Connect with us

کوید۱۹

افزایش آمار فوتی‌های روزانه کرونا در افغانستان؛ ۸۵ نفر جان باختند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲۳, ۱۴۰۰)

وزارت صحت عامه میگوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۸۵ تن مبتلا به ویروس کرونا در سراسر کشور جان باخته اند.

این وزارت می افزاید که در این مدت زمان۴۵۸۷ تن آزمایش شده که از میان آن ۱۵۹۷ تن به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

به گفته‎ی وزارت صحت عامه ۴۷۱ تن در این زمان صحت یاب شده اند.

این بیشترین آمار جان باخته‌گان در جریان شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور است.

وزارت صحت افزوده که با ثبت این آمار شمار کلی رویدادهای مثبت به ۹۱۴۵۸ رویداد و شمار جان باخته‌گان به ۳۶۱۲ تن رسیده است.

داکتران میگویند که موج سوم  ویروس کرونا باعث مبتلا شدن اطفال، کهن سالان و جوانان میشوند، اما بیشترین جان کهن سالان را میگیرد.

در همین حال، روز گذشته ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ضد کرونا که از سوی کشور چین کمک شده بود به کابل رسید.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه، میگوید که واکسین ضد کرونا به ۱۳ ولایت کشور رسیده  و به دیگر ولایات نیز انتقال خواهد شد.

مجروح گفت که موج سوم  ویروس کرونا در کشور به سرعت در حال شیوع است و در دو هفته گذشته بیشترین رویدادهای ویروس کرونا ثبت شده است.

مجروح افزود:” مسدود شدن مکاتب، دانشگاها، کورس‌های آموزشی، سالون‌های عروسی، مراکز ورزشی، حوض‌های آب بازی و دیگر جاهای پر ازدحام در کاهش رویدادهای ویروس کرونا مهم است، اما این یک یا دو هفته وقت میگیرد.”

وزارت صحت افزود که روند واکسیناسیون در بیشتر از ۱۳ ولایت کشور آغاز شده است.

از سوی دیگر، هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان یا یوناما میگوید که اتحادیه اروپا ۴۸۰ هزار دوز واکسین  آسترازنکا به افغانستان کمک میکند.

این در حالی است که کمبود آکسیجن برای بیماران کرونایی در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است.

با این حال، دو دستگاه تولید آکسیجن در بیمارستان های افغان – جاپان و قصبه کابل فعال شده اند تا نیازمندی به آکسیجن را برطرف کنند. اما با این حال، مردم کم‌تر به رهنمودها برای کاستن از بحران کرونا تمکین می کنند.

کوید۱۹

بریتانیا واکسن مقابله با اومیکرون از شرکت مدرنا در این کشور را تایید کرد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۴۰۱)

بربنیاد گزارش‌ها، بریتانیا به عنوان اولین کشور نسل جدید واکسن «مدرنا» را تایید کرده است. این نسخه از واکسن کووید به عنوان دوز یادآور تا فصل خزان سال جاری در دسترس خواهد بود و گفته شده که ایمنی بالاتری در برابر سویه‌های مختلف ویروس کرونا ایجاد می‌کند.

بیشتر همه‌گیری‌ های اخیر در کشورهای مختلف به واسطۀ سویه جدیدتر کرونا یعنی اومیکرون بوده است. اکنون واکسن مدرنا هم سویه اصلی و هم اولین زیرسویه اومیکرون ( BA.1) را که زمستان گذشته ظاهر شد، هدف قرار می دهد؛ از این رو به عنوان یک واکسن دوگانه شناخته می شود زیرا دو سویه کووید را هدف قرار می دهد. این واکسن دوگانه، معروف به “Spikevax bivalent Original/Omicron”، حاوی ۲۵ میکروگرم واکسن اومیکرون و ۲۵ میکروگرم واکسن اصلی کرونا است.

آژانس تنظیم مقررات دارو و محصولات صحی بریتانیا (MHRA) با بررسی استانداردهای ایمنی، کیفیت و اثربخشی این واکسن، تزریق آن را در بزرگسالان تایید کرده است.

این واکسن هم‌چنان برای تایید بین المللی به استرالیا، کانادا و اتحادیه اروپا ارسال شده است. انتظار می رود که اتحادیه اروپا این دوز را تا ماه سپتامبر تصویب کند.

