Connect with us

رویداد های اخیر

اشرف غنی: انحصار قدرت راه حل وضعیت کنونی افغانستان نیست

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۲, ۱۴۰۱)

اشرف غنی رئیس جمهورفراری افغانستان انحصار قدرت را راه حل نمی داند ومدعیست که متمرکز بودن قدرت، وضعیت را درافغانستان وخیم ترخواهد کرد.

غنی درپیام صوتی به مناسبت عید سعید فطر گفته است یگانه راه برآمدن از وضعیت کنونی، اجماع ملی است وهمه باید یکدیگررا بپذیرند.

غنی می‌گوید که:”همه باید یک دیگر را بپذیریم و در صورتی که تاکید بر سر انحصار قدرت باشد وضعیت وخیم تر می شود.”

وی اینرا هم گفته است که کمک‌های انسان دوستانه راه حل برای مبارزه با بحران بشری درافغانستان نیست و برای خود کفایی افغانستان راه‌های دیگری باید جستجوشود.

او در این باره افزوده است:”اما این کمک ها راه حل دراز مدت نیست. به صورت اساسی باید درک کنیم با جنگی که امروز در اروپا شعله ور است در دنیای دیگر کمک ها کم می شود.”

به گفته وی تنها راه نجات از بحران کنونی درافغانستان اجماع ملی و درآغوش گرفتن همدیگراست.

اشرف غنی با اشاره به حملات اخیر در افغانستان تاکید کرده است:”یک بار اگر دروازه انفجار و انتحار باز شد دوباره این دیو را در بوتل جا کردن کار مشکل است. اما با اجماع ملی و قبول کردن یکی دیگر تنها راه نجات وجود دارد.”

به باور اشرف غنی افغانستان نمی‌تواند بدون همکاری منطقه‌یی آینده خوب داشته باشد.

به گفته او باید روی یک چارچوب بزرگ همکاری منطقه‌یی فکرشود وکارهای عملی پروژه‌های که باعث فقرزدایی، کاریابی وپایان بحران بشری می‌شود آغازگردد؛ اما تاکید می‌کند که نخست باید حکومت جدید مشروعیت ملی و بین المللی کسب کند.

رییس جمهور پیشین هرچند درمورد برگشت دوباره خود به افغانستان چیزی نمی‌گوید اما به راه اندازی یک گفتمان ملی اشاره می‌کند که اخیر امارت اسلامی ازبرگزاری آن درآینده، سخن گفته است.

امارت اسلامی تاکنون درمورد اظهارات تازه آقای غنی چیزنگفته است اما معاون دوم رییس الوزرا اخیرا از مخالفان سیاسی امارت اسلامی خواسته است تا به کشوربرگردند اوگفت که پس ازاین هیچ شهروند افغانستان در فهرست سیاه امارت اسلامی نیست.

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگزاری گردهمایی بزرگ در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان قرار است که فردا چهارشنبه، ۸ سرطان، یک گردهمایی بزرگ را در «خیمه لویه جرگه» برگزار کند.

مقام‌های امارت اسلامی گفته است که در این گردهمایی سه هزارعالم دینی از سراسر کشور که از هر ولسوالی سه اشتراک کننده، دو عالم دین و یک بزرگ قومی می‌باشند، شرکت خواهند کرد که نظریات و پیشنهادات شان را به رهبری امارت اسلامی ارایه خواهند کرد.

هرچند تاکنون آجندای این گردهمایی مشخص نشده است اما گزارش‌ها میرساند که در کنار مسایل دیگر کشور، بازگشایی مکاتب دخترانه یکی از بند‌های آجندای این نشست خواهد بود.

توریالی همت، آگاه مسایل سیاسی درمورد این گردهمایی گفته است: «به اساس معلومات که من دارم اینست که تمام اشخاص که به این نشست دعوت شده است همه اشخاص عالم و وطن دوست و خیرخواه است، فرق این نشست با نشست‌های دیگر این است که سفیرهای کشورها اشخاص را تعیین میکرد اما حالا  کسانیکه تعیین شده اشخاص متعهد به کشور و اسلام هستند».

با این حال، انتظارها این است که در پایان این نشست راه های حل مناسب برای مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور پیدا شود و تا برنامه‌های روشنی برای آینده کشور تدوین شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

صدراعظم پاکستان دستور واردات زغال سنگ از افغانستان با کلدار را صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

صدر اعظم پاکستان روز گذشته (دوشنبه، ۶ سرطان) دستور داده است که زغال سنگ از افغانستان بجای دالر با کلدار خریداری شود.

شهباز شریف در نشستی گفته است که با واردات زغال سنگ افغانستان دست‌کم دو اعشاریه دو میلیارد دالر در لایحه واردات پاکستان صرفه جویی خواهد شد.

آقای شریف گفت: «خواجه محمد آصف که وزیر دفاع است یک کمیته را تشکیل داده که چگونه و چطور ذغال سنگ را از افغانستان وارد کنیم. روی این مساله اتفاق نظر اردو و افسران بلند پایه حکومت کابینه وافسران اردو در تورخم و دیگر نقاط مرزی وجود دارد که چگونه زغال سنگ ازافغانستان وارد پاکستان شود. زغال سنگ افغانستان کیفیت خیلی عالی دارد و تمام تدابیر به خاطر این موضوع در نظر گرفته شده است. ازاین پس واردات زغال از افغانستان آغاز می‌یابد، ما این زغال را به دالر نه به کلدار می خریم».

به دنبال این حرف و گفته‌ها و بازتاب گسترده آن در شبکه‌های اجتماعی که گویا پاکستان زغال افغانستان را به بهای اندک به تاراج می‌برد، وزارت های معادن و مالیه نشست خبری برگزار کردند و در این زمینه معلومات ارایه کردند.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه گفت که پس از این از هر تن زغال سنگ ۶۰ دالر امریکایی تعرفه خواهند گرفت که پیش از این ۲۷ دالر بود.

عصمت الله برهان، سخنگوی وزارت معادن و پطرولیم هم‌چنان گفت که آنان با هیچ شرکت بیرونی و یا پاکستانی قرارداد استخراج معادن را ندارند بل با شرکت‌های افغانی قرارداد کرده‌اند که هیچ محدودیتی بر صادرات زغال سنگ وجود ندارد.

پاکستان در حالی در واردات زغال سنگ از افغانستان عجله دارد که قیمت این محصول در بازار جهانی در حال افزایش است. پاکستان زغال سنگ از افغانستان را خریداری و ذخیره می‌کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!