Connect with us

رویداد های اخیر

اعضای هیات مذاکره کننده: آماده استیم تا نظام جمهوری را دوباره پیکر بندی کنیم

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۱۲, ۱۳۹۹)

شماری از اعضای هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان میگویند که توافق روی یک نظام سیاسی با طالبان از دشوارترین  موارد مذاکرات صلح خواهد بود.

اعضای هیات مذاکره کننده میگویند که حکومت آماده است تا نظام جمهوری را از نو پیکربندی کند تا طالبان درآن جایگاه خوب داشته باشد.

محمد امین احمدی، عضو هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان، در این باره میگوید:” این آماده‌گی داریم که نظام جمهوری را پیکربندی مجدد بکنیم که طالبان یک جایگاه خوب داشته باشد، اما دیدگاه طالبان بحران است نه راه حل”.

ظاهرا کمیته رهبری شورای عالی مصالحه هم حرف آخر را درباره چگونگی نظام سیاسی به هیات مذاکره کننده نگفته  و دستور کار این هیات هم ترتیب شده است.

فوزیه کوفی، عضو هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان، در این باره گفت:” توافق روی نظام سیاسی در داخل افغانستان هم میان سیاستگران وجود ندارد.”

با این همه رییس هیات مذاکره کننده جمهوریت می‌گوید که بسیاری از مسایل بخاطر آسیب نرسیدن به مذاکرات به رسانه‌ها نباید گفته شوند.

محمد معصوم ستانکزی، رییس هیات مذاکره کننده صلح جمهوری اسلامی افغانستان، در این مورد گفت:” هیچ چیزی را نمی خواهیم از مردم افغانستان پنهان کنیم بخاطر از این که در نهایت  اش مردم افغانستان است از صلح بهره میگیرد و تصمیم هم باید آنها بگیر.”

این در حالی است که تا چهار روز دیگر دور دوم مذاکرات صلح میان جمهوریت و امارت در دوحه آغاز میشود و هر دو طرف با آماده‌گی برای دفاع از روایت‌های شان روی میز خواهند نشست.

اخبار ویژه

یک زندانی گوانتانامو آزاد و به امارت اسلامی سپرده شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۳, ۱۴۰۱)

 اسدالله هارون، یک شهروند افغان پس از اسارت حدود ۱۵ سال در زندان گوانتانامو از سوی امریکا آزاد و به مقام‌های امارت اسلامی در کابل سپرده شد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در اعلامیه ای گفته که آقای هارون در نتیجه تلاش‌های امارت اسلامی و تعامل مثبت با امریکا از زندان رها شده است.

او گفت: “امارت اسلامی افغانستان رهایی زندانیان افغان را در سایر کشورها و جویا شدن احوال آنان را نیز وجیبه خود می داند و تلاش میکند که هیچ افغانی در سایر کشورها در حالت مظلومیت قرار نداشته باشد.”

وی افزود که اکنون نیز امارت اسلامی با شماری از کشورها که در آنجا افغان ها به عناوین مختلف زندانی اند، در حال تماس است و در راستای رهایی عاجل آنان تلاش ها جریان دارد.

آقای مجاهد همچنان از قطر برای ایجاد سهولت در این زمینه سپاسگزاری کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بسته‌های کمکی سازمان جهانی غذا به مناطق زلزله‌زده کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۳, ۱۴۰۱)

به دنبال وقوع زلزله مرگبار در ولایت‌های پکتیکا و خوست، سازمان برنامۀ جهانی غذا (WFP) برای کمک به آسیب‌دیدگان این حادثه المناک بسته‌های غذایی فرستاده است.  

براساس گزارش دبلیو اف پی، ۱۸ لاری به مناطق زلزله‌زده بسته‌های مواد غذایی را انتقال داده‌اند که از آن جمله یک نوع بیسکویت‌های انرژی بالا (HEB) به‌عنوان غذای آمده‌ی مقوی نیز تدارک دیده شده‌ است. 

این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرده است که در نظر دارد به ۳۰۰۰ خانواده مواد اولیه غذایی اضطراری ارائه می‌دهد و هم‌چنان افزوده است که در صورت نیاز، کمک‌ها را بیشتر می‌کند. 

