Connect with us

رویداد های اخیر

ادامه‌ درگیری‌ها در شمال کشور؛ صدها فامیل به کابل آواره شدند

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۸, ۱۴۰۰)

صدها فامیل به دلیل درگیری‌های اخیر میان نیروهای امنیتی و طالبان در ولایت‌های شمالی کشور به شهر کابل فرار نموده اند.

این فامیل‌ها در منطقه‌ی سرای شمالی و خیرخانه، در شمال شهر کابل بیجا شده اند و در زیر آفتاب سوزان در خیمه‌ها و چادرها شب و روز را سپری می‌کنند.
خبرنگار آریانانیوز که به محل رفته است می‌گوید که اکثر این بیجاشده‌گان از ولایت‌های کندز، تخار و بغلان به کابل فرار نموده اند.
شماری از این فامیل‌های آوره می‌گویند که به دلیل درگیری‌های اخیر در ولایات شان مجبور به ترک خانه‌های شان شده اند و تمامی دار و ندار شان را رها کرده اند و یا هم آتش گرفته است.
این خانواده‌ها برای سرپناه تنها از چادر و خیمه‌ها استفاده می‌کنند.
می‌گویند که حکومت تا هنوز برای شان هیچ کمکی نکرده است و از حکومت می‌خواهند تا به مشکلات شان رسیده‌گی نمایند.
به گفته خبرنگار آریانانیوز از محل در میان این بیجاشده‌گان ده‌ها کودک نیز دیده می‌شوند.
در حال حاضر این بیجاشده‌گان با کمبود آب آشامیدنی و دارو روبرو هستند.
رحم‌الدین یکی از این بیجا شده‌گان که از ولایت کندز فرار نموده است به خبرنگار آریانانیوز گفته است که طالبان در ولایت کندز از خانه‌های غیرنظامیان به عنون سپر استفاده می‌نمودند.
رحم‌الدین گفت:” در شهر کندز بسیار وحشت بود، و جسدها در روی جاده‌ها افتاده بودند. طالبان بسیار عملکرد وحشیانه داشتند و از مردم بخود سپر ساخته بودند.”
وی می‌گوید که با بسیار مشکلات روبرو هستند و دراین مدت تنها باشنده‌گان خیرخانه و سرای شمالی برای شان آب و نان تهیه کرده اند، اما حکومت تاهنوز به این بیجاشده‌گان کمک نکرده است.
این درحالی است که سازمان ملل متحد ماه گذشته در گزارشی اعلام کرد که در هفت ماه گذشته دست کم ۳۳۰ هزار تن به دلیل افزایش درگیری‌ها در سراسر افغانستان آواره شده اند.
با تشدید درگیری‌ها در شمال افغانستان و دیگر مناطق کشور، کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان، نسبت به بحران انسانی قریب الوقوع هشدار داد و گفت که عدم دستیابی به توافق صلح آوارگی بیشتری را در پی خواهد داشت.

اخبار ویژه

ملا برادر با رییس بیات دیدار و درمورد تداوم سرمایه گذاری در افغانستان گفتگو کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزراء روز (شنبه، ۴ سرطان) با احسان الله بیات، رییس بیات گروپ دیدار و درمورد برنامه های آینده این شرکت برای سرمایه گذاری جاری در کشور گفتگو کرد.

بیات گروپ بزرگترین شرکت خصوصی عرضه کننده خدمات متنوع در افغانستان است که شامل مخابرات، رسانه، انرژی، تکنالوژی و سایر بخش ها می‌شود. بنیات بیات که بخشی از این شرکت می‎باشد کمک‌های نجات بخش را هنگام نیاز و همچنان خدمات صحی را برای مردم افغانستان فراهم می‌سازد.

ملا برادر و داکتر بیات در دیدار شان درمورد امکانات سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف بحث کردند.

طبق اعلامیه ای که از سوی دفتر معاونیت اول ریاست الوزراء منتشر شده، داکتر بیات در این دیدار گفت که وی آماده است تا در افغانستان در بخش‌های صحت، برق و مخابرات سرمایه گذاری کند.

در همین حال، ملا برادر گفت: “ما از همه تلاش‌های تجار و سرمایه‌گذاران در بازسازی اقتصادی کشور تقدیر و از آن‌ها حمایت می‌کنیم.”

او افزود: “کسی که در افغانستان سرمایه‌گذاری می‌نماید و برای مردم زمینه کار را مساعد می‌سازد، ما از آن حمایت نموده، امنیت آن را تامین و نیز فرصت کار را برایش فراهم می‌نماییم.”

ملا برادر از فعالیت‌های بنیاد بیات در افغانستان قدردانی نموده و از آن سپاس‌گزاری کرد.

بیات گروپ در بخش‌های انرژی برق، نشرات، انترنت با سرعت بالا، ساخت و ساز و پول همراه سرمایه گزاری کرده است و خدمات و محصولات خارق العاده را برای افغان‌ها فراهم می سازد.

بیات گروپ بیش از ده هزار افغان را بصورت مستقیم به کار گماشته و همچنان زمینه کار را برای صد هزار شهروند فراهم ساخته است.

این نهاد که در سال ۲۰۰۶ تاسیس شد در بازسازی افغانستان کمک کرده و در میان افغان های نیازمند و آسیب پذیر امید ایجاد کرده است.

این نهاد همچنان در ساخت مساجد و در بخش های صحت و تعلیم و تربیه کار کرده و به آسیب دیدگان حوادث طبیعی کمک کرده است.

