Connect with us

رویداد های اخیر

افزایش آمار ویروس کرونا؛ وزارت صحت از بدتر شدن اوضاع هشدار داد

منتشر شده

در

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۰)

وزارت صحت امروز پنجشنبه (۱۳جوزا) گفته است که برای وضع محدودیت‌های گشت و گذار و فعالیت‌های روزمره در شهرهای بزرگ به ویژه کابل برنامه ریزی می‌کند.

سرپرست وزارت صحت می‌گوید وضعیت نگران کننده است و برای پیکار با موج سوم کرونا از کشورهای همسایه و منطقه کمک می‌خواهند.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت گفته است که اگر مردم به توصیه‌های صحی وزارت توجه نکنند، به زودی با یک فاجعه روبرو خواهیم شد.

آقای مجروح دراین باره گفت:” مردم باید ماسک بپوشند و مردم باید دو هفته در خانه بمانند، به ویژه کسانی که برای کار عاجل نیازی به بیرون رفتن ندارند.”

وی می گوید که:” برای مبارزه با ویروس کرونا ایجاد مراکز صحی و تختخواب راه حلی نیست.”

او می افزاید که کمبود آکسیجن در کشور به یک معضل مبدل شده است و قرار است افغانستان این وضعیت بد را بین دو تا چهار هفته سپری کند.

وی دراین باره گفت:” ما با کمبود آکسیجن روبرو هستیم. ما در تلاش هستیم تا وضعیت را کنترل کرده و آکسیجن (به شفاخانه‌ها) در کابل و مزار را تامین کنیم.”

همزمان با این در شبانه روز گذشته وزارت صحت از ابتلای یک هزار و پنجصد و نُه تن به کرونا و جان باختن ۳۴ تن از اثر این بیماری در کشور خبر می‌دهد.

همچنان امروز یک مرکز صد بستر ویژه بیماران کرونا در شفاخانه علی جناح گشایش یافت، پیش از باز شدن درب این مرکز شب گذشته دست کم ۵۰ بیمار به کرونا در این محل آورده شده اند.

آمار ابتلا به کرونا هر روز در حال افزایش است و این وضعیت وزارت صحت را مجبور کرده تا وضع محدودیت در شهرهای بزرگ به ویژه کابل را در دستور کارش بگیرد.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه گفت:”ما مکاتب و مراکز آموزشی را مسدود کردیم مجبور کرده اند شهرها را هم قرنطینه کنیم و ضیعت هر روز در حال اقزایش است.”

کمبود آکسیجن یک معضل شده است، حتی در بیمارستان‌های دولتی و ویژه کرونا شبیه بیمارستان افغان جاپان در کابل؛ مردم هر بالون آکسیجن را با چند برابر قیمت از بازار می خرند.

ظاهرن سکتور صحت هم توانش را هر روز دارد در نبود آکسیجن از دست میدهد، از این رو است که مقام ها می‌گویند: برای حل این مشکل از کشور های همسایه و منطقه کمک می‌خواهند.

وی دراین باره گفت:” ما با ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه حرف زدیم کشورهای همسایه وضعیت شان رو به بهیود است و این‌ها ما را کمک می‌کنند.”

رویداد های اخیر

مجاهد: برخی حلقات استخباراتی غیرمستقیم بر بعضی کشورها ترس ایجاد می‌کنند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی بار دیگر حضور گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان را رد کرده و می‌گوید که برخی کشورها اطلاعات نادرست استخباراتی درباره افغانستان نشر می‌کنند تا بتوانند پیشرفت‌های بدست آمده در کشور را زیر پرسش ببرند.

ذبیح‌الله مجاهد طی نشستی در ولایت کندهار گفته که افغانستان چهار دهه «طعم تلخ» جنگ را چشیده است و نمی‌خواهد که کشور دیگر دچار یک جنگ خانمان سوز شود.

آقای مجاهد با پرسش چند سوال گفت: چرا در مجالس مختلف بازهم تبصره این است که افغانستان تهدید است؟ افغانستان به کشورها مشکل ایجاد می‌کند؟ در افغانستان مشکلات است، این ترس چرا ایجاد می‌شود؟»

مجاهد گفت: «باور من این است که بعضی حلقات استخباراتی که می‌خواهند افغانستان پیشرفت نکند، افغانستان آرام نباشد، روادار وضعیت فعلی افغانستان نیستند؛ آن حلقات استخباراتی بر بعضی کشورها به‌گونه غیر مستقیم ترس ایجاد می‌کنند.»

