Connect with us

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا سطح بلند خشونت‌ها در افغانستان را محکوم کرد

منتشر شده

در

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۳۹۹)

سومین نشست گروه ویژه اتحادیه اروپا و افغانستان در مورد حقوق بشر، حکومت داری خوب، و مهاجرت روز گذشته (چهارشنبه، ۶ حوت) به گونه آنلاین برگزار شد.

در این نشست همه شرکت کننده‌گان از سطح بلند خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرد و همچنان ترورهای هدفمند کارمندان رسانه‌ها، جامعه مدنی ومقام‌های تطبیق کننده قوانین را محکوم کردند.

اتحادیه اروپا در یک اعلامیه میگوید که در این نشست در مورد حقوق بشر و آزادی‌های اساسی در جریان و بعد از روند صلح افغانستان نیر بحث شده است.

اعلامیه افزوده است که طرف‌ها از ” سطح بلند خشونت‌ها در کشور ابراز نگرانی کرده و همچنان افزایش در ترورهای هدفمندانه کارمندان رسانه‌ها، جامعه مدنی و مقام‌های تطبیق کننده‌ قوانین را محکوم کردند.”

این اتحادیه همچنان از حکومت افغانستان خواست تا امنیت این افراد را تامین و در مورد این ترورها بررسی جدی نمایند تا عاملان آن به میز محکمه کشانیده شوند.

این اتحادیه همچنان بر حفاظت جان غیرنظامیان در جریان درگیری‌ها تاکیده کرده است.

اتحادیه اروپا افزوده است:” حفاظت غیرنظامیان، کارمندان صحی و تعلیمی و همچنان کارمندان بخش‌ کمک‌ها انسانی به صلح صبر کرده نمی تواند.”

در همین حال، حکومت افغان و اتحادیه اروپا در مورد اهمیت همه شمول بودن گفتکوهای صلح به توافق رسیدند که در آن باید جوانان، زنان، قربانیان جنگ، بیجا شده‌گان حضور داشته باشند.

در این نشست همچنان بر حفظ دست آورد‌های ۲۰ سال گذشته به ویژه در بخش حقوق بشر و دیموکراسی تاکید شد.

اعلامیه اتحایه اروپا افزوده است که ” در بخش حقوق زنان و کودکان و مبارزه با خشونت‌های در این باره نیز تاکید شده است.”

اتحادیه اروپا افزوده است که هر دو طرف بر اهمیت روند انتخابات آزاد، عادلانه ، معتبر، شفاف و فراگیر تاکید کردند تا زمینه برای انتقال مشروع قدرت مساعد شود.

در اعلامیه آمده است که در این نشست در مورد چگونگی مبارزه با پول شویی و تمویل هراس افگنی نیز بحث شده است.

اتحادیه اروپا افزوده است که در این نشست در مورد تلاش‌های حکومت افغان در بخش مبارزه با فساد اداری نیز گفتگو شد.

رویداد های اخیر

قرغیزستان: کشورهای آسیای مرکزی همکاری‌ها درمورد افغانستان را افزایش دهند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

زیر خارجه قرغیزستان از کشورهای آسیای مرکزی خواسته است تا همکاری‌ها و هماهنگی‌ها درباره افغانستان را افزایش دهند.

جنبیک کولوبایف در نشست سالانه معاونان وزرای خارجه کشورهای آسیای مرکزی گفت که صلح و ثبات در افغانستان برای امنیت و رفاه منطقه مهم است.

بر بنیاد خبرنامه وزارت خارجه قرغیزستان، کولوبایف در این نشست همچنان حمایت خود را از فعالیت‌های یوناما در افغانستان اعلام کرد.

در این نشست که به روزهای دوشنبه و سه شنبه در بیشکک، پایتخت قرغیزستان برگزار شد، هیچ مقام امارت اسلامی حضور نداشت، اما روزا اوتونبایوا، رئیس یونما در آن شرکت کرده و درمورد فعالیت‌های یوناما در افغانستان معلومات ارایه نمود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مجاهد: کار ساخت سرک واخان بدخشان آغاز شده است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که کار ساخت سرک واخان بدخشان برای توسعه روابط اقتصادی افغانستان با جهان به ویژه چین آغاز شده است و کار آن به سرعت ادامه دارد.

