Connect with us

رویداد های اخیر

ابراز نگرانی جنرال امریکایی از توانایی ارتش افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی

Published

 on

Reuters
(Last Updated On: ثور ۳, ۱۴۰۰)

فرمانده نیروهای امریکایی در خاورمیانه از توانایی نیروهای امنیتی افغان در پاسداری از تمامیت ارضی افغانستان پس از خروج نیروهای نظامی خارجی از آن کشور، ابراز نگرانی کرد.

جنرال فرانک مک‌کنزی روز پنجشنبه ۲ حمل در نشست کمیته خدمات نظامی سنا گفته است که:”نگرانی من از توانایی ارتش افغانستان در حفظ اراضی بدون حمایتی است که سال‌ها از آن بهره برده‌اند.”

فرانک مکنزی، فرمانده نیروهای امریکایی در منطقه خاورمیانه دراین باره گفت:” نگرانی من از توانایی ارتش افغانستان است که بتوانند بدون پشتیبانی ما که سالهاست به آن عادت کرده اند، میدان‌های که اکنون در آن هستند را حفظ کنند. اگر ما از آنها پشتیبانی نكنیم، قطعاً سقوط خواهند كرد. و من فکر می‌کنم به نفع ما نیست.”

رییس جمهوری ایالات متحده هفته گذشته اعلام کرد ۲۵۰۰ نیروی نظامی امریکایی باقی‌مانده در افغانستان تا ۱۱ سپتامبر امسال، بیستمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، از آن کشور خارج می‌شوند.

وزارت دفاع امریکا، پنتاگون، اعلام کرده است در پی تامین مالی بخش‌های کلیدی ارتش افغانستان، از جمله نیروی هوایی است و در جست‌وجوی راهی برای تضمین ادامه پرداخت حقوق نیروهای امنیتی افغان است.

این درحالی است که روز گذشته رییس جمهور غنی در سفرش به ولایت کندهار گفته است که افغان‌ها از خاک خود دفاع کرده میتواند و نیاز به مداخله خارجی نیست.

غنی در این مورد گفت:” اجازه نمی دهیم که فصل جمهوریت ناتمام شود، نیروهای بین‌المللی خارج میشوند، و تعهد ما این است که آنها را با عزت رخصت میکنیم چون با ما کمک کرده اند، ما از خاک خود همیشه حفظ کردیم و باز هم خود مان آن را نگهداری میکنیم.”

رییس جمهور در جریان این سفر یک بیمارستان خصوصی را که از سوی یک بازرگان ساخته شده نیز افتتاح کرد.

رویداد های اخیر

یک فرمانده ارشد داعش در ننگرهار کشته شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که نیروهای ویژه امارت اسلامی یک فرمانده ارشد داعش را همراه با یک همدستش در ولایت ننگرهار کشته‌اند.

خبرگزاری باختر نام این فرمانده داعش را «تراب» ذکر کرده و گفته که در یک «عملیات ویژه» کشته شده است.

باختر به نقل از مسوولان محلی نوشته که این عملیات شام چهارشنبه در قریه وچ‌تنگی ولسوالی شیوه ننگرهار انجام یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

۳۰ تن از جوانان برای ادامه تحصیلات عالی عازم کشور قزاقستان می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که قرار است به زودی ۳۰ تن از جوانان افغان برای ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا عازم کشور قزاقستان شوند.

در محفلی رهنمودی با محصلان یاد شده که در وزارت تحصیلات عالی دایر شد، مفتی محمد طاهر احمد، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، ضمن قدردانی از کشور قزاقستان بابت اهدای بورسیه‌های تحصیلی به جوانان افغان، روی گسترش روابط علمی و اکادمیک با آن کشور تاکید نمود.

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی همچنان در خطاب به محصلان کامیاب شده، آنان را سفیران کشور شان خوانده اظهارداشت که :«شما در کنار حفظ ارزش‌های دینی و ملی خویش به قوانین و فرهنگ کشور میزبان نیز احترام گذاشته به فراگیری علم و دانش تان بیشتر توجه نمائید.» وی اضافه نموده که:« چشم امید مردم و نظام به شما دوخته شده تا بعد از کسب علم و دانش در راستای آبادی و ترقی کشور تان سهم خویش را ادا نمائید.»

سپس داکتر نظر محمد عرفان، رئیس ارتباط خارجه و تنظیم بورس‌های وزارت تحصیلات عالی، کشور قزاقستان را از جمله کشور‌های خواند که در شرایط دشوار در کنار مردم افغانستان قرار گرفته و به همکاری‌های شان در بخش‌های مختلف به ویژه تحصیلات عالی ادامه دادند.

وی همچنان از محصلان خواست که از این فرصت استفاده اعظمی نموده و کشور شان را به دست‌های خود آباد نمایند .

همچنان محمد اشرف غیرت، معاون علمی پوهنتون کابل پیرامون ارزش علم و دانش و اهداف وزارت تحصیلات عالی در راستای تربیه و آموزش کادر های جوان از دیدگاه دین مقدس اسلام و باورهای دینی صحبت نموده از محصلان یاد شده خواست که اساس و محور تمام فعالیت‌های شان را «عقیده اسلامی» قرار دهند.

به گفته‌ای وزارت تحصیلات عالی در امتحان یاد شده ۲۵۶ تن اشتراک نموده بودند که از جمله ۳۰ تن در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا کامیاب شدند که قرار است جهت تحصلات عالی در رشته‌های اقتصاد، کمپیوتر ساینس، حقوق، فزیک، بیولوژی و کیمیا در آینده نزدیک عازم کشور قزاقستان گردند .

Continue Reading

رویداد های اخیر

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم: امارت اسلامی با همسایه‌ها متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت دفاع ملی می‌گوید که الحاج ملا شراف الدین تقی، قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم، روز گذشته (چهارشنبه، ۱۰جوزا) در رأس یک هیأت به ولایت نیمروز سفر نمود ‌‌و از کندک‌های سوم و پنجم سرحدی مستقر در مرز با کشور ایران دیدار کرد.

در اعلامیه‌ای وزارت دفاع آمده است که قوماندان قول اردوی عزم با معاون مقام ولایت نیمروز و قوماندان امنیه این ولایت در مورد هماهنگی بیشتر میان نیروها و حفاظت از سرحدات بحث و تبادل نظر نمودند.

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم با اشاره به درگیری‌های اخیر گفت: «امارت اسلامی حفاظت از سرحدات را مسولیت خود می‌داند و با کشورهای همسایه متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک می‌باشد.»

همچنان؛ نیروهای سرحدی را مدافعین مرزها، تمامیت ارضی و استقلال کشور خواند و در دیدار با مسؤلین واحدهای سرحدی وعده همکاری در حل مشکلات آنان را داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!