مجاهد همچنان در پاسخ به انتقاد‌ها از بهر ممنوعیت‌های کاری و آموزشی زنان گفته که هم اکنون زنان در چندین نهاد دولتی افغانستان چون وزارت داخله، اداره ملی احصاییه ، میدان‌های هوایی و همچنان وزارت صنعت و تجارت کار می‌کنند.

به گفته او اما، در آنجایی که محیط مناسب وجود ندارد آنان ناگزیر شده‌اند تا زمانی که محیط مناسب فراهم شود کار و آموزش زنان را تعلیق کنند.

در این نشست، برخی از مقام‌های محلی کندهار نیز گفتند که پس از حاکمیت امارت اسلامی زمینه برای گسترش صنعت توریزم فراهم شده است. به گفته آنان، گردشگران داخلی و خارجی می‌توانند بدون هیچ هراس از هر گوشه کشور دیدن کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حقانی: اختلافات فکری با رایزنی، مشوره و وحدت قابل حل است

Published

on

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت امور داخله در دیدار با شماری از کارشناسان و فعالان سیاسی در کابل گفته است که مشکل اختلافات فکری با مشوره و اتحاد حل می‌شود، اما مهم این است که «فرصت‌های موجود را هدر ندهیم و از آن استفاده کنیم.»

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت داخله در صفحه اجتماعی ایکس‌اش امروز (پنج‌شنبه، ۶ میزان) نگاشته که سراج‌الدین حقانی در این دیدار گفته است که با تحمل متقابل می‌توان بیشتر مشکلات را حل کرد و روحیه بدبینی و نفاق را از بین برد.

به گفته قانع، آقای حقانی تأکید کرده که ایجاد فاصله میان علوم عصری و دینی عامل اکثر مشکلات شده است.

در این دیدار، حقانی خاطر نشان کرده که روحیه ملی و اسلامی پایه‌های پایداری ملت است و بیشترین توجه را برای ایجاد تفکر مثبت می‌طلبد.

او در باره حفظ نظم عمومی نیز افزود که هیچکس بدون مجوز نمی‌تواند سلاح حمل کند و پس از تکمیل تشکیل پولیس، مجوزها و یونیفورم آن‌ها نیز تکمیل می‌شود.

وی در مورد منطقه و جهان همچنان صبحت کرده گفت که امارت اسلامی با کسی مشکلی ندارد و تعهدات داده شده در دوحه از سوی آن‌ها عملی شده است.

در همین حال، حمیدالله هوتک، یکی از کارشناس مسایل سیاسی نیز در این دیدار سفر سران کشور به مناطق مختلف افغانستان را برای تقویت روحیه تفاهم ملی و سیاسی مفید خواند و مسئولیت حکومت را در تضمین حقوق مردم برشمرد.

او افزود که توطئه‌های خارجی حدود ۴۵ سال افغانستان را درگیری جنگ کرده بود، از این بعد افغان‌ها نباید برای منافع دیگران مشکل ایجاد کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سرپرست اداره ملی غذا و ادویه افغانستان به ایران رفت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۲)

سرپرست اداره ملی غذا و ادویه افغانستان و هیأت همراه شان برای اشتراک در نشست کشورهای گروه پنج(G5) عازم کشور ایران گردید.

اداره ملی غذا و ادویه افغانستان می‌گوید داکترعبدالباری عمر، سرپرست این اداره و هیأت همراه شان امروز (پنج‌شنبه، ۶میزان) برای اشتراک در بیست هفتمین نشست کشورهای گروه پنج(G5) تحت عنوان “دیپلماسی صحت و سیستم دوا و تجهیزات طبی”عازم کشور ایران گردید.

نشست کشورهای گروه پنج با حضور داشت رهبری ادارات دوا و غذای کشورهای عضو و سازمان صحی جهان به هدف ارتقا و توسعه صحت این کشورها برگزار می‌گردد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!