Connect with us

اخبار ویژه

امارت اسلامی اظهارات توهین‌آمیز دو عضو حزب حاکم هند به پیامبر اسلام را نکوهش کردند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان اظهارات توهین‌آمیز دو مسوول ارشد حزب حاکم در هند به پیامبر اسلام را نکوهش کرده و از آن کشور خواستند که به افراد متعصب اجازه ندهند احساسات مسلمانان را برانگیزند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی شب گذشته(۱۵ جوزا) با نشر بیانیه ای در صفحه توییتر خودنوشت:” امارت اسلامی افغانستان استفاده‌ی الفاظ توهین آمیز از سوی یک مسوول حزب حاکم هندوستان، درشان پیامبر اسلام را با شدیدترین الفاظ نکوهش می‌کند”.

در ادامه آمده است:” امارت اسلامی از حکومت هند می‌خواهند که به چنین اشخاص متعصب اجازه ندهند که به دین مبارک اسلام توهین کرده و احساسات مسلمانان را بر انگیزند”.

این درحالی است که سخنان توهین‌آمیز دو عضو حاکم با واکنش‌های گسترده جهان اسلام مواجه شده و آنرا نکوهش کرده است.

با گسترش واکنش‌ها در جهان اسلام، حزب حاکم عضویت یکی از اعضایش را به حال تعلیق درآورده و عضو دیگر را اخراج کرده است.

در بیانیه حزب حاکم هند خطاب به شارما آمده است که عضویت وی تا زمان انجام تحقیقات بیشتر به حالت تعلیق در خواهد آمد.

این حزب همچنین ناوین کومار جیندال، مسئول رسانه‌ای اش در دهلی نو را به خاطر اظهارات ناپسند علیه مقدسات مسلمانان در فضای مجازی، از عضویت در حزب اخراج کرد.

نوپور شرما، یکی از سخنگویان حزب بهارتیا جنتا – حزب نرندرا مودی، صدر اعظم هند – هفتۀ گذشته در جریان یک مناظرۀ تلویزیونی بیاناتی در مورد پیامبر اسلام داشت که موجب خشم و نارضایتی مسلمانان نه تنها در هند شد، بلکه واکنش تند شمار زیاد کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای عرب حاشیۀ خلیج را بر انگیخت.

قطر که هم اکنون معاون رییس جمهور هند سرگرم دیدار از آن کشور است، روز یکشنبه (۱۵ جوزا) دیپک میتل، سفیر هند مقیم دوحه، را احضار کرد و از دهلی جدید خواست که به خاطر اظهارات این مقام هندی پوزش بخواهد.

در بیانیۀ وزارت خارجۀ قطر آمده است که اگر چنین اظهارات اسلام‌ستیزانه بدون مجازات ادامه یابد، خطر جدی را در زمینۀ حفاظت از حقوق بشر خلق کرده و سبب بروز خشونت و نفرت خواهد شد.

حکومت کویت در پی این اظهارات و تقاضای گسترده در شبکه‌های اجتماعی برای تحریم کالاهای هندی در کشورهای عرب حاشیۀ خلیج، سفیر هند مقیم آن کشور را احضار کرد. پاکستان و ایران نیز نسبت به اظهارات این مقام هندی واکنش تندی نشان داده اند.

سازمان همکاری اسلامی مستقر در عربستان سعودی نیز اظهارات این مقام هندی را محکوم کرده و گفته است که اظهارات او مایۀ تشدید نفرت و بدرفتاری علیه اسلام و مسلمانان در هند می‌شود.

شرما در یک پیام تویتر نوشته است که اظهارات وی در مورد اسلام، واکنش به توهین “شیوا” الهۀ هندوها بوده است. او نگاشته است: “اگر بیانات من به هر نحوی، سبب ناراحتی و خدشه دار شدن احساسات دینی کسی شده باشد، بدون قید و شرط سخنان خود را پس می‌گیرم.”

اخبار ویژه

برگزاری نشست علمی در کابل درمورد شیوع ویروس جلدی حیوانی

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۸, ۱۴۰۱)

نشست علمی در مورد ویروس جلدی حیوانی (lumpy skin disease)، امروز سه‌شنبه، ۱۸ اسد، در پوهنتون کابل برگزار شد.

در این نشست شماری از استادان پوهنتون کابل، نمایندگان وزارت‌های صحت عامه، زراعت ومالداری و شاروالی اشتراک کرده بودند که روی علایم و خطرات این ویروس بحث کردند. شرکت کنندگان در این نشست ویروس جلدی حیوانی را از ویروس‌های خطرناک می‌دانند و برجلوگیری و وقایه آن در کشور تأکید کردند.

بربنیاد گفته‌های وزارت صحت عامه، این ویروس از حیوان مریض به حیوان سالم، توسط پشه انتقال میابد اما قابل انتقال به انسان‌ها نمی‌باشد.

شیرشاه سادات، رییس پوهنزی وترنری پوهنتون کابل گفته است: «این ویروس از ولایت‌های شرقی و جنوب شرقی مانند لغمان ننگرهار و کنر شیوع پیدا کرده اما در حال حاضر این ویروس واکسن ندارد و جای خوشبختی این است که این مریضی به انسان‌ها انتقال نمی‌کند».

