Connect with us

رویداد های اخیر

اسماعیل خان و چند مقام حکومت در هرات اسیر طالبان شدند

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۴۰۰)

طالبان مسلح پس از تصرف بخش های زیادی از هرات و قول اردوی ۲۰۷ ظفر، محمد اسماعیل خان، فرمانده بسیج مردمی علیه طالبان در این ولایت را به اسارت گرفتند.

طالبان هم تایید کردند که محمد اسماعیل خان، عبدالرحمان رحمان معین ارشد امنیتی وزارت داخله، خیال نبی احمدزی فرمانده قول اردوی ظفر، عبدالصبور قانع والی هرات، حسیب صدیقی رییس امنیت ملی هرات با شماری از نیروهای افغان تسلیم طالبان شدند.

گفته میشود که طالبان همچنان پس از تصرف هرات سه هزار زندانی را از زندان اصلی این ولایت آزاد کرده اند.

مردم هرات نیز می‌گویند؛ طالبان به گونه کامل در این شهر تسلط پیدا کرده اند.

این نوار که در شبکه ها اجتماعی نشر شده نشان میدهد که اسماعیل خان در خانه اش و در حالیکه پر از تفگنداران طالب است حضور دارد.

این در حالی است که در یک شبانه روز گذشته در کنار هرات بخش هایی عمده از مراکز ولایت مانند قلعه نو مرکز بادغیس، فیروز کوه مرکز غور، پل علم مرکز لوگر، قلات مرکز زابل و  ترینکوت مرکز ارزگان به دست طالبان افتاده است.

والی ارزگان پیش از آنکه ترینکوت از سوی طالبان تصرف شود گفته بود که گفتگو جریان دارد تا زیر ساخت های شهر ویران نشود.

محمد عمر شیرزاد والی ارزگان گفته است:  “ما همین حالا با طالبان سرگرم گفتگو هستیم. آنچه که موسفیدان تقاضا کرده‌ اند این است که به دارایی‌های عامه صدمه نرسد، غیرنظامیان از بین نروند و مردم صدمه نبینند.”

در شمال افغانستان چشم ها به صف آرایی مارشال دوستم در شهر مزار دوخته شده است وی به هدف سرکوب طالبان به شمال رفته است و می‌گوید، کماکان پیشروی هم داشته اند لااقل حملات این گروه به شهر مزار را عقب زده اند.

از سوی دیگر جنگجویان طالب تا کنون اداره ۱۸ ولایت کشور را به دست گرفته اند، و سه ولایت اخیر را بدون هیچ درگیری تصرف کرده اند.

اما امرالله معاون نخست رییس جمهوری، گفته است که تحت هیچ شرایطی و در برای هیچ امتیازی، حاضر به معامله با طالبان نیست.

آقای صاالح در برگه فیسبوکش نوشته است: “به خداوند قسم یاد می‌کنم – به راه پر شکوه رهبرم، قسم یاد می‌کنم که میراث‌اش را لکه دار نمی‌سازم. او گفته بود اگر به اندازه‌ی کلاهش زمین باقی مانده باشد، مقاومت می‌کند. نیاز نیست برنامه‌هایم را علنی بیان کنم.”

اینگونه آقای امرالله صالح روشن نساخت که چی برنامه در برابر این حملات و اهداف طالبان دارد.

رویداد های اخیر

صدها خانواده نیازمند در پکتیا مساعدت شدند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۸, ۱۴۰۲)

مسوولان وزارت مهاجرین وعودت‌کنندگان می‌گویند که برای صدها خانواده نیازمند در ولسوالی «گرده سیری» ولایت پکتیا بسته‌های کمکی توزیع شده است.

این کمک‌ها از سوی یک نهاد آلمانی برای باشندگان بی‌بضاعت این ولسوالی توزیع شده است.

خلیل‌الرحمن حقانی، وزیر امور مهاجرین وعودت‌کنندگان، گفته است که این وزارت آمادگی کامل برای رفع نیازهای بیجاشدگان داخلی وعودت‌کنندگان دارد.

آقای حقانی هنگام توزیع کمک به افراد نیازمند در این ولسوالی از نهاد‌های بین‌المللی خواست که افغانستان را در امر رسیدگی به بیجا‌شدگان داخلی همکاری کنند.

حبیب‌الله شهزاد، رییس امور مهاجرین پکتیا، می‌گوید که این بسته‌های کمکی شامل آرد، روغن، بوره، لوبیا، چای، بالون گاز و کمپل می‌باشد.

دریافت کنندگان این کمک‌ها از این‌که در ماه مبارک رمضان کمک دریافت کرده‌اند، خرسند اند اما می‌خواهند که مساعدت‌ها بیش‌تر شود.

براساس معلومات وزارت امور مهاجرین، هم اکنون بیش از یک میلیون بیجاشدۀ داخلی در کشور وجود دارد که علاوه بر سرپناه، نیازمند کمک‌های اضطراری نیز هستند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

داعش مسوولیت انفجار در برابر وزارت خارجه را برعهده گرفت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۸, ۱۴۰۲)

اعماق، خبرگزاری داعش گفته است که این گروه حمله انتحاری روز دوشنبه را در برابر وزارت امور خارجه در کابل انجام داده است.

داعش ادعا کرده که در این حمله «۲۰ کارمند» وزارت خارجه افغانستان جان باختند.

