Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی اعضای باقی‌مانده کابینه سرپرست را اعلام کرد

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۴۰۰)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ اعضای باقی مانده کابینه امارت اسلامی را اعلام کرد.

مجاهد در یک کنفرانس خبری امروز (سه شنبه ۳۰سنبله) در کابل گفت که رهبری کابینه تصمیم گرفته که مسوولان وزارت خانه‌ها به منظور ارایه خدمات فعالیت‌های شان را فورا آغاز کنند و از این‌رو مراسم تحلیف لغو شده است.

وی همچنان گفته که در این تعیینات تا اندازه زیاد تخصص مدنظر گرفته شده و در سایر تشکیلات حکومت امارت اسلامی این معیار در نظر گرفته خواهد شد.

لیست اعضای جدید کابینه سرپرست امارت اسلامی قرار زیر است:

 • حاجی نورالدین، سرپرست وزارت تجارت (آقای نورالدین باشنده ولایت پنجشیر می‌باشد)
 • حاجی محمد بشیر، معین وزارت تجارت
 • حاجی محمد عظیم سلطان زاده، معین وزارت تجارت
 •  قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه
 • عبدالباری عمر، معین وزارت صحت عامه
 • محمد حسن غیاثی، معین وزارت صحت عامه
 • صدر ملا محمد ابراهیم، معین امنیتی وزارت امور داخله
 • ملا عبدالقیوم ذاکر، معین وزارت دفاع
 • نظر محمد مطمئین، سرپرست کمیته ملی المپیک
 • مجیب الرحمن عمر، معین وزارت انرژی و برق
 • غلام غوث، معین وزارت مبارزه با حوادث
 • محمد فقیر، سرپرست ریاست احصائیه مرکزی
 • حاجی گل محمد، معین وزارت سرحدات
 • گل زرین کوچی، معین وزارت سرحدات
 • ارسلا خروتی، معین وزارت مهاجرین
 • داکتر لطف‌‎الله خیرخواه، معین مسلکی وزارت تحصیلات عالی
 •  انجنیر نجیب‌الله، رییس اداره انرژی اتومی در رابطه به مشکلات اقتصادی

مجاهد گفت:”ما از تمامی راه‌های دپلوماتیک برای آزاد سازی ذخایر ارزی انجماد شده استفاده می‌کنیم.” در پاسخ به سوالی در رابطه به کار و آموزش زنان، آقای مجاهد گفت که کارها ازبهر بازگشایی مکتب‌های دختران جریان دارد و افزود آنان تلاش دارند تا به خواست‌های زنان و دختران در رابطه به حق کار و آموزش رسیده‌گی کنند.

 از سوی دیگر، با افزایش نگرانی‌ها از وضعیت رسانه‌ها در کشور، مجاهد گفت:” رسانه‌ها یک بخش مهم جامعه افغانستان است و آنان به مشکلات رسانه‌ها رسیده‌گی می‌کنند.”

وی افزود:”در ولایات چالش‌های وجود داشته است و کارها جریان دارد تا این مشکلات حل شوند.”

در رابطه به آغاز پروازهای تجارتی بین المللی، مجاهد گفت رادار مرکزی میدان هوایی کابل صدمه دیده است و پس از ترمیم آن پروازهای تجارتی بین‌المللی نیز آغاز خواهند شد.

در مورد فعالیت‌‎های داعش مجاهد گفت که داعش در هیچ نقطه‌ای از کشور حضور فزیکی ندارد.

وی گفت:” داعشی که در عراق و سوریه وجود دارد، در اینجا وجود ندارد.” آقای مجاهد وعده سپرد حملات “بزدلانه” داعش را متوقف کند.

رویداد های اخیر

یونیسف: نزدیک به ۹۰۰ هزار طفل در افغانستان از لاغری بیش از‌ حد رنج می‌برند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۶, ۱۴۰۱)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرده است که برای تداوی اطفال و رسیدگی به بحران انسانی در افغانستان نیاز عاجل به کمک دارد.

این سازمان امروز (چهارشنبه، ۱۶ قوس) اعلام کرده که حدود ۸۷۵ هزار طفل در افغانستان از لاغری بیش از حد رنج میبرند. این سازمان حامی اطفال می‌گوید که برای درمان اطفال و برای جلوگیری از شیوع بیشتر سوتغذی در سال۲۰۲۳ نیاز به کمک دارد.

از سویی هم یونسیف روز گذشته از طریق فراخوان بشر‌دوستانه اعلام کرد که اطفال با بحران تاریخی در سراسر جهان مواجه هستند.

