Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی خواستار حضور نماینده خود در مجمع عمومی سازمان ملل شد

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۴۰۰)

سازمان ملل متحد می‌گوید دولت افغانستان (امارت اسلامی) با ارسال نامه‌ای، خواستار حضور نماینده خود در مجمع عمومی این سازمان شده است.

امارت اسلامی سهیل شاهین را به عنوان نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد معرفی کرده است.

وزارت خارجه در نامه‌ی از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته به امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه وقت سخنرانی در مجمع عمومی این سازمان را بدهد.

همزمان با این وزارت امور خارجه با ارسال نامه‌ای به نشست ژینف خواستار دوام کمک‌های بشر دوستان از سوی جامعه بین‌الملل شده است.

دو روز پس از آغاز هفتاد و ششمین نشست سالانه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، هنوز سرنوشت افغانستان در این نشست روشن نشده است. بیشتر از یک ماه از فروپاشی دولت سابق، حالا دولت تازه، سهیل شاهین را به عنوان نماینده‌ی دایمی افغانستان در سازمان ملل معرفی کرده است.

آقای شاهین پیش از این به عنوان سخنگوی دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر و عضو پیشین هیات گفتگو کننده‌ی صلح در دوحه بود.

همزمان با این امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه در نامه‌ی به دبیرکل سازمان ملل متحد، خواهان شرکت و سخنرانی در نشست مجمع عمومی این سازمان شده است.

در بخشی از این نامه آمده است:” جهان دیگر اشرف غنی را به رسمیت نمی‌شناسد و غلام محمد اسحاق زی، نماینده‌ی پیشین افغانستان در سازمان ملل هم باید کنار برود.”

اما در افغانستان باورها این است که با توجه به تحولات پسین سیاسی، این ‌بار کرسی افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل خالی خواهد ماند.

از سوی هم وزیر خارجه کشور در یک نامه از از جامعه جهانی خواسته است که وعده کمک‌های که قرار بود تا سال ۲۰۲۴ به افغانستان صورت گیرد به آن پابند بمانند.

سازمان ملل متحد می‌گوید که این نامه را دریافت کرده و پس از مشوره با دفتر ریاست این سازمان، آن را به کمیته تایید اعتبار هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارسال کرده اند.

اما سازمان ملل و شماری از کشورهای منطقه، همکاری با حکومت تازه در افغانستان را آهسته آهسته آغاز کرده است.

این درحالی است که پیش از این، نماینده‌ی پیشین افغانستان در سازمان ملل هم، خواهان شرکت و سخنرانی در مجمع عمومی این سازمان شده است. با این همه سازمان ملل گفته که در حال حاضر، سرگرم بررسی درخواست‌های سفیر پیشین و دولت جدید افغانستان است.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را با محوریت افغانستان برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

قرار است فردا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت اوضاع افغانستان برگزار کند. انتظار می‌رود که دراین نشست اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان مورد بحث قرار گیرد.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در رشته توییتی امروز(دوشنبه، ۴ میزان) نگاشته است که به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

وی گفته است: «قرار است در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درمورد اوضاع افغانستان دایر می‌شود و محور آن بحث وضعیت افغانستان است، اشتراک و سخنرانی کنم و به نمایندگی از مردمم دراین نشست مهم مثل همیش خواست‌ها و صدای ملت‌ام را مطرح کنم.»

درهمین حال، امارت اسلامی ابراز کرده است از هرگونه نشستی که برای همکاری با دولت و مردم افغانستان برگزار شود، استقبال می‌کند و افزوده که انتظار دارد برآیند این نشست‌ها گسترش تعامل جهان با دولت جدید افغانستان را در قبال داشته باشد.

پس‌از روی کار آمدن امارت اسلامی اوضاع افغانستان یکی از بحث‌های داغ در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تاکنون این سازمان چندین بار نشست‌های ویژه‌ای را با محوریت اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان برگزار کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

شیخ یوسف القرضاوی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

شیخ یوسف القرضاوی، عالم برجسته جهان اسلام و رهبر معنوی جنبش اخوان المسلمین مصر امروز (دوشنبه، ۴ میزان) در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

شیخ القرضاوی همچنان بنیانگذار اتحادیه جهانی علمای مسلمان بود.

او بیش از ۱۲۰ کتاب منتشر کرده است و هشت جایزه بین‌المللی را برای کمک به علوم دینی دریافت کرده و یکی از تاثیرگذارترین علمای اسلامی در زمان معاصر بود.

برنامه «شریعت و زندگی» او از شبکه الجزیره پخش می‌شد، شبکه‌ای که بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون مخاطب در سراسر جهان دارد.

القرضاوی یکی از برجسته‌ترین نظریه پردازان مرتبط با اخوان المسلمین بود که در طول زندگی خود تلاش کرد نظریات برگرفته از دانش سیاسی و دینی خود را به زبان ساده انتقال دهد.

امارت اسلامی افغانستان در یک پیام تسلیت درگذشت القرضاوی را «ضایعه جبران ناپذیر برای امت اسلامی» خواند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رونمایی از یاقوت ۵هزار قیراطی افغانستان در دبی

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

یاقوت کمیاب ۵هزار قیراطی افغانستان دریک نمایشگاه در دبی به نمایش گذاشته شد.

به گزارش نشنل نیوز، این یاقوت حدود یک کیلوگرم وزن دارد و بزرگتر از کف دست میباشد.

به نقل از این منبع، دلیل رنگ بنفش و اندازه آن به عنوان یاقوت کمیاب شناخته شده است.

این یاقوت در قریه‌ی حیدرآباد هم مرز با ایران و افغانستان کشف شده و صاحب آن گفته که امیدوار است این کشف غیرمترقبه بتواند به تغییر بخت برای ساکنان قریه بدون دسترسی به مکاتب، شفاخانه یا حتی برق کمک کند.

گفته می‌شود که ارزش این سنگ تراش نخورده در بازار نزدیک به ۱۰ میلیون دالر میرسد.

لابراتوار بین‌المللی آزمایش جواهرات در جیپور، ایالت راجستان هند وزن و کیفیت این یاقوت را تایید کرده است.

آزاد رخستی، یک از جواهر شناسان که در مراسم رونمای نیز حضور داشت، همچنان سایز و وزن این یاقوت را تایید کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!