Connect with us

رویداد های اخیر

ادامه درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان در نقاط مختلف

منتشر شده

در

(Last Updated On: اسد ۱۱, ۱۴۰۰)

در هرات از دو روز به این طرف جنگ از شرق و جنوب هرات به طرف غرب شهر کشانده شده است، طالبان روز گذشته حملات سنگین شان را بالای روستاهای غرب شهر هرات آغاز کردند و شب گذشته هم این حملات جریان داشت.

در ۲۴ ساعت گذشته نزدیک به ۳۰ تن در درگیری‌های غرب شهر هرات زخم برداشته اند که بیشتر نظامیان و نیروهای مردمی هستند. پزشکان در شفاخانه حوزوی هرات می‌گویند پنج تن هم جان باخته اند که جنازه‌های شان به این بیمارستان انتقال داده شده اند.هنوز هم در جنوب و غرب شهر هرات نبرد میان جنگجویان طالبان و نیروهای امنیتی ادامه دارد، اما از طرف غرب شهر هرات شدت جنگ بیشتر است.

مقام‌های محلی هرات می‌گویند در درگیری‌های دیروز بیش از ده تن از طالبان مسلح کشته شدند که یک فرمانده مشهور آنها بنام صدام نیز مشمول کشته شدگان است.

طالبان از ولسوالی‌های غرب شهر هرات و بیشتر از غوریان و زنده جان جمع شدند و حملات شان را بالای شهر تشدید بخشیده اند.

کندهار:

مقام‌های امنیتی ولایت کندهار می‌گویند که حملات طالبان به ولسوالی تخت پل از سوی نیروهای امنیتی و حمایت هوایی عقب زده شد.

این حمله حوالی ساعت ۲:۰۰ شب گذشته در منطقه میل در بین ولسوالی‌های تخت پل و اسپین بولدک رخ داد.

هاشم ریگوال، فرمانده ولسوالی تخته پل گفته است که دراین درگیری‌ها ۳۷ طالب کشته شده است و سه تانک هاموی را از نزد طالبان گرفته اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نگفته اند.

گفته می‌شود که هواپیماهای امریکایی نیز در مرکز ولسوالی پنجوایی یک توپ دیسی طالبان را نیز مورد هدف قرار داده و از بین برده است.

نیروهای امریکایی تاکنون دراین باره چیزی نگفته اند.

هلمند:

قول اردوی ۲۱۵ میوند می‌گوید که حمله تهاجمی طالبان بالای زندان شهر لشکرگاه به عقب زده شد

شب گذشته گروه ۴۰ نفری طالبان بالای زندان شهر لشکرگاه حملات تهاجمی شانرا آغاز نمودند که از سوی نیروهای افغان به عقب زده شد.

به گفته این قول اردو دراین درگیری‌ها ۳۸ طالب کشته که اجساد شان در ساحه باقی مانده و ۲ تن دیگر شان زخم برداشته اند.

درهمین حال وزارت دفاع گفته است که روز گذشته، نیروهای دفاعی و امنیتی با حمایت قوای هوایی، در مربوطات شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند، طی عملیات مشترک تروریستان طالب را هدف قرار دادند که در نتیجه، ۳۶ طالب کشته و ۱۹ تن دیگر آنان زخمی شدند.

هم‌چنان، ۳ موتر که در یکی از آن‎ها ۳ میلیون کلدار پاکستانی نیز جاسازی شده بود، تخریب شد.

طالبان درگیری‌ها در شهرلشکرگاه را تایید کرده اند و افزوده اند که جنگجویان شان در حال پیشرفت استند.

رویداد های اخیر

سفارت افغانستان در هند فعالیت‌های خودرا به حالت تعلیق درآورد؛ دیپلومات‌ها به اروپا و امریکا رفتند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۴۰۲)

رویترز به نقل از سه مقام سفارت افغانستان در هند روز جمعه گزارش داد که این سفارت پس از خروج سفیر و سایر دیپلومات‌های ارشد به مقصد اروپا و ایالات متحده که در آنجا پناهندگی دریافت کردند، فعالیت‌هایش را به حالت تعلیق درآورد.

هند امارت اسلامی را به رسمیت نمی شناسد و پس از رویکار آمدن امارت اسلامی در سال ۲۰۲۱، سفارت خود را در کابل بست، اما دهلی نو به سفیر و کارمندان مأموریتی که توسط دولت اشرف غنی، رئیس جمهور مخلوع افغانستان گماشته شده بودند، اجازه داده بود که ویزه صادر نمایند و موضوعات تجاری را مدیریت کنند.

