Connect with us

رویداد های اخیر

ابراز نگرانی جنرال امریکایی از توانایی ارتش افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی

منتشر شده

در

Reuters
(Last Updated On: )

فرمانده نیروهای امریکایی در خاورمیانه از توانایی نیروهای امنیتی افغان در پاسداری از تمامیت ارضی افغانستان پس از خروج نیروهای نظامی خارجی از آن کشور، ابراز نگرانی کرد.

جنرال فرانک مک‌کنزی روز پنجشنبه ۲ حمل در نشست کمیته خدمات نظامی سنا گفته است که:”نگرانی من از توانایی ارتش افغانستان در حفظ اراضی بدون حمایتی است که سال‌ها از آن بهره برده‌اند.”

فرانک مکنزی، فرمانده نیروهای امریکایی در منطقه خاورمیانه دراین باره گفت:” نگرانی من از توانایی ارتش افغانستان است که بتوانند بدون پشتیبانی ما که سالهاست به آن عادت کرده اند، میدان‌های که اکنون در آن هستند را حفظ کنند. اگر ما از آنها پشتیبانی نكنیم، قطعاً سقوط خواهند كرد. و من فکر می‌کنم به نفع ما نیست.”

رییس جمهوری ایالات متحده هفته گذشته اعلام کرد ۲۵۰۰ نیروی نظامی امریکایی باقی‌مانده در افغانستان تا ۱۱ سپتامبر امسال، بیستمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، از آن کشور خارج می‌شوند.

وزارت دفاع امریکا، پنتاگون، اعلام کرده است در پی تامین مالی بخش‌های کلیدی ارتش افغانستان، از جمله نیروی هوایی است و در جست‌وجوی راهی برای تضمین ادامه پرداخت حقوق نیروهای امنیتی افغان است.

این درحالی است که روز گذشته رییس جمهور غنی در سفرش به ولایت کندهار گفته است که افغان‌ها از خاک خود دفاع کرده میتواند و نیاز به مداخله خارجی نیست.

غنی در این مورد گفت:” اجازه نمی دهیم که فصل جمهوریت ناتمام شود، نیروهای بین‌المللی خارج میشوند، و تعهد ما این است که آنها را با عزت رخصت میکنیم چون با ما کمک کرده اند، ما از خاک خود همیشه حفظ کردیم و باز هم خود مان آن را نگهداری میکنیم.”

رییس جمهور در جریان این سفر یک بیمارستان خصوصی را که از سوی یک بازرگان ساخته شده نیز افتتاح کرد.

رویداد های اخیر

وزارت خارجه پاکستان: روند اخراج مهاجران افغان بدون مدرک تعلیق نشده است

دولت پاکستان مرحله نخست اخراج افغان‌های بدون مدرک را به گونه رسمی در خزان سال گذشته آغاز کرد. براساس آمارهای رسمی ۵۴۱ هزار مهاجر افغان در این مرحله از پاکستان اخراج شدند.

Published

on

(Last Updated On: )

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان ادعای سازمان پناهندگان سازمان ملل متحد مبنی بر تعلیق روند اخراج مهاجران فاقد مدرک اقامتی در این کشور را رد کرد.

ممتاز زهرا بلوچ گفته است: «طرح بازگرداندن مهاجران بدون مدرک پابرجاست و به صورت منظم و مرحله به مرحله اجرا می‌شود».

فیلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در امور مهاجرین روز سه‌شنبه در پایان سفر سه روزه خود به پیشاور و اسلام‌آباد، تعلیق طرح بازگشت افغان‌ها را تایید کرد.

ممتاز زهرا بلوچ، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان دو روز بعد از اظهارات آقای گراندی گفت: «این واقعیت ندارد. توجه داشته باشیم که چنین تفاهمی از سوی دولت پاکستان با سازمان پناهندگان سازمان ملل صورت نگرفته است».

فیلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، در پی دیدار با مقامات پاکستان در بیانیه‌ای رسمی از تعلیق «طرح بازگرداندن مهاجران غیرقانونی» ابراز قدردانی کرده و از دولت پاکستان خواستار تضمین‌هایی مبنی بر توقف آن شده بود.

دولت پاکستان مرحله نخست اخراج افغان‌های بدون مدرک را به گونه رسمی در خزان سال گذشته آغاز کرد. براساس آمارهای رسمی ۵۴۱ هزار مهاجر افغان در این مرحله از پاکستان اخراج شدند.

فیلیپو گراندی در سفر سه روزه به پاکستان با شهباز شریف، صدراعظم این کشور، محمد اسحاق دار وزیر امور خارجه و دیگر مقامات ارشد پاکستان دیدار کرد.

