Connect with us

رویداد های اخیر

افزایش شمار تلفات دو انفجار در شهر مزارشریف

منتشر شده

در

(Last Updated On: ثور ۹, ۱۴۰۱)

در نتیجه دو انفجار در شهر مزارشریف شام روز گذشته (پنج شنبه ۸ثور)، دست کم ۱۱ تن جان باختند و ۱۷ تن دیگر زخمی شدند .

مقام‌های امنیتی در بلخ می‌گویند این انفجارها در مربوطات حوزه سوم و حوزه دهم امنیتی رخ داد که این رویدادها برخواسته از جاسازی مواد انفجاری در دو موتر مسافر بری شهری بوده است.

مسوولیت این رویدادها را گروه داعش بر عهده گرفته اند .

پس از یک هفته از انفجار مرگبار در مسجد سه دکان در شهر مزارشریف شام گاه روز پنج شنبه این شهر بار دیگر گواه دو رویداد خونین بود .

حوالی شش و نیم عصر موتر مسافر بری در یکی از ایستگاه‌های موتر در مربوطات حوزه سوم امنیتی شهر مزارشریف هدف انفجار ماین قرار گرفت .

لحظات پس از این رویداد انفجار دومی در حوزه دهم امنیتی شهر نیز در موتر مسافر بری رخ داد .

محمد آصف وزیری، سخنگوی فرماندهی امنیه بلخ دراین باره گفت:” انفجار اولی در مربوطات حوزه سوم و انفجار دومی در مربوطات حوزه دهم امنیتی رخ داد که در این انفجار ها ۹ تن شهید شدند و ۱۳ تن دیگر زخم بر داشتند .”

قربانیان هر دو انفجار غیر نظامیان هستند ۱۱ جان باخته و ۱۷ زخمی .

ریاست صحت عامه بلخ وضعیت هفت زخمی این رویداد را نگران کننده میداند .

نجیب‌الله توانا، رییس صحت عامه بلخ گفت:” از دو انفجار روز گذشته در حدود ۱۸ تن که مجروح بودند توسط امبولانس‌‎های صحت عامه انتقال داده شده که در ضمن ۱۸ مجروح ده شهید نیز انتقال داده شده است و وضعیت هفت زخمی این رویداد وخیم گزارش شده است .”

پیکرهای شماری از این قربانیان امروز به خاک سپرده شد، بازماندگان قربانیان انتظار دارند که دیگر گواه چنین رویدادها نباشند

سجاد عالمی، معاون شورای شیعیه های ولایت بلخ گفت:” اشخاص را که ما در اینجا می‌شناسیم کسانی بودند که روز مزد بودند و در بدل ۵۰ افغانی کار می‌کردند . تمام شان اهل نماز و روزه بودند. آنچه که ما بررسی کردیم ۱۳ شهید داریم .”

سید ملا امام، باشنده شهر مزارشریف دراین باره گفت:” اما تقاضای تمام مردم افغانستان ازامارت اسلامی این است که امنیت مردم را به هر شکل که میشود بگیرند .”

یاسین، پسر مقتول گفت:”ما در خانه پنج نان خور داریم پدرم کارت فروش بود شهید شده. ما از دولت میخواهیم امنیت مردم را بگیرد تا دیگرا مثل من بی پدر نشود .”

روز پنج‌شنبه گذشته نیز در مسجد سه دکان در مزارشریف انفجاری رخ داد که در آن ۳۱ تن از نمازگزاران جان باختند و ۸۷ تن دیگر زخم برداشتند.

رویداد های اخیر

قرغیزستان: کشورهای آسیای مرکزی همکاری‌ها درمورد افغانستان را افزایش دهند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

زیر خارجه قرغیزستان از کشورهای آسیای مرکزی خواسته است تا همکاری‌ها و هماهنگی‌ها درباره افغانستان را افزایش دهند.

جنبیک کولوبایف در نشست سالانه معاونان وزرای خارجه کشورهای آسیای مرکزی گفت که صلح و ثبات در افغانستان برای امنیت و رفاه منطقه مهم است.

بر بنیاد خبرنامه وزارت خارجه قرغیزستان، کولوبایف در این نشست همچنان حمایت خود را از فعالیت‌های یوناما در افغانستان اعلام کرد.

