Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از گفتگو درباره حل تنش مرزی با ایران خبر داد

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۲۴, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع امارت اسلامی افغانستان می‌گوید درباره تنش‌های مرزی رخ داده میان دو کشو، هیأت وزارت دفاع امارت اسلامی و ایران گفتگو کرده‌اند.

در خبرنامه این نهاد آمده که طبق توافقات قبلی بین هیأت افغانستان و ایران برای رسیدگی به “منازعات پیش آمده در مرز دوغارون هرات و سایر نقاط سرحدی(مرزی) دو کشور” هیأت دو طرف روز گذشته (جمعه) در شهر تایباد ایران دیدار کرده‌اند.

به گفته وزارت دفاع:” هیأت دو طرف بر سر موارد اختلافی و جلوگیری از تکرار تنش‌های مرزی گفتگو کرده و “به توافق‌های نیز رسیده‌اند.”

از جمله این توافق‌ها “معرفی افراد معین در کندک‌های مرزی دوکشور، تامین ارتباط و هماهنگی با گردان‌های مرزی دو کشور، جلوگیری از تنش و حل مشکلات از طریق مذاکره و برگزاری سه نشست دیگر است.”

دو طرف بر سر مسایل امنیت مرزها، قاچاق انسان و مواد مخدر نیز صحبت کرده‌اند.

ریاست این نشست را از جانب امارت اسلامی شبیر احمد عثمانی، رییس ارکان لوی درستیز قوای مسلح و از جانب ایران، قاسم رضایی، معاون قوای مسلح آن کشور بدوش داشتند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که:”این بسیار مهم است باید روابط بین هردو کشور صمیمی و خوب باشد و حلقاتی که فرصت طلب می باشند و میخواهند بین دو کشور تنش ایجاد کنند و مشکلات را بوجود بیاورند فرصت ندهند از همین خاطر امارت اسلامی خواهان این است که تمام مشکلات مرزی باید از راه گفتگو حل شود.”

اما برخی آگاهان به این باور اند که ایران همانند سایر کشورهای دیگر نگران تهدیدهای امنیتی از خاک افغانستان است و تلاش می‌کنند  تا مانع تحرکات نظامی در سرحدات  شان شوند.

لعل محمد لامع، آگاه روابط بین الملل می‌گوید که:”بعد از به قدرت رسیدن طالبان (امارت اسلامی) کشورهای همسایه به شمول ایران وضعیت افغانستان را به شدت امنیتی میبینند و کوچک ترین تحرکات در سرحدات کشور باعث نگرانی این کشورها می‌شود همین موضوع باعث شده که مقام‌های ایرانی نگرانی‌های خود را با مقامات طالبان (امارت اسلامی) شریک بسازند.”

رویداد های اخیر

حکمتیار: اگر مکاتب دختران باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها کشور را ترک خواهند کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی گفته است که در صورتیکه مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها افغانستان را ترک خواهند کرد.

حکمتیار در سخنرانی پیش از نماز جمعه روز گذشته گفت که امارت اسلامی نباید مانع تحصیل زنان شود زیرا خداوند، قرآن و اجماع امت اجازه تعلیم را برای زنان و دختران داده است.

حکمتیار گفت: “اسلام چه می‌گوید؟ مذهب ما چه می‌گوید؟ ائمه و فقهای ما چه می‌گویند؟ قرآن و حدیث چه می‌گوید؟ در ارتباط به این موضوع باید یک فیصله جامع و مورد قبول برای همه مردم داشته باشیم.”

حکمتیار گفت که موضوع بازگشایی مکاتب باید در نشست علما در کابل مورد بحث قرار گیرد.

وی گفت که مسایل مهم دیگر از قبیل ایجاد پارلمان و قانون اساسی جدید نیز باید شامل آجندای این نشست می‌شد.

رهبر حزب اسلامی هم‌چنان خواستار روشن شدن سیاست حکومت در قبال نقش و فعالیت احزاب شد.

این چهره سیاسی هم‌چنان گفت که آزادی بیان نباید سلب شود زیرا در سکوت جامعه، بیش‌تر حکومت زیان خواهد دید وجلو فساد گرفته نخواهد شد.

