Connect with us

تجارت

اتحادیه اروپا نزدیک به سه میلیون یورو به افغانستان کمک اعلام کرد

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۷, ۱۴۰۰)

اتحادیه اروپا امروز (سه شنبه، ۱۷ حمل) اعلان کرده که برای کاهش بدهی و تعهد افغانستان برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار ۲،۹ میلیون یورو به این کشور کمک میکند.

اتحادیه اروپا در یک اعلامیه گفته که شیوع ویروس کرونا پیامدهای شدید صحی، اجتماعی و اقتصادی در جهان به ویژه در افغانستان وارد کرده است.

این اتحادیه افزوده است که قبل از شیوع ویروس کرونا سطع بدهی در چندین کشور بالا بود و حالا در معرض خطر ناپایدار قرار دارد.

در اعلامیه اتحادیه اروپا آمده است که” در نتیجه بحران  ناشی از محدودیت در فعالیت‌های اقتصادی و تجارتی افغانستان مجبور است با کاهش شدید درآمد مقابله کند.

در حالیکه مصارف صحی و اجتماعی افزایش یافته، اما درآمدهای مالیاتی از ماه اپریل تا ماه می سال ۲۰۲۰ حدود ۴۰ درصد کاهش یافته اند.”

این اعلامیه افزوده است که” حکومت افغان توانست تا برای دفع کسر بودجه از صندوق بین المللی وجهی پول در جریان بحران پول قابل ملاحظه قرض بگیرد. باوجودیکه سطه بدهی افغانستان پایین است، اما سطح درآمد مالی باعث افزایش آسیب پذیری میشود.”

آرنوت پاولس، معاون اتحادیه اروپا در کابل در این باره میگوید که “اعلان امروز برای افغانستان یک خبر خوب است، زیرا این بودجه در پاسخ به شیوع ویروس کرونا باعث تقویت خدمات صحی، اجتماعی و اقتصادی خواهد شد.”

او افزود:” برعلاوه این کمک اتحادیه اروپا برای افغانستان کمک دوجانبه از طریق واکسین کواکس نیز فراهم کرده است تا این کشوربا شیوع ویروس کرونا مبارزه کند.”

این کمک اتحادیه اروپا باعث ثبات اقتصاد بزرگ افغانستان خواهد شد.

این کمک اتحادیه اروپا در حالی صورت میگیرد که این اتحادیه وکشورهای دیگر از عملکرد حکومت در سال ۲۰۲۰ ارزیابی میکند.

براساس گزارش‌ها از آغاز شیوع ویروس کرونا تا حال این اتحادیه به حکومت افغان ۱۴۷ میلیون یورو کمک کرده تا بحران صحی را دفع و به نیازمندان کمک‌های بشری فراهم کند.

در کنار این اتحادیه اروپا ۵۰۰،۰۰۰ دوز واکسین کواکس را نیز به افغانستان کمک کرده است.

تجارت

افتتاح یک فابریکه تولید آرد در ولایت هرات

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که یک فابریکه تولید آرد در ولایت هرات افتتاح و به بهره‌برداری سپرده شد.

نورالدین عزیزی، وزیر صنعت و تجارت روزشنبه (۱۵دلو) با حضور هیئت همراه اش فابریکه تولید آرد (گندم کوبان هری) را در ولایت هرات افتتاح نمود.

به گفته این وزارت، عزیزی ضمن افتتاح این فابریکه از مالک آن جهت سرمایه‌گذاری سپاسگذاری نمود.

فابریکه تولید آرد “گندم کوبان هری” در فازاول پارک صنعتی ولایت هرات با هزینه یک میلیون و دو صدهزار دالر امریکایی اعمار گردیده است.

این فابریکه با ظرفیت تولید ۱۸۰ تُن آرد در روز، برای بیشتر از ۷۰۰ نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم زمینه کار را مساعد نموده است.

Continue Reading

تجارت

افغانستان و پاکستان مسوده کنوانسیون اجتناب از اخذ مالیات مضاعف را امضا کردند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۴۰۱)

رسانه های پاکستانی گزارش داده اند که پاکستان و افغانستان مسوده کنوانسیون اجتناب از اخذ مالیات مضاعف را امضا کردند.

به نقل از روزنامه «دی نیوز»، هیئت‌های پاکستان و افغانستان طی سه روز گذشته برای دور سوم مذاکرات در مورد کنوانسیون اجتناب از مالیات مضاعف در اسلام آباد با هم ملاقات کردند.

در این نشست، ریاست هیئت افغانستان را ندا محمد صدیقی، رئیس خدمات حقوقی و پالیسی ریاست عمومی عواید وزارت مالیه بر عهده داشت، در حالی که ساجدالله صدیقی، رئیس عمومی فعالیت‌های مالیاتی بین المللی بورد فدرال عواید، ریاست طرف پاکستانی را بر عهده داشت. هر دو هیئت به طور کامل در مورد تمام موضوعات باقی مانده از دور دوم مذاکرات که در دسمبر سال ۲۰۲۱ در اسلام آباد برگزار شده بود، بحث کردند.

