Connect with us

اخبار ساحوی

امارت اسلامی زندان کندهار را به مرکز درمان معتادان مبدل کرد

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۴, ۱۴۰۰)

مقام‌های امارت اسلامی افغانستان زندان مرکزی کندهار را به مرکز درمان معتادان مواد مخدر مبدل کرده اند.

خبرگزاری آناتولی گزارش کرده است که ۸۰۰ معتاد و ۱۰۰۰ زندانی فعلا در زندان مرکزی کندهار نگهداری میشود.

مولوی منصور، معاون زندان کندهار گفته”ما برای آنها (معتادان) امکانات زیادی فراهم کرده ایم. ما یک معلم ویژه استخدام کرده ایم تا به آنها توصیه کند که مواد مخدر را ترک کنند. ما همچنان یک کلینیک برای آنها راه اندازی کرده ایم که هر روز آنها را بیرون می آوریم و درمان می کنیم. اگر اینجا درمان نشوند و ما یک شفاخانه عمومی و یک شفاخانه‌ای ویژه معتادان داریم و آنها را آنجا میبریم. ما تمام تلاش خود را می کنیم تا آنها سالم و سرحال شوند.”

محمد، یک معتاد، گفته که برای آنها تسهیلات لازم فراهم شده است.

او افزود:” همه ما که در زندان استیم به مواد مخدر معتاد استیم. همه ما در قبرستان شهر بودیم… در سه و چهار روز غذایی کافی نمی خوردیم، ما حالا در این زندان ما روزانه سه وقت غذا میخوریم. این زندان برای ما خوب است.”

بشیر احمد، یک معتاد دیگر گفت:” من دو هفته قبل توسط طالبان (امارت اسلامی) در ارغنداب دستگیر شدم و یک ماه میشود اینجا استم. اگر معتاد بخواهد صحت مند شود میتواند. حالا من نماز و وضو خود را به وقت انجام میدهم.”

این درحالی است که بر بنیاد این گزارش‌ها حدود سه میلیون تن در سراسر افغانستان معتاد استند، اما امارت اسلامی این آمار را تایید نکرده است.

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!