حکمتیار گفت: “هیچ کس حق سلب آزادی بیان را ندارد. جای‌که سانسور باشد و به دهن مردم پلستر باشد و حق گفتن گناه را نداشته باشند آن‌جا ریشه فساد گسترده می‌شود و آن‌قدر ریشه فساد قوی می‌شود که باعث سرنگونی حکومت‌ها می‌شود. آزادی بیان ارزش حیاتی دارد.”

Continue Reading

رویداد های اخیر

پرتاب بمب دستی بر یک مدرسه در ننگرهار هشت زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی در ننگرهار می‌گویند که در نتیجه پرتاب یک بمب دستی بر یک مدرسه در این ولایت هشت تن زخم برداشتند.

عبدالبصیر زابلی، سخنگوی پولیس ننگرهار امروز (شنبه، ۱۱ سرطان) گفت که مدرسه عثمانی ذوالنورین در قریه زینوی ولسوالی رودات نیمه شب گذشته مورد حمله قرار گرفت.

او گفت که پولیس فوراً به ساحه رسید و زخمی‌ها برای تداوی به شفاخانه منتقل شدند.

سخنگوی پولیس ننگرهار گفت در پیوند به این حادثه هیچ فردی بازداشت نشده اما تحقیقات جریان دارد.

تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تأکید رهبر امارت اسلامی در گردهمایی علما بر تطبیق احکام اسلام در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۰, ۱۴۰۱)

امروز جمعه، ۱۰ سرطان، مولوی هبت الله آخندزاده رهبر امارت اسلامی نخستین بار به کابل آمد و در گردهمایی علما شرکت و سخنرانی کرد.

رهبر امارت اسلامی در این گردهمایی، سخنرانی طولانی داشت و در مورد قصاص، تامین عدالت، جلوگیری از ظلم و هم‌چنان بر مبارزه به ضد فساد اداری و سیاسی تأکید کرد.

آقای آخندزاده در بخش از سخنانش در مورد اجرای قانون الهی به ویژه در مسئله‌ای قصاص اشاره کرد و گفت که هنوز این حکم خداوندی عملی نشده و هرگاه هم عملی شود، واکنش های زیادی را درپی خواهد داشت.

درهمین حال، آقای آخندزاده در مسئله‌ای مشکلات اقتصادی می‌گوید که مردم نباید منتظر کمک‌های خارجی باشند زیرا کشور با کمک‌های خارجی ساخته نخواهد شد.

با این حال، رهبر امارت اسلامی درحالی در مورد مسایل گونه‌گون کشور سخن گفت که چشم‌ها برای باز شدن مکاتب دخترانه دوخته شده، اما وی در مورد بازگشایی  مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم و کار و حق تحصیل زنان و دختران اشاره نکرد.      

علاوه براین، رهبر امارت اسلامی در مورد سیاست خارجی کشور می‌گوید که افغانستان یک کشور مستقل و دارای حاکمیت اسلامی است و می‌افزاید که در مورد مسایل اسلامی با هیچ کشوری مذاکره نمی‌کند.

درهمین حال، رهبر امارت اسلامی از جهان می‌خواهد که در امور داخلی افغانستان نباید مداخله کنند چون این کشور دیگر آلۀ دست کسی نیست.

آقای آخندزاده می‌گوید که دشمن در میدان نظامی شکست خورده اما در پی فتنه و راه اندازی تبلیغات در برابر امارت اسلامی می‌باشند، ازاین رو نباید امارت اسلامی اختلاف را در صفوف‌اش اجازه دهد.

او اما با همسایه‌های کشور از زبان نرم پیش میاید و می‌گوید که امارت اسلامی اراده بد در برابر همسایه‌های افغانستان ندارد و نباید این کشورها نگران باشند.

رهبر امارت اسلامی برای سیاست خارجی کشور در حالی خط و نشان تازه می‌کشد که کابل هم چنان برای کسب مشروعیت جهانی تلاش می‌کند و همین اکنون هیأتی از افغانستان در دوحه سرگرم گفتگو با مقام های غربی است.

هم‌چنان رهبر حکومت جدید کشور در مورد چهره‌های سیاسی که در بیرون از کشور به بسر میبرند، می‌گوید که دست از فتنه و شرارت بردارند و برای یک زندگی آبرومندانه به کشور برگردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!