Connect with us

اخبار ساحوی

ادعای اعضای شورای ولایتی بغلان از معامله حکومت با طالبان دراین ولایت

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

2حکومت افغانستان تصمیم گرفته است تا بخش های از ولسوالی بغلان مرکزی را به گروه طالبان واگذار کند.

شورای ولایتی بغلان از این تفاهم حکومت پرده بر میدارد و می گوید بربنیاد تصمیم تازه نهاد های امنیتی،نظامیان از بخش های بغلان بیرون خواهند شد تا بسیاری از مناطق زیر تصرف گروه طالبان درآید.

شورای ولایتی بغلان از پایگاه سازی و تجهیز هراس افگنان در ولسوالی دهنه غوری و منطقه دندغوری و دند شهاب الدین بغلان بدون مداخله حکومت نیز خبر می دهد.

اما حکومت افغانستان واگذاری بخش های از بغلان به گروه طالبان را رد می کند و اطمینان می دهد که اجازه پایگاه سازی به گروه طالبان داده نخواهد شد.

تصمیم نو و سرنوشت تازه برای جنگ؛ بغلان هدف راهبردی.

ولایتی در شمال و سال جاری هم کلاً زیر گلوله و باروت، این روز ها اما شعله نبرد در آن فروکش کرده است، چه معادله ای برای جنگ بغلان که از آن جنگ شمال افغانستان سرچشمه می گیرد، جریان دارد؟

شورای ولایتی بغلان از تصمیم تازه حکومت خبر می دهد؛ تصمیم بیرون ساختن نیروهای امنیتی از بخش های بغلان مرکزی و دیگر مناطق این ولایت و واگذاری آنان به گروه طالبان.

محمد ظریف ظریف عضو شورای ولایتی بغلان میگوید ” این مسئله را قطعی فیصله کرده اند که برخی ساحات در کنترول دولت در اختیار مخالفان قرار گیرد، این بازی است که حکومت مرکزی روی این فیصله کرده تا بخش زیاد از بغلان در دست مخالفان قرار گیرد.”

گوشه دیگر بغلان؛ ولسوالی دهنه غوری و منطقه های دند غوری و دند شهاب الدین گفته می شود زیر اداره طالبان است، بربنیاد اطلاعات طالبان دراین مناطق دنبال ایجاد پایگاه ها، تجهیز و آموزش جنگجویان شان با مدیریت جنرالان پاکستانی اند.

نجیب الله احرار فعال مدنی بغلان گفت ” در سیزده روستا که نیروهای امنیتی وظیفه تامین امنیت داشتند، از انان در بغلان مرکزی بیرون شده اند که معامله دیگر دولت است”.

به باور مقام های محلی در بغلان هراس افگنان از بغلان دست کم پنج ولایت شمال و شمال شرقی را تهدید می کنند، حضور آنان در بغلان مرکزی آسیب رسان به ولایت های کندز، سمنگان، تخار و بلخ پنداشته می شود، ولسوالی دهنه غوری هم تهدیدی را برای ولایت سمنگان ومرکز بغلان یعنی پلخمری شکل داده و هم مرز بودن آن با ولسوالی تاله و برفک تهدیدی شده برای ولایت بامیان.

دند غوری محل دیگر کلیدی و راهبردی طالبان؛ به عنوان مرکز سوق و اداره طالبان در جنگ شمال یاد می شود؛ شاهراه شمال را نشانه گرفته و مکانی پنداشته می شود برای استراحت، تجهیز و فرستادن جنگجویان طالب برای نبرد ولایت های شمال و شمال شرق افغانستان.

دند شهاب الدین هم در بغلان شاهراه شمال شرق افغانستان را در دامن ناامنی قرار داده است.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله گفت “ما هیچ بخشی را به تروریستان واگذار نمی کنیم و نیروهای امنیتی افغانستان اجازه نمی دهند که هراس افگنان پایگاه بسازند و یا تهدید بزرگ شوند.”

