Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: امریکا بزرگترین مانع برای به رسمیت شناخته شدن ما است

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲۹, ۱۴۰۱)

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که ایالات متحده نه تنها که خود در راستای به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان اقدام نمی‌کند بل مانع به رسمیت شناختن بین‌المللی امارت اسلامی نیز شده است.

ذبیح‌الله مجاهد در یک گفتگو با خبرنگاران همچنان گفته که امریکا و همه کشورها باید بدانند که تعامل سیاسی با دولت جدید افغانستان به نفع همه آنهاست و زمینه این را مساعد می‌کند که نگرانی‌ها خود را با امارت اسلامی شریک بسازند.

آقای مجاهد همچنان نگرانی امریکا را بابت حضور داعش و القاعده در افغانستان رد کرده است.

با گذشت ‌ده ماه هنوز امارت اسلامی در بحران مشروعیت جهانی قرار دارد و تا کنون هیچ کشوری دولت جدید افغانستان را به رسمیت نشناخته است.

حالا سخنگوی امارت اسلامی در اظهارات تازه‌اش گفته که امریکا بزرگترین مانع به رسمیت شناخته شدن دولت جدید افغانستان بوده است. ذبیح الله مجاهد در یک گفتگوی صوتی با خبرنگاران تاکید کرده که امارت اسلامی تمامی شرایط به رسمیت شناختن را تکمیل کرده اما ایالات متحده نه تنها که خود برای به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان اقدام نمی بلکه مانع مشروعیت جهانی امارت اسلامی نیز شده است.

از سوی هم معاون سخنگوی امارت اسلامی از کشورهای غربی می‌خواهد که بجای تقابل با دولت جدید افغانستان راه تعامل را در پیش بگیرند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که: “گامی‌های که بخاطر به رسمیت شناختن امارت اسلامی مهم است برداشته شده است و فعلن مرحله‌ای است که باید بجا تقابل راه تعامل را با امارت اسلامی به پیش بگیرند.”

از سوی هم وزارت دفاع امریکا در گزارش تازه‌اش به کنگرس ایالات متحده بار دیگر از حضور القاعده در افغانستان هشدار داده و گفته که دلیل محدود شدن فعالیت این گروه در افغانستان ممکن به تلاش‌های امارت اسلامی برای کسب مشروعیت بین‌المللی ربط داشته باشد.

امارت اسلامی اما این نگرانی‌ها را بیجا می‌خواند و تاکید می‌کند که هیچ تهدید از خاک افغانستان متوجه منافع امریکا و کشورهای دیگر وجود ندارد.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که:” نیروهای امارت اسلامی در تمام نقاط کشور کنترول دارند و هیچ گروهی نیست که از خاک افغانستان به کشورهای دیگر تهدید خلق کند.”

امریکا همانند سایر کشورهای دیگر پس از روی کار آمدن امارت اسلامی بارها بر ایجاد حکومت فراگیر، تامین حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و اقلیت‌های قومی و رفع تهدیدهای تروریستی از خاک افغانستان تاکید کرده و گفته تا زمانی که این شرایط عملی نشود دولت جدید افغانستان را به رسمیت نخواهد شناخت.

جاوید سنگدل، آگاه روابط بین الملل می‌گوید که:” کار کردن با طالبان (امارت اسلامی)، به رسمیت شناختن طالبان (امارت اسلامی) و بیرون کردن آنها از لیست سیاه خود امریکای‌ها را به سطح جهان زیر سوال می‌برد به همین دلیل است که به رسمیت نمی‌شناسد. “

پیش از این مقام‌های ارشد نظامی امریکا نیز هشدار داده بودند که اوضاع در افغانستان را زیر نظر دارند و اگر گروه‌های تروریستی القاعده و داعش برای منافع ایالات متحده تهدید خلق کنند اقدامات جدی را روی دست خواهند گرفت.

رویداد های اخیر

کشمیر زیر اداره پاکستان به زلزله زدگان افغانستان صد میلیون کلدار کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

صدراعظم کشمیر زیر اداره پاکستان، کمک صد میلیون کلداری (۴۸۴ هزار دالر امریکایی) را برای زلزله زدگان در افغانستان تایید کرده است.

روزنامه «دی نیوز» پاکستان گزارش داده است که کابینه کشمیر و مسوولان ارشد آن همچنان معاش یک ماهه شان را برای کمک به زلزله زدگان در افغانستان اختصاص داده اند.

