Connect with us

رویداد های اخیر

آسیب دیده‌گان زلزله اخیر پکتیکا: روند توزیع کمک‌ها ناعادلانه است

منتشر شده

در

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

شماری از آسیب دیده‌گان زلزله اخیر در پکتیکا روند توزیع کمک‌ها به مردم را ناعادلانه می‌خوانند و تاکید می‌کنند بخش کوچکی از کمک‌های جمع شده به مستحقین رسیده است.

برخی از باشندگان ولسوالی گیان که حدود سه هفته پیش در اثر زلزله خانه‌های شان ویران و شماری از اعضای فامیل خود را نیز از دست داده اند از حکومت می‌خواهند که شفافیت در روند توزیع کمک‌ها به مردم آسیب دیده از اثر زلزله اخیر را به میان آورد.

هرچند پس از وقوع زلزله کمک‌های زیادی از آدرس حکومت و نهادهای ملی و بین‌المللی امداد رسان به این ولسوالی سرا زیر شده است، اما شماری از آسیب دیده‌گان روند توزیع کمک‌ها را نا عادلانه می‌خوانند و می‌گویند بخش کوچکی از کمک‌ها به مستحقین توزیع شده است.

باشنده‌گان این ولسوالی از حکومت خواستار شفافیت در روند توزیع کمک‌ها اند.

محمد حسین، باشنده ولسوالی گیان می‌گوید که:”به این کمک‌ها چیزی نمیشود چرا که من یک اتاق را جور میکنم بالای یک اتاق یک لک افغانی مصرف می‌شود، اما تا هنوز بدست ما پنج هزار هم نرسیده است و با پنج هزار هیچ چیز نمی شود حتی یک چای روزانه هم نمیشود. “

عمرخان، باشنده ولسوالی گیان می‌گوید که:”صدای ما را کسی نشنید بارها مراجعه کردیم حتی امروز کمک نقدی آمده بود و نام نویسی می‌کردند اما تنها به کسانی داده شد که واسطه داشتند اما در حالی که خانه‌های ما ویران شده اما کسی برای ما پول نداد.”

از سوی هم شماری از باشنده‌گان دیگر ولسوالی گیان می‌گویند که مردم این ولسوالی در زلزله اخیر بر علاوه تلفات انسانی خسارات هنگفتی مالی را متقبل شده اند و باید در قسمت ساخت و ساز خانه‌های آسیب دیدگان کمک‌های بنیادی صورت بگیرد.

ظفرخان، باشنده ولسوالی گیان می‌گوید که:”ولسوالی گیان بسیار ساحه تنگ دارد اما مردمی که در اینجا زندگی می کنند زیاد اند و حکومت باید در ساحات دیگر پکتیکا و یا سایر ولایات برای مردم زمین توزیع کند و تلفات زیاد هم ناشی از همین زیاد بودن مردم در ساحه کم است.”

داوودخان حقمل، باشنده ولسوالی گیان می‌گوید که:”در حال حاضر اگر در قسمت ساخت و ساز خانه با مردم کمک صورت نگیرد مردم ما ظرفیت اقتصادی ندارند که خانه‌های خود را دوباره جور کنند”.

در همین حال مسؤلان در کمپ جمع‌آوری کمک‌ها در ولسوالی گیان هرچند بعضی مشکلات در توزیع کمک‌ها به آسیب دیدگان را می پذیرند اما می‌گویند برای شفاف بودن این روند از طریق امامان مساجد و بزرگان قومی روند توزیع کمک‌ها را به پیش می‌برند.

سید حسن، مسؤل توزیع کمک‌ها به آسیب دیدگان در ولسوالی گیان می‌گوید که:”در حد امکان پروسه شفاف است اما بعضی مشکلات است مثلا یکی دو خانه در یک منطقه تخریب شده و درست رسیدگی کرده نتوانستیم اما تمام کمک‌ها به اساس لیست ترتیب شده توزیع می‌شود و شخصی به کسی چیزی داده نشده است فقط به کسانی داده می‌شود که از طریق ملا امام یا بزرگان قومی درج لیست شده اند.”

در زمین زلزله اخیر هرچند هزاران خانه مسکونی در ولسوالی‌های برمل و گیان پکتیکا به مخروبه مبدل شده است، اما حکومت می‌گوید تلاش می‌کنند تا در قسمت ساخت و ساز دوباره این خانه‌ها به مردم آسیب دیده کمک‌های بنیادی را انجام بدهند.

رویداد های اخیر

سفارت افغانستان در هند فعالیت‌های خودرا به حالت تعلیق درآورد؛ دیپلومات‌ها به اروپا و امریکا رفتند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۴۰۲)

رویترز به نقل از سه مقام سفارت افغانستان در هند روز جمعه گزارش داد که این سفارت پس از خروج سفیر و سایر دیپلومات‌های ارشد به مقصد اروپا و ایالات متحده که در آنجا پناهندگی دریافت کردند، فعالیت‌هایش را به حالت تعلیق درآورد.

