Connect with us

اخبار ساحوی

افتتاح مرکز آموزش های حرفوی برای معتادان بهبود یافته از مواد مخدر

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۱۲, ۱۳۹۱)

مرکزآموزش های حرفوی برای آنعده از افرادی که اعتیاد را ترک کرده اند روزپنچشنبه(11عقرب) در کابل گشایش یافت.

مسوولان وزارت کار و امور اجتماعی ، شهدا و معولین میگویند از اوایل سال جاری خورشیدی تا کنون نزدیک به ششصد معتاد مواد مخدر را از بخش های مختلف شهرکابل جمع آوری و تداوی نموده که تعدادی از آنها تحت آموزش های حرفوی نیز قرار گرفته اند.

داشتن بیش از یک میلیون معتاد در کنار کشت و قاچاق مواد مخدر یکی ازنگرانی های عمده و چالشهای است که  سد راه دولت افغانستان شده است.

با این حال دولت افغانستان درتلاش راهکار های جدید برای از بین برده این پدیده مرکز آموزش های حرفوی را برای معتادان بهبود یافته که از سوی کولمبو پلان و ایالات متحده امریکا تمویل میشود تاسیس نمود تا معتادان پس از ترک اعتیاد به یکی از آموزش های حرفوی تشویق شوند و از آنطریق بتوانند اعتیاد را فراموش و صاحب یک حرفه شوند.

به گفته واصل نورمهمند معین وزارت کار،امور اجتماعی، شهدا و معلولین ” از مجموع ششصد معتادی که درطول امسال تحت مراقبت های صحی قرارگرفته اند 260 تن آنان تقاضای آموزش های حرفوی کرده اند.”

گفته میشود که دراین مرکز ترمیم رادیو، تلویزیون، نجاری ، نلدوانی ، ترمیم موبایل  و خیاطی از جمله حرفه های است که برای این افراد آموزش داده می شود.

شماری از معتادان که پس از مراقبت های صحی بهبود یافته اند از فراگیری حرفه در بخش های مختلف ابراز رضایت می کنند و میگوید که با آموختن یک حرفه میشود که استفاده از مواد را هم فراموش کنیم و صاحب یا مسلک هم شویم.

درهمین حال فیک فیلن مسوول تطبیق قانون بخش مواد مخدر سفارت امریکا در کابل گفت”اعتیاد میتواند بزرگ سالان، جوانان، زنان و مردان را هدف قرار دهد، و هیچکس نمی تواند از آسیب آن در آمان باشد”

هرچند اخیرا حکومت افغانستان به همکاری برخی کشورهای تمویل کننده به شمول ایالات امتحده امریکا راهکارهای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان را تشدید بخشیده اند، اما به باور برخی از کارشناسان به دلیل ناامنی و حضور فعال مخالفان مسلح در بخش های از افغانستان، این روند چندان اثر گذار نبوده و نگرانی ها در مورد افزایش آمار معتادان که عمدتاً از فقر و بیکاری منشا می گیرد بیشتر شده است.

Advertisement

اخبار ساحوی

دریک انفجار در ولایت ننگرهار ۲تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که در پی یک انفجار در این ولایت دستکم دو تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته مقام‌های محلی این رویداد صبح امروز (دوشنبه ۳۰جوزا) بر اثر انفجار ماین مقناطیسی بر موتر حامل مدیر بخش صحت ولسوالی غنی‌خیل در بازار شیرگر صورت گرفته است.

مولوی صدیق الله، ولسوال غنی‌خیل گفته است که در میان زخمیان پنج تن از نیروهای امارت اسلامی نیز شامل اند.

به گفته‌ی مولوی صدیق الله زخمیان رویداد به شفاخانه حوزوی انتقال داده شده اند و از وضعیت خوبی برخوردارند.

یونما یا دفتر معاونت سازمان ملل در کابل این حمله را نکوهش کرده و گفته است این انفجار در یک بازار مزدحم صورت گرفته که به شمول کودکان تعدادی افراد ملکی نیز زخم برداشته اند.

یونما هم چنان خواهان توقف فوری حملات پیهم به افراد ملکی شده است.

تاکنون گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سیلاب‌ها در ولایت بدخشان خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت بدخشان روز پنجشنبه (۲۶جوزا) تایید کرده اند که سیلاب‌های ناگهانی در این ولایت باعث تخریب گسترده و خسارات مالی در سراسر ولسوالی زیباک شده است.

به گفته فضل احمد فیضی، رئیس شورای انکشافی زیباک، گل‌خانه، دند، دشت‌خان، نو آباد و خلخان مناطقی اند که بیشترین آسیب را در این ولسوالی دیده اند.

وی گفته است که:” وقوع سیلاب به دلیل بارش شدید باران رخ داده است.”

فیضی به خبرگزاری باختر گفته است:”سیل به ۴۴ هکتار از زمین های کشاورزی، مزارع، هشت خانه، خندق‌های آبیاری و جاده‌ای که دو روستا را به هم متصل می کند خسارت وارد کرده است.”

به گفته مقام‌ها مواشی نیز در سیلاب‌ها تلف شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

ایجاد مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی در بدخشان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت اقتصاد در سفرش به ولایت بدخشان اتاق صنایع و معادن و همچنان مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی را برای اولین بار در این ولایت افتتاح کرد.

هدف از ایجاد این مرکز، آماده ‌سازی و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به‌منظور فروش در بازارهای ملی وبین‌المللی عنوان شده است.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد در هنگام افتتاح این مرکز می‌گوید با وجودی که میلیون‌ها دالر در افغانستان در سالیان پسین سرازیر شد اما کار بنیادی که بتواند افغانستان از وابستگی‌های اقتصادی نجات دهد صورت نگرفته است.

آقای حنیف از نحوه مصرف میلیاردها دالر در سال‌های گذشته انتقاد می‌کند ومی‌گوید که این کمک‌ها برای نجات افغانستان از وابستگی اقتصادی موثر نبوده زیرا هم اکنون افغانستان ۳۴۰ میلیون دالر تنها پول صرفیه برق را به کشورهای دیگر می‌پردازد.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد می‌گوید که :” یکی افتتاح اطاق صنایع و معادن است ویکی افتتاح مرکز پروسس است و این را به فال نیک می‌گیریم وبدخشان را که میبینی واقعا امید وار کننده است وما باید در پهلوی هم قدم به قدم پیش برویم .”

رئیس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید بدخشان صدها نوع سنگ قیمتی و منرال‌های طبیعی دارد که ایجاد این مرکز سنگ‌های قیمتی پروسس خواهد شد و برای فروش آن هم در سطح ملی و بین‌المللی بازاریابی میشود.

رحیم‌الله سمندر، رییس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید که :”بدخشان از ولایت‌های غنی است که در دنیا با اهمیت است در گذشته مردم کم به بدخشان بلدیت داشتند. بدخشان دارای لعل ولاجورد است اما شما باید بدانید که در بدخشان چیزهای قیمتی تر است که کشورهای دیگر ندارند به هزار نوع منرال‌ها “.

بدخشانیان هم امیدوارند که ایجاد این مرکز واستخراج منابع طبیعی بخصوص سنگ‌های قیمتی برای آنان زمینه کار و اشتغال زایی را فراهم کند.

ولایت بدخشان سرشار از منابع طبیعی است که در دهه گذشته زومندان محلی همواره سرگرم استخراج غیرقانونی این منابع وقاچاق آن به کشورهای بیرونی بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!