Connect with us

صحت

افزایش بیماری توبرکلوز در میان باشنده‌گان کندز

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۸, ۱۴۰۱)

مسؤولان صحت عامه ولایت کندز می‌گویند در سال گذشته هشت تن به اثر مریضی توبرکلوز در این ولایت جان باخته اند و بیش از ۱هزار ۷۰۰ تن دیگر به این مریضی مصاب شده اند.

با این حال شماری از مریضانی که برای تداوی به شفاخانه حوزوی کندز مراجعه کرده اند می‌گویند که مشکلات اقتصادی از عوامل عمده مصاب شدن شان به توبرکلوز است زیرا تغذیه سالم وجود ندارد و در صورت مبتلا شدن نمی‌توانند در اسرع وقت به داکتر مراجعه کنند.

مسؤولان صحی در شفاخانه حوزوی ولایت کندز می‌گویند در سال ۱۴۰۰ ۱هزار ۷۱۳ تن به بیماری توبرکلوز مبتلا شده اند که این رقم در ۱۳۹۹ یکهزار ششصد و پنج واقعه به ثبت رسیده بود.

داکتران در این مرکز میزان ابتلا به توبرکلوز را در مقایسه به سال ۱۳۹۹ بیشتر می‌گویند و عوامل عمده آنرا فقر ناداری و نیز امراض انتانی عنوان می کنند .

نصرالله انوری، مسؤول ولایتی برنامه توبرکلوز در کندز می‌گوید که:”در سال ۱۴۰۰ افراد راجستر شده که ثبت شده اند ۱۷۱۳ نفر و تحت تداوی قرار گرفتند، اما در سال ۱۳۹۹ افراد ثبت شده ابتلا به توبرکلوز ۱۶۰۵ نفر است و عوامل این بیماری فقر و تنگ دستی و مشکلات اقتصادی زیاد است”.

نجیب‌الله ساحل، رئیس صحت عامه کندز می‌گوید که:” از تمامی مردم کندز میخواهیم با ما در قسمت کاهش بیماری توبر کلوز همکاری کنند چون فقر بیچارگی مردم زیاد است و افرادی که دو هفته بیشتر سرفه دارند به مرکز تداوی توبر کلوز معرفی کنند مشکل کمبود دوا نداریم “.

با این حال داکتران در شفاخانه حوزوی ولایت کندز بیماری توبرکلوز را یک بیماری کشنده اما قابل درمان می‌دانند و می‌گويند این بیماری تأثیر مستقیم بر سیستم تنفسی دارد.

از سوی دیگر مبتلایان به توبرکلوز فقر و مشکلات اقتصادی را از عوامل مهم ابتلا به این بیماری عنوان می‌کنند.

ماه جبین، مریض می‌گوید که:”زمانیکه من به این‌مریضی مبتلا شدم پول نداشتیم دوبار به داکتر مراجعه کردم نتیجه نداد و خوب نشدم خداوند خیر بدهد این‌مرکز مراجعه کردم اکنون وضعیت صحیح ام در حال بهبود است.”

در حال حاضر ۷۵ مرکز تداوی در مرکز و ولسوالی‌های ولایت کندوز برای ارائه خدمات صحی در بخش تدوای توبرکلوز وجود دارد اما با وجود آن هم رقم مبتلایان به این مریضی در مقایسه با سال‌های قبل بیشتر شده است.

صحت

افغانستان در راستای محوی پولیو پیشرفت کرده است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۴۰۱)

یک سال پس از انتقال قدرت در افغانستان در آگست ۲۰۲۱، برنامه محوی پولیو (فلج اطفال) در افغانستان دستاوردهای مهمی داشته است – اما این کار هنوز به پایان نرسیده است.

انتقال ویروس پولیو در افغانستان در حال حاضر در پایین ترین سطح خود در تاریخ رسیده است.

سازمان جهانی صحت گفته است که در سال ۲۰۲۰ در افغانستان ۵۶ کودک به ویروس پولیو مصاب شدند، در سال ۲۰۲۱ این شمار به چهار کودک کاهش یافت و امسال تنها یک کودک به این ویروس مصاب شده است و این به افغانستان فرصت فوق‌العاده‌ای برای محوی پولیو می‌دهد.

از سرگیری کمپاین‌های سراسری واکسیناسیون پولیو با هدف قرار دادن ۹.۹ میلیون کودک گامی حیاتی بوده است.