در این نشست که به روزهای دوشنبه و سه شنبه در بیشکک، پایتخت قرغیزستان برگزار شد، هیچ مقام امارت اسلامی حضور نداشت، اما روزا اوتونبایوا، رئیس یونما در آن شرکت کرده و درمورد فعالیت‌های یوناما در افغانستان معلومات ارایه نمود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مجاهد: کار ساخت سرک واخان بدخشان آغاز شده است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که کار ساخت سرک واخان بدخشان برای توسعه روابط اقتصادی افغانستان با جهان به ویژه چین آغاز شده است و کار آن به سرعت ادامه دارد.

ذبیح‌الله مجاهد گفته است که رهبری امارت اسلامی در راستای توسعه مناسبات اقتصادی کشور، گام‌های مهم برداشته و تلاش می‌کند تا راه‌های مختلف ترانزیتی را ایجاد کند.

به گفته مجاهد، با ساخت این سرک روابط تجارتی افغانستان گسترش خواهد یافت.

آقای مجاهد گفت: «مساحت سرک واخان تا سرحد چین غالباً ۶۰ کیلومتر است. هم اکنون ماشینری وزارت دفاع و وزارت فواید عامه در آنجا هست و از آنها کار گرفته می‌شود.»

از سویی هم، مسوولان در اتاق تجارت و سرمایه‌‎گذاری نیز در یک نشست خبری از امارت اسلامی خواسته‌ اند که کار ساخت سرک واخان بدخشان را هرچه زودتر تکمیل کند تا افغانستان از وابستگی به راه‌های ترانزیتی پاکستان نجات یابد.

عبیدالله، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، گفت: «ما از بزرگان امارت اسلامی خواهش می‌کنیم که هرچه زودتر مسیر بندر واخان را باز کنند چون تجارت ما هشتاد الی نود فیصد با چین است.»

شیرین آقا سخی، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌‎گذاری، نیز گفت: «راه واخان فعلاً یک راه بدیل است، اما ما در سرحد با چین چندین راه دیگر از بدخشان هم داریم، یکی از راه‌های اساسی این است که میان دو طرف باید یک تونل زده شود.»

از سویی هم، آگاهان اقتصادی همچنان می‌گویند که مسیر واخان اهمیت مهم اقتصادی دارد و با ساخت سرک واخان در ترانزیت کالا تغییرات مهم بوجود خواهد آمد.

عبدالظهور مدبر، آگاه اقتصادی، گفته است: «مسیر واخان نه تنها این که کشور چین را به کشور پاکستان وصل می‌کند بلکه یک مسیر خوب میان کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوبی هم می‌تواند باشد. بنابراین، افغانستان می‌تواند از این مزیت ترانزیتی به سود اقتصاد خود بهره ببرد.»

گفتنی است که کوه‌های دشوارگذر موجود در این مسیر نیاز به حفر چند تونل دارد و این از مهمترین مشکلاتی است که مصرف ساخت این مسیر را به‌گونه‌ چشمگیری افزایش خواهد داد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ستانکزی: با قونسلگری‌های ما در هند در تماس ایم، سفارت به زودی دوباره فعال می‌شود

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۲)

شیر محمد عباس ستانکزی، معین سیاسی وزارت خارجه گفته است که قونسلگری‌های افغانستان در شهرهای ممبی و حیدرآباد هند با وزارت خارجه در کابل در تماس اند و سفارت افغانستان در دهلی نو نیز به زودی دوباره فعال خواهد شد.

ستانکزی در مصاحبه با تلویزیون ملی که سه شنبه شب نشر شد گفت: «قونسلگری‌های ما در ممبی و حیدر آباد فعال و با وزارت خارجه در تماس اند. خدمات قونسلی را هر روز ارائه می‌کنند. در حال حاضر هم قونسل ما در ممبی و حیدرآباد در سفارت در دهلی حضور دارند. من با آنها صحبت کردم. سفارت را دوباره باز کرده اند.»

ستانکزی گفت که سفارت افغانستان در هند طی دو یا سه روز آینده فعالیت‌های خودرا دوباره آغاز خواهد کرد.

این در حالی است که پنج روز قبل، سفارت افغانستان در هند اعلام کرده بود که به دلیل مشکلات دوام‌دار از سوی حکومت هند، به طور دایمی فعالیت‌های خود را در دهلی نو متوقف کرده است.

ستانکزی در مصاحبه با تلویزیون ملی همچنان گفت که از نظر او امارت اسلامی به رسمیت شناخته شده است چون با کشورهای که در گذشته روابط دیپلوماتیک داشت، حالا هم دارد.

او گفت که حدود ۲۰ سفارت در افغانستان فعالیت دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!