Connect with us

تجارت

اعترض راننده‌گان: بهای مواد اولیه در کابل افزایش یافته اند

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۲۹, ۱۳۹۹)

شماری از دکانداران و باشنده‌گان کابل میگویند که اعتراض راننده‌گان و بسته بودن بزرگ راه‌ها بهای مواد سوخت و خوراکه را افزایش داده اند.

به گفته‌ی دکانداران در یک روز گذشته بهای یک کیلو گاز مایع در شهر کابل از 48 افغانی به 80 افغانی و یک لیتر پترول از 36 افغانی به 47 افغانی و همچنان فی بوجی ارد تا 2هزار افغانی بلند رفته است.

ظاهر، یک دکاندار، در این باره گفت:”مواد عرضه شده که در بازار موجود نباشد تا لاحه تنهای بلند می رود تا اندازه که هر که به نرخ خود سرانه بلند می برد شاید یک بوری آرد تا 2 و3 هزار بلند برود”

حشمت، یک دکاندار دیگر، در این مورد گفت:”حدود بیست روز است که راه‌ها بند است دولت توجه ندارد بسیاری اموال خراب شود نرخ هم بلند رفته است.”

موتر داران بابری بزرگ راه‌های جنوب، شمال و شرق کشور از بهر اخاذی‌های غیر قانونی اعتصاب کرده اند.

بازرگانان هشدار میدهند که اگر به این اعتراض‌ها رسیدگی نشود کشور با یک بحران اقتصادی روبرو خواهد شد.

احمدزی، یک بازرگان، در این باره گفت:” “همی ذخیره که از ما است شاید تا ده روز دوام نمی کند پیش 40 افغانی می خریدیم حالا 47 افغانی شده است حتا فایده هم نگرفتیم.”

عبدالمقیم، یک بازرگان دیگر در این مورد گفت:”راه‌ها بند است اگر گاز نیاید یک کیلو گاز تا 250 افغانی بلند برود.”

اما وزارت ترانسپورت موتر داران باربری را به بهانه جوی متهم می سازند و میگوید شرکت‌های ترانسپورتی که به گونه خود سرانه بزرگ راه‌ها را به روی ترافیک مسدود کردند مورد بازپرس قرار میگیرند.

حکمت الله قوانچ، سخنگوی وزارت ترنسپورت، در این باره میگوید:” اشخاص و افراد مغرض و غیر مسوول که راه‌ها را مسدود ساختند مورد بازپرس و به دادستانی معرفی می شوند.”

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، در این باره میگوید:”شماری از دریواران و ترانسپورترها هم به بهانه اینکه پولیس در بزرگ راه‌ها پول می گیرند با مسولین شرکت‌های ترانسپورتی خود سازش میکنند و یا از پیش شان پول میگیرند و غرض تبانی و زمینه سازی معامله اموال خود را انتقال بدهند از مسیر شهرا ها.”

این در حالی است که بیست روز پیش  شماری از راننده گان موترهای باربری در اعتراض به فعال شدن دوباره کتابچه‌های خط السیر ترانسپورتی انتقالات کالاهای بازرگانی به ولایت‌ها را توقف داده اند.

 این راننده گان گفته اند که وزارت ترانسپورت با استفاده از این کتابچه‌ها به فساد زمینه سازی می کند.

تجارت

امارت اسلامی با افتتاح شرکت افغان انویست از افغانان خواست که در کشور سرمایه‌گذاری کنند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۹, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی یکی از بزرگترین شرکت افغانی را به نام “افغان انویست” یا سرمایه افغان افتتاح کرد.

ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی رییس الوزرا امروز (یک شنبه ۲۹جوزا) در جریان مراسم افتتاح این شرکت گفته است که امارت اسلامی دروازه‌ها را به روی تاجران باز نگهداشته است و از آنان حمایت می‌کند.

این شرکت با حمایت سیزده سرمایه گذار خصوصی ایجاد شده که در گام نخست در این شرکت ۲۵۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری شده است.

در این مراسم به شمول معاون اقتصادی رییس الوزرا بسیاری از اعضای کابینه نیز شرکت کرده اند.

ملا عبدالغنی برادر در این مراسم برای سرمایه گذاران ملی کشور فراخوان میدهد که در کشور سرمایه گذاری کنند.

آقای برادر می‌گوید که:” سرمایه‌گذاران افغان باید در کشورشان سرمایه‌گذاری کنند. آبرو و عزت هرکس در کشور خودش است نه در کشورهای دیگر. ما از تمام کادرها و تاجران افغان که در خارج از کشور به سر می‌برند می‌خواهیم که به وطن خود برگردند و با برادران خود در اینجا کار کنند.”

مسوولان شرکت افغان انویست هدف از ایجاد این شرکت را ثبات اقتصادی و آغاز سرمایه گذاری در کشور خوانده می‌گویند که سرمایه گذاری آنان در بخش‌های  زراعت ، معدن ، تولید انرژی و زیربنا صورت میگیرد.

