Connect with us

رویداد های اخیر

اعضای ترویکا از بررسی لیست سیاه در باره طالبان حمایت کردند

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۱, ۱۴۰۰)

نماینده‌گان کشورهای عضو ترویکا توسعه یافته (امریکا، روسیه، چین و پاکستان) روز گذشته (جمعه ۱۰ ثور) در یک اعلامیه مشترک گفته که از بررسی  وضعیت افراد و نهادهای طالبان که در لیست سیاه قرار دارند حمایت میکند.

این کشورها افزوده که اقدامات عملی برای کاهش خشونت‌ها و تلاش‌ پایدار طالبان برای پیشبرد گفتگوهای بین الافغانی بر این بررسی تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

اعلامیه افزوه است که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد و آرزوی افغان‌ها برای صلح عادلانه و پایدار باید برآورده شود.

در اعلامیه آمده است که” ما تکرار میکنیم که راه حل نظامی در افغانستان وجود ندارد و یک راه سیاسی به رهبری و مالکیت افغان‌ها یگانه راه رسیدن به ثبات و صلح در افغانستان است.”

این کشورها میگویند که خروج سربازان امریکایی از افغانستان نباید منجر به جنگ در کشور شود.

این کشورها گفته که ” ما تاکید میکنیم که هنگام خروج، روند صلح افغانستان نباید مختل شود. هیچ جنگ و آشوب در افغانستان رخ ندهد و مصونیت نیروهای بین المللی باید تامین شود.”

این کشورها افزوده که توقع دارند تا طالبان به تعهدات در توافقنامه دوحه عمل کند و روابط خود را باگروه‌های هراس افگن قطع کند.

اعلامیه در این باره افزوده است که آنها ” توقع میکند که طالبان به تعهدات ضد هراس افگنی خود پابند بماند بمشول اینکه به اشخاص و گروه‌ها  اجازه ندهد که خاک افغانستان را برضد دیگر امنیت دیگر کشورها استفاده کنند.  از میزبانی آنها خودداری کند و از روند سربازگیری، آموزش، جذب سرمایه آنها نیز جلوگیری کند.”

این کشورها افزوده که انتظار دارد تا حکومت افغان مبارزه خود را با هراس افگنی ادامه دهد.

اعضای ترویکا بار دیگر از همه طرف‌های درگیر جنگ خواستند تا سطح خشونت‌ها را کاهش دهند.

این کشورها با دیگر از طالبان نیز خواستند تا از راه اندازی عملیات بهاری خودداری کنند.

در اعلامیه آمده است که “ما حمله قصدی که در آن افراد ملکی هدف قرار داده شود به شدت محکوم میکنیم و از همه طرف‌ها میخواهیم تا در هر نوع شرایط به تعهدات خود بر اساس قانون بشری بین المللی عمل کنند به ویژه در بخش حفاظت از غیرنظامیان.”

این کشورها از مصونیت کارمندان سفارت خانه‌ها و دیپلومات‌ها ابراز نگرانی کرده، اما گفته که در صورت وقوع چنین رویداد عاملان آن پاسخگو خواهند بود.

در اعلامیه آمده است که ” ما از جمهوری اسلامی و شورای عالی مصالحه میخواهیم که برای رسیدن به راه حل سیاسی با همتایان طالبان خود وارد مذاکرات مستقیم شود. ما از تاسیس حکومت که به زور تحمیل شود حمایت نمی کنیم.”

کشورهای ترویکا از تیم‌های مذاکراتی خواستند تا برای رسیدن به یک راه حل سیاسی و آتش بس دایمی و جامع کار کنند، و در ادامه از نقش سازمان ملل در این روند نیز استقبال کرده اند.

این کشورها گفته که ” ما از راه حل سیاسی پایدار و عادلانه که باعث افغانستان مستقل، حاکم، متحد، با ثبات، دیموکراتیک، خود کفا، عاری از هراس افگنی و مواد مخدر  باشد حمایت میکنیم. تا باعث برگشت مهاجران افغان تحت یک برنامه سنجیده شده شود حمایت  میکنیم.”

این کشورهای تاکید کردند که در توافقنامه صلح باید حقوق زنان، اطفال، قربانیان جنگ و اقلیت‌ها در نظر گرفته شود.

