Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از آمدن و سکونت رهبر القاعده در کابل خبر نداریم

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی سه روز پس از ادعای رییس جمهور امریکا مبنی بر کشته شدن رهبر القاعده در حمله هوایی این کشور در کابل واکنش نشان داده می‌گوید که امارت اسلامی از آمدن و سکونت ایمن الظواهری در محل مورد اصابت راکت، هیچگونه اطلاعی نداشته است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی امروز پنجشنبه (۱۳ اسد) با نشر اعلامیه‌ای گفت: “امارت اسلامی از آمدن و سکونت ایمن الظواهری در اینجا [کابل] هیچگونه اطلاعی ندارد. رهبری امارت اسلامی افغانستان به ارگان‌های کشفی و استخباراتی دستور داده است که در مورد جنبه‌های مختلف رویداد متذکره تحقیقات جدی و همه جانبه شانرا انجام دهند.”

پیش از این امارت اسلامی انجام حملۀ هوایی را در شهر کابل تایید کرده بودند، اما این نُخستین موقف رسمی امارت اسلامی در درپیوند به کشته‌شدن ایمن‌ الظواهری در کابل است.

جو بایدن،‌ رییس جمهور ایالات متحده ناوقت روز دوشنبه (۱۰ اسد) گفت که ایمن الظواهری،‌ رهبر شبکهٔ القاعده در جریان یک عملیات هوایی نیروهای ایالات متحده در کابل کشته شد.

به تعقیب آن وزارت خارجۀ ایالات متحده روز سه شنبه (۱۱ اسد) گفت که امارت اسلامی با پناه‌دادن به الظواهری توافقنامۀ امریکا – طالبان را به شدت نقض کرده اند.

اما در اعلامیۀ جدید امارت اسلامی آمده است: “از خاک افغانستان به هیچ کشوری به شمول امریکا خطری متوجه نیست، امارت اسلامی خواهان عملی شدن موافقتنامه دوحه می‌باشد و نقض این توافقنامه باید پایان یابد.”

طالبان حملۀ هوایی ایالات متحده را که منجر به کشته شدن الظواهری شد “تجاوز” و “ظلم” خوانده و گفته است که این حمله ” تمام اصول بین‌المللی” را زیر پا کرده است. در اعلامیه آمده است. “…ما یکبار دیگر آنرا شدیداً محکوم می‌کنیم. در صورت تکرار چنین رویداد که بر خاک افغانستان تجاوز صورت گیرد، مسوولیت هرگونه عواقب آن به دوش امریکا خواهد بود.”

ویس ناصری، آگاه سیاسی دراین باره می‌گوید که:” اگر اینها (امارت اسلامی) به حضور رهبر القاعده اعتراف کنند روابط شان با امریکا و جهان و همچنان اعتماد جهان بالای شان کاسته خواهد شد.”

از سوی هم خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد امریکایی که از افشای نام‌اش خودداری کرده است گزارش داده که واشنگتن به هدف قراردادن القاعده در افغانستان ادامه خواهد داد تا مطمئن شود این کشور دوباره به پناهگاه گروه‌های تروریستی که منافع امریکا را تهدید می‌کند تبدیل نمی‌شود.

امارت اسلامی پیش از این بارها اطمینان داده بود که هیچ گروه تروریستی در خاک افغانستان وجود ندارد و خاک افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نیست، اما به باور آگاهان ادعای کشته شدن رهبر القاعده در حمله هوایی اخیر امریکا آنهم در کابل تعهدات امارت اسلامی را نسبت به نگرانی منطقه و جهان بابت تهدیدهای امنیتی از خاک افغانستان صدمه خواهد زد و از اعتماد جهان نسبت به امارت اسلامی کاسته خواهد شد.

رویداد های اخیر

افزایش سیاحت داخلی از ولسوالی شولگره ولایت بلخ

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی در ولایت بلخ می‌گویند که در یک ماه گذشته، سی هزار توریست داخلی از ولسوالی شولگره ولایت بلخ دیدن کرده‌اند.

به گفته مقام‌های محلی، «چشمه خواجه سکندر» یکی از مکان‌های تفریحی ولسوالی شولگره است و مردم بیشتر به این مکان می‌آیند.

مقام‌های امنیتی در ولسوالی شولگره هم از مردم می‌خواهند که با خاطر آرام از مکان‌های تفریحی این ولسوالی دیدن کنند، زیرا آنان تلاش می‌کنند تا امنیت مردم را به گونه کامل تأمین کنند.

باشندگان ولایت هم از اینکه صنعت توریستی در این ولایت گسترش یافته است، از آن استقبال می‌کنند

غلام یحیی، یکی از توریستان می‌گوید: «تفاوت بسیار زیاد است، در گذشته ناامنی بود حالا به خاطر امنیت این مکان، مردم زیاد می آیند».

گفتنی ‌است که با تحولات اخیر و تأمین امنیت در سراسری کشور، در بسیاری از مناطق صنعت توریستی گسترش یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بیش‌از ۱۰۰۰ تن در ولایت تخار مبتلا به مریضی اسهالات شده‌اند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۴۰۱)

ریاست صحت عامه ولایت تخار امروز یک‌شنبه، ۱۶ اسد، می‌گوید که در سه روز گذشته، بیش‌از یک هزار تن دچار مریضی اسهالات در ولایت تخار شده‌اند.

مسوولان در صحت عامه این ولایت می‌گویند که بیشتر این افراد در مناطق دور دست ولسوالی‌های «بنگی» و «اشمکش» دچار این مریضی شده‌اند.

به گفته این مسوولان، تیم‌های سیار صحی به محل فرستاده شده تا از تلفات و گسترش این مریضی جلوگیری شود.

درهمین حال، شماری از نهادهای غیر دولتی صحی هم برای جلوگیری از تلفات ناشی ازاین مریضی، دست به کار شده‌اند.

با این حال، باشندگان ولایت تخار می‌گویند که در بسیاری از مناطق دور دست این ولایت مراکز صحی وجود ندارد و از دولت می‌خواهند که مراکز صحی سیار را در این مناطق ایجاد کند.

گفتنی است که عدم رعایت حفظ الصحه، هوای گرم و هم‌چنان استفاده از آب‌های غیر صحی از دلایل شیوع این مریضی گفته شده‌است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

آغاز کار ساخت سرک اتصالی ساحه وزیر محمد اکبرخان تا شیرپور 

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۴۰۱)

شاروالی کابل، کار ساخت سرک اتصالی ساحۀ وزیر محمد اکبرخان تا شیرپور را در شهر کابل آغاز کرد .

به گفته شاروالی کابل این سرک را ریاست کار، حفظ و مراقبت شاروالی کابل، به  درازای ۳۹۱ متر و پهنای ۲۲.۵ متر که شامل ساخت آبروها و پیاده روهای آن نیز است، به شکل اساسی به مصرف ۱۵ میلیون افغانی طی سال جاری می‌سازد.

این سرک اتصالی، سرک ۱۵وزیر محمد اکبرخان را به سرک دوم شیر پور وصل می‌کند.

به گفته شاروالی کابل در مسیر این سرک، شش ملکیت تحت استملاک قرار دارد که کار تخریب و پاکسازی آن نیز آغاز شده است.

با ساخت این سرک حجم ترافیک تقسیم شده و مشکلات محیطی ساحات مربوط به آن حل خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!