Connect with us

تجارت

امارت اسلامی با افتتاح شرکت افغان انویست از افغانان خواست که در کشور سرمایه‌گذاری کنند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۲۹, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی یکی از بزرگترین شرکت افغانی را به نام “افغان انویست” یا سرمایه افغان افتتاح کرد.

ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی رییس الوزرا امروز (یک شنبه ۲۹جوزا) در جریان مراسم افتتاح این شرکت گفته است که امارت اسلامی دروازه‌ها را به روی تاجران باز نگهداشته است و از آنان حمایت می‌کند.

این شرکت با حمایت سیزده سرمایه گذار خصوصی ایجاد شده که در گام نخست در این شرکت ۲۵۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری شده است.

در این مراسم به شمول معاون اقتصادی رییس الوزرا بسیاری از اعضای کابینه نیز شرکت کرده اند.

ملا عبدالغنی برادر در این مراسم برای سرمایه گذاران ملی کشور فراخوان میدهد که در کشور سرمایه گذاری کنند.

آقای برادر می‌گوید که:” سرمایه‌گذاران افغان باید در کشورشان سرمایه‌گذاری کنند. آبرو و عزت هرکس در کشور خودش است نه در کشورهای دیگر. ما از تمام کادرها و تاجران افغان که در خارج از کشور به سر می‌برند می‌خواهیم که به وطن خود برگردند و با برادران خود در اینجا کار کنند.”

مسوولان شرکت افغان انویست هدف از ایجاد این شرکت را ثبات اقتصادی و آغاز سرمایه گذاری در کشور خوانده می‌گویند که سرمایه گذاری آنان در بخش‌های  زراعت ، معدن ، تولید انرژی و زیربنا صورت میگیرد.

شیرباز کمین زاده، رییس شرکت افغان ویست می‌گوید که:” این شرکت سرمایه گذاری مشترک همه افغان هاست، همه افغان‌ها باید از این شرکت حمایت کنند.ما همچنین از جامعه جهانی و کشورها می خواهیم که از ما حمایت کنند.”

شماری از اعضای کابینه هم می‌گویند که با برگشت امارت اسلامی در کشور حاکمیت ملی، امنیت سراسری و و حدت ملی در کشور اعاده شده است و امارت اسلامی تمامی سهولت‌ها را در بخش سرمایه گذاری فراهم خواهد کرد.

نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت گفت:” یگانه راه حل مشکلات اقتصادی کشور ما این است که افغان‌ها خود شان با یکدیگر دست به هم دهند و تلاش‌های مخلصانه را به خرچ دهند.”

آگاهان اقتصادی به این باورند که تشکیل چنین شرکت‌های مشترک میتواند تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور داشته باشد و با اینگونه اقدامات سرمایه گذاران خارجی نیز علاقمندی برای سرمایه گذاری در کشور پیدا خواهند کرد.

اخبار ویژه

وزارت انرژی و آب: شانزده پروژه تولید برق روی دست گرفته شده است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۸, ۱۴۰۱)

وزارت انرژی وآب می‌گوید که شانزده پروژه تولید برق را روی دست گرفته است تا افغانستان در درازمدت بتواند از رهگذر تولید انرژی برق به خودکفایی برسد.

مولوی اختر محمد نصرت، سخنگوی این وزارت گفته است که از مجموعه این پروژه ها، دوازده پروژه آن تولید برق حرارتی و آفتابی خواهد بود. به گفته وی، طرح این پروژه ها را در حال حاضر با سرمایه گذاران داخلی و خارجی شریک کرده اند تا با جلب توجه سرمایه گذاران کار عملی این پروژه ها آغاز شود.

با این حال، آقای نصرت می‌افزاید که با سرمایه سرمایه گذاران کشورهای روسیه، ایران، امریکا، چین و ترکیه بحث‌های دراین مورد شده است اما هیچ توافقی روی هیچ یکی از این پروژه ها صورت نگرفته است.

درهمین حال، آگاهان اقتصادی به این باورند که اگر در بخش تولید برق سرمایه گذاری صورت گیرد، صنعت کشور رشد خواهد کرد، زیرا بخش بزرگ از مشکلات صنعت کاران در کشورهمین کمبود و یا هم نبود برق است.

تاج محمد تلاش، یکی از آگاهان اقتصادی کشور می‌گوید: “من فکر می‌کنم که دومین عامل که می‌تواند در رشد سکتور زراعت نقش مهم را انجام دهد، انرژی است. امارت اسلامی می‌تواند انرژی را به سه بخش اولویت بندی کند، از طریق آب، باد و آفتاب.”

این درحالیست که افغانستان بیشترین پول را به کشورهای بیرونی از بابت صرفیه برق می پردازد. بربنیاد آمار وزارت اقتصاد، هم اکنون افغانستان سالانه بیش از۲۵۰ میلیون دالر هزینه مصرف برق را به کشورهای دیگر میپردازد.

