Connect with us

رویداد های اخیر

اعضای سازمان همکاری شانگهای برتأمین صلح وثبات درافغانستان تأکید کردند

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

نشست سران سازمان همکاری شانگهای امروز (جمعه، ۲۵ سنبله) درشهر سمرقند ازبکستان برگزار شد.

دراین نشست رییس جمهور ازبکستان پیشنهاد کرد که یک صندوق حمایتی بشردوستانه برای افغانستان ایجاد شود. درعین حال، شهباز شریف، صدراعظم پاکستان بر تأمین صلح وثبات درافغانستان و پاکستان تاکید کرد و گفت که فراموش کردن افغانستان این‌بار یک اشتباه بزرگ خواهد بود.

آقای شریف افزود: «اگر ما بتوانیم به صلح دراین منطقه دست یابیم، کشورهای دیگر نیز درصلح زندگی خواهند کرد.»

آقای شریف هم‌چنان خواهان آزادسازی ذخایرارزی افغانستان شده و آنرا نیاز جدی در راستای پشتیبانی اقتصاد کشور خوانده است.

علاوه براین، روسای جمهور روسیه وتاجکستان بر مبارزه با تروریزم درمرزهای مشترک افغانستان با کشورهای آسیای میانه تاکید کردند.

ولادیمر پوتین، رییس جمهور روسیه گفت: «یکی از اولویت‌های این سازمان مبارزه با تروریسم و افراط‌‌گرایی است. یکی دیگر از وظایف کلیدی این سازمان حل وفصل درگیری‌ها در امتداد مرزها از جمله در مرزهای افغانستان است.»

امام علی رحمان، رییس جمهور تاجکستان هم‌چنان ابراز کرد: «قاچاق مواد مخدر از افغانستان یک مشکل است و زمان اجرای یک سیستم جدید برای مبارزه با آن در سازمان همکاری شانگهای فرا رسیده است.»

درهمین حال، آقای پوتین دردیدار با صدراعظم پاکستان گفته است به وضعیت افغانستان رسیدگی شود زیرا سیاست پاکستان در رابطه با افغانستان تعیین کنندۀ چگونگی روابط میان مسکو و اسلام آباد خواهد بود.

افزون براین، دراین نشست ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران به شکست امریکا درافغانستان اشاره کرده و اظهار کرد واشنگتن از شکست‌اش درافغانستان درس نگرفته زیرا سیاست مداخله گرانه‌اش را به سمت مناطق آسیایی بیشتر کرده است.

آقای رییسی گفت: «منطقه ما طی چند دهۀ گذشته طعم تلخ مداخله خارجی را چشیده و حاصل آن چیزی جزایجاد تروریسم و اشاعه ناامنی نبوده است. نتیجه آن نیز شرایطی است که هم اکنون در افغانستان با آن مواجه‌ هستیم. امریکا نه تنها از شکست خود درافغانستان درس نگرفته بلکه هم‌چنان سیاست اشاعه ناامنی و مداخله‌جویی را به سمت دیگر مناطق آسیایی تسریع می‌دهد.»

گفتنی است که دراین گفتمان بین‌المللی، رییس سازمان امنیت جمعی از حضور داعش در شمال افغانستان نگرانی کرده است اما امارت اسلامی می‌گوید که داعش در افغانستان سرکوب شده و تهدیدی را به کشورهای آسیای میانه متوجه نمی‌سازد.

رویداد های اخیر

عفو بین‌الملل: بیش از ۳۵۰ هزار نفر در جهان از امارت اسلامی خواستند به حقوق بشر احترام بگذارد

Published

on

(Last Updated On: )

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که ۳۵۴ هزار و ۸۴۷ نفر در سراسر جهان با امضای عریضه‌ای از مقام‌های امارت اسلامی خواسته اند تا به حقوق بشر در افغانستان احترام بگذارند و از آن محافظت کنند.

این سازمان روز جمعه در صفحه ایکس خود نوشت که با «تداوم وضعیت فاجعه‌بار حقوق بشر، ما باید به خواست مشترک خود برای پاسخگویی و تامین عدالت در افغانستان ادامه دهیم.»

سازمان‌های بین المللی همواره در مورد وضع محدودیت‌ها بر زنان و دختران در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

امارت اسلامی اما گفته است که به تامین حقوق زنان مطابق اصول شریعت متعهد است و این یک موضوع داخلی افغانستان می‌باشد.