ذبیح‌الله مجاهد گفته است که رهبری امارت اسلامی در راستای توسعه مناسبات اقتصادی کشور، گام‌های مهم برداشته و تلاش می‌کند تا راه‌های مختلف ترانزیتی را ایجاد کند.

به گفته مجاهد، با ساخت این سرک روابط تجارتی افغانستان گسترش خواهد یافت.

آقای مجاهد گفت: «مساحت سرک واخان تا سرحد چین غالباً ۶۰ کیلومتر است. هم اکنون ماشینری وزارت دفاع و وزارت فواید عامه در آنجا هست و از آنها کار گرفته می‌شود.»

از سویی هم، مسوولان در اتاق تجارت و سرمایه‌‎گذاری نیز در یک نشست خبری از امارت اسلامی خواسته‌ اند که کار ساخت سرک واخان بدخشان را هرچه زودتر تکمیل کند تا افغانستان از وابستگی به راه‌های ترانزیتی پاکستان نجات یابد.

عبیدالله، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، گفت: «ما از بزرگان امارت اسلامی خواهش می‌کنیم که هرچه زودتر مسیر بندر واخان را باز کنند چون تجارت ما هشتاد الی نود فیصد با چین است.»

شیرین آقا سخی، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌‎گذاری، نیز گفت: «راه واخان فعلاً یک راه بدیل است، اما ما در سرحد با چین چندین راه دیگر از بدخشان هم داریم، یکی از راه‌های اساسی این است که میان دو طرف باید یک تونل زده شود.»

از سویی هم، آگاهان اقتصادی همچنان می‌گویند که مسیر واخان اهمیت مهم اقتصادی دارد و با ساخت سرک واخان در ترانزیت کالا تغییرات مهم بوجود خواهد آمد.

عبدالظهور مدبر، آگاه اقتصادی، گفته است: «مسیر واخان نه تنها این که کشور چین را به کشور پاکستان وصل می‌کند بلکه یک مسیر خوب میان کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوبی هم می‌تواند باشد. بنابراین، افغانستان می‌تواند از این مزیت ترانزیتی به سود اقتصاد خود بهره ببرد.»

گفتنی است که کوه‌های دشوارگذر موجود در این مسیر نیاز به حفر چند تونل دارد و این از مهمترین مشکلاتی است که مصرف ساخت این مسیر را به‌گونه‌ چشمگیری افزایش خواهد داد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ستانکزی: با قونسلگری‌های ما در هند در تماس ایم، سفارت به زودی دوباره فعال می‌شود

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

شیر محمد عباس ستانکزی، معین سیاسی وزارت خارجه گفته است که قونسلگری‌های افغانستان در شهرهای ممبی و حیدرآباد هند با وزارت خارجه در کابل در تماس اند و سفارت افغانستان در دهلی نو نیز به زودی دوباره فعال خواهد شد.

ستانکزی در مصاحبه با تلویزیون ملی که سه شنبه شب نشر شد گفت: «قونسلگری‌های ما در ممبی و حیدر آباد فعال و با وزارت خارجه در تماس اند. خدمات قونسلی را هر روز ارائه می‌کنند. در حال حاضر هم قونسل ما در ممبی و حیدرآباد در سفارت در دهلی حضور دارند. من با آنها صحبت کردم. سفارت را دوباره باز کرده اند.»

ستانکزی گفت که سفارت افغانستان در هند طی دو یا سه روز آینده فعالیت‌های خودرا دوباره آغاز خواهد کرد.

این در حالی است که پنج روز قبل، سفارت افغانستان در هند اعلام کرده بود که به دلیل مشکلات دوام‌دار از سوی حکومت هند، به طور دایمی فعالیت‌های خود را در دهلی نو متوقف کرده است.

ستانکزی در مصاحبه با تلویزیون ملی همچنان گفت که از نظر او امارت اسلامی به رسمیت شناخته شده است چون با کشورهای که در گذشته روابط دیپلوماتیک داشت، حالا هم دارد.

او گفت که حدود ۲۰ سفارت در افغانستان فعالیت دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!