Connect with us

صحت

اتحادیۀ اروپا ۴۱ میلیون دالر برای حمایت از کودکان افغان کمک کرد

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۴۰۱)

صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان (یونیسف) از کمک ۴۱ میلیون دالری اتحادیۀ اروپا برای رسیدگی به مشکلات کودکان در افغانستان خبر داد.

یونیسف امروز (یکشنبه ۱۲ سرطان) در خبرنامه‌ای گفت که ۲۶ میلیون این کمک برای تهیۀ واکسین فلج کودکان و طبیق واکسین پولیو و ۱۵.۶ میلیون دالر آن در بخش حمایت از کودکان در این کشور به مصرف خواهد رسید.

این پول قرار است که توسط صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال و سازمان جهانی صحت در این کشور به مصرف برسد. به گفتۀ یونیسف، ملل متحد به تلاش‌هایش در راستای حفاظت از دست‌کم، ۱۸۰۰۰ هزار کودک مهاجر ادامه خواهد داد و نیز با این مقدار پول می خواهد زمینۀ واکسین پولیو را برای ده میلیون کودک در افغانستان فراهم کند.

بر اساس برنامۀ یونسیف و سازمان جهانی صحت قرار است تمامی کودکانی که از طریق مرزهای افغانستان تردد می‌کنند، واکسین پولیو را دریافت کنند.

یونیسف با ابراز نگرانی گفته است که با بدتر شدن وضعیت اقتصادی در افغانستان، کودکان در سراسر این کشور با خشونت‌ها و سایر تهدیدها مواجه اند. ملل متحد افزوده که این کودکان برای زنده ماندن تصمیم‌های ناامیدکنندۀ را گرفته و حتا برخی از آن‌ها سفرهای خطرناک به خارج از افغانستان را انتخاب کرده اند.

اندریاس فون براندت، سفیر اتحادیۀ اروپا برای افغانستان، سفر کودکان به خارج از این کشور را خطرناک عنوان کرده و گفته است که بسیاری این کودکان در معرض خطر “خشونت، استثمار و سو استفاده” قرار می‌گیرند.

آقای براندت افزوده است: “به همین دلیل است که اتحادیۀ اروپا، ۱۵ میلیون یورو اضافی به یونیسف کمک می‌کند تا به شناسایی پسران و دخترانی که به کمک نیاز دارند و کودکان در معرض خطر مهاجرت یا عودت‌کننده به افغانستان اند، کمک کند و به آن‌ها گزینه‌هایی بدون از مهاجرت را فراهم کرده و یا زمینۀ کار مهیا کند.”

در این حال، محمد اگ ایویا، نماینده یونیسف برای افغانستان، این دو بسته کمکی اتحادیۀ اروپا برای رسیدگی به مشکلات کودکان در این کشور را مهم عنوان کرده و گفته است: “این بودجه به یونیسف و سازمان جهانی صحت اجازه می‌دهد تا تلاش‌های واکسیناسیون فلج کودکان را تقویت کنند تا اطمینان حاصل شود که همۀ کودکان در افغانستان و کسانی که از نقاط مرزی تردد می‌کنند در برابر فلج کودکان واکسین می‌شوند.”

نمایندۀ یونیسف در افغانستان همچنین گفته که از ماه می سال گذشته تا اپریل ۲۰۲۲ میلادی، ۳۳.۵ میلیون دوز واکسین فلج کودکان را در افغانستان تهیه کرده است که در این مدت میلیون‌ها کودک واکسین پولیو را دریافت کرده اند.

صحت

داکتران پاکستانی بیش از ۳هزار بیمار افغان را در شفاخانه نور کابل معالجه کردند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۱)

تیمی از داکترانی پاکستانی چشم در هفته گذشته مجموعاً ۳هزار ۷۶۴ بیمار افغان را در شفاخانه رایگان چهار روزه چشم در شفاخانه نور کابل معالجه کردند.

