Connect with us

رویداد های اخیر

اعتماد سازی و نقشه‌راه سیاسی موضوعات مهم مذاکرات امروز دوحه

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲۷, ۱۴۰۰)

در دومین روز مذاکرات میان هیات های بلند پایه دولت افغانستان و طالبان؛ چانه‌زنی برای تشکیل سه گروه مذاکراتی جریان دارد.

منابع از دوحه به آریانا نیوز می‌گویند که این سه گروه کاری قرار است روی سه موضوع‌ی قانون اساسی آینده، اعتماد سازی و نقشه راه سیاسی به صورت همزمان و موازی کار کنند.

بر بنیاد گفته های این منابع رهایی زندانیان طالب و بیرون‌شدن نام رهبران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل متحد در بخش اعتمادسازی و ایجاد حکومت گذار در بحث نقشه راه سیاسی می‌گنجد.

اما آتش بس، فوری ترین چیزی است که نمایندگان هیات دولت افغانستان به دنبال آن اند، کابل به این باور است که طالبان به دنبال گرفتن قدرت از راه زور هستند نه اینکه بخواهند به یک راه حل سیاسی از راه گفت‌گو برسند.

سهیل شاهین عضو هیات مذاکره کننده طالبان میگوید: “این برداشت طرف مقابل است، سیاست ما این نیست؛  سیاست ما این است که به یک راه حل از راه مذاکره برسیم؛ چون آن زمان ما می توانیم در افغانستان یک صلح پایدار بر قرار کنیم که هدف نهایی همه ما است.”

در اینجا هیات جمهوریت از نوع نظام آینده بر بنیاد تصمیم مردم را هم بحث می کنند اما طالبان تا کنون از قبول اراده مردم در پای صندق های رای چیزی نگفته اند و خواهان ایجاد نظام اسلامی شبیه همین امارات خودشان هستند.

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح میگوید: “فراموش نکنید افغانستان طی دو دهه گذشته دیموکراسی را تجربه کرده است اراده مردم بر اساس هر نفر یک رای چی زن چی مرد از ارزش های اولیه ما است که برای ما در این دور مذاکرات مهم است.”

تا کنون  هیات‌های دو طرف با ترکیب ۷ نفره از هردو سو، چهار جلسه‌ را پشت درهای بسته به پایان رسانده اند.

عبدالله عبدالله، کریم خلیلی، عبدالسلام رحیمی، عطا محمد نور، معصوم استانکزی، فاطمه گیلانی و باتور دوستم از طرف دولت افغانستان و عبدالغنی برادر، شهاب‌الدین دلاور، عبدالسلام حنفی، ملا دین محمد، مولانا فرید، ملا فاضل و شیخ عبدالحکیم حقانی از طرف گروه طالبان در این جلسات حضور دارند.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی پخش نشرات رادیو آزادی را در ۱۳ شهر افغانستان متوقف کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۱)

رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که نشرات موج اف‌ام رادیو آزادی را در ۱۳ شهر افغانستان متوقف کرده است.

عبدالحق حماد در توییتی نوشت:”این رادیو با نقض اصول خبرنگاری، خبرهای یک جانبه نشر می‌کرد.”

حماد افزود:” این رسانه در زمان اشغال امریکا به نشرات آغاز کرده بود و به دلیل مراعات نکردن اصول خبرنگاری و نشرات یک‌جانبه، بسته شد.”

همزمان با این صدای امریکا نیز گزارش داده است که بر اساس رهنمود جدید وزارت اطلاعات و فرهنگ نشرات رادیوی صدای امریکا از داخل افغانستان سر از تاریخ اول دسامبر متوقف خواهد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حنا ربانی در دیدار با حنفی: نباید درگیر اشتباه‌های گذشته شویم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

دفتر عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای امارت اسلامی با حنا ربانی کهر، وزیر دولت در امور خارجه‌ی پاکستان که صبح روز گذشته (سه‌شنبه، ۸ قوس) در رأس یک هیئت عالی‌رتبه‌ به کابل آمده، خبر داده است.

در اعلامیه دفتر آقای حنفی آمده است که در این دیدار شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم و شماری دیگر از مقام‌های امارت اسلامی نیز حضور داشتند.

آقای حنفی ضمن خوش‌آمدید به هیئت پاکستانی، گفته است که: «افغانستان و پاکستان روابط تاریخی، دینی و فرهنگی دیرینه دارند و ما خواهان گسترش بیش‌تر روابط میان دو کشور هستیم.»

آقای حنفی، با قدردانی از دولت پاکستان به خاطر میزبانی مهاجران افغان در طی چهار دهه‌ی گذشته، افزوده که با حاکمیت امارت اسلامی امنیت سراسری در کشور تأمین شده، فساد اداری از میان رفته و کشت و قاچاق مواد مخدر نیز متوقف شده است.

