Connect with us

خبرهای تازه

اسلام آباد بر ضد شورشیان که تهدید علیه افغانهاست مبارزه جدی ندارد: اولسن

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

1

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان وپاکستان می گوید اسلام آباد برضد شورشیان که تهدید علیه افغانها است مبارزه جدی ندارد ، این دیپلومات امریکایی با آنکه اسلام آباد را از بهر نداشتن سیاست ثابت در منطقه انتقاد می کند تاکید دارد که پاکستان از مبارزه با افراط گرایی وانزوای جهانی یکی را باید بپذیرد.

در همین حال رییس کمیته روابط خارجی سنای امریکا برای بررسی پالیسی های پانزده ساله واشنگتن در برابر کابل می گوید پاکستان در برابر منافع امریکا ایستاده و روند صلح با طالبان را به چالش کشیده است.

عدم مبارزه پاکستان برضد هراس افگنی اصل ادعایی سناتوران امریکایی

احساسات ضد پاکستان در کنگره امریکا رو به رشد است به تازگی انتقاد ها در سنای امریکا ازپاکستانی روز پنجشنبه بار دیگر بالا گرفت، آنهم زمانی که به باور برخی از سیاسیون پاکستان در انزوای منطقه یی قرار دارد.

اکنون پاکستان اسیر دوراهی مبارزه با افراط گرایی و انزوای جهانی شده است نمایند ویژه امریکا برای افغانستان پاکستان می گوید پاکستان از ان دو راه موجود یکی را باید انتخاب کند.

ریچارد اولسن نماینده آمریکا برای افغانستان وپاکستان میگوید ” اسلام آباد با شورشیان که برای افغانها و منافع ایالات متحده تهدید هستند مبارزه صادقانه نمی کند پاکستان مجبور است شورشیانی که برای منافع همسایه های این کشور نگرانی ایجاد می کنند ،بدون تبعیض آنان را هدف قرار دهد و باید گفت تازمانی پاکستان یک تغیر قاطع در پالیسی هایش به میان نیاورد مبارزه آن کشور با تروریزم با پیروزی همراه نخواهد شد”.

اولسن باآنکه از اعتماد کامل در برابر پاکستان حرف نمی زند اما از این کشور می خواهد برضد طالبان و شبکه حقانی که از خشن ترین نیروهای جنگی پاکستانی اند مبارزه جدی کند.

ریچارد اولسن نماینده امریکا برای افغانستان وپاکستان گفت” ما به این خواست از پاکستان ادامه خواهیم داد که در برابرشبکه حقانی و گروه طالبان اقدام قوی اتخاذ کند فکر کنم برخی نشانه های وجود دارد که پاکستان برخی اقدام ها را انجام داده اما فکر می کنم خوب نخواهد بود که گفته شود چنین اقدام ها باعث شکست شورشیان شده است .”

رییس کمیته روابط خارجی سنای امریکا در اینجا از یک بازی فوق العاده دوگانه اسلام آباد سخن می زند.

باب کوکرسناتورامریکایی میگوید ” پاکستان در آوردن ثبات منطقه نقش برازنده ای دارد اما این کشور همیشه با امریکا برخورد دوگانه دارد و این برخورد دوگانه خود را در روند صلح افغانستان با طالبان ادامه داده است و به یقین که پاکستان بر ضد منافع امریکا از طریق حمایت از شبکه حقانی کار می کند.”

پیش از این بارها ارتش اداره استخباراتی پاکستان از سوی افغانستان وامریکا به حمایت از هراس افگنی متهم شده است اما مقام های ارشد در اسلام آباد همواره این اتهام را بی بنیاد خوانده و مدعی اند که پاکستان خود قربانی هراس افگنی می باشد.

گزارشگر: علی اصغری

Advertisement

تکنالوژی

بنیاد بیات اپلیکیشن “من و کودکم” را برای اطفال افغان منتشر کرد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۴۰۱)

بنیاد بیات (www.bayatfoundation.org)، بزرگترین نهاد خیریه در افغانستان و همچنان عضو گروه بیات (www.bayat-group.com) در ادامه ارتقاء سطح زندگی افغان‌ها که هدف اساسی آن می‌باشد، ابتکار تازه‌ای را زیر نام رشد در دوران طفولیت راه اندازی کرده است. هدف این برنامه افزایش سطح آگاهی درمورد اهمیت سال‌های آغازین یک کودک و همچنان توانمند سازی والدین و اولیاء است تا اینکه به کودکان شان بهترین آغاز در زندگی را فراهم کنند.