مذاکرات در فضایی دوستانه انجام شد و طرفین نظریات خود را ارائه کردند. پس از گفتگوی مفصل، دو طرف در مورد پیش نویس کنوانسیون اجتناب از مالیات مضاعف بین پاکستان و افغانستان به توافق رسیدند.

در پایان این نشست، عاصم احمد، رئیس بورد عواید فدرال پاکستان از سفر هیئت افغانستان به پاکستان تشکر کرد و ابراز خوش بینی نمود که کنوانسیون اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، روابط اقتصادی بین دو کشور «برادر» را بیش از پیش تقویت کند.

نماینده خاص پاکستان برای افغانستان امضای این مسوده را «یک قدم مهم دیگر به جلو» خوانده است.

محمد صادق در توییتر نوشت: «حدود ۱۲ سال طول کشید تا از این نقطه عطف عبور کنیم. سرمایه گذاران، قراردادی ها و کاروبار در هر دو طرف سود قابل توجهی خواهند داشت.»

Continue Reading

تجارت

اداره خط آهن افغانستان: ازبیکستان قرارداد جدید بندر حیرتان را نقض کرده است

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۴, ۱۴۰۱)

مسوولان اداره خط آهن افغانستان دولت ازبیکستان را به نقض قرارداد جدید درمورد بندرحیرتان متهم می‌کنند.

بخت الرحمن شرافت، رییس این اداره در گفتگوی ویژه با آریانانیوز می‌گوید که ازبیکستان قرارداد جدید درمورد بندر حیرتان را نقض کرده و به‌گونه یک جانبه انتقال کالاها را توقف داده است.

رییس این اداره می‌افزاید که ازبیکستان بر تمدید قرارداد قبلی نیز پافشاری داشته واز جانب افغانستان خواسته است تا ۶۵ کارمند تخنیکی این کشور را در بندر حیرتان با معاش ۶ هزار دالری استخدام کند. براساس قرارداد جدید که طبق آن کارعملیاتی بندر حیرتان به یک شرکت قزاقستانی انتقال می‌یابد، ۱۶ کارمند تخنیکی ازبیکستان باید در بندرحیرتان حضور داشته باشند.

به گفته رییس اداره خط آهن در حال حاضر، پروسه انتقال کار عملیاتی بندر حیرتان از ازبیکستان به قزاقستان متوقف شده است.

آقای شرافت گفت: «یگانه مشکل این است که ما بر سر۱۶ کارمند تخنیکی توافق کرده بودیم، اما آن‌ها یک قرارداد یک جانبه را فرستاده اند که به‌جای ۱۶ کارمند، ۶۵ کارمند ذکر شده است و معاش هر یک شش هزار دالر می‌شود. این یک پول هنگفت است و ما توان پرداخت آنرا نداریم.»

آقای شرافت تأکید کرد که تلاش‌ها برای حل مشکل پیش‌آمده در بخش انتقال کالاها از بندرحیرتان جریان دارد و هیأتی به این منظور از جانب افغانستان آماده سفر به ازبیکستان است.

رییس این اداره هم‌چنان می‌گوید که بررسی‌ها برای تطبیق پروژه خط آهن «افغان ترانس» آغاز شده است. هرچند تطبیق این پروژه از سوی انجینیران بیرونی در حدود ۴ اعشاریه ۸ میلیارد دالر تخمین زده شده اما رییس اداره خط آهن تأکید می‌کند که این پروژه را به هزینه ۲ اعشاریه ۸ ملیارد دالر تطبیق خواهند کرد و به زودترین فرصت راه آهن در داخل کشور گسترش خواهند یافت ونیز با تطبیق این پروژه مزارشریف با کابل و ننگرهار وصل خواهد شد.

او گفت: «ما هرکار را می‌توانیم انجام دهیم. این‌جا اراده وجود دارد، شفافیت وجود دارد، تصمیم وجود دارد، تعهد رهبری وجود دارد.»

به تازگی اداره خط آهن افغانستان قرارداد بندر حیرتان را برای مدت دوسال با کشور قزاقستان بست که براساس آن، کارمندان قزاقستانی کارهای تخنیکی را در این بندر انجام خواهند داد. خط آهن حیرتان که ۷۵ کیلومتر از بندر حیرتان تا شهر مزار شریف امتداد یافته است از طریق آن کالاهای تجاری از چین، قرغیزستان، ازبیکستان و قزاقستان به افغانستان منتقل می‌شود و از بهرخدمات اداره خط آهن، سالانه بیش از دو میلیارد دالر بر عواید دولت واریز می‌شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!