حنفی تأکید کرده که افغانستان پُل اتصال میان آسیای مرکزی و جنوبی است و «ما به خاطر تطبیق پروژه‌های بزرگ هم‌چون تاپی، تاپ، کاسا ۱۰۰۰ و خط آهن پشاور-کابل-ترمذ آماده‌ی هم‌کاری هستیم» که با عملی‌شدن این پروژه‌ها، روابط اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور و کشورهای منطقه افزایش می‌یابد.

معاون اداری ریاست‌الوزرا خاطرنشان کرده است:«ما در تلاش میکانیزه ‌شدن تجارت زغال می‌باشیم و به همین منظور کمیته‌ی مشترک باصلاحیت بین‌الوزارتی ایجاد شده است. هم‌ چنان کمیته‌ی ملی بنادر به خاطر فراهم‌آوری تسهیلات در زمینه‌ی تجارت و ترانزیت توظیف شده است.»

همچنان آقای حنفی، سرمایه‌گذاران پاکستانی را به خاطر سرمایه‌گذاری در افغانستان در بخش‌های معادن، انرژی و زراعت تشویق کرده و افزوده که امارت اسلامی خواهان همکاری پاکستان در زمینه‌های تسهیل ویزا برای افغان‌ها و رهایی زندانیان افغان است.

در همین حال، ‏حنا ربانی کهر گفته است: «ما کشور‌هایی را سراغ نداریم که مانند افغانستان و پاکستان مشترکات زیاد داشته باشند.» او افزوده که پس از ۴۰ سال، فرصت‌های بسیار در افغانستان فراهم شده است و به سود هر دو کشور می‌باشد.

خانم کهر، در این دیدار با اشاره به این که یک میکانیزم برای رفت‌وآمد در بندرها میان دو کشور ساخته شود، گفته است که مشکلات به‌وجودآمده باید هرچه زودتر حل شود و به خاطر رهایی زندانیان افغان میکانیزمی وجود دارد و برای حل آن نیاز به زمان بیش‌تر است.

‏حنا ربانی کهر با تأکید بر این که پاکستان به تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد، افزوده است که از فرصت‌های به‌ دست ‌آمده باید استفاده‌ی اعظمی صورت گیرد و «نباید درگیر اشتباه‌های گذشته شویم. ما باید یک محیط خوب برای گسترش مناسبات تجارتی و تماس مردم با مردم را ایجاد و چالش‌ها را به فرصت مبدل سازیم.»

از سویی هم، محمد صادق، نماینده‌ی ویژه‌ پاکستان برای افغانستان، گفته است: «ما به تمامیت ارضی افغانستان احترام داریم و از این که در افغانستان امنیت تأمین شده است، ما باید کار و سرمایه‌گذاری بیش‌تر به خاطر رفاه و آسایش شهروندان دو کشور کرده و برای حل مشکلات تمرکز کنیم.»

درهمین حال، ‏شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم در این دیدار با اشاره به تأمین امنیت سراسری در افغانستان و مشترکات دینی، فرهنگی و زبانی میان دو کشور، گفته است که باید از فرصت‌ها برای رفاه و پیش ‌رفت اقتصادی شهروندان دو کشور استفاده صورت گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

اوچا: در نُه ماه گذشته، به ۲۴.۳ میلیون افغان نیازمند کمک توزیع شده است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۱)

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل برای افغانستان (اوچا) اخیراً در رشته‌توییتی نگاشته است که این سازمان در جریان نُه ماه اخیر سال جاری، برای ۲۴.۳ میلیون فرد نیازمند مواد غذایی وغیرغذایی کمک کرده است.

شهروندان کشور اما می‌گویند در آستانه فصل زمستان به غذا و سرپناه مناسب دسترسی ندارند و آنان از توزیع غیرعادلانۀ کمک‌های کشورها شکایت دارند.

با این حال، شهروندان کشور گفته‌اند که باید برای فقر زدایی زمینۀ کار برای مردم فراهم شود و نهاد‌های کمک کننده می‌توانند با عملی کردن پروژه‌ها، خلای اقتصادی را پٌر کنند.

حضرت الله روحانی، باشنده ننگرهار گفت: «مسأله بنیادی این است که در کنار کمک‌ها باید بالای تمام پروژه‌های انکشافی و بنیادی نیمه‌کارۀ نظام جمهوریت کار صورت گیرد.»

بر بنیاد آمارهای سازمان ملل، میزان فقر در افغانستان به ۹۷ درصد رسیده است و امسال افغانستان از رهگذر حوادث طبیعی هم‌چنان آسیب‌پذیری های زیادی داشته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!