گراندی، خواستار تقویت تلاش‌ها برای دست یافتن به راه حل‌های بلندمدت به مهاجران افغان و حمایت جامعه میزبان از آن‌ها شد.

کابینه پاکستان پس از سفر کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان به این کشور، اعلام کرد که اقامت ۱.۴۵ میلیون پناهجوی افغان را برای یک سال دیگر تمدید کرده است. براساس این تصمیم، پناهجویان دارای کارت «پی‌او‌آر» می‌توانند تا ۳۰ جون سال ۲۰۲۵ در پاکستان بمانند.

 

خبرهای مرتبط:

کمیشنر عالی پناهندگان سازمان ملل خواهان یافتن راه‌حل درازمدت برای وضعیت مهاجرین افغان در پاکستان شد

اسحاق‌ دار و فیلیپو گراندی درباره مهاجران افغانستان گفتگو کردند

Continue Reading

رویداد های اخیر

حاصلات آلبالو و گیلاس در تخار افزایش یافته است

مسوولان در ریاست زراعت، آبیاری ومالداری تخار می‌گویند که به دلیل افزایش حاصلات قیمت‌ها کاهش یافته است.

Published

on

(Last Updated On: )

دهقانان در تخار می‌گویند که حاصلات آلبالو و گیلاس در این ولایت افزایش یافته است اما آنان از کاهش قیمت‌ها و نبود بازار برای فروش نگران اند.

باغداران در تخار گفته‌اند که نسبت به سال‌های گذشته قیمت میوه‌جات پایین است و از حکومت خواهان بازاریابی هستند.

امیر محمد، باغدار در تخار گفت: «الحمدالله میوه‌جات امسال فراوان است. گیلاس‌های ایرانی است، گیلاس‌های وطنی است. متأسفانه نسبت به سال‌های قبل قیمت گیلاس و میوه ورسج بسیار پایین است.»

عبدالقدیر، یکی دیگر از باغداران نیز گفت: «قیمت امسال تا پارسال خیلی فرق می‌کند، پارسال قیمت‌ها خیلی بالا بود، امسال پایین است.»

از سویی هم، فروشندگان میوه تازه گفته‌اند که در سال‌های گذشته میوه تخار به ولایات همجوار و مرکزی صادر میشد اما امسال مشتری بیرونی ندارند واین مسئله آنان را نگران کرده است.

با این حال، مسوولان در ریاست زراعت، آبیاری ومالداری تخار می‌گویند که به دلیل افزایش حاصلات قیمت‌ها کاهش یافته است.

عبدالاعلا رادمرد، مدیر ترویج ریاست زراعت، آبیاری ومالداری تخار گفت: «در سال‌های قبل به دلیل خشکسالی خیلی قیمت‌ میوه‌جات و سبزیجات بالا رفته بود، فعلاً به آن اندازه بالا رفتن هم از توان خرید مستهلکین (خریداران) نیست.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

پاکستان ۴هزار و ۵۰۰ بورسیه به محصلین افغان می‌دهد

پس از تعلیق تحصیل دختران در افغانستان، چندین کشور از جمله آلمان، جاپان، ایران و تاجیکستان نیز برای دختران افغان بورسیه ارائه کرده اند.

Published

on

(Last Updated On: )

آصف درانی، نماینده خاص پاکستان در امور افغانستان گفته است که این کشور ۴هزار و ۵۰۰ بورسیه به محصلین افغان می‌دهد.

درانی روز چهارشنبه (۲۰ سرطان)، با نشر پیامی در شبکه ایکس از این موضوع اطلاع داده است.

وی افزوده است که این بورسیه‌ها طی پنج سال آینده به محصلین افغان در رشته‌های علوم اجتماعی و طبیعی در پوهنتون‌های مختلف پاکستان داده خواهد شد.

او اضافه کرده است: «از راه‌اندازی مرحله سوم بورسیه علامه اقبال برای محصلین افغانستان خوشحالم.»

درانی در مورد مصارف این بورسیه‌ها و این که چه تعداد آن مربوط به دختران می‌باشد جزییات ارایه نکرده است.

وزارت معارف پاکستان در گذشته اعلام کرد که به ۶هزار محصل افغان در دو مرحله بورسیه تحصیلی اعطا کرده است.

پس از تعلیق تحصیل دختران در افغانستان، چندین کشور از جمله آلمان، جاپان، ایران و تاجیکستان نیز برای دختران افغان بورسیه ارائه کرده اند.

 

خبرهای مرتبط:

پاکستان برای زنان مهاجر افغان بورسیه‌های تحصیلی به کمک آلمان را اعلام کرد

پاکستان ۴۵۰۰ بورسیه تحصیلی به افغان‌ها اعطا می‌کند

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!