با دسترسی به کل کشور پس از انتقال قدرت، هفت کمپاین‌ واکسیناسیون سراسری بین نوامبر ۲۰۲۱ و جون ۲۰۲۲ راه اندازی شد و یک کمپاین فرعی با هدف قرار دادن ۶.۷ میلیون کودک در ۲۸ ولایت در ماه جولای انجام شد.

از ۳.۶ میلیون کودکی که از سال ۲۰۱۸ به این برنامه دسترسی نداشتند، ۲.۶ میلیون در طول کمپاین‌های نوامبر، دسامبر و جنوری به این برنامه دسترسی پیدا کردند.

با بهبود دسترسی به کودکانی که قبلاً در دسترس نبودند طی کمپاین‌های بعدی، تعداد کودکان از دست رفته به ۰.۷ میلیون کاهش یافت.

کمپاین‌های اضافی برای باقی مانده سال برنامه ریزی شده است.

باری محوی کامل پولیو افغانستان و پاکستان، دو کشور به هماهنگی فعالیت‌های فرامرزی ادامه می‌دهند. سازمان جهانی صحت گزارش داد که کمپاین‌های دسامبر و می با کمپین‌های ملی پاکستان، با تمرکز بر جمعیت‌های پرخطر از جمله کوچی‌ها، کارگران فصلی و مردمی که در هر دو مرز قرار دارند، هماهنگ شده است.

Continue Reading

صحت

داکتران پاکستانی بیش از ۳هزار بیمار افغان را در شفاخانه نور کابل معالجه کردند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۱)

تیمی از داکترانی پاکستانی چشم در هفته گذشته مجموعاً ۳هزار ۷۶۴ بیمار افغان را در شفاخانه رایگان چهار روزه چشم در شفاخانه نور کابل معالجه کردند.

این معالجه رایگان توسط یک تیم ۱۱ نفره از داکتران پاکستانی با همکاری مجمع همکاری پاکستان-افغان، بنیاد الخدمت و وزارت صحت عامه افغانستان راه اندازی شده بود.

داکتران پاکستانی در مجموع ۵۱۶ عمل جراحی انجام دادند. این عمل‌ها شامل ۴۸۲ عمل جراحی کاتاراکت (کدر شدن عدسی چشم)، ۲۲ عمل جراحی چشم و ۱۲ عمل جراحی شبکیه چشم بود.

داکتر ظاهر گل زدران، رئیس شفاخانه نور با تشکر از حمایت برگزارکنندگان گفت:” این داکتران تجهیزات صحی به ارزش ۲.۴ میلیون کلدار پاکستانی را نیز برای معالجه مریضان به این شفاخانه کرده اند.”

زدران گفت که این دومین بار است که این داکتران برای معالجه مریضان افغان به شفاخانه نور مراجعه می کنند.

Continue Reading

صحت

ویروس جدید بنام لانگیا ۳۵ تن را در چین مبتلا کرد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۹, ۱۴۰۱)

محققان چینی یک ویروس احتمالا کشنده جدید به نام لانگیا را شناسایی کرده‌اند که گفته می‌شود تاکنون ۳۵تن به آن مبتلا شده و از حیوانات به انسان‌ها منتقل می‌شود.

طبق گزارش‌های منتشر شده توسط رسانه‌ها بیرونی، مرکز کنترل بیماری‌های تایوان می‌گوید که تاکنون ۳۵ تن در چین به این ویرو‌س مبتلا شده‌اند. با این وجود، هنوز هیچ مورد مرگ‌و‌میر یا مریض شدید مربوط به این ویروس گزارش نشده است. 

این ویروس اولین بار اواخر ۲۰۱۸ در چین مشاهده شده بود، اما حالا دانشمندان رسما آن را شناسایی کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های موجود، ۲۶ نفر از مریضانی که به ویروس لانگیا مبتلا شده بودند، علائمی شبیه به آنفولانزا از جمله تب، خستگی، سرفه، سردرد و استفراغ را تجربه کرده‌اند. ویر‌وس چینی تاکنون در ولایت‌های شاندونگ و هنان مشاهده شده و هنوز هیچ شواهدی مبنی بر انتقال انسان به انسان در آن‌ها وجود ندارد. 

به گفته دانشمندان، این ویر‌وس جدید احتمالا از حیوانات به انسان منتقل شده است. محققان با انجام آزمایش‌های خود روی حیوانات مختلف متوجه شدند که گونه‌ای پستاندار کوچک و شبیه به موش کور، به نام حشره‌خوار مخزن اصلی این ویروس است. همچنین از بزهای اهلی و سگ‌ها به عنوان سایر گزینه‌های احتمالی یاد شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!