کارآزمایی و آزمایش این واکسن روی ۴۳۷ نفر نشان داده که دریافت آن بی خطر است و مصونیت قابل قبولی در برابر سویه های جدیدتر ویروس کرونا می دهد. سویه های شایع در بریتانیا اکنون بیشتر BA.4 و BA.5 هستند و واکسن جدید در مقابل آنها نیز ایمنی بهتری ایجاد کرده است.

Continue Reading

کوید۱۹

با افزایش موارد کوید-۱۹ درهند، پوشیدن ماسک دوباره اجباری شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۱)

دهلی نو، پایتخت هندوستان در حالی که موارد ابتلا به کووید-۱۹ در سراسر این کشور هم‌چنان در حال افزایش است، دستورات ماسک عمومی را از روز پنج‌شنبه، ۱۱ آگست، مجدداً به اجرا گذاشت.

دولت هندوستان جریمه ۵۰۰ روپیه‌ای (6 دالری) را برای افرادی که در انظار عمومی بدون ماسک دستگیر شوند، تعیین کرده است.

وزارت صحت هند اعلام کرد ۱۶۲۹۹ مورد جدید در ۲۴ ساعت گذشته در سراسر کشور ثبت شده است که نرخ مثبت آن ۴.۵۸ درصد است. نزدیک به ۲۱۵۰ عفونت در دهلی نو گزارش شده است.

روز چهارشنبه دهلی نو هشت مورد مرگ ناشی از ویروس کرونا را گزارش کرد که بالاترین رقم در نزدیک به شش ماه گذشته است. مردم در اکثر نقاط کشور شروع به دور انداختن ماسک های صورت کردند، زیرا عفونت‌ها به دنبال دو موج ویرانگر قبلی کووید-۱۹ کاهش یافت.

آرویند کجریوال، مقام ارشد منتخب دهلی نو، گفت که موارد ابتلا به کووید-۱۹ در حال افزایش است اما نیازی به وحشت نیست زیرا اکثر موارد جدید خفیف بودند.

هند واکسیناسیون مردم را در جنوری ۲۰۲۱ آغاز کرد و بیش از ۲.۰۴ میلیارد دوز از جمله دوزهای اول، دوم و تقویت کننده را تزریق کرده است. بیش‌از ۹۴ درصد از جمعیت واجد شرایط (۱۲ سال و بالاتر) حداقل یک واکسن دریافت کرده اند و ۸۶ درصد به طور کامل واکسینه شده اند.

بیشتر کارشناسان بر این باورند که آمار رسمی کشته‌شدگان هند که بیش از ۴۱۴۰۰۰ نفر است، بسیار کم است، اما دولت این نگرانی‌ها را اغراق‌آمیز و گمراه‌کننده رد کرده است.

Continue Reading

کوید۱۹

اعلام پیروزی کوریایی شمالی در مقابله با کرونا

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۴۰۱)

به نقل از گزارش رویترز کیم جونگ اون، کوریایی شمالی، در مقابله با کووید-19 اعلام پیروزی کرد و خواهر کیم جونگ اون  فاش کرده است که، برادرش از تب رنج می‌برد و گفت که علیه کوریایی جنوبی که آن را عامل ایجاد این بیماری می‌داند انتقام‌جویی مرگبار صورت گیرد.

او حتی فاش کرد که برادرش در بحبوحه شیوع کرونا به “تب شدید” مبتلا شد. کیم یو جونگ گفت:” کیم جونگ اون به شدت مریض بود اما به دلیل نگرانی‌هایش در مورد مردم حتی یک لحظه نمی‌توانست دراز بکشد.”

خبرگزاری کی سی ان ای کوریایی شمالی نیز اعلام کرد  کیم دستور لغو حداکثر اقدامات ضد اپیدمی را که در ماه می اعمال شد، صادر کرد و افزود که کوریایی شمالی باید یک سد ضد اپیدمی قوی فولادی حفظ کند و کار ضد اپیدمی را تا پایان بحران صحت جهانی تشدید کند.

پیش از آن هم کیم یو جونگ، خواهر کوچک‌تر رهبر کوریایی شمالی ، بحران کرونا در کشورش را به دلیل تشدید تقابل “مضحک هیستریک” از سوی کوریایی جنوبی دانست و این ادعا را تکرار کرد که “چیزهای بیگانه” ارسالی از کوریایی جنوبی ویروس را به کوریایی شمالی منتقل کردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!