به گزارش رویترز، حداقل پنج دیپلومات افغان هند را ترک کرده اند. یکی از مقامات سفارت افغانستان گفت که دولت هند اکنون این مجتمع دیپلوماتیک را به عنوان سرپرست تصاحب خواهد کرد.

یک مقام وزارت خارجه هند در دهلی نو در پاسخ به سوالی درباره این موضوع، بدون ارائه جزئیات گفت که آنها در حال بررسی تحولات هستند.

امارت اسلامی تاکنون در رابطه به این موضوع واکنش نشان نداده است.

هند یکی از کشورهایی است که ماموریت کوچکی در کابل برای تسهیل تجارت، کمک های بشردوستانه و کمک‌های طبی دارد. تجارت دوجانبه در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به ۱.۵ میلیارد دالر رسید، اما پس از روی کار آمدن امارت اسلامی به شدت کاهش یافت.

در اوایل ماه جاری، صدها محصل افغان که علیرغم انقضای ویزه تحصیلی شان در هند زندگی می‌کنند، ، تظاهراتی را در دهلی نو برگزار کردند و از دولت هند خواستند که اقامت شان را تمدید کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دشمنی ۱۷ ساله میان دو خانواده در ننگرهار به دوستی مبدل شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۴۰۲)

مسوولان محلی ننگرهار می‌گویند که دشمنی ۱۷ ساله میان دو خانواده طی یک جرگه در ولسوالی سپین‌غر این ولایت با پادرمیانی مقامات امارت اسلامی به دوستی مبدل شد.

نصرالله حقیار، قوماندان امنیه ولسوالی سپین‌غر ننگرهار، در این نشست گفت: «کسانی که میان مسلمانان اتفاق ایجاد می‌کنند، چی از لحاظ قومی باشد و یا خانواده در قلب ما جا دارند.»

از سویی هم، اعضای خانواده‌های درگیر نیز از این‌که دشمنی ۱۷ ساله آن‌ها به دوستی مبدل شده است، خرسند اند.

در همین حال، بزرگان قومی گفته‌اند اگر کسی دوباره به دشمنی دامن بزند، مبلغ دوصد هزار افغانی جریمه خواهد شد.

عصمت‌الله شینواری، بزرگ قومی در ننگرهار، گفت: «جرگه چیزی است که به بسیار وقت کم و با مصرف کم یک موضوع می‌تواند در آن حل شود.»

با این حال، مسوولان ریاست سرحدات، اقوام و قبایل همچنان خاطر نشان کردند که پس از حاکمیت امارت اسلامی تاکنون بیش از ۴۰ دشمنی بزرگ و کوچک را با همکاری بزرگان قومی در این ولایت به دوستی مبدل کرده‌اند.

این در حالی است که پس از حاکمیت امارت اسلامی نه تنها در ولایت ننگرهار بلکه در بسیاری از ولایات کشور، روند آشتی‌دادن خانواده‌های درگیر به سرعت جریان دارد و از طریق جرگه بسیاری از مناقشات خانواده‌ها حل شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سرپرست وزارت آب و انرژی: مدیریت منابع آبی به‌گونه جدی آغاز شده است

Published

on

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت آب و انرژی می‌گوید که امارت اسلامی افغانستان مدیریت منابع آبی را به شکل جدی آغاز کرده است.

عبداللطیف منصور در یک گفتگوی ویژه با آریانانیوز گفته است که به دلیل خشکسالی‌های اخیر، مردم کشور با کمبود آب آشامیدنی صحی مواجه هستند و برای حل این مشکل، این وزارت مدیریت جدی منابع آب را آغاز کرده است.

آقای منصور همچنان با اشاره به نگرانی برخی کشورهای همسایه در مورد اقدامات امارت اسلامی برای مدیریت آب‌های افغانستان و ایجاد کانال قوش‌تیپه می‌گوید، کشورهای که از این بابت نگرانی دارند می‌توانند از طریق مذاکره نگرانی‌های خود را با امارت اسلامی شریک بسازند.

منصور افزوده که در سال جاری سه میلیارد افغانی بودجه انکشافی به این وزارت در نظر گرفته شده است که بیشتر این بودجه صرف پروژه‌های ناتمام بندهای آبی خواهد شد.

با این حال، او تصریح کرده که ظرفیت تولید ۳۰ هزار میگاوات برق در کشور وجود دارد و این وزارت اقداماتی را برای جلب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در بخش تولید انرژی انجام داده تا افغانستان در درازمدت از ناحیه برق به خودکفایی برسد.

سرپرست وزارت آب و انرژی خاطر نشان کرد که برای جلب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در بخش تولید انرژی در کشور آماده هرگونه همکاری با سکتور خصوصی اند و تمامی سهولت‌ها را به آنان مهیا خواهند ساخت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!