Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: امریکا در تصمیم خود برای محدودیت ویزه تجدید نظر کند

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۲۱, ۱۴۰۱)

وزارت امورخارجه افغانستان در واکنش به وضع محدودیت های تازه امریکا بر صدور ویزه، این اقدام را مانعی در برابر پیشرفت روابط دو‌ کشور خوانده است.

عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه‌، به روز چهارشنبه (۲۰ میزان) درتوییتی گفته است، این اعلامیه در حالی صادر می‌شود که مقامات بلندپایهٔ دو طرف در هفتهٔ جاری در نشست‌هایی متعدد در دوحه پیرامون بسیاری از مسائل مورد نظر صحبت نموده اند.

بلخی در ادامه نوشته است که امریکا باید با درنظرداشت گفتگوهای اخیر در دوحه، گام‌های مثبتی بردارد و در عمل نشان دهد که در پی تعامل سازنده با امارت اسلامی است.

بلخی می‌گوید:«چنین تصمیم‌ها روی روابط دوجانبه تأثیر منفی می‌گذارد.»

سحنگوی وزارت خارجه همچنان گفته است که موضوعات مورد اختلاف باید از مجاری دیپلوماتیک حل شوند و روی چنین تصامیمی که به نفع دوطرف نباشد باید دوباره غور صورت گیرد.

این درحالی است که دولت امریکا برای مقامات فعلی و پیشین حکومت امارت اسلامی و سایر افرادی که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در اعمال محدویت و خشونت بر زنان و دختران در افغانستان نقش داشته باشند، محدویت صدور ویزه امریکا را وضع کرده است.

وزارت خارجه امریکا ناوقت سه‌شنبه‌شب (۱۹ میزان) با نشر اعلامیه‌ای به نقل از انتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور گفته است که واشنگتن گمان می‌کند این افراد با اعمال پالیسی‌ها و محدودیت‌ها، مانع کار زنان و توانایی آنان در انتخاب شغل شده و آزادی عمل، بیان و حریم خصوصی آنان را محدود کرده‌اند.

در این اعلامیه آمده است که افرادیکه مانع رفتن و یا وضع محدودیت دختران به مکاتب متوسطه و بالاتر از آن می‌شوند، مانع مشارکت کامل زنان در محل کار و یا انتخاب شغل آنان می‌شوند، مانع جنبش زنان می‌شوند و یا مانع آزادی بیان و حریم خصوصی آنان می‌شوند، شامل وضع این محدودیت می‌شوند.

رویداد های اخیر

مک‌کال: تحقیقات در مورد خروج امریکا از افغانستان اداره بایدن را نگران کرده است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

رئيس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفته است که تحقیقات این کمیته در باره خروج امریکا از افغانستان، اداره جو بایدن را نگران کرده است.

مایکل مک‌کال در صحبت با وب سایت خبری اکسیوس اظهار کرده که مطمئن نیست که در نتیجه این تحقیقات، مقامی برکنار شود، اما پاسخگویی وجود خواهد داشت.

مک‌کال افزوده است: «من فکر می‌کنم در پایان روز، قصد من این است که مطمئن شوم که این اتفاق دیگر تکرار نمی‌شود.»

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا چندین ماه قبل تحقیقات درباره خروج امریکا از افغانستان را آغاز کرده بود.

اکسیوس نوشته است که دموکرات‌ها در امریکا این روند را اذیت مخالفان سیاسی می‌دانند، در حالی که جمهوری‌خواهان می‌گویند که به شواهدی دست یافته اند که نادیده گرفتن آن از سوی دولت بایدن دشوار است.

در همین حال، روزنامه دیلی میل بریتانیا گزارش داده است که اظهارات مقام‌های وزارت خارجه امریکا که بر روند تخلیه از افغانستان نظارت داشتند، از آشفتگی و سردرگمی در این روند پرده بر می‌دارد.

بریان مک‌کوین، معاون سابق وزیر خارجه امریکا در امور مدیریت و منابع، پذیرفته است که آنان نمی‌دانستند که چه تعداد شهروند امریکایی در افغانستان بوده و به کمک نیاز دارند.

به گزارش این روزنامه، سرعت پیش‌روی امارت اسلامی نیز مقام‌های امریکایی را متعجب کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک کودک در هرات از چنگ اختطافچیان نجات داده شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

وزارت داخله خبر داده است که پولیس یک دختر پنج ساله را از چنگ اختطافچیان در ولایت هرات نجات داده است.

این وزارت در صفحه ایکس خود نوشته است که فهیمه ۹ روز پیش در حوزه هفتم شهر هرات اختطاف شده بود.

او در جریان یک عملیات تلاشی از چنگ اختطافچیان آزاد شده است.

به گفته وزارت داخله، دو زن در پیوند به این قضیه بازداشت شده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ّڅار: نگرانی‌ها از قاچاق مواد مخدر از افغانستان

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۳, ۱۴۰۳)

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!