شیرباز کمین زاده، رییس شرکت افغان ویست می‌گوید که:” این شرکت سرمایه گذاری مشترک همه افغان هاست، همه افغان‌ها باید از این شرکت حمایت کنند.ما همچنین از جامعه جهانی و کشورها می خواهیم که از ما حمایت کنند.”

شماری از اعضای کابینه هم می‌گویند که با برگشت امارت اسلامی در کشور حاکمیت ملی، امنیت سراسری و و حدت ملی در کشور اعاده شده است و امارت اسلامی تمامی سهولت‌ها را در بخش سرمایه گذاری فراهم خواهد کرد.

نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت گفت:” یگانه راه حل مشکلات اقتصادی کشور ما این است که افغان‌ها خود شان با یکدیگر دست به هم دهند و تلاش‌های مخلصانه را به خرچ دهند.”

آگاهان اقتصادی به این باورند که تشکیل چنین شرکت‌های مشترک میتواند تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور داشته باشد و با اینگونه اقدامات سرمایه گذاران خارجی نیز علاقمندی برای سرمایه گذاری در کشور پیدا خواهند کرد.

Continue Reading

اخبار ویژه

وزارت انرژی و آب: شانزده پروژه تولید برق روی دست گرفته شده است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۸, ۱۴۰۱)

وزارت انرژی وآب می‌گوید که شانزده پروژه تولید برق را روی دست گرفته است تا افغانستان در درازمدت بتواند از رهگذر تولید انرژی برق به خودکفایی برسد.

مولوی اختر محمد نصرت، سخنگوی این وزارت گفته است که از مجموعه این پروژه ها، دوازده پروژه آن تولید برق حرارتی و آفتابی خواهد بود. به گفته وی، طرح این پروژه ها را در حال حاضر با سرمایه گذاران داخلی و خارجی شریک کرده اند تا با جلب توجه سرمایه گذاران کار عملی این پروژه ها آغاز شود.

با این حال، آقای نصرت می‌افزاید که با سرمایه سرمایه گذاران کشورهای روسیه، ایران، امریکا، چین و ترکیه بحث‌های دراین مورد شده است اما هیچ توافقی روی هیچ یکی از این پروژه ها صورت نگرفته است.

درهمین حال، آگاهان اقتصادی به این باورند که اگر در بخش تولید برق سرمایه گذاری صورت گیرد، صنعت کشور رشد خواهد کرد، زیرا بخش بزرگ از مشکلات صنعت کاران در کشورهمین کمبود و یا هم نبود برق است.

تاج محمد تلاش، یکی از آگاهان اقتصادی کشور می‌گوید: “من فکر می‌کنم که دومین عامل که می‌تواند در رشد سکتور زراعت نقش مهم را انجام دهد، انرژی است. امارت اسلامی می‌تواند انرژی را به سه بخش اولویت بندی کند، از طریق آب، باد و آفتاب.”

این درحالیست که افغانستان بیشترین پول را به کشورهای بیرونی از بابت صرفیه برق می پردازد. بربنیاد آمار وزارت اقتصاد، هم اکنون افغانستان سالانه بیش از۲۵۰ میلیون دالر هزینه مصرف برق را به کشورهای دیگر میپردازد.

Continue Reading

تجارت

جوبایدن: رکود اقتصادی در امریکا اجتناب ناپذیر نیست

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۷, ۱۴۰۱)

جو بایدن رییس‌جمهوری امریکا درباره هشدارهای اقتصاددانان را مبنی بر اینکه ایالات متحده به سمت رکود پیش می‌رود، گفت که رکود اقتصادی در امریکا اجتناب ناپذیر نیست.

 جو بایدن عصر پنجشنبه (۲۶جوزا) دریک گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که مردم امریکا پس از دو سال پرتلاطم همه‌گیری ویروس کرونا، نوسانات اقتصادی و اکنون افزایش قیمت‌های تیل که به بودجه خانواده‌ها ضربه می‌زند، واقعاً افسرده شده اند.  

او گفت که رکود اقتصادی اجتناب ناپذیر نیست و با ادعاهای قانونگذاران جمهوری خواه مبنی بر اینکه طرح کمکی کرونای وی در سال گذشته دلیل اصلی افزایش تورم در امریکا به بالاترین حد در ۴۰ سال گذشته بود مخالفت کرد و این استدلال را عجیب خواند.

بایدن به هشدارهای اقتصاددانان مبنی بر اینکه آمریکا به سمت رکود پیش می‌رود، اشاره کرد و گفت:” اول از همه باید بگویم، این اجتناب ناپذیر نیست. ثانیاً، ما در موقعیتی قوی‌تر از هر کشوری در جهان برای غلبه بر این تورم قرار داریم.”

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!