Connect with us

رویداد های اخیر

آغاز کمپاین ملی نهال‌شانی در کابل

منتشر شده

در

(Last Updated On: حوت ۲, ۱۴۰۱)

شاروالی کابل طی مراسمی روز سه‌شنبه (۲ حوت) از آغاز کمپاین ملی نهال‌شانی در این شهر خبر داد.

در این مراسم که در تپه وزیر محمداکبرخان برگزار شد، مسوولان شاروالی کابل اعلام کردند که قرار است امسال بیش از ۶۰۰ هزار اصله نهال مثمر، غیرمثمر و ‌گُل‌های زینتی در پایتخت غرس شود.

شاروالی کابل هم‌چنان کسانی را که نهال‌ها را از بین ببرند دوهزار افغانی جریمه خواهد کرد.

عبدالوکیل متوکل، رییس سرسبزی شهر کابل، گفت: «هیچ‌کسی حق ندارد که درخت را قطع کند و از جبران خساره معاف شود. ازاین‌رو، از مردم می‌خواهیم تا با ما در امر نهال‌شانی همکاری کنند.»

محمد خالد سجستانی، معین امور خدماتی شهری و محیط زیست شاروالی کابل، گفت: «در قوریه‌های شاروالی کابل بیش از ۹۰۰ هزار نهال تربیه می‌شود. در سال ۱۴۰۲، شاروالی کابل درنظر دارد به تعداد شش صد هزار نهال را شامل درخت‌های مثمر و غیرمثمر سازد.»

شاروالی کابل هم‌چنان در نظر دارد تا سیستم آبیاری نهال را در شهر قطره‌ای سازد و جلو استفاده بی‌رویه از آب‌های زیر زمینی را بگیرد. مسوولان در این نهاد اما همکاری مردم را در سرسبزی و زیبا نگهداشتن شهر مهم می‌دانند.

حبیب الرحمن منصور، معین امور اجتماعی و کلتوری شاروالی کابل، گفت: «الحمدلله در عرصه تأمین امنیت، سرسبزی، آبادی و ترقی وطن همیشه کوشا بوده‌اند و می‌باشند. تقاضای ما این است نهال‌هایی را که ریاست سرسبزی می‌دهد، مردم باید از آن هم حفاظت و هم آبیاری کنند.»

عبدالوجید صافی، رییس شورای وکلای گذر کابل، گفت: «ما نهال‌های زیادی را غرس خواهیم کرد. توقع ما از مردم این است که در بخش حفظ، مراقبت و آبیاری با ما همکاری کنند.»

گفتنی است که همه ساله در بسیاری از شهرهای ولایات کشور هزاران اصله نهال غرس می‌شود اما به دلیل عدم رسیدگی به موقع، این نهال‌ها دوباره می‌خشکند.

رویداد های اخیر

هند: امریکا اهمیت بندر چابهار برای افغانستان را درک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

وزارت امور خارجه هند روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده اهمیت بندر چابهار را برای تداوم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای این کشور درک می‌کند.

هند اخیراً یک توافقنامه ۱۰ ساله را برای توسعه و بهره برداری از بندر استراتژیک چابهار ایران امضا کرد. دهلی نو قصد دارد روابط تجارتی خود را با افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی، با دور زدن بنادر پاکستان، تقویت کند.

اما این توافق باعث احتمال وضع تحریم‌ها از سوی ایالات متحده شده است، کشوری که هند در دهه‌های اخیر روابط اقتصادی و نظامی نزدیکی با آن برقرار کرده است.

رندیر جیسوال، سخنگوی وزارت امور خارجه هند، خاطر نشان کرده که هند از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۸۵ هزار تُن گندم، ۲۰۰ تُن حبوبات و ۴۰ هزار لیتر مواد ضد آفات زراعتی را از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال کرده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ایالات متحده همچنین اهمیت بندر چابهار را برای ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای افغانستان درک می‌کند.»

وی افزود: «وزیر امور خارجه کشور ما نیز اخیراً در جلسات متعددی در این باره صحبت کرد و گفت که ما نباید به این پروژه نظر کوتاه داشته باشیم، این پروژه نقش مهمی در اتصال منطقه‌ای دارد، به ویژه برای کشورهای محصور در خشکی در این منطقه.»

آقای جیسوال همچنین تصریح کرد که ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، با یک هیات هندی به رهبری جی پی سینگ، مسوول بخش پاکستان، افغانستان و ایران در وزارت امور خارجه هند، دیدار و در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کرده است.

وی افزود که آنان بر ضرورت ارائه کمک‌های توسعه‌ای و بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید ورزیدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در پی سیلاب‌ها در افغانستان، رئیس جمهور نیکاراگوا به رهبر امارت اسلامی پیام تسلیت فرستاده است

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

سفارت افغانستان در چین می‌گوید که رئیس جمهور نیکاراگوا در پی سیلاب‌های مرگبار در افغانستان به مولوی هبت الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، پیام تسلیت فرستاده است.

بر بنیاد خبرنامه سفارت که امروز (شنبه، ۲۹ ثور) منتشر شد، این پیام از سوی مایکل کیمپل، سفیر نیکاراگوا در چین به بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین سپرده شده است.

در این پیام، دانیل اورتیگا، رئیس جمهور نیکاراگوا ضمن ابراز همدردی در مورد سیلاب‌ها، برای ایجاد روابط خوب با امارت اسلامی و همکاری در زمینه‌های مختلف ابراز علاقه‌مندی کرده است.

سفیر نیکاراگوا اظهار کرده که مردم نیکاراگوا نیز مانند افغان‌ها پس از یک مبارزه سخت در برابر استعمارگران، به استقلال دست یافتند که این نقطه مشترک بین دو کشور است.

از سوی دیگر، بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین، گفته است که پیام تسلیت رئیس جمهور نیکاراگوا را به رهبر امارت اسلامی می‌رساند. او همچنان از حفظ روابط خوب با این کشور اطمینان داد.

آقای کریمی تاکید کرده که تمام کشورهای امریکای لاتین حایز اهمیت است، اما پیش قدمی نیکاراگوا در این عرصه یک ابتکار مثبت و قابل تحسین است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قمی: نشست دوحه واقعیت‌های افغانستان را منعکس کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

نماینده خاص ایران برای افغانستان در دیدار با همتای ایتالیایی اش اعلام کرده که تهران حاضر است نظر به مشورت‌هایی که انجام داده، با اروپا درخصوص تدوین نقشه جامع همکاری در مورد افغانستان کار کند.

حسن کاظمی قمی در دیدار با نماینده خاص ایتالیا برای افغانستان گفته است که موضوعات نشست سوم سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه، مبتنی بر واقعیت‌های منطقه و افغانستان باشد.

او در صفحه ایکس خود نوشته است: «اقدامات کشورهای فرامنطقه تاکنون بر حل بحران و چالش‌های افغانستان مفید واقع نشده و در صورت استمرار این وضعیت، سر ریز چالش ها گریبانگیر اروپا نیز خواهد شد‌.»

آخرین نشست سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه در فبروری امسال برگزار شده بود، اما اهداف عمده آن براورده نشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!