Continue Reading

تجارت

جوبایدن: رکود اقتصادی در امریکا اجتناب ناپذیر نیست

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۷, ۱۴۰۱)

جو بایدن رییس‌جمهوری امریکا درباره هشدارهای اقتصاددانان را مبنی بر اینکه ایالات متحده به سمت رکود پیش می‌رود، گفت که رکود اقتصادی در امریکا اجتناب ناپذیر نیست.

 جو بایدن عصر پنجشنبه (۲۶جوزا) دریک گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که مردم امریکا پس از دو سال پرتلاطم همه‌گیری ویروس کرونا، نوسانات اقتصادی و اکنون افزایش قیمت‌های تیل که به بودجه خانواده‌ها ضربه می‌زند، واقعاً افسرده شده اند.  

او گفت که رکود اقتصادی اجتناب ناپذیر نیست و با ادعاهای قانونگذاران جمهوری خواه مبنی بر اینکه طرح کمکی کرونای وی در سال گذشته دلیل اصلی افزایش تورم در امریکا به بالاترین حد در ۴۰ سال گذشته بود مخالفت کرد و این استدلال را عجیب خواند.

بایدن به هشدارهای اقتصاددانان مبنی بر اینکه آمریکا به سمت رکود پیش می‌رود، اشاره کرد و گفت:” اول از همه باید بگویم، این اجتناب ناپذیر نیست. ثانیاً، ما در موقعیتی قوی‌تر از هر کشوری در جهان برای غلبه بر این تورم قرار داریم.”

Continue Reading

تجارت

افغان بیسیم و افغان پُست تفاهم‌نامه‌ی فروش سیمکارت‌ها در ولسوالی‌های بلخ را امضاء کردند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

تفاهم نامه فروش سیمکارت‌های افغان بیسیم در ولسوالی‌های ولایت بلخ میان شرکت دولتی افغان پُست و شرکت مخابراتی افغان بیسیم امروز (چهارشنبه ۲۵جوزا) به امضاء رسید .

مسؤولان شرکت افغان بیسیم می‌گویند که فروش و انتقال سیمکارت‌های افغان بیسیم در ولسوالی‌ها و دهات سهولت‌های زیادی را در تامین ارتباطات فراهم خواهد کرد و این مردم از خدمات اینترنتی هم بهره‌مند خواهند شد.

این تفاهم نامه به منظور ایجاد سهولت به باشنده‌گان ولسوالی‌های ولایت بلخ برای بدست آوردن سیم کارت انجام شده است.

مسولان در شرکت افغان پُست می‌گویند که فروش و انتقال سیمکارت های افغان بیسیم در ولسوالی‌ها و قریه جات دور دست می‌تواند به مردم سهولت‌های زیادی را برای تامین ارتباط فراهم خواهد کرد.

حمیدالله رحمانیار، مدیر عمومی افغان پُست می‌گوید که:”برنامه امروز افتتاح تفاهم نامه شرکت دولتی افغان پُست با شرکت مخابراتی افغان بیسیم که به ارتباط فروش و مارکیتنگ سیم کارت‌ها شرکت محترم افغان بیسیم در ولسوالی‌های ولایت بلخ میباشد و امروز رسما آغاز شد و ما کار مان را در ۱۴ ولسوالی و شهر مزارشریف آغاز میکنیم. این برنامه برای سهولت بیشتر به مردم است که به خاطر اخذ یک سیم کارت از راه‌های دور و با مصارف زیاد میامدن تا سیم کارت بگیرند.”

با این حال محمد یعقوب ثاقب، رییس ساحوی شرکت افغان بیسیم در شمال، هدف از عقد این قرارداد را فراهم سازی سهولت‌های ارتباطی برای مردم میداند.

محمد یعقوب ثاقب، رییس ساحوی شرکت مخابراتی افغان بیسیم در شمال می‌گوید که:”نظر به تفاهم که شرکت مخابراتی افغان بیسیم با شرکت محترم افغان پُست در مرکز تفاهم کردند سیم کارت‌ها به شکل معیاری برای مردم توزیع میشود به این مهفوم که موضوعات تخنیکی در نظر گرفته شده و سیستم راجستر به اساس شخص، تذکره و عکس صورت میگیرد و اگر سیم کارت را ما به ۱۵۰ افغانی میفروشیم ۷۵ افغانی کردیت به مشترکین داده می‌شود.”

مسولان شرکت مخابراتی افغان بیسیم در شمال می‌گویند این شرکت در حال حاضر در بیشترین ساحات و مناطق دور دست خدمات مخابراتی را به شهروندان ارایه می‌کند و همچنان برنامه‌های را برای رُشد کیفیت خدمات مخابراتی روی دست دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!