Connect with us

رویداد های اخیر

اتاق زراعت ومالداری: سالانه به‌ارزش ۱۸۰ میلیون دالر «لبنیات» به‌کشور وارد می‌شود

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۱)

اتاق زراعت و مالداری کشور می‌گوید که سالانه به‌ ارزش ۱۸۰ میلیون دالر «لبنیات» از کشورهای بیرونی به افغانستان وارد می‌شود و می‌ افزاید هرگاه روی مالداری در کشور سرمایه‌گذاری شود افغانستان می‌تواند ازنظر تولید لبنیات خودکفا و حتا به کشورهای دیگر لبنیات صادر کند.

خان جان الکوزی، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفته است: «اگر وزارت زراعت و مالداری زمین، انرژی و سردخانه را در اختیار سکتور خصوصی قرار دهد، سکتور خصوصی می تواند سرمایه‌گذاری کند.»

میرویس حاجی زاده، معاون اتاق زراعت و مالداری هم‌چنان می‌گوید: «امیدواریم اگر به بخش خصوصی فرصت سرمایه‌گذاری داده شود، بتواند در داخل کشور سرمایه‌گذاری بیشتری کند.»

به گفته اتاق تجارت وسرمایه‌گذاری هم‌ اکنون گوشت گاو، گوسفند، مرغ، گوشت ماهی، شیر، ماست پنیر و سایر اقلام ازکشورهای بیرونی وارد کشور می‌شود در حالی که ظرفیت تولید این اقلام در کشور وجود دارد.

درهمین حال، وزارت زراعت ومالداری گفته است که این وزارت برای گسترش مالداری و انکشاف فارم‌ها برنامه‌های جدید را روی‌ دست دارد.

مصباح‌الدین مستعین، سخنگوی وزارت زراعت و مالداری می‌گوید: «مالداری یکی از بخش‌های مهم کشور است که وزارت زراعت در نظر دارد تا سکتور خصوصی را به سرمایه‌گذاری در این بخش تشویق کند.»

آگاهان اقتصادی هم‌چنان می‌گویند که با حمایت از مالداری درافغانستان، اقتصاد سنتی تقویت خواهد شد و سرانجام با گسترش مالداری درکشور اقتصاد ملی هم رو به خودکفایی خواهد رفت.

تاج محمد تلاش، یکی از آگاهان اقتصادی گفت: «کشور ما یک کشور زراعتی است و ظرفیت بالایی برای سرمایه‌گذاری در بخش مالداری و توسعه این بخش دارد و امیدوارم وزارت زراعت به این بخش توجه جدی داشته باشد.»

گفتنی است که افغانستان یکی از کشورهای زراعتی محسوب می‌شود اما بسیاری از فرآورده‌های زراعتی این کشور از بیرون وارد می‌شود.

رویداد های اخیر

متقی به زرداری: نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهیم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

امیر خان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان در گفتگوی تیلیفونی با همتایش از کشور پاکستان گفته است که امارت اسلامی نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهد.

در نتیجه حمله مسلحانه روز جمعه بر سفارت پاکستان در ساحه کارته پروان شهر کابل یک نگهبان امنیتی این سفارت زخم برداشت. پولیس کابل گفته است که یک فرد مظنون در پیوند به این حمله بازداشت شده است.

آقای متقی ضمن تقبیح این حمله گفته است که امارت اسلامی به امنیت این سفارت توجه جدی به خرچ خواهد داد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه پاکستان گفته است که مصئونیت و امنیت مأموران دیپلوماتیک پاکستان در افغانستان یک موضوع خیلی مهم است.

بلاول زرداری بوتو گفت: «حکومت افغانستان باید از تخریب روابط میان پاکستان و افغانستان از سوی تروریست‌ها جلوگیری کند.»

وی تاکید کرد که چنین «حملات بزدلانه» تعهد پاکستان در امر مبارزه با تروریزم را متزلزل نخواهد ساخت.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان تصریح کرده است که هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت این کشور در کابل و یا خروج دیپلومات هایش وجود ندارد.

 

Continue Reading

رویداد های اخیر

شمار بازدیدکننده‌گان از شهرک بندری حیرتان در بلخ افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

مسوولان شهرک تجارتی و بندری حیرتان در مرکز ولایت بلخ می‌گویند با فرا رسیدن فصل ماهی‌گیری و تأمین امنیت در کشور، روزانه ده‌ها تن برای سیاحت و تفریح به این شهرک می‌آیند.

خلیل‌الله فاروقی، رییس شهرک بندری حیرتان گفته است مردم می‌توانند بدون تشویش به این شهرک بیایند.

وی گفت: «مردم در چارجوب شریعت اسلامی می‌توانند بدون تشویش به این شهرک به سیاحت بیایند و تفریح کنند.»

در همین حال، شهروندان تأمین امنیت را عامل افزایش شمار بازدیدکننده‌گان از این شهرک می‌دانند و با ابراز خرسندی از حکومت می‌خواهند مکان‌های تفریحی را در کشور گسترش دهد.

این در حالی است که شهرک بندری حیرتان یکی از بزرگترین بنادر تجاری در شمال کشور است که افغانستان را با ازبیکستان و سایر کشورهای منطقه وصل می‌کند.

به باور آگاهان، هرچه توجه به بنادر کشور بیشتر شود و زیرساخت‌ها ساخته شود به همان میزان عواید دولت بلند خواهد رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی حمله بر سفارت پاکستان در کابل را محکوم کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان حمله بر سفارت پاکستان در کابل را شدیداً محکوم کرده است.

درپی حمله مسلحانه امروز (جمعه، ۱۱ قوس) بر سفارت پاکستان یک محافظ امنیتی این سفارت زخمی شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در رشته‌توییتی گفته است به هیچ شخص یا گروهی اجازه داده نمی‌شود که مأموریت‌های دیپلوماتیک را در کشور تهدید کند.

آقای بلخی گفته است: «امارت اسلامی حمله ناکام و تیراندازی بر سفارت پاکستان را به شدت محکوم می‌کند. ما به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهیم امنیت ماموریت‌های دیپلوماتیک را در کابل در معرض خطر قرار دهند.»

وی افزوده است: «نهادهای امنیتی تحقیقات خود در این زمینه را آغاز می‌کنند و پس از شناسایی، عاملان این قضیه مجازات خواهند شد.»

از سویی هم، وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به این حمله گفته است: «سفارت پاکستان در افغانستان مورد حمله قرار گرفت و هدف «عبیدالرحمن نظامانی» رییس ماموریت دیپلوماتیک ما بوده است. نظامانی در این حمله آسیب ندیده اما محافظ امنیتی او زخمی شده است. ما خواهان تحقیقات فوری درباره این حمله و بازداشت و محاکمه عاملان آن هستیم و حکومت افغانستان باید فوراً درباره آن تحقیق کند تا روشن شود چه کسی عامل این حمله بوده است. حکومت باید اقدامات فوری را برای تامین امنیت دیپلومات‌ها و اتباع کشور پاکستان در افغانستان انجام دهد.»

در همین حال، شهباز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان نیز در یک پیام توییتری حمله به سفارت این کشور را محکوم کرده و آنرا بزدلانه خوانده است.

او افزوده است: «من خواستار تحقیق فوری و اقدام علیه عاملان این عمل شنیع هستم.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!