انتقاد ها بر اینست که دولت اراده برای نابودی هراس افگنان در بغلان ندارد وهمین نبود اراده سال آینده در آتش جنگ شمال هیزم بیشتر خواهد ریخت.

جاوید کوهستانی آگاه نظامی گفت “خود حکومت میخواهد تا این مناطق مرکز سوق و اداره طالبان شود و از اینجا جنگ در شمال افغانستان مدیریت شود.”

در ۱۳۹۴خورشیدی از تفاهمنامه گلاب منگل نماینده حکومت با بزرگان دندغوری پرده برداشته شد؛ تفاهمنامه ای که این منطقه را به طالبان واگذار کرده بود و بعد هم مرکز تجهیز و لانه سربازان طالب در جنگ شمال یاد شد. حالا شاید بغلان مرکزی هم با همین سرنوشت روبرو است.

گزارشگر: باعث حیات

Advertisement

اخبار ساحوی

انفجار در یک مدرسه دینی در ولایت سمنگان ۱۵ کشته برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

امداد الله مهاجر، ریس اطلاعات و فرهنک ولایت سمنگان می‌گوید چاشت امروز (چهارشنبه، ۹ قوس) یک انفجار در یک مدرسه دینی به نام «الجهادیه» در مربوطات شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان رخ داده است.

به گفته مهاجر، انفجار زمانی رخ داده است که دانش آموزان این مدرسه مصروف ادای نماز بودند.

به گفته رییس اطلاعات و فرهنگ سمنگان، در این رویداد ۱۵طالب العلم جان باخته اند.

آقای مهاجر می‌افزاید که تاهنوز شمار دقیق زخمیان انفجار روشن نشده است.

وی می‌گوید که همه قربانیان، دانش‌آموزان این مدرسه دینی بوده و هیج یکی از مقام‌های حکومتی در آنجا حضور نداشت.

وزارت داخله نیز این رویداد را تایید کرده است.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخله گفته است که دراین رویداد ۱۰ تن جان باخته اند و شماری هم زخمی شده اند.

تاهنوز هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

زنی در ولایت لغمان چهارنوزاد به دنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۹, ۱۴۰۱)

منابع محلی از ولایت لغمان می‌گویند که یک خانم که باشنده ولسوالی علینگار این ولایت می‌باشد روز جمعه (۲۷ عقرب) در شفاخانه‌ی مرکزی چهار نوزاد به دنیا آورد.

به نقل از داکتران این شفاخانه نوزادان، سه پسر و یک دختر اند.

داکترپاینده محمد سهاک، رییس شفاخانه ی مرکزی لغمان به خبرگزاری باختر گفته است که وضع صحی مادر و نوزادان، خوب است.

پدر نوزادان در گفتگو با خبرگزاری باختر گفته است از این که صاحب چهار فرزند شده است بسیار خوشحال است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

وقوع یک انفجار در ولایت تخار؛ تلفاتی در پی ندارد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۵, ۱۴۰۱)

منابع محلی در ولایت تخار از وقوع یک انفجار خبر داده و می‌گویند که موتر حامل زندانیان در مرکز این ولایت هدف انفجار ماین قرار گرفته است.

این انفجار قبل از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۵عقرب) در سرک سوم گدام، مقابل دروازه‌ی محکمه شهر تالقان، مرکز ولایت تخار رخ داده است.

دفتر مطبوعاتی قومندانی امنیه امارت اسلامی در تخار نیز وقوع این انفجار را تایید کرده است.

این نهاد امنیتی در خبرنامه‌ای گفته که انفجار خفیف بوده و به کسی آسیب نرسیده است.

شاهدان رویداد می‌گویند انفجار ناشی از ماین جاسازی شده بوده و هنگام انتقال محبوسین به محکمه رخ داده و تلفات در پی ندارد.

به گفته شاهدان در این انفجار رنجر پولیس و کاستر قسماً تخریب شده است.

تاکنون مسوولیت این حمله را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!