رویداد های اخیر

فدراسیون بین‌المللی مددکاران اجتماعی کمک‌هایش را به افغان‌های آسیب‌پذیر ادامه می‌دهد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۱, ۱۴۰۱)

فدراسیون بین‌المللی مددکاران اجتماعی می‌گوید که به همکاری‌هایش به افراد آسیب‌پذیر در افغانستان ادامه می‌دهد.

رو ری، سرمنشی فدراسیون بین‌المللی مددکاران اجتماعی، در یک نشست مطبوعاتی در کابل امروز (سه‌شنبه) گفته است که آنان در بخش ارایه خدمات برای افراد آسیب‌پذیر، روان درمانی و هم‌چنان به فامیل‌های نیازمند کمک خواهند کرد.

آقای رو ری گفته است: «ما وضعیت افغانستان را از نزدیک مشاهده کردیم و می‌دانیم که زنان و کودکان به حمایت‌های بیشتر بین‌المللی نیاز دارند، ما به‌عنوان شریک جهانی این موسسه به حمایت خود از مردم افغانستان ادامه می‌دهیم.»

از سویی هم، این فدراسیون با شماری از نهادهای مددرسان اجتماعی در کابل تفاهم نامه همکاری امضا کرده است.

آنا رادولسکو، معاون فدراسیون بین‌المللی مددکار، نیز گفت: «ما برای مدت طولانی زنان، کودکان و جامعه بشری افغان را حمایت می‌کنیم تا این‌که به یک رفاه و آرامش کلی برسند.»

درهمین حال، انجمن مددکاران افغانستان نیز در این نشست خواهان عضویت فدراسیون بین‌المللی مددکاران اجتماعی شده است.

گفتنی است که مددکاران اجتماعی در کشور بیشتر سرگرم کمک به افراد نیازمند، نادار و کسانی که نیاز به تداوی روانی دارند، می‌باشند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

افغانستان در شاخص جهانی مبارزه با فساد ۲۴ پله صعود کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۱, ۱۴۰۱)

سازمان شفافیت بین‌الملل در گزارشی که روز سه‌شنبه منتشر شد، گفته است که در سال ۲۰۲۲ افغانستان در شاخص جهانی مبارزه با فساد ۲۴ پله صعود کرده است.

براساس این گزارش، در سال ۲۰۲۲ افغانستان در شاخص جهانی مبارزه با فساد از ۱۰۰ امتیاز ۲۴ امتیاز کسب کرده است. در سال قبلی، این کشور ۱۶ امتیاز کسب کرده بود.

افغانستان در تازه ترین شاخص جهانی مبارزه با فساد در بین ۱۸۰ کشور در رتبه ۱۵۰ قرار دارد. در شاخص قبلی، افغانستان در جایگاه ۱۷۴ قرار داشت.

سازمان شفافیت بین‌الملل گفته است که فساد عامل اصلی ناکامی تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری صلح و امنیت در افغانستان بوده است.

در گزارش این سازمان آمده است: «این امر (فساد) مشروعیت و توانایی دولت افغانستان را تضعیف کرد، اردوی افغانستان را میان تهی کرد، و منابع را به سمت طالبان (امارت اسلامی افغانستان) سوق داد و حمایت مردمی از طالبان را تقویت کرد.»

دانیل اریکسن، رییس اجرایی سازمان شفافیت بین‌الملل گفت: «رهبران می‌توانند به یکباره با فساد مبارزه کنند و صلح را ترویج کنند. دولت‌ها باید فضایی را برای مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها باز کنند – از فعالان و صاحبان مشاغل گرفته تا جوامع به حاشیه رانده شده و جوانان.»

در رتبه بندی جدید مبارزه با فساد، افغانستان یک پله پایین‌تر از ایران قرار گرفته و با کمبودیا، جمهوری افریقای مرکزی، گواتیمالا، لبنان، نایجیریا و تاجیکستان هم رتبه است.

افغانستان بالاتر از کشورهایی از جمله آذربایجان، عراق، سودان، ترکمنستان، کوریای شمالی، لیبیا، یمن و سوریه قرار گرفته است.

