Connect with us

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا: دولت افغانستان نباید «دولت درمانده» شود

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲۱, ۱۴۰۰)

اتحادیه اروپا تاکید کرده است که دولت افغانستان نباید به سناریوی «دولت درمانده» (Failed state) دچار شود.

نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا روز گذشته با تصویب قطع‌نامه ای افزایش حملات طالبان را محکوم کرده اند.

این اتحادیه از طالبان خواسته است که حملات خود علیه غیرنظامیان و نظامیان را متوقف و “به قوانین بین المللی بشردوستانه احترام کامل قایل شود.”

اعضای پارلمان اتحادیه اروپا  به ” اوضاع شکننده داخلی، وخیم شدن اوضاع امنیتی، گفتگوهای صلح میان افغان‌ها که به بن بست خورده و تصمیم خروج نیروهای امریکایی و ناتو” اشاره کردند.

آنان گفته اند که این موارد باعث تشدید جنگ داخلی و ایجاد خلا قدرت خواهد  شد که در یک سناریوی وخیم تر میتواند باعث روی کار آمدن دوباره طالبان شود.

در قطع نامه آمده است که این امر، “برای ثبات سیاسی-اجتماعی و دستاوردهای ۲۰ پسین این کشور میتواند خیلی نگران کننده باشد.”

نمایندگان اتحادیه اروپا همچنان تاکید کرده اند که دستاوردها و حقوق زنان و دختران افغان که زیر تهدید قرار گرفته است، هرچه زودتر مواظبت و تقویت گردد.

این قطعنامه با ابراز نگرانی در مورد شکنندگی و بی ثباتی دولت افغانستان و عدم اداره حکومت بر بیشتر نقاط کشور، بر لزوم جلوگیری از دچار شدن دولت افغانستان به سناریوی «دولت درمانده» تاکید کرده است.

با این حال، اتحادیه اروپا به روند صلح به مالکیت و رهبری افغان ها تاکید کرده و گفته است که بازسازی های پسا جنگ به صلح فراگیر و دوامدار و نیز به امنیت و توسعه بستگی دارد.

رویداد های اخیر

بایدن وضعیت اضطراری امریکا در رابطه به بحران بشری افغانستان را تمدید کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در فرمان اجرایی خود را با توجه به بحران گسترده بشری در افغانستان و احتمال «تعمیق فروپاشی اقتصادی» در این کشور برای یک سال دیگر تمدید کرد.

در یازدهم فبروری سال ۲۰۲۲، بایدن طی یک فرمان اجرایی برای مقابله با «تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده به امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده» که ناشی از بحران گسترده بشری در افغانستان و احتمال تعمیق فروپاشی اقتصادی است، وضعیت اضطراری ملی اعلام کرده بود.

قصر سفید در اطلاعیه‌ای که سوم فبروری منتشر شده گفته است که بحران بشری گسترده در افغانستان، از جمله نیازهای فوری مردم افغانستان به امنیت غذایی، حمایت معیشتی، آب، خدمات صحی، سرپناه و کمک‌های مرتبط با کووید-۱۹ و احتمال تعمیق فروپاشی اقتصادی در افغانستان هم‌چنان یک تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده برای امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده محسوب می‌شود.

در اطلاعیه آمده است: «علاوه بر این، حفظ بخشی از دارایی‌های د افغانستان بانک که در ایالات متحده توسط مؤسسات مالی ایالات متحده نگهداری می شود، برای رسیدگی به این وضعیت اضطراری ملی و برای رفاه مردم افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار است.»

قصر سفید خاطر نشان کرده است که وکلای قربانیان تروریزم، دعاوی حقوقی را برای بخشی از دارایی‌های د افغانستان بانک مطرح کرده اند یا در قضیه‌های محاکماتی قصد اقامه دعوا را مطرح کرده اند، اما این دارایی‌ها تحت فرمان اجرایی مسدود شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پروازهای قندهار-دبی از سر گرفته شد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی قندهار می‌گویند که پس از حاکمیت امارت اسلامی، برای اولین بار پروازهای دو طرفه بین قندهار و دبی از سر گرفته شده است.

رییس میدان بین‌المللی احمد شاه بابا گفته است که این پروازها به همکاری شرکت هوایی خصوصی «کام ایر» آغاز شده است.

مسوولان شرکت هوایی کام ایر نیز گفته‌اند که زون جنوب و غرب کشور تاجران و صنعت‌گران زیادی دارد، از همین رو؛ آنان این پروازها را آغاز کرده‌اند.

گفتنی است که در آینده نزدیک قرار است پروازهای دو جانبه بین قندهار–دهلی و قندهار–چین نیز آغاز شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در یک هفته گذشته نزدیک به هشت هزار مهاجر افغان از ایران برگشتند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

در یک هفته پسین، بیش از هفت ‌هزار مهاجر افغان از ایران تنها از سرحد نیمروز به کشور بر گشته اند. وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که روزانه صدها مهاجر از ایران به کشور بر می‌گردند.

برخی مهاجرین به‌گونه داوطلبانه و برخی‌های دیگر هم به‌گونه اجباری از ایران اخراج می‌شوند. بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران از دیگر دلایل برگشت مهاجرین گفته می‌شود.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که بیشتر مهاجرین از طریق مرز نیمروز و اسلام قلعه هرات به کشور بر می‌گردند.

شماری از آگاهان امور مهاجرت می‌گویند که دولت جدید افغانستان از راه‌های دیپلوماتیک تلاش کند تا مشکلات مهاجرین افغان را در کشورهای میزبان حل کند به ویژه موضوع اقامت شانرا زیرا بسیاری از آن‌ها اسناد قانونی ندارند.

هرچند ایران و پاکستان از میلیون‌ها مهاجر افغان سال‌هاست که میزبانی می‌کنند اما تحولات پسین در کشور بر شمار مهاجرین افزوده است. حالا امارت اسلامی می‌گوید که تلاش می‌کنند تا با فراهم‌آوری زمینه‌های کاری زمینه برگشت مهاجرین را به گونه‌ تدریجی به کشور فراهم کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!