Connect with us

صحت

آغاز دور تازه واکسیناسیون پولیو در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۲۲, ۱۴۰۰)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) امروز (دوشنبه، ۲۲قوس) از آغاز چهارمین دور کمپاین چهار روزه واکسین پولیو در افغانستان خبر میدهد.

به گفته‌ای یونیسف در این دور قرار است ۹.۹ میلیون کودک در سراسر کشور واکسین پولیو دریافت خواهند کرد.

یونیسف افزوده که در چندین ولایت جنوب شرقی، غربی و شمالی کشور این کمپاین یک هفته بعد آغاز می‌شود.

این دومین دور کمپاین واکسین پولیو است که و ساحاتی را تحت پوشش قرار میدهد که قبلا از واکسین کرونا باز مانده بودند.

دیپینگ لو، مسوول سازمان جهانی صحت در افغانستان، در این مورد گفت: “ما تلاش‌ها را افزایش می‌دهیم تا بتوانیم اطفال بیشتر را در سراسر کشور پوشش بدهیم. اما نیاز است که ما به گونه دوامدار به ساحات، به خصوص جاهایی که در سال‌های گذشته ما نتوانستیم به آنجا برویم، دسترسی داشته باشیم تا به گونه سریع معافیت در برابر ویروس پولیو را ایجاد کنیم.”

یونیسف می‌گوید که در سال ۲۰۲۱ تنها چهار رویداد واکسین پولیو در افغانستان گزارش شده است. از همین‌رو، امسال کمترین رویدادهای پولیو در افغانستان کشف شده است و افزوده است که این بهترین فرصت برای ریشه‌کن سازی مرض فلج اطفال در افغانستان می‌باشد.

یونیسف همچنان خواهان تامین امنیت کارمندان صحی در سراسر افغانستان شده است.

در همین حال، مسوولان سازمان جهانی صحت در هرات می‌گویند که در این ولایت بیش از ۶۴۰ هزار طفل واکسین خواهند شد.

مسوولان هشدار می‌دهند که ویروس پولیو در این حوزه هنوز فعال است و هزاران کودک در خطر بیماری فلج دایمی قرار دارند.

داکتر محمد آصف کبیر، معاون ریاست صحت عامه هرات گفت: “امیدوار استم خانواده‌ها همکاری داشته باشند، اطفال که به هر دلیل در دوره گذشته واکسین نشده اند، باید واکسین شوند. واکسین گرفتن ارزش این را دارد تا اطفالی را که خواب استند و یا نوزاد استند آورده و واکسین کنیم.”

اخبار ویژه

اوگاندا حداقل یک مورد «تب ابولا» را تایید کرد

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۱)

مقام‌های صحی اوگاندا روز سه‌شنبه، ۲۰ سپتامبر (۲۹ سنبله) گزارش دادند که تست مردی که یک روز قبل فوت کرده بود برای ویروس عامل ابولا مثبت بوده است.

آنها در بیانیه‌ای گفتند که هنوز مشخص نیست که این مرد چگونه به ابولا مبتلا شده است. او در شهر موبنده در مرکز اوگاندا، در حدود ۱۵۰ کیلومتری غرب کامپالا، زندگی می کرد.

دراین بیانیه آمده است که شش نفر دیگر در همان منطقه در اوایل ماه سپتامبر پس از تحمل “یک بیماری عجیب” جان باختند.

ابولا که از طریق تماس با مایعات بدن فرد مبتلا یا مواد آلوده منتقل می شود، به صورت یک تب خونریزی دهنده کشنده ظاهر می شود. تب، استفراغ، اسهال، درد عضلانی و گاهی خونریزی داخلی و خارجی از علایم این بیماری گفته شده است.

اوگاندا چندین بار شیوع ابولا داشته است، از جمله یکی در سال ۲۰۰۰ که باعث مرگ صدها نفر شد.

Continue Reading

صحت

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در افغانستان آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۱)

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو امروز (دوشنبه ۲۸سنبله) در تمام ولایات افغانستان آغاز شد.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که این کمپاین به مدت چهار روز ادامه دارد و قرار است دراین مدت، ۹.۹ میلیون طفل زیر سن پنج سال واکسین گردد.

این درحالی است که هفته گذشته سازمان جهانی صحت گفته بود که از آگست سال ۲۰۲۱ به این طرف، بیش از ۸۶.۷ میلیون دوز واکسین پولیو به کودکان افغان تطبیق شده است.

این سازمان روز چهارشنبه (۲۳ سنبله) در تویتی گفت که این تعداد واکسین را بیش از، نه میلیون کودک در جریان هشت کمپاین واکسیناسیون در سراسر افغانستان دریافت کرده اند.

این سازمان افزوده است که: «پایان‌دادن به فلج کودکان در افغانستان ما را به دنیای عاری از پولیو نزدیکتر می‌کند. تا زمانی که این کار انجام نشود، متوقف نخواهیم شد.»

سازمان جهانی صحت گفته است که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، تنها یک واقعۀ پولیو در این کشور ثبت شده است.

Continue Reading

صحت

در یک سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست دادند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه می‌گوید که در یک سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست داده اند.

داکتر قلندر عباد، وزیر صحت عامه اظهار داشت که در یک سال گذشته یک میلیون ولادت در سراسر کشور صورت گرفته است که نسبت به سال گذشته مرگ ومیر مادران کاهش چشم گیر داشته است.

به گفته وی، در یک سال گذشته ۵۸۴ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست داده اند.

وزیر صحت عامه همچنان اعلام کرد که برای جلوگیری از مرگ ومیر ناشی از ولادت ها یک انستیتوت مختص ومجهز نسایی و ولادی در سطح کشور ساخته خواهد شد.

در شهر کابل تنها دو شفاخانه دولتی نسایی و ولادی وجود دارد، از این رو بسیاری ها در پایتخت به این دو شفاخانه مراجعه می‌کنند.

خوری گل، یک تن از مریضان در شفاخانه رابعه بلخی گفت: “برای عملیات از شفاخانه خصوصی به این شفاخانه مراجعه کرده ام و داکتران همرایم به گونه درست همکاری کرده اند.”

سارینا، مریض دیگری گفت: “طفلم در این شفاخانه به گونه عادی به دنیا آمد و از داکتران تشکر میکنم که زحمت کشیدند”.

شماری از داکتران می‌گویند که بلند بودن فشار خون هنگام ولادت، تغذیه ناسالم در جریان بارداری، ولادت نزد افراد غیر مسلکی و رسم و رواج های ناپسند در کشور از عواملی است که  مادران در هنگام ولادت جان های شان را از دست می‌دهند.

این در حالی است که افغانستان هنوز یکی از کشورهای است که میزان مرگ و میر مادران هنگام ولادت در آن بلند است و دلیل آن هم این است که مردم به خدمات صحی در سراسر کشور دسترسی ندارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!