Connect with us

تجارت

افزایش حاصلات ممپلی در ولایت ننگرهار

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۱۹, ۱۴۰۱)

شماری از دهقانان و تاجران ممپلی در ولایت ننگرهار می‌گویند، امسال میزان حاصلات شان نسبت به سال گذشته افزایش ‌یافته ‌است.

از سوی دیگر، مسئولان محلی ننگرهار می‌گویند که امسال در٢٤٠ هکتار زمین در ولسوالی‌های مختلف این ولایت ممپلی کشت شده است که ٥١٦ تُن حاصلات از آن بدست آمده ‌است.

دهقانان از افزایش حاصلات ممپلی نسبت به گذشته و بهبود بازار داخلی آن خرسند اند اما می‌گویند، اگر زمینۀ بازار خارجی برای این محصول فراهم نشود، دهقانان مفاد زیادی را بدست نخواهند آورد.

درهمین حال، مسئولان ریاست زراعت ننگرهار می‌گویند، علاوه بر کشت ممپلی در این ولایت، کار پروسس و پخت ممپلی نیز نسبت به گذشته بهبود یافته و داش‌های زیادی آن در شهر جلال‌آباد ساخته شده‌است که زمینۀ اشتغال‌زایی برای مردم نیز فراهم کرده‌است.

به گفته مسئولان تلاش‌ها جریان دارند تا بازاری برای فروش میوه‌های تازه و خشک تاجران افغان در خارج از کشور فراهم کنند.

تجارت

پاکستان و ترکمنستان روی برنامه اجرایی پروژه تاپی توافق کردند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۲)

پاکستان و ترکمنستان روز پنجشنبه برنامه اجرایی مشترک پروژه تاپی که گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال می‌دهد، امضا کردند.

این مراسم با حضور شهباز شریف، صدر اعظم پاکستان و هیئتی از ترکمنستان به ریاست وزیر انرژی و منابع آبی این کشور در اسلام آباد برگزار شد.

مصدق ملک، وزیر نفت پاکستان و مقصد بابایف، وزیر دولت ترکمنستان و رئیس شرکت ترکمن گاز این توافقنامه را امضا کردند.

انتظار می رود خط لوله ۱۸۰۰ کیلومتری تاپی هر سال ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را از گالکینیش ترکمنستان – دومین میدان گازی بزرگ جهان – به شهر فضیلکا در هند منتقل کند. این خط لوله از هرات و کندهار در افغانستان و کویته و ملتان در پاکستان می‌گذرد.

صدر اعظم پاکستان در مراسم امضای برنامه اجرایی مشترک، تاپی را پروژه‌ای بسیار مهم برای پیشرفت کل منطقه خواند و افزود: این پروژه با تضمین‌های ملموس و شرایط و ضوابط مورد توافق دوجانبه به تامین گاز طبیعی منطقه کمک می‌کند.

وی ضمن تاکید بر اهمیت انرژی برای کشورهای در حال توسعه، گفت: ما باید با اقدام سریع به این چالش رسیدگی کنیم.

شهباز شریف اطمینان داد که پروژه تاپی سبب همکاری، توسعه و شکوفایی منطقه خواهد شد.

او همچنان در صفحه تویتر اش نوشت که پاکستان می خواهد پروژه تاپی با بالاترین سرعت انجام شود.

او گفت: «با توجه به قیمت های گران تر سوخت و کمبود گاز در سطح جهان، ما در حال بررسی همه گزینه ها برای تهیه تمام انواع انرژی بگونه پایدار به عنوان بخشی از یک طرح جامع امنیت ملی انرژی هستیم.»

Continue Reading

تجارت

دیدار وزیر معادن و پترولیم با سفیر چین در کابل

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۲)

وزارت معادن و پترولیم افغانستان از دیدار شهاب الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم با وانگ یو، سفیر چین در کابل خبر داده است.

طبق خبرنامه وزارت معادن و پترولیم، در این دیدار مقام های دو کشور درمورد فرصت های سرمایه گذاری، پیشرفت در استخراج چاه های نفت قشقری و آغاز کار معدن مس عینک گفتگو کردند.

وزیر معادن و پترولیم این پروژه ها را برای دو کشور مهم خواند و درمورد خدمات اجتماعی که در قرارداد این پروژه ها شامل است، صحبت نمود.

از سوی دیگر، سفیر چین از سفر به ولایات شمالی به ویژه بازدید از چاه های نفت قشقری ابراز خرسندی نمود و درباره پلان های مالی، اداری و تخنیکی این پروژه معلومات ارایه کرد.

در اخیر، وزیر معادن و پترولیم خواهان تسریع تطبیق پروژه های مذکور شد.

Continue Reading

تجارت

کمک ۸.۱ میلیون دالری بانک انکشاف اسلامی به مردم افغانستان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۷, ۱۴۰۲)

بانک انکشاف اسلامی به ارزش ۸.۱ میلیون دالر امریکایی قراردادهای همکاری را با شش نهاد بین‌المللی برای کمک به مردم افغانستان در بخش‌های مختلف امضا کرده است.

این قرارداد ها شامل مصئونیت غذایی، تهیه آب آشامیدنی، صحت و زراعت در ولایات مختلف کشور می‌شود.

وزارت مالیه با نشر اعلامیه ای از این اقدام استقبال کرده است.

در اعلامیه آمده است: «وزارت مالیه از این اقدام نیک سازمان همکاری‌های اسلامی، بانک انکشاف اسلامی، بنیاد خیریه ملک سلمان، صندوق وجهی سعودی و کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی استقبال کرده و از کمک‌های بشردوستانه و سخاوتمندانه ایشان به مردم افغانستان ابراز سپاس و قدردانی می‌نماید.»

وزارت مالیه از تمام نهادهای که در زمینه کمک‌های بشردوستانه فعالیت می‌کنند خواسته است تا با درنظرداشت واقعیت‌ها و اولویت‌های جامعه، با هماهنگی این وزارت، پروژه ها را طراحی نمایند تا بگونه شفاف تطبیق و مشکلات موجوده مردم بطور کامل حل گردد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!