Connect with us

رویداد های اخیر

ادامه درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان در نقاط مختلف

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۱, ۱۴۰۰)

در هرات از دو روز به این طرف جنگ از شرق و جنوب هرات به طرف غرب شهر کشانده شده است، طالبان روز گذشته حملات سنگین شان را بالای روستاهای غرب شهر هرات آغاز کردند و شب گذشته هم این حملات جریان داشت.

در ۲۴ ساعت گذشته نزدیک به ۳۰ تن در درگیری‌های غرب شهر هرات زخم برداشته اند که بیشتر نظامیان و نیروهای مردمی هستند. پزشکان در شفاخانه حوزوی هرات می‌گویند پنج تن هم جان باخته اند که جنازه‌های شان به این بیمارستان انتقال داده شده اند.هنوز هم در جنوب و غرب شهر هرات نبرد میان جنگجویان طالبان و نیروهای امنیتی ادامه دارد، اما از طرف غرب شهر هرات شدت جنگ بیشتر است.

مقام‌های محلی هرات می‌گویند در درگیری‌های دیروز بیش از ده تن از طالبان مسلح کشته شدند که یک فرمانده مشهور آنها بنام صدام نیز مشمول کشته شدگان است.

طالبان از ولسوالی‌های غرب شهر هرات و بیشتر از غوریان و زنده جان جمع شدند و حملات شان را بالای شهر تشدید بخشیده اند.

کندهار:

مقام‌های امنیتی ولایت کندهار می‌گویند که حملات طالبان به ولسوالی تخت پل از سوی نیروهای امنیتی و حمایت هوایی عقب زده شد.

این حمله حوالی ساعت ۲:۰۰ شب گذشته در منطقه میل در بین ولسوالی‌های تخت پل و اسپین بولدک رخ داد.

هاشم ریگوال، فرمانده ولسوالی تخته پل گفته است که دراین درگیری‌ها ۳۷ طالب کشته شده است و سه تانک هاموی را از نزد طالبان گرفته اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نگفته اند.

گفته می‌شود که هواپیماهای امریکایی نیز در مرکز ولسوالی پنجوایی یک توپ دیسی طالبان را نیز مورد هدف قرار داده و از بین برده است.

نیروهای امریکایی تاکنون دراین باره چیزی نگفته اند.

هلمند:

قول اردوی ۲۱۵ میوند می‌گوید که حمله تهاجمی طالبان بالای زندان شهر لشکرگاه به عقب زده شد

شب گذشته گروه ۴۰ نفری طالبان بالای زندان شهر لشکرگاه حملات تهاجمی شانرا آغاز نمودند که از سوی نیروهای افغان به عقب زده شد.

به گفته این قول اردو دراین درگیری‌ها ۳۸ طالب کشته که اجساد شان در ساحه باقی مانده و ۲ تن دیگر شان زخم برداشته اند.

درهمین حال وزارت دفاع گفته است که روز گذشته، نیروهای دفاعی و امنیتی با حمایت قوای هوایی، در مربوطات شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند، طی عملیات مشترک تروریستان طالب را هدف قرار دادند که در نتیجه، ۳۶ طالب کشته و ۱۹ تن دیگر آنان زخمی شدند.

هم‌چنان، ۳ موتر که در یکی از آن‎ها ۳ میلیون کلدار پاکستانی نیز جاسازی شده بود، تخریب شد.

طالبان درگیری‌ها در شهرلشکرگاه را تایید کرده اند و افزوده اند که جنگجویان شان در حال پیشرفت استند.

رویداد های اخیر

بازگشت سه تن از شخصیت‌ها به کشور  

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

در پی تلاش‌های کمیسیون ارتباط با شخصیت‌ها، امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) حسیب الله کلیم‌زی، عضو پیشین مجلس سنا، جنرال حبیب الله احمدزی، مشاور پیشین ریاست جمهوری و هم‌چنان داکترعبدالله وردک، یکی از متخصصان بخش طبی کشور به کابل بازگشتند.

با این حال، مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که تلاش‌ها برای بازگشت بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی جریان دارد.

درهمین حال، شخصیت‌های که دوباره به کشور برگشته‌اند، خوشنود هستند.

آقای کلیم‌زی، عضو پیشین سنا می‌گوید که پس از تماس کمیسیون به کابل برگشته و بزرگترین آرزویش هم باز شدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم است که در این راستا تلاش خواهد کرد.

وی گفت: «باید همه حقوق یکسان داشته باشد، زنان و دختران به مکتب بروند و من هم به ادامه فعالیت‌هایم فعالیت سیاسی هم میداشته باشم، اینجا سرزمینم است».

به همین ترتیب، جنرال حبیب الله احمدزی مشاور امنیتی پیشین ارگ ریاست جمهوری و یکی دیگری از چهره های سیاسی – نظامی درمورد برگشت‌اش گفته است: «اگر حکومت قبلی به گفته‌های ما گوش می‌کرد هیچ مشکل به وجود نمی‌آمد و حالا که ما آمدیم به نیت همکاری با امارت اسلامی دوباره به وطن برگشتیم».

درهمین حال، امارت اسلامی می‌گوید که تلاش ها برای بازگشت تمامی چهره های جریان دارد.

این درحالیست که تاکنون ده ها تن از شخصیت‍‌های سیاسی افغان پس از ایجاد کمیسیون تماس با شخصیت‎ها به کشور برگشته‌اند و مورد استقبال گرم امارت اسلامی قرار گرفته‌اند، اما به باور برخی‌ها هنوز فضای کامل اعتماد به میان نیامده که تمامی چهره‌های سیاسی به کشور برگردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگزاری گردهمایی بزرگ در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان قرار است که فردا چهارشنبه، ۸ سرطان، یک گردهمایی بزرگ را در «خیمه لویه جرگه» برگزار کند.

مقام‌های امارت اسلامی گفته است که در این گردهمایی سه هزارعالم دینی از سراسر کشور که از هر ولسوالی سه اشتراک کننده، دو عالم دین و یک بزرگ قومی می‌باشند، شرکت خواهند کرد که نظریات و پیشنهادات شان را به رهبری امارت اسلامی ارایه خواهند کرد.

هرچند تاکنون آجندای این گردهمایی مشخص نشده است اما گزارش‌ها میرساند که در کنار مسایل دیگر کشور، بازگشایی مکاتب دخترانه یکی از بند‌های آجندای این نشست خواهد بود.

توریالی همت، آگاه مسایل سیاسی درمورد این گردهمایی گفته است: «به اساس معلومات که من دارم اینست که تمام اشخاص که به این نشست دعوت شده است همه اشخاص عالم و وطن دوست و خیرخواه است، فرق این نشست با نشست‌های دیگر این است که سفیرهای کشورها اشخاص را تعیین میکرد اما حالا  کسانیکه تعیین شده اشخاص متعهد به کشور و اسلام هستند».

با این حال، انتظارها این است که در پایان این نشست راه های حل مناسب برای مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور پیدا شود و تا برنامه‌های روشنی برای آینده کشور تدوین شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!