نصیراحمد، نماینده وزارت صحت عامه هم‌چنان گفت: «این ویرویس برای صحت غذایی مشکل‌زا می‌باشد خصوصاً برای افراد مبتلا به سوء تغذیه که اگر این محصولات کم شود، دچار مشکل می‌شویم».

این ویروس ساری است و توسط حشرات و تماس از حیوان بیمار به حیوانات سالم انتقال می‌کند.

اسدالله صمدی، استاد پوهنتون کابل گفته است: «این ویروس از یک حیوان به حیوان دیگر توسط پشه‌ها و مگس‌ها انتقال می‌کند و باید مرجع انتقال آنرا از بین برد و قرنطین و واکسن راه‌های مبازره خوب در مقابل این مرض گفته می‌شود».

نماینده وزارت زراعت و مالداری اما از کمپاین سراسری برای جلوگیری از این ویروس به همکاری سازمان‌های بین المللی در تمام ولایت‌ها در آینده نزدیک خبر می‌دهد.

Continue Reading

اخبار ویژه

کشته شدن ۴ داعشی در درگیری با نیروهای امارت اسلامی در کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۳, ۱۴۰۱)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در توییترش از پایان درگیری میان نیروهای امارت اسلامی و افراد گروه داعش در شهر کابل خبر داده است.

مجاهد نوشته است که نیروهای امارت اسلامی امروز در منطقۀ کارته سخی، از مربوطات حوزۀ سوم امنیتی شهر کابل بر یک پناه‌گاه داعش عملیات انجام داده‌اند.

سخنگوی امارت اسلامی گفته است که در نتیجۀ این عملیات ۴ عضو گروه داعش کشته شده‌ و یک عضو دیگر این گروه را زنده بازداشت کرده‌اند. او افزوده که در نتیجۀ این عملیات شمار بسیاری سلاح و جنگ‌افزار نیز به‌دست نیروهای امارت اسلامی افتاده است.

ذبیح‌الله مجاهد تأکید کرده است افراد داعش برنامه داشتند از این مرکز بر شهروندان شیعه‌ مذهب کشور که در روزهای محرم در منطقۀ کارته سخی شمار بسیاری از آن‌ها تجمع می‌کنند، حمله کنند.

مجاهد دربارۀ تلفات نیروهای امارت اسلامی چیزی نگفته است. از سویی هم، وزارت امور داخله با پخش خبرنامه‌یی گفته است که در این عملیات دو تن از منسوبان امنیتی به‌شمول یک پولیس زن کشته شده و چهار سرباز امارت اسلامی نیز زخم برداشته‌اند.

این درحالی است که این درگیری حوالی ساعت ۱۱:۳۰ دقیقۀ پیش از چاشت روزچهارشنبه آغاز شد و چندین ساعت ادامه داشت.

Continue Reading

اخبار ویژه

هیأت وزارت انرژی ایران بخاطر حق‌آبه به کابل سفر ‌می‌کند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۷, ۱۴۰۱)

براساس گزارش رسانه‌های ایرانی، وزیر امور خارجه ایران گفته است که  بزودی هیأت عالیرتبه‌ای از وزارت خارجه این کشور برای بررسی و رفع موانع موجود و رایزنی با مقام‌های افغانستان در مورد حق‌آبه عازم این کشور خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در پی دستور رییس جمهور ایران در خصوص پیگیری مساله حق‌آبه این کشور، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه این کشور با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان مکالمه تلفنی داشته است.

خبرگزاری می‌افزاید که امیرعبداللهیان دراین  گفت وگوی تلفنی  با اشاره به بارندگی‌های اخیر و جاری شدن آب در دریای هریرود اظهار امیدواری کرد که موانع جهت رسیدن آب‌ به ایران و تأمین حق‌آبه این کشور وجود نداشته باشد.

امیرعبداللهیان گفته است: «تحویل حق‌آبه ایران شاخص مهمی برای سنجش تعهدات هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان در عمل به تعهدات بین المللی در قبال ایران است».

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود با توجه‌ به علاقمندی فعالان بخش‌های خصوصی ایران برای حضور در اقتصاد افغانستان گفت: «ایران از حضور و فعالیت بخش‌ خصوصی خود در افغانستان پشتیبانی می‌کند و همزمان انتظار دارد مقام‌های افغانستان نیز با توجه به اهمیت فعالیت‌های بخش خصوصی در اقتصاد افغانستان از فعالان اقتصادی ایران در افعانستان حمایت کنند».

امیرمتقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در این گفتگوی تلفنی روابط دو کشور را برادرانه و در مسیر کمک به ملت افغانستان توصیف کرد.

آقای متقی با استقبال از سفر هیأت این کشور گفته است: «ما نسبت به حق‌آبه ایران متعهد هستیم. زمانی که آب موجود باشد، آنرا به سوی ایران روان می‌کنیم».

درهمین حال، عبداللهیان هم‌چنان گفته است: «ما می‌توانیم با تشکیل تیم فنی و عملیاتی مشترک مسیر رودخانه را به مجرای درست خود برگردانیم تا مردم دو سوی مرز از هدر رفت آب آسیب نبینند».

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!