Connect with us

اخبار ویژه

استقبال حکومت از آتش‌بس سه روزه عید

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۷, ۱۳۹۹)

دولت افغانستان از تصمیم طالبان مبنی بر آتش بس سه روزه در روز‌های عید قربان استقبال کرده و اعلام کرده که نیروهای امنیتی افغانستان نیز آتش بس را رعایت می کنند.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور غنی در تویتی می‌گوید: “دولت از اعلام آتش بس از سوی طالبان، استقبال می‌کند و همچنان مردم افغانستان خواهان یک آتش بس دایمی و شروع مذاکرات صلح استند.”

سخنگوی رییس جمهوری می‌گوید که دولت افغانستان برای اطمینان از صلح و ثبات و تحقق آرمان های دیرینه مردم، تمام تعهدات خود را در روند صلح انجام داده و هیچ بهانه ای برای ادامه خشونت در میان نیاورده است.

 آقای صدیقی گفته است: “غنی همچنین به همه نیروهای امنیتی و دفاعی در کشور دستور داد تا آتش بس سه روزه را رعایت کنند و هیچ عملیاتی را علیه طالبان انجام ندهند، مگر اینکه آتش بس توسط این گروه نقض شود.”

رولاند کوبیا فرستاده ویژه اتحادیه اروپا به افغانستان پس از اعلام آتش بس از سوی طالبان واکنش نشان داد و از این پیشرفت در روند صلح افغانستان استقبال کرد. او گفت که این “یک قدم نزدیک به سوی مذاکرات” است.

 وی همچنین گفت که اتحادیه اروپا این گروه را به گسترش آتش بس فراتر از آتش‌بس چند روزه عید تشویق می کند، “زیرا مردم افغانستان نه تنها صلح می خواهند بلکه سزاوار آن نیز استند.”

 این در حالی است که طالبان شام سه‌شنبه از آتش بس سه روزه در روز های عید قربان خبر داد و به جنگجویانش دستور داد که از وارد شدن در ساحات تحت کنترول دولت خود‌داری کنند.

 در یک تویت، این گروه گفته شده است كه به طالبان دستور داده شده است كه حمله ای به نیروهای امنیتی افغانستان انجام ندهند، مگر آنكه علیه آنان حملاتی صورت بگیرد.

 در این بیانیه آمده است: “آتش بس برای مردم افغانستان انجام خواهد شد تا از یک عید سعادتمند و صلح آمیز برخوردار شوند.”

این اعلامیه چند ساعت بعد از آن به نشر رسید که رییس جمهور اشرف غنی در نشست سام از طالبان خواست تا آتش بس را برای عید روی دست بگیرند.

 غنی در چهارمین نشست مقامات ارشد (SOM) گفت که برای نشان‌دادن تعهد دولت برای صلح، آزادی ۵ هزار زندانیان طالب را مطابق توافق‌نامه‌ ای دوحه، تکمیل می‌کند.

 غنی گفت که “با این اقدام ما مشتاقانه برای شروع مذاکرات مستقیم با طالبان طی یک هفته انتظار داریم.”

 او همچنین از طالبان خواست تا در میز مذاکره به دولت بپیوندند و خواستار “آتش بس دایمی و جامع” شوند.

وی گفت: “تعهد به آتش بس در ایام عید، نشانه ای از اتفاقات آینده است.”

 چند ساعت پس از بیان این مطلب از سوی غنی، طالبان بیانیه خود را در توییتر منتشر کردند وآتش بس سه روزه در روز‌های عید اعلام کردند.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را با محوریت افغانستان برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

قرار است فردا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت اوضاع افغانستان برگزار کند. انتظار می‌رود که دراین نشست اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان مورد بحث قرار گیرد.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در رشته توییتی امروز(دوشنبه، ۴ میزان) نگاشته است که به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

وی گفته است: «قرار است در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درمورد اوضاع افغانستان دایر می‌شود و محور آن بحث وضعیت افغانستان است، اشتراک و سخنرانی کنم و به نمایندگی از مردمم دراین نشست مهم مثل همیش خواست‌ها و صدای ملت‌ام را مطرح کنم.»

درهمین حال، امارت اسلامی ابراز کرده است از هرگونه نشستی که برای همکاری با دولت و مردم افغانستان برگزار شود، استقبال می‌کند و افزوده که انتظار دارد برآیند این نشست‌ها گسترش تعامل جهان با دولت جدید افغانستان را در قبال داشته باشد.

پس‌از روی کار آمدن امارت اسلامی اوضاع افغانستان یکی از بحث‌های داغ در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تاکنون این سازمان چندین بار نشست‌های ویژه‌ای را با محوریت اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان برگزار کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

شیخ یوسف القرضاوی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

شیخ یوسف القرضاوی، عالم برجسته جهان اسلام و رهبر معنوی جنبش اخوان المسلمین مصر امروز (دوشنبه، ۴ میزان) در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

شیخ القرضاوی همچنان بنیانگذار اتحادیه جهانی علمای مسلمان بود.

او بیش از ۱۲۰ کتاب منتشر کرده است و هشت جایزه بین‌المللی را برای کمک به علوم دینی دریافت کرده و یکی از تاثیرگذارترین علمای اسلامی در زمان معاصر بود.

برنامه «شریعت و زندگی» او از شبکه الجزیره پخش می‌شد، شبکه‌ای که بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون مخاطب در سراسر جهان دارد.

القرضاوی یکی از برجسته‌ترین نظریه پردازان مرتبط با اخوان المسلمین بود که در طول زندگی خود تلاش کرد نظریات برگرفته از دانش سیاسی و دینی خود را به زبان ساده انتقال دهد.

امارت اسلامی افغانستان در یک پیام تسلیت درگذشت القرضاوی را «ضایعه جبران ناپذیر برای امت اسلامی» خواند.

Continue Reading

اخبار ویژه

ماهواره جاسوسی امریکا به فضا پرتاب شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس، امریکا یک ماهواره محرمانه جاسوسی را از ایالت کالیفرنیا به فضا پرتاب کرده است.

بر اساس این گزارش، ماهواره محرمانه جاسوسی «۹۱-NROL» ساعت ۰۳:۲۵ بعداز ظهر روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۵ سپتمبر) از پایگاه فضایی «وندنبرگ» واقع در منطقه «سانتا باربارا» ایالت کالیفرنیا با راکت ماهواره بر «دلتا۴» به فضا پرتاب شد.

طبق گزارش اسوشیتدپرس، دفتر ملی شناسایی امریکا یک نهاد دولتی است که مسئولیت توسعه، ساخت، پرتاب و مراقبت ماهواره‌های جاسوسی این کشور را برعهده داشته است که از این طریق اطلاعات جاسوسی را برای سیاستگذاران، جوامع اطلاعاتی و وزارت دفاع فراهم می‌سازد.

بربنیاد گزارش، این سیصدوهشتادو‌هفتمین پرتاب راکت دلتا ازسال ۱۹۶۰ میلادی و نودو پنجمین و آخرین پرتاب این نوع راکت از پایگاه فضایی وندنبرگ در غرب امریکا بود.

این گزارش می‌افزاید که این آخرین بار است که پرتاب ماهواره با راکت دلتا۴ از سواحل غربی امریکا صورت می گیرد چون قرار است در آینده این راکت‌ها جایگزین شده و از راکت‌های نسل بعدی «ولکان سنتائر» از ایالت فلوریدا واقع در سواحل شرقی امریکا درانجام این پرتاب‌ها استفاده شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!