگرهار می‌گویند سیک‌ها مردم بی‌آزار و روشنفکر هستند از این رو باید دولت با آنان همکاری لازم داشته باشد.

شماری زیادی از خانواده‌های اهل هنود از افغانستان در حالی رخت سفر بستند و راه مهاجرت در پیش گرفتند که، امارت اسلامی کمیسیونی را برای بازگشت شخصیت‌ها و افغان‌های بیرون از کشور ایجاد کرده است معلوم نیست که برای برگشت اهل هنود هم تلاش شده و یا خیر ؟

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!