این در حالی است که مسوولان امنیتی از کشته شدن شش غیرنظامی و مجروح شدن ۱۲ تن دیگر خبر داد‌ه‌ بودند.

داعش اسم بمبگذار انتحاری دیروز را «عبدالحمید خراسانی» معرفی کرده است.

این دومین حمله داعش در نزدیکی وزارت خارجه افغانستان در سه ماه گذشته است. در حمله قبلی در ۱۱ جدی ۱۴۰۱، دست‌کم ۲۰ نفر کشته شدند.

از سویی هم، مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزراء، در یک پیامی گفته است: «این چنین حملات چهره اصلی دشمنان اسلام و افغان‌ها را آشکار می‌سازد. من این حمله را شدیداً محکوم می‌کنم و شجاعت نیروهای امنیتی خویش را میستایم که حمله کننده را قبل از رسیدن به هدف از پا درآوردند.»

آقای عبدالکبیر افزوده است: «در نتیجه اقدامات جدی امارت اسلامی علیه خوارج، این عناصر ختم شده‌اند و اکنون از مردم بیگناه انتقام می‌گیرند.»

در همین حال، ریاست استخبارات امارت اسلامی روز یکشنبه اعلام کرد که در یک عملیات ویژه سه عضو مهم داعش در بلخ کشته شدند.

به گفته ریاست استخبارات، در حمله بلخ مولوی ضیاالدین، والی قبلی و فرد شماره دوم داعش، ابوعمر افریدی، یک عضو شورای شاخه خراسان و استاد سلمان تاجیکستانی، یکی از مسوولان آموزش‌های نظامی داعش از بین رفتند.

امارت اسلامی طی هفته‌های اخیر بارها اعلام کرده است که مخفیگاه‌های داعش را در شهرهای کابل، مزارشریف و میمنه هدف قرار داده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

افغان بیسیم خدمات  3G را در یکی از مناطق دوردست ولایت کنر فعال کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۸, ۱۴۰۲)

چغان، یکی از مناطق دور دست مرکز کنر است که مردم آن به تازگی از خدمات اینترنتی «3G» افغان بیسیم بهره مند شده اند.

مسئولان می‌گویند که با راه اندازی این خدمات، تعدادی از مناطق و ولسوالی‌ها در کنار چغان نیز از این خدمات مستفید شده است.

سجاد، رییس مخابرات کنر می‌گوید: «یک سایت افغان بیسیم در یک مکان حاکم افتتاح شد. این یک مکان بسیار خوب است. این مربوط به مرکز می‌شود و برخی ساحات ولسوالی مرور و ولسوالی وته پور را تحت پوشش قرار می‌دهد. ما از شرکت افغان بیسیم سپاسگزاریم.»

اعجازالحق یوسفزی، رییس اداره اترا در کنر می‌گوید: «برنامه بصورت منظم پیش می‌رود تا اینکه به تمام ولسوالی‌های کنر خدمات مخابراتی فراهم شود.»

مقامات محلی کنر از فراهم آوری خدمات مخابراتی و اینترنتی شبکه مخابراتی افغان بیسیم در این ولایت ابراز قدردانی می‌کنند و می‌گویند خدمات این شبکه در ولایت کنر معیاری است.

احمد طه، والی کنر می‌گوید: «در قدم اول از کارمندان شرکت افغان بیسیم خیلی سپاسگزاریم که این خدمات را برای مردم کنر فراهم ساختند. از تمام شرکت‌ها و موسسات می‌خواهیم که چنین خدمات را به ولایت کوهستانی کنر فراهم کنند.»

عبدالله حقانی، معاون والی کنر می‌گوید: «کنر یک ولایت کوهستانی است. تعداد پایه ها کافی نیست. خواست ما اینست مشکل مردم حل شود و سهولت بمیان آید.»

باشندگان محل هم از این اقدام شبکه افغان بیسیم ابراز خرسندی می‌کنند و می‌خواهند که در تمامی مناطق دور افتاده این ولایت خدمات مخابراتی به مردم فراهم شود.

حیات الله، باشنده ولایت کنر می‌گوید: «افتتاح این سایت یک دستاورد بزرگ برای این دو دره است. با این کار، این دو دره به مرکز وصل شد. مشکلاتی را که مردم قبلاً با آن روبرو بودند، حالا حل شده است.»

در همین حال مسئول شبکه مخابراتی افغان بیسیم در زون شرق به مردم  کنر اطمینان می‌دهد که این شرکت تمامی نقاط دور دست این ولایت را از خدمات مخابراتی بهره مند خواهد کرد.

عطاء الله ساحل، مسئول شبکه مخابراتی افغان بیسیم در زون شرق می‌گوید: «این سایت نقش کلیدی را برای این دو دره، دانگام، غازی آباد، ناری، وته پور و تا نورستان بازی می‌کند. اگر این سایت نباشد، سایت‌های دیگر این خدمات را نمی‌توانند عرضه کنند.»

این در حالی است که با تامین امنیت در کشور شبکه افغان بیسیم نه تنها خدمات مخابراتی خود را در زون شرق گسترش داده، بلکه اخیراً این شبکه بسیاری از مناطق دور افتاده این زون را تحت پوشش خدمات اینترنتی 3G  و4G  قرار داده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!