Connect with us

رویداد های اخیر

اعطای رتبه مارشالی به دوستم در یک مراسم ویژه در جوزجان

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

عبدالرشید دوستم معاون پیشین رییس جمهوری در یک مراسم ویژه‌ ای در ولایت جوزجان به طور رسمی رتبه مارشالی، بالاترین مقام ارتش را دریافت کرد.

این ارتقای رتبه به عنوان بخشی از توافق سیاسی میان محمد اشرف غنی رییس جمهوری و عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی صورت است.

عبدالرشید دوستم پس از شاه ولی خان و محمد قسیم فهیم، سومین فردیست که عنوان مارشالی را در افغانستان دریافت کرده است.

اما عبدالرشید دوستم کیست؟ چگونه ودچرا سومین مارشال افغانستان شد؟

عبدالرشید دوستم بنیانگذارحزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، از چهره‌های بحث برانگیز نظامی و سیاسی افغانستان و از مهمترین رهبران ازبیک‌ به شمار می‌رود.

دوستم که از نظامیان ارشد و همسو با داکتر نجیب الله بود در سال‌های پایانی حکومت دکتور نجیب الله در اوایل ۱۹۹۲، تغییر جهت داد و به همکاری با مجاهدین رو آورد. پیش از سقوط دولت مجاهدین به رهبری برهان الدین ربانی توسط طالبان علیه او نیز جنگید و حتی مدتی را نیز با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان متحد شد.

در اوج قدرت خود در ۱۹۹۷، در شمال افغانستان قسما یک اداره مستقل ساخته بود، حتا که تمامی امور این مناطق را در اداره اش داشت وحتا پول جداگانه بنام اش چاپ کرده بود. او جبهه محکمی را برضد طالبان در شمال ایجاد کرده بود. درهمین سال‌ها بود که هوادارانش  به او لقب “دوستم پادشاه” داده بودند.

بعد از سقوط طالبان، دوستم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴ به عنوان نامزد شرکت کرد، و با حدود ۹ درصد آرا در جایگاه چهارم قرار گرفت.

حامد کرزی در دور نخست ریاست جمهوری، او را به عنوان فرمانده ستاد ارتش تعیین کرد ولی این سمت بعد از ادعای اکبربای، رییس شورای ترک‌تباران افغانستان که گفت از سوی افراد دوستم ربوده شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته به حالت تعلیق درآمد و آقای دوستم به ترکیه رفت.

در انتخابات سال ۲۰۱۴، آقای دوستم معاون اول محمد اشرف غنی شد. در این مدت دوستم جنگهای شمال برضد طالبان را خود رهبری کرد. اما بعد از مطرح شدن اتهام سو ‌رفتار جنسی توسط احمد ایشچی، آقای دوستم خانه‌نشین و بعد به تبعید خودخواسته به ترکیه رفت. او در جریان چهار سال که معاون نخست ریاست جمهوری بود روابط تیره با اشرف غنی داشت و بارها ازو انتقاد کرد. سپس در یک ایتلاف سیاسی مخالف حکومت از ترکیه به کابل برگشت. در تازه ‌ترین انتخابات ریاست جمهوری از نامزدی عبدالله عبدالله حمایت کرد.

براساس توافقنامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله، اعطای درجه مارشالی به  عبدالرشید دوستم به عنوان سومین مارشال افغانستان بخشی از خواسته‌های تیم عبدالله بود. در توافقنامه سیاسی آمده که عبدالرشید دوستم با فرمان رییس جمهوری به بلندترین رتبه نظامی مارشالی ارتقا داده می‌شود و در عین زمان عضویت شورای عالی دولت و شورای امنیت ملی را خواهد داشت.

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد: القاعده در چندین ولایت افغانستان فعالیت می‌کند

شورای امنیت گفته است که تی‌تی‌پی در مقیاس قابل توجهی در افغانستان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و بین ۶ هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰ عضو این گروه در افغانستان مستقر اند.

Published

on

(Last Updated On: )

کمیته تحریم‌های شورای امنیت ملل متحد در گزارش تازه‌ای تاکید کرده است که گروه‌های تروریستی، افغانستان را یک مکان امن می‌بینند و این منجر به گسترش تروریزم به کشورهای همسایه این کشور خواهد شد.

در این گزارش آمده است که در یک سال گذشته، گروه القاعده فعالیت‌های سازمانی و جذب نیرو را از سر گرفته و در پنج ولایت از جمله کابل و ننگرهار مراکز آموزشی ایجاد کرده است و خانه‌های امن دارند.

