Connect with us

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا سطح بلند خشونت‌ها در افغانستان را محکوم کرد

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۳۹۹)

سومین نشست گروه ویژه اتحادیه اروپا و افغانستان در مورد حقوق بشر، حکومت داری خوب، و مهاجرت روز گذشته (چهارشنبه، ۶ حوت) به گونه آنلاین برگزار شد.

در این نشست همه شرکت کننده‌گان از سطح بلند خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرد و همچنان ترورهای هدفمند کارمندان رسانه‌ها، جامعه مدنی ومقام‌های تطبیق کننده قوانین را محکوم کردند.

اتحادیه اروپا در یک اعلامیه میگوید که در این نشست در مورد حقوق بشر و آزادی‌های اساسی در جریان و بعد از روند صلح افغانستان نیر بحث شده است.

اعلامیه افزوده است که طرف‌ها از ” سطح بلند خشونت‌ها در کشور ابراز نگرانی کرده و همچنان افزایش در ترورهای هدفمندانه کارمندان رسانه‌ها، جامعه مدنی و مقام‌های تطبیق کننده‌ قوانین را محکوم کردند.”

این اتحادیه همچنان از حکومت افغانستان خواست تا امنیت این افراد را تامین و در مورد این ترورها بررسی جدی نمایند تا عاملان آن به میز محکمه کشانیده شوند.

این اتحادیه همچنان بر حفاظت جان غیرنظامیان در جریان درگیری‌ها تاکیده کرده است.

اتحادیه اروپا افزوده است:” حفاظت غیرنظامیان، کارمندان صحی و تعلیمی و همچنان کارمندان بخش‌ کمک‌ها انسانی به صلح صبر کرده نمی تواند.”

در همین حال، حکومت افغان و اتحادیه اروپا در مورد اهمیت همه شمول بودن گفتکوهای صلح به توافق رسیدند که در آن باید جوانان، زنان، قربانیان جنگ، بیجا شده‌گان حضور داشته باشند.

در این نشست همچنان بر حفظ دست آورد‌های ۲۰ سال گذشته به ویژه در بخش حقوق بشر و دیموکراسی تاکید شد.

اعلامیه اتحایه اروپا افزوده است که ” در بخش حقوق زنان و کودکان و مبارزه با خشونت‌های در این باره نیز تاکید شده است.”

اتحادیه اروپا افزوده است که هر دو طرف بر اهمیت روند انتخابات آزاد، عادلانه ، معتبر، شفاف و فراگیر تاکید کردند تا زمینه برای انتقال مشروع قدرت مساعد شود.

در اعلامیه آمده است که در این نشست در مورد چگونگی مبارزه با پول شویی و تمویل هراس افگنی نیز بحث شده است.

اتحادیه اروپا افزوده است که در این نشست در مورد تلاش‌های حکومت افغان در بخش مبارزه با فساد اداری نیز گفتگو شد.

رویداد های اخیر

کمک یک میلیون دالری تایوان به زلزله زدگان در افغانستان

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

 حکومت تایوان اعلام کرده است که این کشور یک میلیون دالر را در پی درخواست سازمان ملل به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان کمک خواهد کرد.

دفتر ریاست جمهوری تایوان در اعلامیه ای گفته است که حکومت براساس روحیه بشر دوستی برای آسیب دیدگان حوادث طبیعی بدون در نظرداشت مرزهای کشوری کمک می‌کند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه چین گفته است که حکومت این کشور تلاش ها را برای جمع آوری پول نقد، خیمه، دوشک، لحاف و سایر کمک های بشری افزایش داده است.

بر بنیاد آمار های رسمی، در حدود یک هزار تن در نتیجه زلزله چهارشنبه در ولایت های پکتیکا و خوست کشته شده و دو هزار تن دیگر زخم برداشته اند.

