Connect with us

رویداد های اخیر

اظهارات اخیر اشرف غنی احساسات شهروندان را برانگیخته است

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۰)

شهروندان، گفته‌های اخیر اشرف غنی، رییس جمهور فراری کشور را، اوج بی‌اعتنایی به او کشور و مردم میدانند.

این شهروندان می‌گویند که غنی، کشور را در دل یک بحران رها کرد و ملیونها باشنده کشور را با بی‌سرنوشتی روبرو ساخت.

اشرف غنی که به امارات متحده عربی پناه برده است، دریک پیام ویدیوی شب گذشته (چهارشنبه ۲۷اسد) گفته است که او بخاطر جلوگیری از توطیه تروراش کشور را ترک کرده و بزودی به کشور بر میگردد. اما یک مقام ارشد وزارت خارجه حکومت آقای غنی گفته است که او چندین روز پیش گذر نامه سیاسی‌اش را از وزارت خارجه گرفته بود و او خوب میدانست که چی‌کند.

درهمین حال، صدها تن از باشنده‌گان روز وشب پشت سفارت‌های کشورهای خارجی در تلاش ترک کشور هستند، این‌ها عامل نا بسمامانی کشور اشرف غنی رییس جمهور پیشین را میدانند که به گفته  آینها فرار را به قرار ترجیع داده است.

شازیه یکی از این باشده‌گان آمده است تا کشور را ترک کند، نه به خاطر امنیت جان خود وفامیل اش، بلکه بخاطر بی سرنوشتی فرزندان‌اش که می‌گوید که با آینده نا روشن روبرو شده اند.

شازیه، باشنده کابل گفت:” خانه اشرف غنی خراب، پول مملکت را دزدی کرد و مردم را بی سرنوشت ساخت”.

ربانی، باشنده کابل گفت:” مقصر اشرف غنی است به کل ملت معلوم است.”

عزت‌الله، باشنده کابل گفت”خود مردم حیران مانده چه کنند، همه از فقر و بیچاره‌گی فرار میکنند.”

اشرف غنی‌، رییس‌جمهور فراری که در ابوظبی امارات پناه برده است، در یک پیام ویدویی ماجرای فراراش را اینگونه توضیح میدهد:

اشرف غنی گفت:”چاشت روز کشنبه برای بررسی وضعیت کابل جانب مرکز سوق و ادارۀ وزارت دفاع روان بودم. ناگهان محافظین من سررسیدند تا یک توطیۀ بزرگ را خنثا کنند و مرا از ساحه بیرون بردند.”   

اما برخی از مقام‌های پیشین وزارت خارجه با رد این گفته‌های آقای غنی، می‌گویند که او چند روز پیش از فرار گذر نامه سیاسی‌اش را از وزارت خارجه خواسته بود و می‌دانست کشور را ترک می‌کند. 

او انتقال مبلغ هنگفت پول را هنگام ترک کشور رد میکند.

اشرف غنی گفت:” هیچ پولی را با خود بیرون نبرده‌ام و حتا قادر نشدم که هنگام ترک وطن، پاپوش‌های خود را تبدیل کنم و یادداشت‌های شخصی و کمپوتر لپ‌تاپ ام را که جز “اسناد محرم دولتی” است و اکنون “به‌دست دیگران افتاده‌است، با خود ببرم”.

اشرف غنی گفته که درحال رایزنی با شماری از طرف‌ها است تا بار دیگر به کشور برگردد. اما طالبان تاکنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

بر بنیاد گزارش‌ها اشرف غنی با حمدالله محب، و فضل محمود فضلی و ده‌هاتن از همراهانش در یک پرواز ویژه نخست به ترمز ازبیکستان رفتند و از آنجا ابوظبی امارات پناه بردند.

رویداد های اخیر

کمک یک میلیون دالری تایوان به زلزله زدگان در افغانستان

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

 حکومت تایوان اعلام کرده است که این کشور یک میلیون دالر را در پی درخواست سازمان ملل به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان کمک خواهد کرد.

دفتر ریاست جمهوری تایوان در اعلامیه ای گفته است که حکومت براساس روحیه بشر دوستی برای آسیب دیدگان حوادث طبیعی بدون در نظرداشت مرزهای کشوری کمک می‌کند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه چین گفته است که حکومت این کشور تلاش ها را برای جمع آوری پول نقد، خیمه، دوشک، لحاف و سایر کمک های بشری افزایش داده است.

