Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی سفر هیات اش به قطر را پر دست آورد میداند

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۹, ۱۴۰۰)

مقام‌های امارت اسلامی افغانستان میگویند که سفر هیات امارت اسلامی به ریاست امیرخان متقی به قطر برای گفتگوها با نماینده‌گان امریکایی در باره بهبود روابط دو کشور پر دست آور بوده است.

امارت اسلامی می‌گوید که در نشست دو روزه‌ای نماینده‌گان دو کشور روی چگونه گی عملی شدن توافق نامه دوحه بحث‌های مفصلی صورت گرفته است.

بحث دیگر این گفتگو ها چگونه گی به رسمیت شناختن افغانستان از سوی جهان است و رایزنی ها در این باره ادامه دارد.

سیداکبر آغا، رهبر جبهه نجات افغانستان، در این مورد گفت:”در گفتگوهای دوحه روی عملی شدن واقعی توافق نامه دوحه بحث صورت گرفته و امریکا حرکت‌های که آغاز کرده جلوگیری کند و بحث به رسمیت شناختن افغانستان است و بحث دیگر موضوع بلاک شدن پول‌های افغانستان است که بالای آن نیز گفتگو صورت گرفته است.”

درهمین حال، شماری از آگاهان با اشاره به سفر وزیر خارجه افغانستان به قطر تاکید می‌ورزند که امارت اسلامی باید خواست‌های مشروع جهانیان را بپذیرند و در مقابل جهانیان نیز فرصت بیشتر را برای عملی شدن تعهدات امارت اسلامی بدهد.

سید اسحاق گیلانی، رهبر حزب نهضت اسلامی افغانستان، در این باره گفت:”ما امیدوار استیم که این سفر یک سفر کامیاب باشد و یک مقدار خواهشات مشروع جامعه جهانی پذیرفته شود و همه خواهشات جامعه جهانی هم به یک باره گی پذیرفته نمی‌شود  و جهان هم از گذشت کار بگیرند و فرصت بدهند به طالبان که یک مقدار کارهای خانه گی شان را انجام دهند و به صفحه نو ضرورت است که جامعه جهانی همرای حکومت و مردم این صفحه را باز کنند.”

شکریه بارکزی، سفیر پیشین افغانستان در ناروی، در این باره گفت:” نشست این بار دوحه در حقیقت تداوم نشست‌های قبلی حکومت امریکا با طالبان است و با تفاوت این که خود طالبان نظام خود را پیاده کرده هر چند امریکا گفته که این نشست به عنوان به رسمیت شناختن طالبان نیست اما مسایل اساسی که برای طالبان مطرح شده از جمله رعایت حقوق بشر و ارزش‌های حقوق بشری چگونه‌گی ارایه خدمات به مردم و بیرون شدن مردم به گونهء مصوون از افغانستان و همچنان وضعیت زنان و از لحاظ سیاسی نوعی از امتیازی است که به طالبان داده می‌شود.”

این گفته‌ها درحالی ابراز میشوند که پیش از این مسوولان امارت اسلامی بارها از کشورهای جهان به ویژه امریکا خواسته بودند که نظام تازه افغانستان را به رسمیت بشناسند و به بهانهء حضور سران دولت کنونی دشمنی با مردم افغانستان را قطع کنند.

رویداد های اخیر

حقانی در جوزجان: اعتماد سازی می‌کنیم، شمولیت خود به خود می‌آید

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۲)

وزیر امور داخله در سفری به ولایت جوزجان گفته است که دشمنان افغانستان تلاش کردند تا بنام‌های مختلف افغانستان را تجزیه کنند و در میان اقوام کشور تفرقه ایجاد نمایند.

سراج الدین حقانی اما تاکید کرد که از این پس دسیسه دشمنان خنثی می‌شود و محبت و اعتماد میان مردم افزایش می‌یابد.

آقای حقانی گفت: «دشمنان می‌خواستند افغانستان را درگیر یک فتنه کنند که شمال و جنوب و غرب و شرق به جزیره های مختلف تقسیم شود، اما الحمدلله این یک ملت مسلمان و یک ملت وطن دوست است. الحمدلله تمام حلقات مغرض و بد از کشور خارج شدند. حاکمان وقت سوء تفاهم ایجاد کرده بودند و ما این سوء تفاهم را از بین می‌بریم. از این به بعد دسیسه دشمنان خنثی می‌شود و محبت و اعتماد افزایش می‌یابد.»