در شاخص جهانی مبارزه با فساد، دنمارک با ۹۰ امتیاز در صدر فهرست قرار گرفته است. فنلند، نیوزیلند و ناروی به ترتیب مقام های دوم، سوم و چهارم را کسب کرده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

معاون سرمنشی سازمان ملل منتظر خط و نشان امارت اسلامی برای کار زنان در سازمان‌های بین‌المللی

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۱, ۱۴۰۱)

معاون سرمنشی سازمان ملل در امور هماهنگی کمک‌های بشری می‌گوید حکومت سرپرست افغانستان روی طرحی کار می‌کند که بر بنیاد آن زنان ودختران دوباره به کار و تحصیل بر خواهند گشت.

مارتین گریفیتس که پس ازسفر یک هفته‌ای اش به نیویارک برگشته است می‌گوید، انتقاد ومجازات برای تغییر رفتارمقام‌های حاکم در افغانستان موثر نیست.

او می‌گوید، طرفدار ترک سازمان‌های بین‌المللی از افغانستان نیست و از امارت اسلامی می‌خواهد اگر زنان را به کار بر نمی‌گردانند معافیت بیشتری برای کارمندان زن درسازمان‌های کمک رسان قایل شوند.

معاون منشی عمومی سازمان ملل در امورهماهنگی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان می‌گوید، منتظر فهرستی از ستورالعمل‌های مقام‌های امارت اسلامی است تا به زنان اجازه کار در بخش‌‌های بشردوستانه را بدهند.

مارتین گریفیتس، معاون منشی عمومی سازمان ملل در امورهماهنگی کمک‌های بشردوستانه گفت:«من کسی هستم که دوست ندارم حدس وگمان کنم. می‌بینیم که آیا طالبان (امارت اسلامی افغانستان) این که گفته اند روی طرحی برای آموزش وکار زنان و دختران کار می‌کنند واقعیت پیدا می‎کند یانه؟. دیده شود چه فضایی برای نقش اساسی و محوری زنان در عملیات‌های بشردوستانه ترسیم می‌شود، ولی ما پیام خود را با تمام صراحت به آنها رساندیم و آن این که زنان در بخش کمک‌های بشردوستانه نقش اساسی دارند. ما می‌خواهیم دوباره به آنها اجازه کار و تحصیل داده شود.»

رییس موسسه پاملرنه می‌گوید، اگرحکومت سرپرست استثنائات بیشتر را برای ادامه فعالیت زنان در سازمان‌های غیرحکومتی قایل نشوند،‌ چنین وضعیت ”ممکن ضربهٔ‌ مرگبار” برای بسیاری از برنامه‌های حیاتی بشردوستانه در افغانستان باشد.

سوفیا اسپریچمن سینیرو، رییس عمومی موسسه پاملرنه گفت:«سازمان‌های غیرحکومتی بین‌المللی ۷۰ در صد کمک‌های بشری را درافغانستان فراهم می‌کنند و کارمندان زن کمک‌های نجات بخش را برای سایر زنان فراهم می‌کنند، ممنوعیت کار آنان در این سازمان‌ها به قیمت جان مردم تمام‌ می‌شود، سازمان‌های کمک رسان بین‌المللی بدون سهم گیری زنان نمی‌توانند خدمات را برای میلیون‌ها زن و کودک نیازمند در افغانستان فراهم کنند.»

عمر عبدی، رییس صندوق اطفال ملل متحد می‌گوید، افغانستان بدون آموزش دختران آینده روشنی ندارد.

عمرعبدی، رییس صندوق اطفال ملل متحد می‌گوید که:«درباره بازگشایی مکاتب متوسطه ولیسه دختران ونیز بازگشایی مجدد پوهنتون‌ها با مقامات طالبان (امارت اسلامی افغانستان) صحبت شد مطمینا بدون ادامه آموزش وتحصیل؛ هیچ امیدی برای آینده بهتر برای دختران و زنان افغانستان وجود ندارد.»

امارت اسلامی در ۲۴ دسامبرسال گذشته میلادی زنان را از ادامه کار با سازمان‌های غیرحکومتی داخلی و خارجی منع کرد. به دنبال این فرمان، سازمان‌های غیرحکومتی بین‌المللی عمده فعالیت‌های خود را درافغانستان تعلیق کردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!