سردار تنویر الیاس، صدراعظم کشمیر گفته است که مردم پاکستان و کشمیر از جان باختن افغان‌ها بر اثر زلزله اندوهگین شده اند.

او گفته است که مردم افغانستان و کشور در کنار “برادران” افغان‌ شان ایستاده اند.

قرار است یک هیات به نمایندگی حکومت کشمیر جهت کمک رسانی به افغانستان سفر کند.

در پی زلزله چهارشنبه هفته پیش، بیش از هزار تن در ولایت های پکتیکا و خوست کشته و هزارها خانه تخریب شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پاکستان خواستار کاهش تحریم‌ها علیه افغانستان شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

حنا ربانی، وزیر مشاور در امور خارجه پاکستان با بیان اینکه عملکرد بنیادین اقتصاد افغانستان نباید به خطر بیفتد، خواستار کاهش تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی علیه امارت اسلامی شده است.

حنا ربانی در گفتگو با روزنامه آلمانی ویلت که امروز (پنجشنبه) منتشر شد، هشدار داد که منزوی کردن افغانستان از نظر اقتصادی باعث سقوط اقتصاد این کشور خواهد شد.

وی افزود: “اگر افغانستان همچنان خارج از سیستم بانکی بین‌المللی باقی مانده و دارایی‌های آن در خارج منجمد باشند، آن وقت همین اتفاق خواهد افتاد. ما نباید قحطی را ترویج دهیم.”

وزیر مشاور در امور خارجه پاکستان ضمن درخواست از آلمان برای ایفای نقش فعال در زمینه کاهش تحریم‌ها علیه افغانستان گفت که خروج نیروهای غربی از افغانستان عواقبی جدی داشت، زیرا قبل از خروج، هیچ راه‌حلی از طریق مذاکره حاصل نشده بود.

ربانی گفت: “در شرایط فعلی، ایده خوبی نیست تا به ادامه گرسنگی افغان‌ها کمک کرده و خطر انفجار اقتصادی در این کشور را بپذیریم.”

به گفت وی، کمک اقتصادی به مردم افغانستان در شرایط فعلی ضروری است.

ربانی افزود: “چگونه ممکن است که سه تریلیون دالر صرف جنگ در افغانستان شود، اما امروز حتی ۱۰ میلیارد دالر برای نجات آنها هزینه نشود؟ من این رفتار را درک نمی‌کنم.”

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفر امیرمتقی در رأس یک هیأت به دوحه برای گفتگو با نماینده خاص امریکا

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت خارجه در رأس یک هیأت بلند رتبه امارت اسلامی با نمایندگان بانک مرکزی و وزارت مالیه صبح امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) برای گفتگو با مقام‌های امریکایی به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده است.

رهبری این هیأت را امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه بر عهده دارد واین هیأت با نماینده خاص امریکا تام وست در امور افغانستان روی مسایل سیاسی، اقتصادی، بانکی و به‌خصوص روی مسله‌ای آزاد سازی دارایی‌های منجمد شدۀ افغانستان، گفتگو خواهند کرد.

در همین حال، روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که مقام‌های ادارۀ جو بایدن، با رهبری امارت اسلامی روی چارچوبی کارمی‌کند که افغانستان به ذخایر پولی بانک مرکزی خویش دسترسی پیدا کند.

محمد صابر مهمند، سخنگوی بانک مرکزی درمورد این سفر گفت: «ما از تمام اقداماتی که برای آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برداشته شده است، استقبال می کنیم. ما در گذشته در این مورد با ایالات متحده گفتگو کرده‌ایم».

این روزنامه به قول از منابع درایالات متحده گزارش داده است که هدف از این کار، رسیدگی به گرسنگی شدید و بحران بشری در افغانستان است.

درهمین حال، شیرباز کمین زاده، رییس اتاق صنایع ومعادن گفته است: «ما از ابتکار ایالات متحده امریکا و امارت اسلامی افغانستان استقبال می کنیم و برای اقتصاد افغانستان بسیار مفید خواهد بود و باعث ایجاد حرکت اقتصادی در کشورما خواهد شد».

آگاهان اقتصادی می‌گویند در صورتی که دارایی‌های منجمده شده افغانستان آزاد شوند چرخ اقتصادی افغانستان به حرکت میاید.

این درحالیست که وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که برای زلزله‌زدگان اخیر افغانستان ۵۵ میلیون دالر کمک می‌کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!