Connect with us

رویداد های اخیر

افزایش شمار تلفات دو انفجار در شهر مزارشریف

منتشر شده

در

(Last Updated On: ثور ۹, ۱۴۰۱)

در نتیجه دو انفجار در شهر مزارشریف شام روز گذشته (پنج شنبه ۸ثور)، دست کم ۱۱ تن جان باختند و ۱۷ تن دیگر زخمی شدند .

مقام‌های امنیتی در بلخ می‌گویند این انفجارها در مربوطات حوزه سوم و حوزه دهم امنیتی رخ داد که این رویدادها برخواسته از جاسازی مواد انفجاری در دو موتر مسافر بری شهری بوده است.

مسوولیت این رویدادها را گروه داعش بر عهده گرفته اند .

پس از یک هفته از انفجار مرگبار در مسجد سه دکان در شهر مزارشریف شام گاه روز پنج شنبه این شهر بار دیگر گواه دو رویداد خونین بود .

حوالی شش و نیم عصر موتر مسافر بری در یکی از ایستگاه‌های موتر در مربوطات حوزه سوم امنیتی شهر مزارشریف هدف انفجار ماین قرار گرفت .

لحظات پس از این رویداد انفجار دومی در حوزه دهم امنیتی شهر نیز در موتر مسافر بری رخ داد .

محمد آصف وزیری، سخنگوی فرماندهی امنیه بلخ دراین باره گفت:” انفجار اولی در مربوطات حوزه سوم و انفجار دومی در مربوطات حوزه دهم امنیتی رخ داد که در این انفجار ها ۹ تن شهید شدند و ۱۳ تن دیگر زخم بر داشتند .”

قربانیان هر دو انفجار غیر نظامیان هستند ۱۱ جان باخته و ۱۷ زخمی .

ریاست صحت عامه بلخ وضعیت هفت زخمی این رویداد را نگران کننده میداند .

نجیب‌الله توانا، رییس صحت عامه بلخ گفت:” از دو انفجار روز گذشته در حدود ۱۸ تن که مجروح بودند توسط امبولانس‌‎های صحت عامه انتقال داده شده که در ضمن ۱۸ مجروح ده شهید نیز انتقال داده شده است و وضعیت هفت زخمی این رویداد وخیم گزارش شده است .”

پیکرهای شماری از این قربانیان امروز به خاک سپرده شد، بازماندگان قربانیان انتظار دارند که دیگر گواه چنین رویدادها نباشند

سجاد عالمی، معاون شورای شیعیه های ولایت بلخ گفت:” اشخاص را که ما در اینجا می‌شناسیم کسانی بودند که روز مزد بودند و در بدل ۵۰ افغانی کار می‌کردند . تمام شان اهل نماز و روزه بودند. آنچه که ما بررسی کردیم ۱۳ شهید داریم .”

سید ملا امام، باشنده شهر مزارشریف دراین باره گفت:” اما تقاضای تمام مردم افغانستان ازامارت اسلامی این است که امنیت مردم را به هر شکل که میشود بگیرند .”

یاسین، پسر مقتول گفت:”ما در خانه پنج نان خور داریم پدرم کارت فروش بود شهید شده. ما از دولت میخواهیم امنیت مردم را بگیرد تا دیگرا مثل من بی پدر نشود .”

روز پنج‌شنبه گذشته نیز در مسجد سه دکان در مزارشریف انفجاری رخ داد که در آن ۳۱ تن از نمازگزاران جان باختند و ۸۷ تن دیگر زخم برداشتند.

رویداد های اخیر

وزیر توسعه پاکستان: بیجنیگ در مورد تروریزم با کابل گفتگو کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

احسان اقبال، وزیر برنامه ریزی و توسعه پاکستان می‌گوید که اسلام آباد مایل است بیجینگ در مورد موضوع تروریزم با کابل گفتگو کند.

آقای اقبال در مصاحبه با صدای امریکا که امروز یکشنبه (۳۰ ثور) منتشر شد، اظهار کرد که پاکستان در مورد گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان که در خارج از این کشور فعالیت می‌کنند و اعمال تروریستی انجام می‌دهند، نگرانی دارد.

وی افزود: «تروریست‌هایی که حادثه اخیر را علیه کارگران چینی مرتکب شدند، نیز از افغانستان آمده‌ بودند، بنابراین من فکر می‌کنم که این مایه نگرانی است. امیدواریم که چین نیز افغانستان را متقاعد کند، زیرا افغان‌ها نیز به حکومت چین در منطقه گوش می‌دهند.»

این مقام پاکستانی تصریح کرد که در نتیجه بحران و درگیری‌های چند دهه اخیر در افغانستان، پاکستان نتوانسته است در زیربنا های خود سرمایه گذاری داشته باشد.

وی با اشاره به افغانستان گفت که پاکستان با چین توافق کرده است تا کشور ثالثی مشمول پروژه دهلیز اقتصادی چین و پاکستان شود.

این در حالی است که پیش از این امارت اسلامی اتهامات مقام‌‌های پاکستانی علیه افغانستان را در مورد حوادث امنیتی در این کشور رد کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سیلاب در فاریاب جان ۱۸ نفر را گرفت و صدها خانه را تخریب کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان خبر داده است که در پی جاری شدن سیلاب شب گذشته (شنبه) در ولایت فاریاب، ۱۸ نفر جان باخته و دو تن دیگر زخمی شده اند.

این وزارت در خبرنامه‌ای گفته است که سیلاب‌‌ها در ولسوالی‌های پشتونکوت، المار، قیصار، بلچراغ، خیبر و دولت آباد رخ داده است.

به گفته این وزارت، ۵۶۰ خانه، ۸۵۰ جریب زمین زراعتی، ۱۱۰ دکان و یک کلینک سیار در نتیجه سیلاب‌ها تخریب شده است.

علاوه بر این، ۳۰۰ راس مواشی و ۲ هزار درخت مثمر از بین رفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رهبر امارت اسلامی قانون جلوگیری از گدایی را توشیح کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

وزارت عدلیه می‌گوید که مولوی هبت‌ الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، قانون جمع‌آوری گداها و جلوگیری از گدایی را توشیح کرده است.

این وزارت‌ در خبرنامه‌ای نوشته که این قانون در سه فصل و ۲۷ ماده ترتیب و در جریده رسمی نشر شده است.

بر اساس این قانون، گدایی برای افراد صحتمند و کاسب و کسانی که توانایی تامین خوراک یک روزه خود را داشته باشد، ممنوع است.

این قانون همچنین استفاده از کودکان و معلولان را برای گدایی منع می‌کند.

بر اساس قانون تازه، گداهای حرفه‌ای که به هدف جلب ترحم اشخاص از طفل یا مجنون و معلول استفاده می‌کنند، از سوی محکمه به یک ماه حبس و تنظیم کنندگان آن به حبس الی شش ماه محکوم می‌شوند.

رهبر امارت اسلامی در سال ۱۴۰۱ دستور داده بود که گداها جمع آوری شوند. ده ها هزار گدا تا کنون جمع‌آوری شده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!