 یکی از مهم ترین نمونه کمک های بنیاد بیات، کمک به آسیب دیدگان زلزله هفته قبل در ولایت های پکتیکا و خوست بود.

این بنیاد در نخستین ساعات پس از زلزله چهارشنبه، در کنار ارسال مواد مورد نیاز همچون سرپناه، کمپل و مواد غذایی به آسیب دیدگان، تیمی از داکتران و یک کلینیک سیار با ادویه نجات بخش را نیز جهت تداوی زخمیان فرستاد.

Continue Reading

اخبار ویژه

چین بیش از هفت میلیون دالر به زلزله زدگان افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

حکومت چین اعلام کرده است که بیش از هفت میلیون دالر امریکایی را به آسیب دیدگان زلزله در ولایت های خوست وپکتیکا کمک می کند.

وزارت خارجه چین گفته است که این کمک‌ها شامل خیمه، کمپل، دوشک و سایر مواد مورد نیاز خواهد بود.

وانگ وینبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که اولین محموله این کمک‌ها فردا (دوشنبه) در یک طیاره چارتر به افغانستان فرستاده خواهد شد.

پنج روز از وقوع زلزله و یرانگر ومرگبار در خوست وپکتیکا می گذرد اما مردم آسیب دیده این ولایت ها ازعدم شفافیت درتوزیع این کمک ها شکایت دارند.

افزون براین؛ هزاران تن  در این زلزله خانه وکاشانه وهست وبود شان را از دادند و در فضای باز زیر چادرها زندگی می کنند.

چارلی داگاتا، خبرنگار و تحلیلگرامریکایی گفت: “اکثریت سازمان‌ها ونهادهای کمک رسان بین المللی از جمله بسیاری از آژانس های امدادی امریکایی به دلیل روی کارآمدن حکومت طالبان از افغانستان خارج شدند؛ افزون بر آن، تحریم‌ هایی نیز علیه طالبان وجود دارد، بنابراین، هر گونه پولی که به افغانستان وارد می‌شود، به شدت زیر نظر است؛ اما برای عدم تکرار این گونه تراژیدی در آینده نیاز است تا در زیر ساخت‌ها سرمایه گذاری شود”.

هرچند بسیاری ازکشورهای منطقه ده ها تن موادغذایی، دوایی وتجهیزات ابتدایی برای سرپناه را برای آسیب دیدگان زلزله فراهم آورده اند اما مردم زیانمند می گویند کمک های که تاکنون برای شان رسیده بسنده نیست ودولت باید برای داشتن زندگی عادی دو باره کمک های بیشتر را به آنها فراهم کند.

ایاز، یک از آسیب دیدگان زلزله در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا گفت: “خانه های زیادی تخریب شده اند، زنان زیادی شهید شده اند، ما در زیر آفتاب زندگی می‌کنیم، اینجا باران شد و سردی شدید بود، خانواده ها به جنگل ها آواره شده اند.”

 در همین حال، قطر نیز چندین طیاره کمک های بشردوستانه به زلزله زدگان فرستاده است و همین طورهمه روزه کمک های ازسوی کشورهای منطقه وجهان به میدان های هوایی کابل وخوست می رسد و به آسیب دیدگان توزیع می شود.

اما خسارات به جامانده اززلزله چهارشنبه گذشته خیلی گسترده است. بربنیاد آمارهای که ازسوی نهادهای بین المللی منتشرشده حدود سه هزارخانه مسکونی درپنج ولسوالی خوست وپکتیکا ویران شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تلاش زلزله‌زدگان ولسوالی گیان ولایت پکتیکا برای غذا و سرپناه

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

برخی از نجات یافته‌گان که چندین عضو خانوادۀ شان را یکجا از دست داده‌اند، از بی خانمانی و گرسنگی روایت های تلخی دارند.

سید بختاجان یکی از نجات یافته‌ها که در زلزلۀ مرگبار چهار عضو خانواده‌اش را به خاک سپرده است و درهمین حال، دو عضوی دیگر خانواده‌اش در شفاخانه بستری می‌باشند، می‌گوید که نجات یافته‌گان این حادثه المناک که زنده مانده‌اند، با بی خانمانی و گرسنگی روبرو هستند.

سید بختا دراین مورد گفته است: «اینجا جایی برای ما نیست، غذا نداریم، همه بیرون نشسته‌اند و سقفی بالای سرشان نیست».

درهمین حال، شماری از مقام های امارت اسلامی که به محل رویداد در ولسوالی گیان رفته‌اند می‌گویند که حدود ۹۰ درصد منازل مسکونی در این منطقه ویران شده است.

قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه گفته است: «تقریبا ۹۰ درصد خانه‌ها ویران شده‌اند، تنها تعداد کمی از آنها برای زندگی مناسب هستند، اکثر آنها قابل سکونت نیستند».

این درحالیست که جاده‌های ناهموار تلاش‌های امدادی را به گیان که با بحران انسانی دست و پنجه نرم می‌کند مختل کرده، اما چرخ بال‌های اردو می‌کوشند تا برای آسیب‌دیدگان کمک برسانند.

شرف الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حواث طبیعی دراین مورد گفت: «بر اساس دستور رییس الوزرا جلسه‌ای تشکیل شد و بر اساس آن جلسه به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کمک کننده دستور داده‌ شد که در اسرع وقت به محل زلزله آمده و ازهمه امکانات خود برای نجات مردم استفاده کنند».

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!