Connect with us

رویداد های اخیر

افزایش آمار کرونا درافغانستان؛ مراکز آموزشی تعطیل شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۴۰۰)

افزایش شمار مبتلایان و جان باختگان ناشی از ویروس کرونا در کشور، باعث تعطیلی تمام نهادهای آموزشی در ۱۶ ولایت کشور شد.

وزارت صحت عامه، می‌گوید که به دلیل بی‌احتیاطی مردم و عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی، شمار مبتلایان افزایش یافت و آنان مجبور به اتخاذ این تصمیم شدند.

از سویی هم در حالیکه وزارت صحت عامه از افزایش ظرفیت تست و شمار بسترها خبر میدهد، در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ مبتلا به کووید-۱۹ در کشور جان باخته اند و ۶۵۴ تن دیگر هم تازه مبتلا شده اند.

سر انجام موج سوم کرونا و افزایش در رقم مبتلایان به این ویروس در کشور باعث شد که حکومت تصمیم به تعطیلی دو هفته‌ای تمام نهای‌های آموزشی، به شمول مکاتب و دانشگاه‌ها، مکاتب کورس‌ها و دیگر نهادهای آموزشی در ولایت‌های کابل، غزنی هلمند، کندهار، لوگر، ننگرهار، پکتیا، پروان، وردگ، پنجشیر، بلخ، لغمان، بدخشان، کاپیسا، کندز و نمیروز بگیرد.

وحیدالله مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه می گوید که:” بر اساس فیصله کمیته مبارزه با ویروس کرونا، مکاتب و پوهنتون های دولتی و خصوصی و کورس‌های آموزشی در ولایت‌های کابل، غزنی، هلمند، قندهار، لوگر، ننگرهار، پکتیا، پروان، وردگ، پنجشیر، بلخ، لغمان، بدخشان، کاپیسا، کندز و نیمروز، سر از امروز هشتم جوزا، برای دوهفته رخصت اعلام شد.”

مسئولان می‌گویند که دلیل اصلی افزایش مبتلایان به ویروس کرونا، بی‌احتیاطی مردم به ویژه در روزهای عید بود، که منجر به تعطیلی دانشگاه‌ها و مکاتب شد.

عباس بصیر، وزیر تحصیلات عالی می‌گوید که:” درپی فیصله کمیته مبارزه با ویروس کرونا، تمامی پوهنتون‌های دولتی و خصوصی در ۱۶ ولایت کشور، برای دوهفته رخصت شده اند.”

رنگینه حمیدی، وزیر معارف گفته است که:” مکاتب دولتی و خصوصی در ۱۶ ولایت کشور برای دوهفته رخصت شده اند و از متعلمین و معلمین ولایت‌هایی که روند آموزش در آنها به گونه عادی جریان دارد در خواست می گردد توصیه های صحی وزارت صحت عامه را رعایت کنند.

از سویی هم وزارت صحت عامه از افزایش شمار تست بین ۲۵ تا ۲۸ هزار در روز و همچنان ۱۰ هزار تست سریع روزانه نیز سخن گفته است، اما مردم می‌گویند که در حالیکه نهادهای تحصیلی تعطیل شده است، محلات تجمع دیگر، مانند، هوتل‌ها، حوض‌های آب باز و پارک‌های تفریحی همچنان فعال اند.

در این میان، در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ بیمار کووید-۱۹ در کشور جان باختند و ۶۵۴ تن دیگر نیز تازه مبتلا شده اند، هرچند در رقم مبتلایان نسبت به روز گذشته کاهش آمده، اما جان باختگان افزایش یافته است.

وزارت صحت عامه می‌گوید که مقدار اندک واکسین در کشور باقی مانده است و تلاش جریان دارد تا از کشور چین و دیگر کشور‌ها واکسین خریداری شود.

رویداد های اخیر

برای نخستین بار از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به بلخ انجام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

برای نخستین بار پس از روی کار آمدن امارت اسلامی، از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به میدان‌ هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در ولایت بلخ انجام شد.

مسوولان این میدان هوایی گفته‌اند که در پرواز انجام شده شانزده تُن اموال تجارتی مشمول سامان آلات برقی مربوط شرکت «بیات‌ پاور» بوده که از دُبی به شهرمزارشریف انتقال یافته است.