پیش ازاین، اتحادیه اروپا یک میلیون یورو را برای کمک به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان اعلام کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفارت هند در کابل بازگشایی شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که هند با اعزام یک “تیم فنی” به سفارت خود در کابل، حضور دیپلماتیک‌اش در افغانستان را از سر گرفته است.

این اقدام چند هفته از آن انجام می‌شود که هیات هندی به ریاست جی پی سینگ، یک مقام ارشد وزارت خارجه آن کشور به کابل سفر کرد و با مقامات امارت اسلامی دیدار نمود.

وزارت امور خارجه‌ هند در اعلامیه ای گفته است که تیم فنی این کشور روز پنجشنبه (۲ سرطان) به کابل رسیده و در سفارت آن کشور مستقر شده است.

هدف از اعزام این تیم نظارت از ارائه‌ کمک‌های بشردوستانه و تعامل با مردم افغانستان گفته شده است.

در همین حال، امارت اسلامی از اقدام هند برای بازگشایی سفارت اش در کابل استقبال کرده است.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه از هند خواسته است تا به روابط اش با مردم افغانستان و کمک بشری به آنان ادامه دهد.

هند در تازه ترین کمک بشردوستانه اش به افغانستان، نخستین محموله کمک خودرا به زلزله زدگان به این کشور فرستاده است.

از سوی دیگر، وزارت داخله امارت اسلامی از دانشجویان نظامی افغان در هند و سایر کشورها که دوره آموزشی شان را تکمیل کرده اند خواسته است تا به کشور برگردند و مصدر خدمت به مردم خود شوند.

این وزارت اطمینان داده است که آنان را با درنظر داشت سطح تحصیل و مسلک شان استخدام می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کمک های غذایی، غیر غذایی و صحی بنیاد بیات به زلزله زدگان توزیع شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

مسؤولان بنیاد بیات می‌گویند که این بنیاد از دو روز به اینسو سرگرم تداوی زخمی ها و توزیع دوا به افراد آسیب دیده است.

این بنیاد همچنان بسته های کمکی شامل آرد ، روغن، برنج و سر پناه را به مردم آسیب دیده در ولسوالی سپیره در خوست و گیان در پکتیکا توزیع کرده است.

این بنیاد در کنار توزیع کمک به افراد آسیب دیده تیم صحی اش را نیز به ساحه فرستاده و از دو روز به اینسو سرگرم توزیع دوا به مردم آسیب دیده و تداوی زخمیان است.

سمیع رحیمی، مسئول تیم صحی بنیاد بیات گفت: “تیم صحی بیات عندالموقع به اینجا آمده و از دو روز به اینسو ما توانستیم هزارها مریض را تحت درمان قرار بدهیم.”

همزمان تیم های کمکی بنیاد بیات به ولایت خوست نیز رسیده اند.

مسئولان این بنیاد می‌گویند که برای آسیب دیدگان بسته های مواد غذایی مانند آرد ، برنج ، روغن وهم چنان سر پناه فراهم کرده اند.

عبد السلام، آسیب دیده در ولایت خوست گفت: “ما از بنیاد خیریه بیات سپاسگزاریم که به ولسوالی سپیره ما کمک کرد. امیدواریم کمک‌ها ادامه یابد زیرا مردم آسیب زیادی دیده اند.”

با این حال تیم های تخنیکی شرکت مخابراتی افغان بیسیم نیز به ولایت خوست رسیده تا خدمات مخابراتی فوق العاده را برای محلات آسیب دیده فراهم کنند.

مسولان بنیاد بیات از کمک های بیشتر این بنیاد در روز های آینده به آسیب دیده گان زلزله اخیر در ولایت های خوست و پکتیکا سخن میزنند.

بنیاد بیات از یک دهه به این سو سرگرم کارهای خیریه است و در سراسر کشور در بخش های صحت و معارف کمک می‌کند و همواره به کمک مردم آسیب دیده ناشی از رویداد های طبیعی شتافته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!