Connect with us

رویداد های اخیر

اتمر: جنگ در برابر امارت اسلامی اشتباه است

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۱۵, ۱۴۰۱)

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه حکومت پیشین، جنگ در برابر امارت اسلامی را اشتباه می‌داند و می‌گوید که این یک تجربه ناکام بوده است.

اتمر این مطلب را طی سخنرانی‌اش در انستیتوت دیپلوماسی فرهنگی آلمان بیان داشت.

او گفت: «یک دیدگاه افراطی، جنگ و استفاده از زور علیه طالبان (امارت اسلامی) تا آخر است. این یک دیدگاه اشتباه است، چون ما این کار را در دو دهه گذشته تجربه کردیم.»

وی افزود که جبهه جنگ در برابر امارت اسلامی شامل بیش از ۴۰ کشور جهان نیز بود، اما نتیجه مطلوب به دنبال نداشت.

آقای اتمر هم‌چنان بر برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی تأکید کرد و نقش جامعه جهانی، کشورهای منطقه و همسایه افغانستان را برای برگزاری این مذاکرات و تأمین صلح و ثبات دایمی در افغانستان مهم دانست.

او گفت: «این مذاکرات باید به‌منظور دو هدف برگزار شود، هدف اول صلح و امنیت پایدار برای افغان‌ها و جامعه بین‌الملل و هدف دوم حکومتداری مشروع است، برای ما و هر کشور متمدن دیگر، مشروعیت از طریق ارادۀ آزاد شهروندان و تعهد یک دولت برای رعایت حقوق اساسی و آزادی آنان بدست می‌آید.»

امارت اسلامی هرچند تاکنون در مورد این اظهارات آقای اتمر ابراز نظر نکرده است اما پیش از این بارها تأکید نموده که نظام امارت اسلامی همه شمول است و نیز همه شهروندان به‌شمول مقام‌های دولت پیشین و چهره‌های سیاسی که در بیرون افغانستان به‌سر می‌برند، می‌توانند به کشور برگردند و آزادانه زندگی کنند.

رویداد های اخیر

هند: موضوع سفارت افغانستان مسئله داخلی است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

پس از نشر گزارش هایی مبنی بر فساد در سفارت افغانستان در دهلی جدید و اقدام امارت اسلامی برای در اختیار گرفتن این سفارت، دولت هند گفته است که این موضوع یک موضوع داخلی است که مربوط آنها نمی‌شود.

نمایندگان مهاجران افغان مقیم هند، مقامات سفارت افغانستان در دهلی از جمله سفیر را به فساد متهم کرده اند. سفارت این اتهامات را رد می کند.

رسانه های هندی همچنین گزارش داده اند که مسئولان سفارت افغانستان در برابر اقدام امارت اسلامی برای کنترول رسمی این سفارت مقاومت کرده اند.

آریندام باغچی، سخنگوی وزارت خارجه هند در یک نشست خبری گفت که این موضوع یک موضوع داخلی سفارت است.

باغچی گفت: «از دیدگاه ما، این یک موضوع داخلی سفارت افغانستان است و ما امیدواریم که آن را در داخل حل کنند».

Continue Reading

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد درمورد وضعیت افغانستان نشست برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

 

لانا نصیبه، نماینده دائمی امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد گفته است که شورای امنیت این سازمان در اواخر ماه جاری میلادی نشستی را درباره افغانستان برگزار خواهد کرد.

نصیبه که در حال حاضر ریاست شورای امنیت را برعهده دارد، گفت: «ما در ۲۱ جون نشست جامعی را در مورد وضعیت افغانستان برگزار خواهیم کرد.»

وی افزود: «توجه ما بر وضعیت افغانستان، به ویژه حقوق زنان، که همه اعضای شورای امنیت بر آن توافق کرده اند، متمرکز خواهد بود.»

روز پنجشنبه، نصیبه به رسانه ها در نیویارک گفت که شورای امنیت سازمان ملل متحد به کار در مورد مسائل افغانستان، به ویژه در مورد حقوق زنان ادامه خواهد داد.

وی افزود که فریدون اوغلو، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان در ماه نوامبر گزارش جامعی از وضعیت این کشور به شورای امنیت ارائه خواهد کرد.

این در حالی است که فاکس نیوز روز جمعه گزارش داد که چندین سناتور امریکایی لایحه ای را برای تشدید تحریم ها علیه امارت اسلامی در واکنش به مسائل حقوق بشری در افغانستان پیشنهاد کرده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رانا ثنا‌الله: طالبان پاکستانی از خاک افغانستان علیه این کشور حملات را راه اندازی می‌کنند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

رانا ثنا‌الله، وزیر داخله پاکستان، بار دیگر ادعا کرده است که طالبان پاکستانی از خاک افغانستان علیه این کشور حملات را راه اندازی می‌کنند.

رانا ثنا‌الله در این مورد گفته است: «موقف حکومت افغانستان این است که می‌گویند ما از تحریک طالبان علیه حکومت پاکستان حمایت نمی‌کنیم اما ما از آنان گله داریم، افراد این گروه از افغانستان وارد پاکستان می‌شوند، تقریباً دو ماه قبل آن‌ها به ما گفته بودند که ما این‌ها را از سرحد دورتر انتقال می‌دهیم تا دسترسی حمله به پاکستان را نداشته باشند.»

با این حال، امارت اسلامی پیوسته تأکید کرده است که به هیچ گروه اجاز داده نمی‌شود تا از خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر استفاده کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در این ارتباط گفته است: «خاک افغانستان برضد کسی استفاده نمی‌شود و این اجازه را ما نمی‌دهیم که خاک افغانستان برضد پاکستان یا کدام کشور دیگر استفاده شود.»

هاتف مختار، آگاه سیاسی، نیز در این مورد می‌گوید: «سیاست امارت اسلامی در روشنی مسایل افغانستان و منافع ملی کشور تحلیل شده که همانا سیاست بی‌طرف و متوازن در چارچوب منافع بین‌المللی و امنیت بین‌المللی اتخاذ شده است.»

این در حالی‌ است که یک ماه پیش یک هیأت بلند پایه امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، وزیر امور خارجه افغانستان به پاکستان رفت و در دیدار با مقامات آن کشور در اسلام‌آباد بر گسترش روابط دیپلوماتیک و همکاری‌های دوجانبه تأکید کردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!