عبدالله مطمئن، مدیر گمرک میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در این زمینه گفته است: «این اولین بار است که از طریق دهلیز هوایی از دُبی به مزارشریف پرواز انجام شده؛ گفتگوها با تاجران جریان دارد و امیدواریم که در آینده نیز این دهلیز را فعال نگهداریم.»

در همین حال، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ بر گشایش دهلیز هوایی و آغاز روند عمومی انتقال اموال تجارتی از طریق خط هوایی تأکید می‌کنند.

اسدالله اسدی، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ گفته است: «در بخش انتقالات اموال تجارتی کارگوی هوایی هم خیلی از موارد مهم می‌باشد.»

این در حالی است که پیش از این از طریق دهلیز هوایی میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، جلغوزه و سایر اقلام تجارتی به کشورهای منطقه صادر شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مولوی عبدالکبیر: اگر خواست‌های امارت اسلامی پذیرفته شود، در نشست‌های آینده ملل متحد سهم می‌گیریم

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزرا فیصله اخیر سازمان ملل متحد را در نشست دوحه برای اشتراک هیأت امارت اسلامی غیرمنصفانه دانسته و گفته است که اگر در نشست‌های آینده خواست‌های امارت اسلامی از سوی ملل متحد و کشورها پذیرفته شود، امارت اسلامی به نمایندگی از افغانستان سهم خواهد گرفت.

ارگ در خبرنامه‌ای نوشته که آقای عبدالکبیر این گفته‌ها را شام گذشته (پنج‌شنبه، ۳ حوت) در مراسم دستاربندی علمای فارغ‌شده‌ی دارالعلوم سراج الاسلام در کابل بیان کرده است.

براساس خبرنامه، عبدالکبیر علاوه کرده است که افغانستان به‌حیث یک کشور مستقل و امارت اسلامی به‌مثابه یک نظام اسلامی «مشروع» به تمام همسایه‌گان و جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که حکومت سرپرست براساس سیاست متوازن و معتدل به منظور همکاری‌های اقتصادی و انکشافی تلاش می‌کند.

وی نیز تأکید کرده است که از افغانستان به هیچ کسی خطر متوجه نخواهد بود.

بربنیاد خبرنامه، عبدالکبیر تصریح نموده است: «ضمن مبارزه با مواد مخدر و فساد، ثبات پایدار تنها تحت حاکمیت امارت اسلامی تضمین شده می‌تواند که افغان‌ها و جامعه جهانی نیز این واقعیت‌ها را درک کرده‌اند.»

او هم‌چنان افزود که با آمدن امارت اسلامی برای اولین بار بودجه ملی از عواید داخلی آماده شد و ضمن پرداخت مصارف اداره‌های ملکی و پروژه‌های انکشافی، مصارف اردوی اسلامی و اداره‌های امنیتی نیز از بودجه ملی پرداخت می‌شود.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در مورد افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ویست: در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

توماس ویست، نماینده خاص ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد.

آقای ویست روز پنج‌شنبه (۳حوت) در شبکۀ ایکس خود گفته که به تازگی از کنفرانس دوحه به واشنگتن بازگشته است. این کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان به روز های ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد.

توماس ویست نوشته که هیچ کشور نمی‌خواهد که خطر تروریزم از افغانستان نشات کند و همه خواستار بازگشایی مکاتب متوسط، لیسه ها و پوهنتون ها به روی دختران افغان و بازگشت زنان به کار و زندگی اجتماعی هستند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان همچنین گفته که تعهدات قوی برای کمک به افغان‌ها وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد ثبات اقتصادی و مالکیت آینده اقتصادی افغان‌ها موجود است.

توماس ویست همچنین به تطبیق ممنوعیت کشت کوکنار توسط امارت اسلامی اشاره کرده که بسیاری از کشورها آنرا تایید کرده اند و به اساس ارزیابی اداره مربوط سازمان ملل کشت خشخاش تا ۹۵درصد کاهش یافته است.

آقای ویست به ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز اشاره کرده و با تاکید بر اینکه ایالات متحده از برگزاری این گونه نشست‌ها در ارتباط با افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد حمایت می‌کند، گفته که منافع افغان‌ها و منافع مشترک بین‌المللی باید راهنمای این نشست‌ها باشد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!