آقای حقانی همچنان تاکید کرد که امارت اسلامی به اجرای فرمان عفو عمومی پایبند است و به هیچ کسی اجازه نمی دهد تا خود سرانه خلاف این فرمان عمل کند.

او گفت: «از همه مهمتر اینست که اعتماد سازی کنیم و فاصله را از بین ببریم. پس از اعتمادسازی، خود به خود شمولیت می‌آید، زیرا حکومت یک امانت است، ملکیت کسی نیست، گاهی نوبت من است و گاهی نوبت کدام برادر دیگر است. هر کسی که به گونه درست این امانت را نگهداری کند، به همان اندازه بقا خواهد داشت.»

در همین حال، والی جوزجان گفت که مردم خواستار یک نظام اسلامی در کشور هستند، نه منصب دولتی.

گل حیدر شفق، والی جوزجان گفت: «این مردم، مردم چوکی پرست نیستند. این مردم، مردم حکومت پرست نیستند. این مردم طلبگار یک نظام اسلامی در کشور خود هستند.»

از سویی هم شماری از باشندگان ولایت جوزجان در این نشست بر حمایت از نظام امارت اسلامی تاکید کردند و از حکومت خواستند که به مشکلات مردم رسیدگی نماید.

این درحالی است که روز گذشته وزیر داخله در سفری به ولایت بلخ با مقام های محلی و شماری از باشندگان این ولایت دیدار کرد و تاکید نمود که امارت اسلامی حکومت مشترک و خانه همه است و در آن از افراد شایسته و متخصص قدردانی خواهد شد و به همه از راه مشروع آزادی و حقوق شان داده می‌شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وست: گزارش‌ها مبنی بر کاهش چشمگیر کشت کوکنار در افغانستان معتبر و مهم است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۲)

توماس وست، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور افغانستان، گزارش‌های منتشر شده مبنی بر کاهش چشمگیر کشت کوکنار در نتیجه اقدامات امارت اسلامی را معتبر و مهم خوانده است.

آقای وست در تویتر نوشت: «گزارش ها مبنی بر کاهش چشمگیر تولید کوکنار به سبب تطبیق پالیسی‌های طالبان (امارت اسلامی) در سال جاری، معتبر و مهم اند. هر کشور، در منطقه و فراتر، منافع مشترکی در افغانستان عاری از مواد مخدر دارند.»

بی بی سی روز سه شنبه با نشر گزارش تحقیقی گفت که کشت کوکنار امسال در افغانستان کاهش چشمگیر داشته است.

بربنیاد گزارش که اطلاعات ماهواره یی نیز در آن گنجانیده شده، کشت کوکنار در افغانستان در مقایسه با سال گذشته ۸۰ درصد کاهش یافته و گندم جایگزین آن شده است.

در هلمند که کوکنار درآن بیشتر از سایر ولایات کشت می شد، کشت کوکنار امسال ۹۹ درصد کاهش یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

روند استخراج معادن سرب و جست در ولسوالی شاه‌ ولی‌کوت کندهار آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۲)

ریاست معادن و پترولیم کندهار می‌گوید که روند استخراج معادن سُرب و جست در ولسوالی «شاه‌ ولی‌کوت» این ولایت به‌گونه عملی آغاز شده است.

به گفته مسوولان در این ریاست، روند استخراج معادن سُرب و جست این ولسوالی با یک شرکت خصوصی قرارداد شده که به مدت پنج سال می‌باشد.

عبدالحنان حامد، رییس معادن و پترولیم کندهار، می‌گوید که شرکت قردادی در بدل استخراج این معادن، یک سرک به طول ۷۲ کیلومتر از ولسوالی شهر صفای ولایت زابل تا شهر قلات، مرکز این ولایت، به‌گونه اساسی می‌سازد.

مسوولان شرکت قردادی همچنان اطمینان داده‌اند که به‌گونه اساسی این معادن را استخراج خواهند کرد و وظیفه شان را صادقانه انجام می‌دهند.

رحیم‌الله، رییس شرکت قراردادکننده، در این ارتباط می‌گوید: «استخراج معادن را به‌ شکل درست انجام می‌دهیم و در مقابل معادن، سرک می‌سازیم.»

این در حالی است که سال‌های گذشته، بیشتر معادن در نقاط مختلف کشور خودسرانه و به شکل غیرمعیاری توسط زورمندان استخراج می‌شد و پول آن نیز به جیب افراد خاص می‌رفت.

امارت اسلامی اما می‌گوید که از معادن کشور محافظت و از عواید این بخش پروژه‌های بزرگ عام المنفعه را راه اندازی می‌کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!