Connect with us

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا پس از خروج نیروهای خارجی در افغانستان می‌ماند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۴۰۰)

اتحادیه اروپا بر ادامه ماموریت این اتحادیه پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرده است.

توماس نیکلسون سرپرست نمایندگی ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان می گوید که این اتحادیه بعد از خروج نظامیان خارجی از افغانستان، در این کشور باقی می‌ماند و به همکاری خود ادامه می‌دهد.

آقای نیکلسون گفته است: “قصد داریم در افغانستان باقی بمانیم. سیاست مان تغییرنکرده، ماموریت مان تغییر نکرده، تعهدات ما به مردم افغانستان تغییر نکرده اما شرایط تغییر می‌کند و ما باید خود را با تغییرات عیار کنیم تا به تعاملات و برآورده کردن تعهدات خود در شرایط نسبتا جدید ادامه دهیم.”

از سوی هم قرار است که فردا وزیران دفاع و خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل درباره افغانستان نیز گفتگو کنند.

خان آقا رضایی رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان میگوید: “ماندن اتحادیه اروپا و برخی کشورهای دیگر برای ادامه کمک به نیروهای افغان و حکومت بسیار مهم است”.

درسوی دیگر، وزیردفاع بریتانیا می گوید که این کشور هزاران افغان را که با نظامیان این کشور در افغانستان کار کرده‌ اند و با خروج نیروها با تهدید روبرو می شوند، به بریتانیا انتقال می‌دهد.

بن والاس وزیردفاع بریتانیا میگوید: ” تهدیدها در حال افزایش است و حملات هدفمند علیه افغان ها توسط طالبان افزایش یافته است. بنابراین ما فکر می کنیم کار درستی برای ایستادن در کنار این افراد است. آنها فداکاری کردند بسیاری برای مراقبت از ما و اکنون ما نیز همان کار را خواهیم کرد. “

هرچند، یازدهم سپتامبر آخرین زمان برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان تعیین شده است، اما ناتو، امریکا، سازمان ملل از دوام پشتیبانی از حکومت و مردم افغانستان اطمینان داده اند.

رویداد های اخیر

بایدن وضعیت اضطراری امریکا در رابطه به بحران بشری افغانستان را تمدید کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در فرمان اجرایی خود را با توجه به بحران گسترده بشری در افغانستان و احتمال «تعمیق فروپاشی اقتصادی» در این کشور برای یک سال دیگر تمدید کرد.

در یازدهم فبروری سال ۲۰۲۲، بایدن طی یک فرمان اجرایی برای مقابله با «تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده به امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده» که ناشی از بحران گسترده بشری در افغانستان و احتمال تعمیق فروپاشی اقتصادی است، وضعیت اضطراری ملی اعلام کرده بود.

قصر سفید در اطلاعیه‌ای که سوم فبروری منتشر شده گفته است که بحران بشری گسترده در افغانستان، از جمله نیازهای فوری مردم افغانستان به امنیت غذایی، حمایت معیشتی، آب، خدمات صحی، سرپناه و کمک‌های مرتبط با کووید-۱۹ و احتمال تعمیق فروپاشی اقتصادی در افغانستان هم‌چنان یک تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده برای امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده محسوب می‌شود.

در اطلاعیه آمده است: «علاوه بر این، حفظ بخشی از دارایی‌های د افغانستان بانک که در ایالات متحده توسط مؤسسات مالی ایالات متحده نگهداری می شود، برای رسیدگی به این وضعیت اضطراری ملی و برای رفاه مردم افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار است.»

قصر سفید خاطر نشان کرده است که وکلای قربانیان تروریزم، دعاوی حقوقی را برای بخشی از دارایی‌های د افغانستان بانک مطرح کرده اند یا در قضیه‌های محاکماتی قصد اقامه دعوا را مطرح کرده اند، اما این دارایی‌ها تحت فرمان اجرایی مسدود شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پروازهای قندهار-دبی از سر گرفته شد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی قندهار می‌گویند که پس از حاکمیت امارت اسلامی، برای اولین بار پروازهای دو طرفه بین قندهار و دبی از سر گرفته شده است.

رییس میدان بین‌المللی احمد شاه بابا گفته است که این پروازها به همکاری شرکت هوایی خصوصی «کام ایر» آغاز شده است.

مسوولان شرکت هوایی کام ایر نیز گفته‌اند که زون جنوب و غرب کشور تاجران و صنعت‌گران زیادی دارد، از همین رو؛ آنان این پروازها را آغاز کرده‌اند.

گفتنی است که در آینده نزدیک قرار است پروازهای دو جانبه بین قندهار–دهلی و قندهار–چین نیز آغاز شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در یک هفته گذشته نزدیک به هشت هزار مهاجر افغان از ایران برگشتند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

در یک هفته پسین، بیش از هفت ‌هزار مهاجر افغان از ایران تنها از سرحد نیمروز به کشور بر گشته اند. وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که روزانه صدها مهاجر از ایران به کشور بر می‌گردند.

برخی مهاجرین به‌گونه داوطلبانه و برخی‌های دیگر هم به‌گونه اجباری از ایران اخراج می‌شوند. بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران از دیگر دلایل برگشت مهاجرین گفته می‌شود.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که بیشتر مهاجرین از طریق مرز نیمروز و اسلام قلعه هرات به کشور بر می‌گردند.

شماری از آگاهان امور مهاجرت می‌گویند که دولت جدید افغانستان از راه‌های دیپلوماتیک تلاش کند تا مشکلات مهاجرین افغان را در کشورهای میزبان حل کند به ویژه موضوع اقامت شانرا زیرا بسیاری از آن‌ها اسناد قانونی ندارند.

هرچند ایران و پاکستان از میلیون‌ها مهاجر افغان سال‌هاست که میزبانی می‌کنند اما تحولات پسین در کشور بر شمار مهاجرین افزوده است. حالا امارت اسلامی می‌گوید که تلاش می‌کنند تا با فراهم‌آوری زمینه‌های کاری زمینه برگشت مهاجرین را به گونه‌ تدریجی به کشور فراهم کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!