مطالب مرتبط:

سازمان عفو بین‌الملل: امارت اسلامی به صورت گسترده حقوق بشر را نقض کرده است

نماینده ملل متحد: امارت اسلامی تا زمانی که مسایل حقوق زنان و قانون اساسی حل نشود، نباید به رسمیت شناخته شود

Continue Reading

رویداد های اخیر

رئیس شورای پناهندگان ناروی خواستار حضور دیپلوماتیک کشورهای کمک کننده در کابل شد

پیش از این، هوگ بیلی، کمیشنر نظارت بر کمک‌های حکومت بریتانیا در افغانستان، نیز خواستار حضور دیپلوماتیک بریتانیا در کابل برای حمایت از زنان افغان و نظارت بر کمک‌ها شده بود.

Published

on

(Last Updated On: )

یان ایگلن، رئیس شورهای پناهندگان ناروی از کشورهای کمک کننده خواسته است تا برای حمایت از حقوق زنان و آموزش دختران در کابل حضور دیپلوماتیک داشته باشند.

پیش از این، هوگ بیلی، کمیشنر نظارت بر کمک‌های حکومت بریتانیا در افغانستان، نیز خواستار حضور دیپلوماتیک بریتانیا در کابل برای حمایت از زنان افغان و نظارت بر کمک‌ها شده بود.

ایگلن روز جمعه در صفحه ایکس خود نوشت: «بلی، بریتانیا و سایر کمک‌کنندگان باید دیپلومات‌های خود را به کابل بفرستند و به ما بپیوندند تا برای حقوق زنان، آموزش دختران و حمایت از اقلیت‌ها مبارزه کنند. ما به عنوان گروه های بشردوستانه در میان ۴۰ میلیون غیرنظامی که ناتو در سال ۲۰۲۱ آنان را ترک کرد، بسیار تنها، کم بودجه و بیش از حد تحت فشار هستیم.»

با روی کار آمدن امارت اسلامی در آگست سال ۲۰۲۱، کشورهای غربی دیپلومات‌های خودرا از افغانستان خارج کردند.

هیچ کشوری تا کنون امارت اسلامی را به عنوان حکومت افغانستان به رسمیت نشناخته است، هرچند که سفارت کشورهایی مانند روسیه، چین، ایران، ترکیه و هند در کابل فعالیت می‌کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در دیدار با نماینده ملل متحد خواهان پیشرفت در رفع تحریم‌های مالی شد

نماینده ملل متحد گفت که برگزاری نشست‌های آگاهی دهی با حلقات دیپلوماتیک در کابل در مورد بحث‌های نشست دوحه ضروری است.

Published

on

(Last Updated On: )

سرپرست وزارت امورخارجه در دیدار با رئیس دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، بر عملی شدن تصمیم‌ های نشست سوم دوحه تاکیده کرده و ابراز امیدواری نموده است که در بخش رفع تحریم‌های مالی و بانکی و ارائه معیشت بدیل مواد مخدر پیشرفت‌هایی انجام شود.

بر بنیاد اعلامیه وزارت امورخارجه، روزا اوتنبایوا هم در این دیدار گفته که سازمان ملل متحد به هدف پیگیری بحث‌های نشست سوم دوحه، به کار نزدیک با اداره های مربوطه حکومت افغانستان ادامه خواهد داد.

وی افزود که برگزاری نشست‌های آگاهی دهی با حلقات دیپلوماتیک در کابل در مورد بحث‌های نشست دوحه ضروری است.

همزمان با این، امیرخان متقی با سفیر عربستان سعودی در کابل نیز دیدار کرده و دو طرف در باره‌ پیشرفت‌های سیاسی امارت اسلامی، مسایل امنیتی، اقتصادی و مبارزه با مواد مخدر بحث و گفتگو کرده اند.

سرپرست وزارت خارجه در دیدار با سفیر عربستان سعودی گفته که علاقمندی جهانیان به گسترش روابط با حکومت افغانستان رو به افزایش است و ابراز امیدواری کرده که سطح مأموریت دیپلوماتیک میان افغانستان و کشورهای منطقه و فرا منطقه نیز وسیع‌تر شود.

 

مطالب مرتبط:

دی‌کارلو: مشارکت معنادار زنان افغان در روندهای سیاسی یک اصل اساسی است

مجاهد پس از پایان نشست دوحه؛ یک چیز را درک نمودیم که اکثر کشورها اراده کمک و همکاری با افغانستان را دارند

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!