Connect with us

اخبار ویژه

ابراز نگرانی سازمان ملل متحد از تحریم امریکا علیه مقامات دادگاه کیفری بین المللی

منتشر شده

در

Reuters
(Last Updated On: سنبله ۱۳, ۱۳۹۹)

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از اقدام ایالات متحده برای وضع تحریم علیه دادستان کل دادگاه کیفری بین المللی (ICC) و یک مقام ارشد دیگر برای تحقیقات در مورد ادعاهای جنایات جنگی توسط نیروهای آمریکایی در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

روز گذشته مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا با اعلام تحریم علیه فاتو بنسودا، دادستان ارشد دادگاه کیفری بین المللی و فكیسو موچوچوكو ، رییس بخش تركیب و همکاری قضایی ، این نهاد را به “تلاشهای غیرقانونی برای پیگرد شهروندان امریکایی” متهم كرد.

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت که دادگاه از زمان تاسیس آن در سال ۲۰۰۴ همواره با انتقادات ایالات متحده روبرو بوده است و همراه با روسیه و چین، یکی از ده کشور است که از ورود به حوزه قضایی آن خودداری کرده اند.

استفان دوژاریک سخنگوی سازمان ملل، روز پنجشنبه گفت: “ما همچنان از نزدیک تحولات مربوط به این موضوع را دنبال می کنیم”.

در همین حال بنسودا به عنوان دادستان عالی، برای شرکت در جلسات مهم شورای امنیت سازمان ملل بارها به ایالات متحده سفر کرده و در بیانیه ای که اواخر روز چهارشنبه منتشر شد، دادگاه کیفری بین المللی گفت اقدامات جدید “تلاش دیگری برای دخالت در استقلال دادرسی و دادستانی دادگاه و کارهای اساسی برای رسیدگی به جرایم سنگین و نگران کننده جامعه جهانی طبق دستورالعمل ICC رم، است. “

در این بیانیه آمده است: “این اعمال زورگویانه، كه متوجه یک نهاد قضایی بین المللی و كارمندان عامه آن می شود، بی سابقه بوده و حملات جدی علیه دادگاه، سیستم عدالت کیفری بین المللی اساس‌نامه رم و به طور كلی حاكمیت قانون است”.

دادگاه گفته است که “به طور مستقل و بی طرفانه، مطابق با وظیفه خود، در کنار پرسنل خود و ماموریت خود در مبارزه با مصوونیت از مجازات های سنگین جهان طبق قوانین بین المللی، قاطعانه خواهد ایستاد.”

اخبار ویژه

برنامه جهانی غذا: مجبوریم کمک غذایی به دو میلیون افغان نیازمند را قطع کنیم

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۱۴, ۱۴۰۲)

برنامه جهانی غذا می‌گوید به دلیل کاهش شدید بودجه، مجبور شده توزیع جیره غذایی را برای دو میلیون نفر دیگر در افغانستان در ماه روان قطع کند.

این سازمان در ماه‌های گذشته نیز به همین دلیل، پیوسته کمک غذایی به میلیون‌ها افراد نیازمند در افغانستان را کاهش داده است.

سخنگوی برنامه جهانی غذا گفته است عملیات کمک این سازمان در افغانستان با یک میلیارد دالر کسری بودجه مواجه است.

با کاهش بیشتر بودجه، اکنون این نهاد کمک‌رسان، کمک غذایی خود به ده میلیون افغان را متوقف کرده است.

سازمان ملل، عدم تمایل کشورهای تمویل کننده برای کمک به افغانستان، محدودیت‌ها بر کار وتحصیل دختران و زنان خوانده شده و ظاهراً دلیل دخالت امارت اسلامی در کمک‌های بشری را از دلایل دیگر قطع این کمک‌ها عنوان کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

قوماندان گروه واگنر در سقوط طیاره جان باخت

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲, ۱۴۰۲)

جت شخصی متعلق به «پریگوژین» قوماندان گروه نظامی خصوصی واگنر در نزدیکی مسکو سقوط کرد.

به نقل از خبرگزاری تاس، شامگاه چهارشنبه، جت شخصی متعلق به پریگوژین، قوماندان واگنرها در نزدیکی مسکو سقوط کرد که در نتیجه آن، ۱۰ نفر جان باختند.

ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای اداره منطقه‌ای زاپوروژیا گفت که افراد نزدیک به پریگوژین، مرگ او و دیمیتری اوتکین بنیانگذار گروه واگنر را تأیید کردند.

اداره هوانوردی ملکی روسیه اعلام کرد که پریگوژین، قوماندان گروه نظامی خصوصی واگنر در فهرست مسافران طیاره‌ی شخصی بود که در شمال مسکو سقوط کرد.

وبسایت نظامی ریبار گزارش داد که اطلاعات درباره حضور قوماندانان واگنر در میان مسافران طیاره‌ی سقوط کرده در شمال مسکو هنوز تایید نشده است.

وبسایت روسی ریدووکا نوشته است که:«ممکن است پریگوژین فقط به دلایل امنیتی نام خود را به عنوان مسافر در طیاره ثبت کرده و سوار طیاره‌ی دیگری شده باشد.

وزارت وضعیت اضطراری روسیه اعلام کرد که اجساد 8 مسافر طیاره‌ی سقوط کرده در شمال مسکو پیدا شد.

برخی از رسانه‌های روسیه گزارش دادند که احتمالا یوگنی پریگوژین در یک طیاره‌ی دوم حضور دارد که در مسکو فرود آمده است.

مطابق با ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی، یک طیاره‌ی امبرائر متعلق به پریگوژین در ولایت تور و در ۱۵ کیلومتری میدان هوایی نظامی خوتیلوو سقوط کرده است.

گفته می‌شود که این طیاره حامل ۳ خدمه و ۷ مسافر بوده است.

در همین حال، شبکه بی‌بی‌سی مدعی شد رییس واگنرها در حادثه سقوط هواپیما جان باخته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

عمران خان، صدر اعظم پیشین پاکستان بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان روز شنبه عمران خان، صدر اعظم سابق این کشور را در خانه اش در شهر لاهور در شرق این کشور دستگیر کرد. این دومین بار است که رهبر مخالفان در سال جاری بازداشت می‌شود.

به گزارش اسوشیتدپرس، اوایل روز شنبه، محکمه خان را در یک قضیه اختفای دارایی مجرم شناخته و حکم حبس را صادر کرد که ممکن باعث منع فعالیت‌های سیاسی او شود. محکمه اسلام آباد پس از محکوم کردن عمران خان، حکم بازداشت را صادر و پولیس در لاهور به سرعت او را از خانه اش به پایتخت پاکستان منتقل کرد.

این یک ضربه تازه به تلاش خان برای بازگشت به قدرت است. از زمان برکناری وی از قدرت در یک رأی عدم اعتماد در پارلمان در اپریل ۲۰۲۰، خان با بیش از ۱۵۰ قضیه حقوقی، از جمله چندین مورد اتهام فساد، تروریزم و تحریک مردم به خشونت در اعتراضات مرگبار در ماه می مواجه شده است. طی این اعتراضات، حامیان خان به اموال دولتی و نظامی در سراسر کشور حمله کردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!