بر بنیاد آمار های رسمی، در حدود یک هزار تن در نتیجه زلزله چهارشنبه در ولایت های پکتیکا و خوست کشته شده و دو هزار تن دیگر زخم برداشته اند.

پیش ازاین، اتحادیه اروپا یک میلیون یورو را برای کمک به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان اعلام کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفارت هند در کابل بازگشایی شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که هند با اعزام یک “تیم فنی” به سفارت خود در کابل، حضور دیپلماتیک‌اش در افغانستان را از سر گرفته است.

این اقدام چند هفته از آن انجام می‌شود که هیات هندی به ریاست جی پی سینگ، یک مقام ارشد وزارت خارجه آن کشور به کابل سفر کرد و با مقامات امارت اسلامی دیدار نمود.

وزارت امور خارجه‌ هند در اعلامیه ای گفته است که تیم فنی این کشور روز پنجشنبه (۲ سرطان) به کابل رسیده و در سفارت آن کشور مستقر شده است.

هدف از اعزام این تیم نظارت از ارائه‌ کمک‌های بشردوستانه و تعامل با مردم افغانستان گفته شده است.

در همین حال، امارت اسلامی از اقدام هند برای بازگشایی سفارت اش در کابل استقبال کرده است.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه از هند خواسته است تا به روابط اش با مردم افغانستان و کمک بشری به آنان ادامه دهد.

هند در تازه ترین کمک بشردوستانه اش به افغانستان، نخستین محموله کمک خودرا به زلزله زدگان به این کشور فرستاده است.

از سوی دیگر، وزارت داخله امارت اسلامی از دانشجویان نظامی افغان در هند و سایر کشورها که دوره آموزشی شان را تکمیل کرده اند خواسته است تا به کشور برگردند و مصدر خدمت به مردم خود شوند.

این وزارت اطمینان داده است که آنان را با درنظر داشت سطح تحصیل و مسلک شان استخدام می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کمک های غذایی، غیر غذایی و صحی بنیاد بیات به زلزله زدگان توزیع شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

مسؤولان بنیاد بیات می‌گویند که این بنیاد از دو روز به اینسو سرگرم تداوی زخمی ها و توزیع دوا به افراد آسیب دیده است.

این بنیاد همچنان بسته های کمکی شامل آرد ، روغن، برنج و سر پناه را به مردم آسیب دیده در ولسوالی سپیره در خوست و گیان در پکتیکا توزیع کرده است.

این بنیاد در کنار توزیع کمک به افراد آسیب دیده تیم صحی اش را نیز به ساحه فرستاده و از دو روز به اینسو سرگرم توزیع دوا به مردم آسیب دیده و تداوی زخمیان است.

سمیع رحیمی، مسئول تیم صحی بنیاد بیات گفت: “تیم صحی بیات عندالموقع به اینجا آمده و از دو روز به اینسو ما توانستیم هزارها مریض را تحت درمان قرار بدهیم.”

همزمان تیم های کمکی بنیاد بیات به ولایت خوست نیز رسیده اند.

مسئولان این بنیاد می‌گویند که برای آسیب دیدگان بسته های مواد غذایی مانند آرد ، برنج ، روغن وهم چنان سر پناه فراهم کرده اند.

عبد السلام، آسیب دیده در ولایت خوست گفت: “ما از بنیاد خیریه بیات سپاسگزاریم که به ولسوالی سپیره ما کمک کرد. امیدواریم کمک‌ها ادامه یابد زیرا مردم آسیب زیادی دیده اند.”

با این حال تیم های تخنیکی شرکت مخابراتی افغان بیسیم نیز به ولایت خوست رسیده تا خدمات مخابراتی فوق العاده را برای محلات آسیب دیده فراهم کنند.

مسولان بنیاد بیات از کمک های بیشتر این بنیاد در روز های آینده به آسیب دیده گان زلزله اخیر در ولایت های خوست و پکتیکا سخن میزنند.

بنیاد بیات از یک دهه به این سو سرگرم کارهای خیریه است و در سراسر کشور در بخش های صحت و معارف کمک می‌کند و همواره به کمک مردم آسیب دیده ناشی از رویداد های طبیعی شتافته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!