Connect with us

اخبار ساحوی

اتمر: تصمیم ارگ سبب شد تا نیروهای امنیتی در بلخ در برابر هم تیراندازی کنند

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۳, ۱۳۹۷)

در پی درگیری مسلحانه امروز در ولایت بلخ محمد حنیف اتمر، رییس تیم انتخاباتی صلح و اعتدال می گوید، تصمیم ارگ ریاست جمهوری سبب شد تا نیروهای امنیتی در برابر هم سلاح بکشند.

تنش های جدی در پی تصمیم حکومت مبنی به برکناری اکرام سامع فرمانده پیشین پولیس بلخ و معرفی عبدالرقیب مبارز به این سمت بالا گرفت.

پس از یک درگیری دومدار فرمانده جدید پولیس بلخ توانست وارد فرماندهی این ولایت شود، در کابل حنیف اتمر رییس تیم صلح و اعتدال ظاهرن به پیشتبانی از عطا محمد نور رییس اجرایی جمعیت در برابر دوربین رسانه ها از وضعیت روز پنجشنبه در شهر مزار نگرانی کرده می گوید: این تصمیم ارگ نیروها را در برابر هم قرار داده است.

آقای اتمر گفت: “جای بسیار نگرانی و تاسف است که نیرو را در برابر نیرو استفاده کرده اند نیروی که از مزار بود از مردم است  نیروی که از کابل آمد از مردم است و تقابل این مایع نگرانی است .”

باوراتمر پس از این تنش ها اینست که حکومت با این نوع اقدام ها فصل صلح را به جنگ مبدل می کند، و می گوید: جنگ این چنینی کارد دشمن را دسته خواهد کرد.

وی افزود: ” در حالیکه ما هجده سال با طالبان جنگیدم و حال زمان این است به دشمن فرصت ایجاد کنیم و باید حکومت در این مورد وضحات بدهد.”

تیم انتخاباتی صلح و اعتدال چندیست که ادعا می کند حکومت برای حذف رقیب سیاسی اش از حلقه انتخابات ریاست جمهوری هرنوع اقدام سیاسی را انجام می دهد.

پیشتر هم محمد محقق معاون دوم اتمر در تکت انتخاباتی اش حکومت را متهم به تبانی با گروه های هراس افگن کرده بود.

ارگ آن زمان خواهان وضاحت در مورد این ادعای آقای محقق از سوی وی شده بود که تاکنون در این مورد حرفی رد و بدل نشده است.

گزارشگر: علی اصغری

Advertisement

اخبار ساحوی

بازداشت پنج تن در پیوند به قاچاق سنگ لیتیم در ولایت ننگرهار

Published

on

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۱)

وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که درهمکاری با ریاست استخبارات روزگذشته (شنبه ۱ دلو) از قاچاق نزدیک به هزار تُن سنگ تخته پت یا لیتیم که از ولایات نورستان و کنر به ولایت ننگرهار تدریجاً قاچاق و به خارج انتقال می‌گردید جلوگیری شد.

وزارت معادن و پترولیم گفته است که ۳۰۰ تُن سنگ لیتیم باالفعل از نزد قاچاقبران ضبط و رسما تسلیم هیئت وزارت معادن و پترولیم شد و حدود ۷۰۰ تُن آن در ولایت کنر مهر و لاک گردید.

این وزارت افزوده است که در پیوند به این قضیه شماری از قاچاقبران داخلی و خارجی از سوی نهادهای استخباراتی و امنیتی دستگیر گردیدند.

داکتر بشیر، رئیس امور عملیاتی ریاست استخبارات روز گذشته در یک نشست خبری در ولایت ننگرهار گفت که نزدیک به ۳۰۰ تُن این سنگ‌های قیمتی در ننگرهار و باقی در کنر کشف و ضبط شده است.

وی دراین رابطه گفت:«ما اطلاع یافتیم که برنامه‌ قاچاق این سنگ‌های قیمتی وجود دارد که قرارداد نشده و مخفیانه استخراج می‌شود. بنابرین برای دستگیری عاملان اصلی، به آنها فرصت دادیم که به شهر جلال آباد برسند. پنج تن دستگیر شدند، دو قاچاقچی خارجی که چینی هستند و سه افغان که همکار آنها بودند و بیشتر خریداری را آنها انجام می دادند.»

لیتیم فلز کم یافت است که از آن بیشتر در فناوری‌های نوین از جمله باتری مبایل‌های هوشمند، موترهای برقی، کمپیوترها و طیاره‌های بدون سرنشین استفاده می‌شود.

مسؤلان می‌افزایند که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی قاچاق و انتقال غیرقانونی سنگ‌های قیمتی کشور ممنوع قرار داده شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

۶۶ زندانی به شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار آزاد شدند

Published

on

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۱)

دفتر رسانه‌های ولایت ننگرهار گفته است که ۶۶ زندانی روزپنج شنبه (۲۹جدی) از زندان مرکزی این ولایت آزاد شدند.

در اعلامیه‌ی این دفتر آمده است که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی افغانستان ۶۶ زندانی به‌شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار رها و به خانه‌هایشان بازگشتند.

شیخ محمد گلاب فاروقی، رئیس محکمه استیناف ننگرهار گفته است که در میان زندانیان آزاد شده پنج زن، یازده کودک و متباقی مردان می‌باشند.

وی افزوده است که:«در ظرف یک و نیم ماه دیگر دوسیه‌های زندانیان باقی مانده مورد بررسی قرار می‌گیرد و کسانی که جرایم آنها جزئی است یا کسانی که از طرف مقابل بخشیده شده اند آزاد خواهند شد.»

مولوی بلال شاهین، رئیس محابس ننگرهار می‌گوید که در حال حاضر ۱۱۰۰ تن شب و روز را در این زندان می‌گذرانند و امکانات و برنامه‌های آموزشی لازم برای آنان فراهم شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

مسوولان: عواید گمرک ننگرهار در سال جاری ۳۰ درصد افزایش داشته است

Published

on

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۱)

مسوولان گمرک ننگرهار می‌گویند که عواید سال جاری نسبت به سال گذشته ۷۸۵ میلیون افغانی افزایش یافته است.

عبدالهادی ابرار، رییس گمرگ ننگرهار، در یک نشست خبری امروز (سه‌شنبه) دلیل ازدیاد عواید را جلوگیری از فساد، فرار از مالیات و هم‌چنان افزایش صادرات و واردات عنوان می‌کند.

آقای ابرار می‌گوید: «عواید ما افزایش یافته و برای تاجران سهولت‌ها را مساعد کرده‌ایم و ساحات گمرک را نیز وسیع ساخته‌ایم.»

مسوولان ریاست گمرگ این ولایت هم‌چنان از ایجاد تسهیلات برای تاجران در گمرک تورخم نسبت به گذشته خبر داده‌اند و می‌گویند که در تلاش اند تا گمرک ننگرهار را از نظر تجارت به رتبه اول برسانند.

مولوی عبدالبصیر، رییس صنعت و تجارت ننگرهار گفت: «موضوع مهم برای یک تاجر امنیت است که خوشبختانه این مسأله پس از آمدن امارت اسلامی به کلی حل شده است.»

بر اساس اطلاعات اداره صنعت و تجارت، ۳۵۰ شرکت تولیدی کوچک و بزرگ در پارک صنعتی ننگرهار فعال است که هشت هزار تن در آن مشغول به کار هستند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!