در این گزارش، تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) بزرگترین گروه تروریستی در افغانستان دانسته شده است.

شورای امنیت گفته است که تی‌تی‌پی در مقیاس قابل توجهی در افغانستان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و بین ۶ هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰ عضو این گروه در افغانستان مستقر اند.

اما امارت اسلامی این گزارش را بی اساس دانسته و آن را رد می‌کند.

حمدالله فطرت، معاون سخنگوی امارت اسلامی تاکید می‌کند که هیچ گروه تروریستی در افغانستان حضور ندارد و امارت اسلامی به هیچ‌کسی اجازه نخواهد داد که از خاک افغانستان دربرابر کشورهای دیگر استفاده کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هرچند در این گزارش از تلاش‌های امارت اسلامی در امر مبارزه با گروه داعش قدردانی کرده، اما در مورد توانمندی‌های آن در برابر تروریزم و جذب افراد توسط گروه داعش شاخه خراسان ابراز نگرانی کرده است.

مطالب مرتبط: 

مقام‌های امریکایی: بعید است که القاعده در افغانستان دوباره احیا شود

متقی: امریکا حالا باید مسئولیت‌هایش را ادا کند

Continue Reading

رویداد های اخیر

عفو بین‌الملل: بیش از ۳۵۰ هزار نفر در جهان از امارت اسلامی خواستند به حقوق بشر احترام بگذارد

Published

on

(Last Updated On: )

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که ۳۵۴ هزار و ۸۴۷ نفر در سراسر جهان با امضای عریضه‌ای از مقام‌های امارت اسلامی خواسته اند تا به حقوق بشر در افغانستان احترام بگذارند و از آن محافظت کنند.

این سازمان روز جمعه در صفحه ایکس خود نوشت که با «تداوم وضعیت فاجعه‌بار حقوق بشر، ما باید به خواست مشترک خود برای پاسخگویی و تامین عدالت در افغانستان ادامه دهیم.»

سازمان‌های بین المللی همواره در مورد وضع محدودیت‌ها بر زنان و دختران در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

امارت اسلامی اما گفته است که به تامین حقوق زنان مطابق اصول شریعت متعهد است و این یک موضوع داخلی افغانستان می‌باشد.

مطالب مرتبط:

سازمان عفو بین‌الملل: امارت اسلامی به صورت گسترده حقوق بشر را نقض کرده است

نماینده ملل متحد: امارت اسلامی تا زمانی که مسایل حقوق زنان و قانون اساسی حل نشود، نباید به رسمیت شناخته شود

Continue Reading

رویداد های اخیر

رئیس شورای پناهندگان ناروی خواستار حضور دیپلوماتیک کشورهای کمک کننده در کابل شد

پیش از این، هوگ بیلی، کمیشنر نظارت بر کمک‌های حکومت بریتانیا در افغانستان، نیز خواستار حضور دیپلوماتیک بریتانیا در کابل برای حمایت از زنان افغان و نظارت بر کمک‌ها شده بود.

Published

on

(Last Updated On: )

یان ایگلن، رئیس شورهای پناهندگان ناروی از کشورهای کمک کننده خواسته است تا برای حمایت از حقوق زنان و آموزش دختران در کابل حضور دیپلوماتیک داشته باشند.

پیش از این، هوگ بیلی، کمیشنر نظارت بر کمک‌های حکومت بریتانیا در افغانستان، نیز خواستار حضور دیپلوماتیک بریتانیا در کابل برای حمایت از زنان افغان و نظارت بر کمک‌ها شده بود.

ایگلن روز جمعه در صفحه ایکس خود نوشت: «بلی، بریتانیا و سایر کمک‌کنندگان باید دیپلومات‌های خود را به کابل بفرستند و به ما بپیوندند تا برای حقوق زنان، آموزش دختران و حمایت از اقلیت‌ها مبارزه کنند. ما به عنوان گروه های بشردوستانه در میان ۴۰ میلیون غیرنظامی که ناتو در سال ۲۰۲۱ آنان را ترک کرد، بسیار تنها، کم بودجه و بیش از حد تحت فشار هستیم.»

با روی کار آمدن امارت اسلامی در آگست سال ۲۰۲۱، کشورهای غربی دیپلومات‌های خودرا از افغانستان خارج کردند.

هیچ کشوری تا کنون امارت اسلامی را به عنوان حکومت افغانستان به رسمیت نشناخته است، هرچند که سفارت کشورهایی مانند روسیه، چین، ایران، ترکیه و هند در کابل فعالیت می‌کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!