Connect with us

رویداد های اخیر

افزایش شمار تلفات انفجار فرودگاه کابل

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۵, ۱۴۰۰)

یک مقام وزارت صحت افغانستان به رسانه‌ها گفته است که شام گذشته (پنجشنبه،۴ سنبله) در پی دو انفجار در نزدیکی درب میدان هوایی کابل ۹۰  تن جان‌باخته و ۱۵۹ نفر زخمی شدند.

ستاد فرماندهی مرکزی امریکا گفته که ۱۳ سرباز امریکایی نیز در این انفجارها جان باخته اند.

فرانک مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی نیروهای مشترک امریکایی، در این باره گفت: “غیرنظامیان افغان نیز در این حمله کشته و زخمی شدند. ما تعدادی از آنها را در هواپیما درمان می کنیم. بسیاری از غیرنظامیان افغان دیگر به بیمارستان‌های شهر منتقل شده اند. ما هنوز در حال محاسبه کلی تلفات استیم. ما فقط نمی‌دانیم چه تعداد از افراد ما و غیر نظامیان در این رویداد کشته شده اند.”

طالبان هم می گوید که ۲۸ عضو آنها نیز کشته شده اند.

 طالبان حضور نیروهای خارجی در فرودگاه کابل را عامل حملات انفجاری می داند.

عبدالقاهر بلخی، عضو طالبان، در این باره گفت:”ما این حمله را محکوم می کنیم، اگر چه من جزییات کامل آن را ندارم. اما هدف قرار دادن غیرنظامیان بی‌گناه یک عمل تروریستی است که باید توسط همه جهان محکوم شود. ما دیگر چنین حملاتی نخواهیم داشت. باز هم به خاطر نیروهای خارجی و حضور نیروهای خارجی است که چنین حملاتی صورت می گیرد.”

کارکنان دفتر سازمان ملل متحد هم در نزدیکی دروازه ابی گیت فرودگاه کابل حضور داشته اند. این سازمان مصروف سر شماری افراد شان استند. اما اکنون رقم از تلفات کار کنان سازمان ملل وجود ندارد.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، در این باره گفت:”ما در حال انجام شمارش استیم، تا جایی که در حال حاضر می دانیم، هیچ تلفاتی از کارکنان سازمان ملل متحد وجود ندارد. من فکر می کنم ما تعدادی کارمند در اطراف فرودگاه داشتیم، اما همه آنها سالم گزارش شده اند.”

گروه داعش مسوولیت این رویداد را به عهده گرفته و گفته که ترجمانان و همکاران نیروهای خارجی را هدف قرار داده اند.

رویداد های اخیر

کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج تصویب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی افغانستان می گوید که به اساس فیصله کابینه طرحی وزارت ترانسپورت و هوانوردی در مورد ایجاد کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور مربوط به حج تصویب شد.

آقای سمنگانی در صحفه تویترش نگاشته است که:” ریاست کمیته متذکره به عهده مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزرا بوده و وزارت‌های ارشاد، حج و اوقاف، ترانسپورت و هوانوردی، عدلیه، مالیه، امور خارجه، صحت عامه و امور داخله، ریاست عمومی استخبارات و اطاق تجارت به حیث اعضای آن می‌باشند.”

همچنان به گفته آقای سمنگانی به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج در ولایات، کمیته تحت ریاست معاون ولایت و به اشتراک نمایندگان با صلاحیت ریاست‌های حج و اوقاف، میدان‌هوایی، قومندانی امنیه، مستوفیت، استخبارات و‌صحت عامه‌ ایجاد گردد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمک ۱۵۰ ملیون دالر از سوی بانک جهانی به وزارت صحت افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که بانک جهانی ۱۵۰ میلیون دالر به این وزارت اخیرا به منظور ادامه فعالیت‌های صحی کمک نموده است.

این وزارت می‌گوید که این کمک بر اساس تفاهم نامه نشست جنوا که به تاریخ ۷ فبروری در کشور سویس برگذار شده بود و در آن داکتر قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه و هیئت هراه شان اشتراک نموده بودند از سوی بانک جهانی صورت گرفته است.

وزارت صحت عامه می‌گوید که قرار است مقدار این پول برای مراقبت‌های اولیه صحی در ۳۴ ولایت از جمله پرداخت معاشات و آموزش کارکنان صحی، تهیه دوا، تجهیزات طبی، مبارزه با امراض ساری و تقویت نظارت بر ارایه خدمات صحی به مصرف برسد.

در نشست جنوا نماینده‌گان کشورهای جرمنی، بریتانیا، سویس و نهادهای ای سی آر سی و سازمان صحی جهان اشتراک داشتند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سرپرست وزارت دفاع به ولایت پنجشیر رفت؛ از مردم خواست شکار تبلیغات دشمن نشوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

مولوی محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی در سفرش روز گذشته (جمعه ۳۰ثور) با مردم، متنفذین قومی و مسوولین امنیتی این ولایت دیدار و گفتگو نمود و از مردم خواست تا شکار تبلیغات دشمن نشوند و به زندگی عادی خود ادامه دهند.

آقای مجاهد همچنان پیشنهادات مردم این ولایت را استماع نمود و همچنان از مردم خواست در قسمت برقراری نظم با مسئولین خود همکاری‌های همه جانبه داشته باشند.

وی اطمینان سپرد که به هیچ فرد اخلال گر اجازه برهم زدن امنیت را نخواهد داد.

از سوی هم، سرپرست وزارت دفاع وضعیت امنیتی این ولایت را بهتر خوانده و از فعالیت‌ها و کارکردهای مسوولین و نیروهای امارت اسلامی قدردانی نمود.

درهمین حال آقای مجاهد در قسمت تامین امنیت هرچه بیشتر هدایت‌های لازم نیز صادر نمود.

به خواندن ادامه دهید

Trending