این معالجه رایگان توسط یک تیم ۱۱ نفره از داکتران پاکستانی با همکاری مجمع همکاری پاکستان-افغان، بنیاد الخدمت و وزارت صحت عامه افغانستان راه اندازی شده بود.

داکتران پاکستانی در مجموع ۵۱۶ عمل جراحی انجام دادند. این عمل‌ها شامل ۴۸۲ عمل جراحی کاتاراکت (کدر شدن عدسی چشم)، ۲۲ عمل جراحی چشم و ۱۲ عمل جراحی شبکیه چشم بود.

داکتر ظاهر گل زدران، رئیس شفاخانه نور با تشکر از حمایت برگزارکنندگان گفت:” این داکتران تجهیزات صحی به ارزش ۲.۴ میلیون کلدار پاکستانی را نیز برای معالجه مریضان به این شفاخانه کرده اند.”

زدران گفت که این دومین بار است که این داکتران برای معالجه مریضان افغان به شفاخانه نور مراجعه می کنند.

Continue Reading

صحت

ویروس جدید بنام لانگیا ۳۵ تن را در چین مبتلا کرد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۹, ۱۴۰۱)

محققان چینی یک ویروس احتمالا کشنده جدید به نام لانگیا را شناسایی کرده‌اند که گفته می‌شود تاکنون ۳۵تن به آن مبتلا شده و از حیوانات به انسان‌ها منتقل می‌شود.

طبق گزارش‌های منتشر شده توسط رسانه‌ها بیرونی، مرکز کنترل بیماری‌های تایوان می‌گوید که تاکنون ۳۵ تن در چین به این ویرو‌س مبتلا شده‌اند. با این وجود، هنوز هیچ مورد مرگ‌و‌میر یا مریض شدید مربوط به این ویروس گزارش نشده است. 

این ویروس اولین بار اواخر ۲۰۱۸ در چین مشاهده شده بود، اما حالا دانشمندان رسما آن را شناسایی کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های موجود، ۲۶ نفر از مریضانی که به ویروس لانگیا مبتلا شده بودند، علائمی شبیه به آنفولانزا از جمله تب، خستگی، سرفه، سردرد و استفراغ را تجربه کرده‌اند. ویر‌وس چینی تاکنون در ولایت‌های شاندونگ و هنان مشاهده شده و هنوز هیچ شواهدی مبنی بر انتقال انسان به انسان در آن‌ها وجود ندارد. 

به گفته دانشمندان، این ویر‌وس جدید احتمالا از حیوانات به انسان منتقل شده است. محققان با انجام آزمایش‌های خود روی حیوانات مختلف متوجه شدند که گونه‌ای پستاندار کوچک و شبیه به موش کور، به نام حشره‌خوار مخزن اصلی این ویروس است. همچنین از بزهای اهلی و سگ‌ها به عنوان سایر گزینه‌های احتمالی یاد شده است.

Continue Reading

صحت

ایتالیا کارزار واکسیناسیون آبله میمون را آغاز کرد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۱)

به گزارش رویترز، کشور ایتالیا امروز دوشنبه، ۸ آگست، کارزار واکسیناسیون «آبله‌‌ میمون» را در سراسر این کشور آغاز کرد.

کارزار واکسیناسیون این ویروس در این کشور در حالی راه‌اندازی می‌شود که مقام‌های صحی این کشور از کمبود واکسن در سراسر جهان خبر می‌دهند.

به گفته وزارت صحت ایتالیا، ۵۴۵ مورد ابتلاء به آبله میمون تاکنون دراین کشور گزارش شده است که اولین دوزهای واکسن آبله‌‌ میمون در شفاخانه Spallanzani که در پایتخت این کشور موقعیت دارد، تطبیق خواهد شد.

اولین مورد آبله میمون در این کشور به تاریخ ۲۰ ماه می ۲۰۲۲ به ثبت رسید.

این درحالیست که سازمان جهانی صحت شیوع آبله میمون را یک «وضعیت اضطراری جهانی» در ماه جون سال روان میلادی اعلام کرد. 

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!