Connect with us

رویداد های اخیر

افزایش آمار ویروس کرونا؛ وزارت صحت از بدتر شدن اوضاع هشدار داد

منتشر شده

در

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۰)

وزارت صحت امروز پنجشنبه (۱۳جوزا) گفته است که برای وضع محدودیت‌های گشت و گذار و فعالیت‌های روزمره در شهرهای بزرگ به ویژه کابل برنامه ریزی می‌کند.

سرپرست وزارت صحت می‌گوید وضعیت نگران کننده است و برای پیکار با موج سوم کرونا از کشورهای همسایه و منطقه کمک می‌خواهند.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت گفته است که اگر مردم به توصیه‌های صحی وزارت توجه نکنند، به زودی با یک فاجعه روبرو خواهیم شد.

آقای مجروح دراین باره گفت:” مردم باید ماسک بپوشند و مردم باید دو هفته در خانه بمانند، به ویژه کسانی که برای کار عاجل نیازی به بیرون رفتن ندارند.”

وی می گوید که:” برای مبارزه با ویروس کرونا ایجاد مراکز صحی و تختخواب راه حلی نیست.”

او می افزاید که کمبود آکسیجن در کشور به یک معضل مبدل شده است و قرار است افغانستان این وضعیت بد را بین دو تا چهار هفته سپری کند.

وی دراین باره گفت:” ما با کمبود آکسیجن روبرو هستیم. ما در تلاش هستیم تا وضعیت را کنترل کرده و آکسیجن (به شفاخانه‌ها) در کابل و مزار را تامین کنیم.”

همزمان با این در شبانه روز گذشته وزارت صحت از ابتلای یک هزار و پنجصد و نُه تن به کرونا و جان باختن ۳۴ تن از اثر این بیماری در کشور خبر می‌دهد.

همچنان امروز یک مرکز صد بستر ویژه بیماران کرونا در شفاخانه علی جناح گشایش یافت، پیش از باز شدن درب این مرکز شب گذشته دست کم ۵۰ بیمار به کرونا در این محل آورده شده اند.

آمار ابتلا به کرونا هر روز در حال افزایش است و این وضعیت وزارت صحت را مجبور کرده تا وضع محدودیت در شهرهای بزرگ به ویژه کابل را در دستور کارش بگیرد.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه گفت:”ما مکاتب و مراکز آموزشی را مسدود کردیم مجبور کرده اند شهرها را هم قرنطینه کنیم و ضیعت هر روز در حال اقزایش است.”

کمبود آکسیجن یک معضل شده است، حتی در بیمارستان‌های دولتی و ویژه کرونا شبیه بیمارستان افغان جاپان در کابل؛ مردم هر بالون آکسیجن را با چند برابر قیمت از بازار می خرند.

ظاهرن سکتور صحت هم توانش را هر روز دارد در نبود آکسیجن از دست میدهد، از این رو است که مقام ها می‌گویند: برای حل این مشکل از کشور های همسایه و منطقه کمک می‌خواهند.

وی دراین باره گفت:” ما با ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه حرف زدیم کشورهای همسایه وضعیت شان رو به بهیود است و این‌ها ما را کمک می‌کنند.”

رویداد های اخیر

وزیر توسعه پاکستان: بیجنیگ در مورد تروریزم با کابل گفتگو کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

احسان اقبال، وزیر برنامه ریزی و توسعه پاکستان می‌گوید که اسلام آباد مایل است بیجینگ در مورد موضوع تروریزم با کابل گفتگو کند.

آقای اقبال در مصاحبه با صدای امریکا که امروز یکشنبه (۳۰ ثور) منتشر شد، اظهار کرد که پاکستان در مورد گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان که در خارج از این کشور فعالیت می‌کنند و اعمال تروریستی انجام می‌دهند، نگرانی دارد.

وی افزود: «تروریست‌هایی که حادثه اخیر را علیه کارگران چینی مرتکب شدند، نیز از افغانستان آمده‌ بودند، بنابراین من فکر می‌کنم که این مایه نگرانی است. امیدواریم که چین نیز افغانستان را متقاعد کند، زیرا افغان‌ها نیز به حکومت چین در منطقه گوش می‌دهند.»

این مقام پاکستانی تصریح کرد که در نتیجه بحران و درگیری‌های چند دهه اخیر در افغانستان، پاکستان نتوانسته است در زیربنا های خود سرمایه گذاری داشته باشد.

وی با اشاره به افغانستان گفت که پاکستان با چین توافق کرده است تا کشور ثالثی مشمول پروژه دهلیز اقتصادی چین و پاکستان شود.

این در حالی است که پیش از این امارت اسلامی اتهامات مقام‌‌های پاکستانی علیه افغانستان را در مورد حوادث امنیتی در این کشور رد کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سیلاب در فاریاب جان ۱۸ نفر را گرفت و صدها خانه را تخریب کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان خبر داده است که در پی جاری شدن سیلاب شب گذشته (شنبه) در ولایت فاریاب، ۱۸ نفر جان باخته و دو تن دیگر زخمی شده اند.

این وزارت در خبرنامه‌ای گفته است که سیلاب‌‌ها در ولسوالی‌های پشتونکوت، المار، قیصار، بلچراغ، خیبر و دولت آباد رخ داده است.

به گفته این وزارت، ۵۶۰ خانه، ۸۵۰ جریب زمین زراعتی، ۱۱۰ دکان و یک کلینک سیار در نتیجه سیلاب‌ها تخریب شده است.

علاوه بر این، ۳۰۰ راس مواشی و ۲ هزار درخت مثمر از بین رفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رهبر امارت اسلامی قانون جلوگیری از گدایی را توشیح کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

وزارت عدلیه می‌گوید که مولوی هبت‌ الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، قانون جمع‌آوری گداها و جلوگیری از گدایی را توشیح کرده است.

این وزارت‌ در خبرنامه‌ای نوشته که این قانون در سه فصل و ۲۷ ماده ترتیب و در جریده رسمی نشر شده است.

بر اساس این قانون، گدایی برای افراد صحتمند و کاسب و کسانی که توانایی تامین خوراک یک روزه خود را داشته باشد، ممنوع است.

این قانون همچنین استفاده از کودکان و معلولان را برای گدایی منع می‌کند.

بر اساس قانون تازه، گداهای حرفه‌ای که به هدف جلب ترحم اشخاص از طفل یا مجنون و معلول استفاده می‌کنند، از سوی محکمه به یک ماه حبس و تنظیم کنندگان آن به حبس الی شش ماه محکوم می‌شوند.

رهبر امارت اسلامی در سال ۱۴۰۱ دستور داده بود که گداها جمع آوری شوند. ده ها هزار گدا تا کنون جمع‌آوری شده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!