برنامه جهانی غذا هم‌چنان گفته است که همراه با شرکای بشردوستانه، در حال ارزیابی خسارات ناشی از زلزله و نیازهای خانواده‌ها می‌باشند.

درهمین حال، این سازمان افزوده است که ولسوالی‌های دورافتاده گیان و برمل، ولایت پکتیکا و اسپرا در ولایت خوست از جمله مناطقی هستند که بیشترین آسیب را دیده‌اند. به گفته این سازمان، در ولسوالی برمال بیش از ۷۰ درصد خانه‌ها به طور کامل ویران شده است.

به دنبال وقوع این زلزله مرگبار در کشور، دست کم ۱۰۰۰ تن کشته و ۲۰۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. 

Continue Reading

رویداد های اخیر

ایجاد کمیته نظارت و حمایت از رسانه‌ها در ولایت هرات

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲, ۱۴۰۱)

کمیته نظارت و حمایت از رسانه‌ها و خبرنگاران در ولایت هرات ایجاد شده است، هدف اصلی این کمیته جلوگیری از بازداشت‌های خودسرانه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها از سوی نهادهای مختلف می‌باشد، این کمیته به ابتکار جامعه خبرنگاری هرات و همکاری ریاست‌های استخبارات و اطلاعات وفرهنگ این ولایت ایجاد شده است.

ریاست اطلاعات وفرهنگ هرات تاکید می‌کند که ازاین پس هیچ ارگان امنیتی حق ندارد که خودسرانه خبرنگار و یا کارمند رسانه را بازداشت کند، بلکه تمام قضایای خبرنگاران از طریق کمیته و به همکاری ریاست اطلاعات وفرهنگ این ولایت بررسی خواهد شد.

ولی شاه بهره، مسوول کمیته نظارت و حمایت از رسانه ها درهرات دراین مورد گفته است: «اهداف کلی ما بر سه اصل استوار است که اول نظم بخشیدن به نشرات رسانه های صوتی و تصویری، دوم حمایت همه جانبه و دادخواهی از حقوق رسانه‌ها است که به گونه‌های مختلف این کمیته دادخواهی می کند و سوم کمیته تخطی موظف و مکلف است که هرگاه رسانه تخطی می‌کند، آن را ارزیابی و بررسی کند تا بعداً ازآن رسانه تعهد بگیرد».

درهمین حال، مسوولان رسانه‌های محلی، ریاست های استخبارات، اطلاعات وفرهنگ و امر به معروف ونهی از منکر اعضای مستقیم کمیته نظارت و حمایت از رسانه‌ها هستند، اداره محلی هرات اطمینان می‌دهد که برای حمایت از کار وفعالیت رسانه ها از هچ تلاش دریغ نمی‌کند.

نعیم الحق حقانی، رییس اطلاعات وفرهنگ هرات افزوده است: «همه‌ای ارگان‌های امنیتی که در هرات هستند و تمام جاهای دیگری که مربوط به هرات باشد، با ایجاد این کمیته و مسایل که مربوط کمیته می‌شود به جای اینکه از طریق یک ارگان دولتی مورد بازخواست قرار بگیرد، مستقیماً جریان آنها از طریق این کمیته ارزیابی می‌شود و به اداره اطلاعات وفرهنگ اطلاع رسانی می شود».

با این حال شماری از خبرنگاران نسبت به ایجاد این کمیته خوشبین اند، آنها از حکومت می‌خواهند که در چارچوب این کمیته روند دسترسی به اطلاعات و چگونگی فعالیت خبرنگاران را تسهیل کنند.

مرجان وفا، یکی از خبرنگاران کشور دراین زمینه می‌گوید: «در شرایط فعلی وجود چنین کمیته که حامی رسانه‌ها و خبرنگاران باشد، می‌تواند خیلی موثر باشد».

درهمین حال، هیأت رهبری این کمیته می گوید که تلاش می‌کنند تا از طریق این کمیته به همکاری اداره اطلاعات وفرهنگ روند کار وفعالیت رسانه‌ها وخبرنگاران را تسهیل بخشند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!