هند امارت اسلامی را به رسمیت نمی شناسد و پس از رویکار آمدن امارت اسلامی در سال ۲۰۲۱، سفارت خود را در کابل بست، اما دهلی نو به سفیر و کارمندان مأموریتی که توسط دولت اشرف غنی، رئیس جمهور مخلوع افغانستان گماشته شده بودند، اجازه داده بود که ویزه صادر نمایند و موضوعات تجاری را مدیریت کنند.

به گزارش رویترز، حداقل پنج دیپلومات افغان هند را ترک کرده اند. یکی از مقامات سفارت افغانستان گفت که دولت هند اکنون این مجتمع دیپلوماتیک را به عنوان سرپرست تصاحب خواهد کرد.

یک مقام وزارت خارجه هند در دهلی نو در پاسخ به سوالی درباره این موضوع، بدون ارائه جزئیات گفت که آنها در حال بررسی تحولات هستند.

امارت اسلامی تاکنون در رابطه به این موضوع واکنش نشان نداده است.

هند یکی از کشورهایی است که ماموریت کوچکی در کابل برای تسهیل تجارت، کمک های بشردوستانه و کمک‌های طبی دارد. تجارت دوجانبه در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به ۱.۵ میلیارد دالر رسید، اما پس از روی کار آمدن امارت اسلامی به شدت کاهش یافت.

در اوایل ماه جاری، صدها محصل افغان که علیرغم انقضای ویزه تحصیلی شان در هند زندگی می‌کنند، ، تظاهراتی را در دهلی نو برگزار کردند و از دولت هند خواستند که اقامت شان را تمدید کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دشمنی ۱۷ ساله میان دو خانواده در ننگرهار به دوستی مبدل شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۴۰۲)

مسوولان محلی ننگرهار می‌گویند که دشمنی ۱۷ ساله میان دو خانواده طی یک جرگه در ولسوالی سپین‌غر این ولایت با پادرمیانی مقامات امارت اسلامی به دوستی مبدل شد.

نصرالله حقیار، قوماندان امنیه ولسوالی سپین‌غر ننگرهار، در این نشست گفت: «کسانی که میان مسلمانان اتفاق ایجاد می‌کنند، چی از لحاظ قومی باشد و یا خانواده در قلب ما جا دارند.»

از سویی هم، اعضای خانواده‌های درگیر نیز از این‌که دشمنی ۱۷ ساله آن‌ها به دوستی مبدل شده است، خرسند اند.

در همین حال، بزرگان قومی گفته‌اند اگر کسی دوباره به دشمنی دامن بزند، مبلغ دوصد هزار افغانی جریمه خواهد شد.

عصمت‌الله شینواری، بزرگ قومی در ننگرهار، گفت: «جرگه چیزی است که به بسیار وقت کم و با مصرف کم یک موضوع می‌تواند در آن حل شود.»

با این حال، مسوولان ریاست سرحدات، اقوام و قبایل همچنان خاطر نشان کردند که پس از حاکمیت امارت اسلامی تاکنون بیش از ۴۰ دشمنی بزرگ و کوچک را با همکاری بزرگان قومی در این ولایت به دوستی مبدل کرده‌اند.

این در حالی است که پس از حاکمیت امارت اسلامی نه تنها در ولایت ننگرهار بلکه در بسیاری از ولایات کشور، روند آشتی‌دادن خانواده‌های درگیر به سرعت جریان دارد و از طریق جرگه بسیاری از مناقشات خانواده‌ها حل شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سرپرست وزارت آب و انرژی: مدیریت منابع آبی به‌گونه جدی آغاز شده است

Published

on

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت آب و انرژی می‌گوید که امارت اسلامی افغانستان مدیریت منابع آبی را به شکل جدی آغاز کرده است.

عبداللطیف منصور در یک گفتگوی ویژه با آریانانیوز گفته است که به دلیل خشکسالی‌های اخیر، مردم کشور با کمبود آب آشامیدنی صحی مواجه هستند و برای حل این مشکل، این وزارت مدیریت جدی منابع آب را آغاز کرده است.

آقای منصور همچنان با اشاره به نگرانی برخی کشورهای همسایه در مورد اقدامات امارت اسلامی برای مدیریت آب‌های افغانستان و ایجاد کانال قوش‌تیپه می‌گوید، کشورهای که از این بابت نگرانی دارند می‌توانند از طریق مذاکره نگرانی‌های خود را با امارت اسلامی شریک بسازند.

منصور افزوده که در سال جاری سه میلیارد افغانی بودجه انکشافی به این وزارت در نظر گرفته شده است که بیشتر این بودجه صرف پروژه‌های ناتمام بندهای آبی خواهد شد.

با این حال، او تصریح کرده که ظرفیت تولید ۳۰ هزار میگاوات برق در کشور وجود دارد و این وزارت اقداماتی را برای جلب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در بخش تولید انرژی انجام داده تا افغانستان در درازمدت از ناحیه برق به خودکفایی برسد.

سرپرست وزارت آب و انرژی خاطر نشان کرد که برای جلب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در بخش تولید انرژی در کشور آماده هرگونه همکاری با سکتور خصوصی اند و تمامی سهولت‌ها را به آنان مهیا خواهند ساخت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!