Connect with us

رویداد های اخیر

افزایش شمار تلفات انفجار فرودگاه کابل

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۵, ۱۴۰۰)

یک مقام وزارت صحت افغانستان به رسانه‌ها گفته است که شام گذشته (پنجشنبه،۴ سنبله) در پی دو انفجار در نزدیکی درب میدان هوایی کابل ۹۰  تن جان‌باخته و ۱۵۹ نفر زخمی شدند.

ستاد فرماندهی مرکزی امریکا گفته که ۱۳ سرباز امریکایی نیز در این انفجارها جان باخته اند.

فرانک مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی نیروهای مشترک امریکایی، در این باره گفت: “غیرنظامیان افغان نیز در این حمله کشته و زخمی شدند. ما تعدادی از آنها را در هواپیما درمان می کنیم. بسیاری از غیرنظامیان افغان دیگر به بیمارستان‌های شهر منتقل شده اند. ما هنوز در حال محاسبه کلی تلفات استیم. ما فقط نمی‌دانیم چه تعداد از افراد ما و غیر نظامیان در این رویداد کشته شده اند.”

طالبان هم می گوید که ۲۸ عضو آنها نیز کشته شده اند.

 طالبان حضور نیروهای خارجی در فرودگاه کابل را عامل حملات انفجاری می داند.

عبدالقاهر بلخی، عضو طالبان، در این باره گفت:”ما این حمله را محکوم می کنیم، اگر چه من جزییات کامل آن را ندارم. اما هدف قرار دادن غیرنظامیان بی‌گناه یک عمل تروریستی است که باید توسط همه جهان محکوم شود. ما دیگر چنین حملاتی نخواهیم داشت. باز هم به خاطر نیروهای خارجی و حضور نیروهای خارجی است که چنین حملاتی صورت می گیرد.”

کارکنان دفتر سازمان ملل متحد هم در نزدیکی دروازه ابی گیت فرودگاه کابل حضور داشته اند. این سازمان مصروف سر شماری افراد شان استند. اما اکنون رقم از تلفات کار کنان سازمان ملل وجود ندارد.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، در این باره گفت:”ما در حال انجام شمارش استیم، تا جایی که در حال حاضر می دانیم، هیچ تلفاتی از کارکنان سازمان ملل متحد وجود ندارد. من فکر می کنم ما تعدادی کارمند در اطراف فرودگاه داشتیم، اما همه آنها سالم گزارش شده اند.”

گروه داعش مسوولیت این رویداد را به عهده گرفته و گفته که ترجمانان و همکاران نیروهای خارجی را هدف قرار داده اند.

رویداد های اخیر

اردوغان: منتظر پاسخ امارت اسلامی درمورد میدان هوایی کابل هستیم

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۰, ۱۴۰۱)

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفته که انقره پیشنهاد کرده است تا میدان هوایی کابل را با قطر و امارات متحده عربی مدیریت کند و منتظر پاسخ امارت اسلامی در این زمینه است.

اردوغان این اظهارات را روز گذشته (پنج‌شنبه) در یک نشست خبری در پایان اجلاس سران ناتو در مادرید، پایتخت هسپانیه بیان کرده است.

بسیاری از خطوط هوایی معتبر جهانی که به میدان هوایی بین‌المللی کابل پرواز داشتند، پس از تغیر رژیم در افغانستان پروازهای خود را متوقف کردند.

ترکیه و قطر از ماه ها به اینسو تلاش دارند تا توافقی درباره مدیریت میدان هوایی کابل حاصل شود.

حدود یک ماه پیش، امارت اسلامی توافقی را با یک شرکت اماراتی برای انجام خدمات حمل و نقل زمینی میدان‌های هوایی کابل، قندهار و هرات امضا کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کمک‌های بنیاد بیات به سیلاب‌ زدگان تخار

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

امروز پنج‌شنبه، ۹ سرطان، بسته‌های کمکی بنیاد بیات برای سیلاب زدگان اخیر در ولسوالی های ماورای کوکچه در ولایت تخار توزیع شد.

مسوولان بنیاد بیات در حوزه شمال شرق کشور می‌گویند که این بسته‌ای کمکی که شامل آرد، برنج و روغن می‌شود پس از یک سروی شفاف به سیلاب زدگان توزیع شده است.

خیر محمد مبارز، مسوول بنیاد بیات در حوزه شمال شرق کشور گفته است: «بنیاد خیریه بیات روند توزیع کمک‌های خود را برای آسیب‌دیدگان سیلاب‌های اخیری که در ماورای کوکچه ولایت تخار سرازیر شده بود، تحت یک سروی بسیار شفاف، متضررین را شناسایی نموده و روند توزیع کمک‌ها را آغاز کرده است.»

درهمین حال، سیلاب زدگان می‌گویند که نخستین محمولۀ کمک‌ها را از بنیاد بیات دریافت کرده‌اند و از نهاد‌های خیریه و تاجران دیگر می‌خواهند که به اسرع وقت به کمک آنان بشتابند.

هم‌چنان در سیلاب‌های اخیر در شش ولسوالی تخار افزون بر جان باختن دو نفر صدها خانه و هزاران جریب زمین تخریب و صدها راس مواشی نیز تلف شده است.

با این حال، بیشترین متضررین سیلاب‌های اخیر، باشندگان و دهاقین ولسوالی خواجه بهاوالدین هستند. مسوولان محلی این ولسوالی از کمک‌های به موقع بنیاد بیات استقبال می‌کنند.

محمد زمان منصوری، قوماندان امنیه ولسوالی خواجه بهاوالدین درمورد این کمک‌ها گفته است که مردم اطمینان حاصل کردند که نهاد‌ی مانند بنیاد بیات در کشور وجود دارد که دست نیازمندها را گرفته و در اسرع وقت برای کمک به آنها می‌شتابد.  

گفتنی است که بنیاد بیات یکی از بزرگترین نهادهای خیریه در کشور است که همواره به آسیب‌دیدگان ناشی از حوادث طبیعی کمک کرده است.

علاوه براین، درآخرین مورد، بنیاد بیات سه بسته کمکی را به ولایت‎های پکتیکا و خوست فرستاد و این کمک‌ها به مردم زلزله زده توزیع شد.

هم‎‌چنان مسوولان این بنیاد می‌گویند که مصمم به یاری رساندن بیشتر به نیازمندان کشور می‌باشند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کشمیر زیر اداره پاکستان به زلزله زدگان افغانستان صد میلیون کلدار کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

صدراعظم کشمیر زیر اداره پاکستان، کمک صد میلیون کلداری (۴۸۴ هزار دالر امریکایی) را برای زلزله زدگان در افغانستان تایید کرده است.

روزنامه «دی نیوز» پاکستان گزارش داده است که کابینه کشمیر و مسوولان ارشد آن همچنان معاش یک ماهه شان را برای کمک به زلزله زدگان در افغانستان اختصاص داده اند.

سردار تنویر الیاس، صدراعظم کشمیر گفته است که مردم پاکستان و کشمیر از جان باختن افغان‌ها بر اثر زلزله اندوهگین شده اند.

او گفته است که مردم افغانستان و کشور در کنار “برادران” افغان‌ شان ایستاده اند.

قرار است یک هیات به نمایندگی حکومت کشمیر جهت کمک رسانی به افغانستان سفر کند.

در پی زلزله چهارشنبه هفته پیش، بیش از هزار تن در ولایت های پکتیکا و خوست کشته و هزارها خانه تخریب شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!