این نهاد برای رسیدگی به وضعیت دشوار ۱۱۰ میلیون طفل در سراسر جهان درخواست ۱۰.۳ میلیارد دالری را برای سال ۲۰۲۳ مطرح کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دیدار ملا یعقوب مجاهد با نماینده خاص امریکا و امیر دوبی

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۶, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ملی افغاستان گفته است که ملا محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع امارت اسلامی در دیدار با تام وست، نماینده خاص امریکا برای افغانستان در امارات متحد عربی، اطمینان داده است که خاک افغانستان علیه امریکا وهیچ کشوردیگری استفاده نخواهد شد.

به گفته این وزارت وی همچنان از امریکا و جامعه جهانی خواسته است به تمامیت ارضی افغانستان احترام بگذارند.

این دیدار در روز سوم سفر محمد یعقوب مجاهد به امارات متحده عربی اتفاق افتاده است.

در اعلامیه وزارت دفاع ملی آمده است که:«سرپرست وزارت دفاع خواستار احترام گذاشتن امریکا وسایرکشورها به تمامیت ارضی افغانستان شد واطمینان داده است که ازخاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد زیرا تمام مرزها ونقاط فرضی امن ونیروهای امنیتی ودفاعی افغانستان برسراسر افغانستان کنترول دارند”.

تام وست پنجشنبه هفته پیش سفرهشت روزه‌اش را به منطقه آغاز کرد واین سفر را ازجاپان آغاز نمود.

وزارت دفاع ملی محمد یعقوب مجاهد با شیخ محمد بن راشد آل، امیر دبی نیز دیدار و گفتگو کرده است.

در این دیدار دو طرف روی تقویت روابط بین دو کشور و تسهیل خدمات تجارتی برای تاجران دو کشور و دیگر موضوعات مهم بحث و تبادل نظر کرده اند.

درهمین حال، مشاوران امنیت ملی کشورهای آسیای مرکزی وهند دراعلامیه ای پایانی نشست شان دردهلی نو، برعدم مداخله در امور داخلی افغانستان تاکید و از افغانستان قوی باثبات وامن حمایت کرده اند.

در بخش از اعلامیه‌ای پایان مشاوران امنیت ملی کشورهای آسیای مرکزی وهند آماده است که:«همکاری وهماهنگی بیشترمیان کشورهای منطقه برای مقابله با تروریزم، تصویب زودهنگام کنوانسیون جامع سازمان ملل درمورد تروریزم بین‌المللی ومقابله موثر با آن، اتصال واحترام به حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی افغانستان؛ عدم مداخله در امور داخلی افغانستان وحمایت از افغانستان قوی باثبات و امن چنانکه خاک افغانستان نباید برای پناه‌ دهی، آموزش، برنامه‌ریزی یا تامین مالی هر گونه اقدامات تروریستی استفاده شود تاکید صورت گرفته است.»

نشست مشاوران امنیت ملی کشورهای آسیای مرکزی وهند درحالی در دهلی نو برگزار شد که قرارا ست نشست دیگری در تهران برای افغانستان به زودی برگزار شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وست: کشورهای جهان روی آغاز گفتگوهای سیاسی میان افغان‌ها توافق نظر دارند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۱)

نماینده ویژه‌ امریکا برای افغانستان در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه حکومت پیشین افغانستان در هند گفته است که کشورهای جهان روی آغاز گفتگوهای سیاسی میان افغان‌ها توافق نظر دارند.

تام وست در تویتر نگاشته است که آغاز گفتگوهای سیاسی ملی میان افغان‌ها یک نیاز فوری است و این گفتگوها باید از سوی افغان‌ها و بر بنیاد خواست آنان انجام شود.

آقای وست گفت: «آغاز گفتگوهای سیاسی ملی میان افغان‌ها یک نیاز فوری است. گفتگوها باید توسط افغان‌ها و مطابق خواست افغان‌ها انجام شود. ایالات متحده عمیقاً از چنین گفتگوها حمایت می‌کند. کشورهای جهان نیز روی آغاز گفتگوهای سیاسی میان افغان‌ها توافق نظردارند.»

هر چند این مقام امریکایی اشاره‌ای به عدم تمایل مقام‌های حاکم در افغانستان به گفتگو با جریان‌های سیاسی و اقشار مختلف جامعه کشور اشاره نکرده است اما مقام‌های امارت اسلامی آغاز گفتمان سیاسی را نیاز فوری نمی‌دانند.

شهاب الدین دلاور، رییس کمیسیون تماس با شخصیت‌ها گفته است گفتمان سیاسی می‌تواند امنیت و حاکمیت ملی را در افغانستان زیر سوال ببرد.

برخی از آگاهان می‌گویند مشکلات سیاسی افغانستان باید از یک راه معقول دنبال شود به خصوص با برگزاری لویه جرگه.

بر بنیاد گزارش رسانه‌های هندی، تام وست در هند با مقام‌های بلند پایۀ این کشور به‌شمول معاون مشاور امنیت ملی نیز روی مسأله افغانستان دیدار کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!