این ابتکار که اپلیکشین “من و کودکم” نام دارد والدین و اولیاء را الهام می‌بخشد تا با اطفال شان تعامل بیشتر و با کیفیت تر داشته باشند و رفتار شان را با برجسته سازی افعال مطلوب و مجاز مانند بازی “می‌بینمت” که از نگاه علم ثابت شده است که تاثیر بزرگی بر رشد یک کودک می‌گذارد، اصلاح کنند.

فاطمه لیا بیات، رییس اجرایی بنیاد بیات گفت:”اطفال از همان آغاز زندگی شان نیاز به مراقبت و پرورش و تربیت شوخی ‌آمیزش دارند تا اینکه به رشد مغزی و قابلیت شان در آینده کمک شود. هدف “من وکودکم” فراهم سازی معلوماتی برای والدین و اولیاء افغان است که کودکان در سال‌های آغازین گران‌بهای شان به آن نیاز دارند. علم نشان می‌دهد که این همان لحظات کوچک ارتباط و اختلاط مخصوصا درهنگام سخت ترین شرایط است که تغییر را به میان می‌آورد.”

این اپلیکیشن بطور رایگان در هر دو زبان دری و پشتو در سیستم‌های عامل آی‌اواس (IOS) و اندروید در دسترس قرار دارد و ازآن می‌شود حتی در موبایل‌های قدیمی و با تکنالوژی پایین تر کار گرفت. بخش زیادی از معلومات اساسی همچنان در شبکه‌های اجتماعی، اس‌ ام اس، رادیو، تلویزیون و رسانه‌های چاپی و دیجیتلی در دسترس قرار می‌گیرد.

داکتر احسان‌الله بیات، یکی از بنیان گذاران بنیاد بیات گفت:”هر طفل افغان، صرفنظر از اینکه در کجا زندگی می‌کند، حق بهترین آغاز زندگی را دارد.”

او افزود:”آموزش از دیر زمانی به این سو برای بنیاد بیات یک اولویت بوده است و اپلیکیشن “من وکودکم” والدین و اولیاء را آگاه و توانمند می‌سازد که به اطفال شان کمک کنند تا به ظرفیت کامل شان برسند مخصوصا در جوامعی که سطح آگاهی از اهمیت رشد اوان طفولیت پایین است و یا اینکه دسترسی به چنین معلومات محدود است. این اپلیکیشن معلومات قابل دسترس بطور آسان را که مناسب شیوه زندگی افغان‌هاست برای آن‌ها فراهم می‌سازد.”

محتویات “من و کودکم” مبتنی بر تحلیل‌های عمیق انسان شناسی، نورم‌های جهانی تربیت و جامعه، نقش جنسیت‌ها و والدین و همچنان مبتنی بر عوامل مشخص مذهبی، فرهنگی و محیطی افغانستان است. بنیاد بیات در شراکت با بنیاد مایندروی آسترالیا و در همکاری با مرکز مغزی و ذهنی پوهنتون سیدنی کار کرده است تا اطمینان حاصل کند که پیشرفته ترین علم اعصاب و شیوه‌های تربیت فرزندان با عنعنات افغانستان یکجا شده محیطی را ایجاد کند که به هر طفل کمک کند تا به قابلیت اعظمی شناختی و احساسی‌اش برسد.

معلومات در مورد بنیاد بیات:

نهاد خیریه بنیاد بیات مستقر در ایالات متحده امریکا از سال ۲۰۰۵ به اینسو در بخش ارتقاء رفاه و آسایش مردم افغانستان کار کرده است. بنیانگذاران و رییسان این بنیاد احسان‌الله بیات و فاطمه بیات اند و این بنیاد به ۳۰۰ پروژه ارتقاء سطح زندگی جوانان، زنان، فقرا و سالمندان افغانستان کرده است. این پروژه‌ها شامل اعمار ۱۴ زایشگاه که تا حال سه میلیون مادر و نوزاد را تداوی کرده است می‌باشد.

این پروژه‌ها همچنان شامل اعمار مراکز جدید و زیرساخت‌های پایدار در مناطق نیازمند و ارتقاء برنامه‌های صحی، آموزشی، اقتصادی و فرهنگی می‌باشد. احسان‌الله بیات در کنار ابتکار خیریه‌اش شرکت افغان بیسیم را در سال ۲۰۰۲ بنیان گذاشت، شرکتی که برای نخستین بار در افغانستان خدمات مخابراتی بیسیم جی اس ام (GSM) و انترنت را فراهم کرد. او بعد از مدتی شبکه رادیو و تلویزیون آریانا که شامل رادیو آریانا (۹۳.۵ اف ام) می‌باشد را تاسیس کرد.

برای اطلاعات بیشتر با ایمیل آدرس ذیل به تماس شوید:

info@bayatfoundation.org

Continue Reading

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!