Connect with us

رویداد های اخیر

افزایش ۸۰ درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان

منتشر شده

در

(Last Updated On: اسد ۱۰, ۱۴۰۰)

بر اساس یک گزارش تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر، تلفات غیر نظامیان در شش ماه نخست سال روان میلادی، ۸۰ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، در این مدت، غیر نظامی جان باخته و تن دیگر هم زخمی شده اند.

در این گزارش آمده است که در سال روان میلادی به ۵۳۲۱ غیر نظامی تلفات وارد شده است که از این میان، ۱۶۷۷تن جان باخته و۳۶۴۴ تن دیگر زخمی شده اند که در مقایسه به شش ماه نخست سال گذشته میلادی، که در آن به ۲۹۵۷ غیر نظامی تلفات وارد شده بود، افزایش ۸۰ درصدی را نشان میدهد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته شده است که در نبردهای این شش ماه امسال، ۱۴۵ زن جان باخته و ۳۵۰ تن دیگر هم زخمی شده اند که ۶۹ درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان میدهد و همچنان ۳۷۳ کودک نیز جان باخته و ۱۰۸۳ کودک دیگر هم زخم برداشته اند که افزایش ۱۳۱ درصدی را نشان میدهد.

این کمیسیون افزوده است که طالبان عامل اصلی تلفات غیر نظامیان اند و به دنبال آن، عناصر نامشخص مخالف، نیروهای امنیتی و دفاعی و گروه داعش قرار دارد.

در همین حال، ماین های کنار جاده ای و حملات موتر بمب، قتل و ترور های هدفمند، حملات راکتی، حملات انتحاری درگیری های و جنگ های زمینی، حملات هوایی و عملیات شبانه نیز انواع حوادثی گفته شده اند که غیر نظامیان در آن جان های شان را از دست داده اند.

کمیسیون حقوق بشر از تمامی طرف های درگیر جنگ خواسته است تا به زندگی غیر نظامیان و به راه حل صلح آمیز توجه کنند.

چندی روز پیش نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان نیز با نشر گزارشی از افزیش تلفات غیر نظامیان ابراز نگرانی کرده بود.

گروه طالبان این گزارش را یکجانبه خوانده و دست داشتن افراد شان در کشتار غیر نظامیان را رد کرده و حکومت هم می گوید که عامل اصلی تلفات غیر نظامیان طالبان اند.

رویداد های اخیر

یک نفر به‌جرم قتل در جوزجان اعدام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

ستره محکمه اعلام کرده است که امروز (دوشنبه) حکم قصاص بر یک قاتل در ولایت جوزجان تطبیق شد.

این نهاد با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این فرد که نظر محمد نام داشت، فردی به‌نام خال محمد را با چاقو به قتل رسانده بود.

نظر محمد در محضر عام در یک استدیوم ورزشی در شبرغان، مرکز ولایت جوزجان، اعدام شده است.

چهار روز پیش نیز دو تن در ولایت غزنی به‌جرم قتل اعدام شده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد در مورد تعیین نماینده خاص برای افغانستان بحث می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

قرار است امروز (دوشنبه) شورای امنیت سازمان ملل متحد نشست دیگری را در مورد افغانستان برگزار کند.

نصیر احمد فایق، سرپرست کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد، گفته است که قرار است در این نشست انتونیو گوترش، سرمنشی ملل متحد گزارشی را در باره‌ تعیین نماینده ویژه ملل متحد و نشست بین المللی اخیر در مورد افغانستان در دوحه به شورای امنیت ارائه کند.

بر بنیاد قطع‌نامه ۲۷۲۱ شورای امنیت، سرمنشی ملل متحد باید ۶۰ روز پس از گفتگو و مشوره در این مورد، گزارشش را به این شورا ارائه کند؛ گفتگو و مشوره‌‌ای که در مورد تعیین فرستاده ویژه برای افغانستان متمرکز است.

اما امارت اسلامی تاکید می‌کند که افغانستان دچار بحران نیست و با حضور نمایندگی سازمان ملل متحد در کشور، به تعیین نماینده جدید نیازی نمی‌باشد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید: «در مورد نماینده خاص، موقف امارت اسلامی افغانستان بسیار روشن است و آن اینکه نیازی دیده نمی‌شود تا نماینده ویژه برای افغانستان تعیین شود. افغانستان کشور امن است و دچار کدام بحرانی نیست و به همکاری بین المللی نیاز دارد، ولی در چارچوب همکاری‌هایی که از قبل دوام داشت و در حضور یوناما تمام مسایل بین ملل متحد و افغانستان حل می‌شود.»

او می‌افزاید: «نیاز به نماینده ویژه دیده نمی‌شود. آن‌ها باید با مردم افغانستان همکار باشند. جلو پیشرفت‌های افغانستان در عرصه دیپلوماتیک را نگیرند و افغانستان را یک کشور مواجه با بحران تلقی نکنند.»

نشست دوحه در مورد افغانستان هفته گذشته برگزار شد؛ نشستی که سرمنشی ملل متحد آن را موفقیت‌آمیز دانست؛ اما امارت اسلامی در آن نشست اشتراک نکرد و آن را ناکام تلقی کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قطر از آزادی یک زندانی اتریشی در افغانستان خبر داد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

حکومت قطر اعلام کرده است که یک شهروند اتریش که در افغانستان بازداشت شده بود، با میانجی‌گیری دوحه آزاد شده است.

محمد بن عبدالعزیز بن صالح الخلیفی، وزیر مشاور دولت در امور خارجه قطر در بیانیه‌ای از امارت اسلامی افغانستان برای همکاری در این زمینه تشکر و قدردانی کرده است.

وی افزوده است که قطر روابط دوجانبه قوی با جمهوری اتریش دارد و از آزادی این شهروند اتریش خرسند است.

وزیر امور خارجه قطر تاکید کرده است که کشورش به تلاش‌های میانجی‌گری خود در حل مناقشه‌ها از طریق گفتگوهای سازنده و روش‌های صلح‌آمیز برای صلح و ثبات در منطقه و جهان ادامه خواهد داد.

شهروند اتریشی آزاد شده وارد قطر شده است.

وزارت امور خارجه قطر در مورد او جزییات بیشتر ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!