Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: امریکا باید غرامت قربانیان حمله پهپادی کابل را بپردازد

منتشر شده

در

(Last Updated On: قوس ۲۴, ۱۴۰۰)

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان روز سه شنبه (۲۳قوس) گزارش داد که ارتش ایالات متحده مسئول کشتار غیرنظامیان بی‌گناه افغان از طریق حملات هواپیماهای بدون سرنشین است و دولت ایالات متحده باید به خانواده‌های قربانیان غرامت بپردازد.

این  درحالی است که وزارت دفاع امریکا روزگذشته دریک اعلامیه گفت که هیچ پرسنل نظامی در حمله هواپیمای بدون سرنشین که منجر به کشته شدن ۱۰ غیرنظامی بشمول هفت کودک در ماه آگست در کابل پایتخت افغانستان شد، با مجازات مواجه نخواهد شد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که:” ما می‌خواهیم به خانواده‌های کسانی که به طرز وحشیانه‌ای کشته شده اند کمک شود. ایالات متحده باید غرامت را بپردازد. این خواست مردم افغانستان است اما امریکایی‌ها آن را رد می کنند. ایالات متحده اقدامات مشابه بسیاری را در جهان انجام داده است و اکنون می‌گوید [برای کسانی که در حملات هوایی دست داشتند مجازات نمی شود]. ایالات متحده در ۲۰ سال گذشته بسیاری از مردم بی‌گناه را در افغانستان کشت. پس این باج‌گیری نیست. این یک مسئولیت اخلاقی ایالات متحده است که باید انجام شود.”

بر اساس گزارش، وزارت دفاع امریکا در ماه سپتامبر اعتراف کرد که حمله هواپیمای بدون سرنشین – که در روزهای پایانی خروج آشفته ایالات متحده از افغانستان انجام شد – یک “اشتباه غم انگیز” بود که غیرنظامیان را هدف قرار داد.

این تصمیم پنتاگون توسط خانواده‌های قربانیان غیرقابل قبول تلقی شد.

یکی از اعضای خانواده، ایمل احمدی، با ابراز شکایت از گفت که ایالات متحده چندین بار به آنها گفته است که مرتکب اشتباه شده است، اما اکنون لحن خود را تغییر داده و گفته است که کسانی را که این حمله را انجام داده اند مجازات نمی‌کند.

به گزارش رویترز، جیحون احمد، یکی از باشنده‌گان کابل، گفت که دادگاه بین‌المللی برای بررسی حملات هواپیماهای بدون سرنشین توسط ایالات متحده ضروری است.

رویداد های اخیر

سفارت افغانستان در هند توقف فعالیت‌های خودرا رسماً اعلام کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۲)

سفارت افغانستان در هند اعلام کرده است که فعالیت‌های این سفارت سر از روز یکشنبه (۱ اکتوبر) به دلیل «عدم حمایت دولت میزبان» متوقف می‌شود.

این سفارت با نشر اعلامیه‌ای روز شنبه گفت که به کمبودی‌های خود در برآورده کردن انتظارات و الزامات لازم برای تأمین منافع افغانستان و شهروندان آن اقرار می‌کند که دلیل آن «عدم حمایت دیپلوماتیک در هند و عدم موجودیت یک دولت فعال قانونی در کابل می‌باشد.»

سفارت همچنان کاهش پرسونل و منابع را از دلایل بسته شدن آن ذکر کرده است.

در اعلامیه آمده است: «فقدان پشتیبانی به موقع و لازمی از تمدید ویزه دیپلوماتان الی سایر زمینه های حیاتی منجر به ناامیدی قابل درک در بین تیم کاری ما شد که توانایی ما را برای انجام وظایف موثر مختل کرد.»

سفارت افغانستان در هند اما گفته است که خدمات عاجل قونسلی به شهروندان افغانستان الی زمان تسلیم‌دهی نمایندگی به کشور میزبان ادامه خواهد داشت.

این سفارت همچنان ادعاها مبنی بر درگیری یا اختلاف داخلی بین کارکنان دیپلوماتیک را رد کرده است.

در اعلامیه این سفارت همچنان گفته شده که فعالیت‌های قونسلگری‌های افغانستان در هند که به طور مستقل انجام می‌شود، برخلاف خطوط تعیین شده نمایندگی دیپلوماتیک است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی با نمایندگان چین و پاکستان در حاشیه نشست فارمت مسکو دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت امور خارجه در حاشیه نشست فارمت مسکو با نمایندگان خاص چین و پاکستان برای افغانستان دیدار کرده است.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه، روز شنبه، ۸ میزان، با نشر پیامی در شبکه ایکس از دیدار امیرخان متقی با آصف درانی و یو شیانگ، نمایندگان ویژه پاکستان و چین برای افغانستان خبر داده است.

به گفته تکل، در این دیدار درباره روابط، منافع مشترک و تهدیدات افغانستان، پاکستان و چین گفتگو شده است.

آقای متقی در دیدار با نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان گفته است که در صورت بروز مشکلات باید به جای بیانیه‌های رسانه‌ای، از راه‌های دیپلوماتیک برای حل آن تلاش کرد.

از جانبی، یو شیانگ نیز گفته است که چین آماده است کمک‌های خود را در بسیاری از زمینه‌ها به افغانستان افزایش دهد.

گفتنی است که پنجمین دور نشست فارمت مسکو، روز جمعه، ۷ میزان، در شهر کازان روسیه با محوریت افغانستان برگزار شد.

اشتراک‌کنند‌گان این نشست با صدور بیانیه‌ای مشترک در کنار دیگر مسایل، از امارت اسلامی خواستند تا علیه داعش و سایر گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان مبارزه کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سرپرست اداره ملی غذا از نمایشگاه بین‌المللی «ایران فارما» بازدید کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

عبدالباری عمر، سرپرست اداره ملی غذا و ادویه و هیأت همراه او در جریان سفر به کشور ایران از نمایشگاه بین‌المللی ادویه و محصولات صحی «ایران فارما» بازدید کرده‌اند.

اداره ملی غذا گفته است که آقای عمر حین دیدار از نمایشگاه با رؤسای فابریکات تولیدی ادویه و محصولات صحی کشور ایران و دیگر فابریکات بین‌المللی در مورد اصول و قوانین اداره ملی غذا و ادویه افغانستان به خصوص طرزالعمل ثبت ادویه و محصولات صحی کمپنی‌های خارجی معلومات همه جانبه را ارایه کرده است.

او نیز افزوده که طرزالعمل متذکره در تضمین کیفیت موثر بوده و مانع ورود اقلام بی‌کیفیت و غیرمعیاری می‌شود.

به گفته اداره ملی غذا، مسوولین فابریکات تولیدی از عملی‌شدن این طرزالعمل ابراز خرسندی کرده و علاقه‌مندی شان را برای ثبت محصولات در مطابقت به طرزالعمل متذکره ابراز کردند.

گفتنی است که سرپرست اداره ملی غذا و ادویه در رأس یک هیأت روز گذشته (جمعه، ۷ میزان) به ایران رفت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!