Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: علما منع کشت کوکنار را اطلاع‌رسانی کنند

منتشر شده

در

(Last Updated On: قوس ۲۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی از عالمان دین خواسته است که از طریق مساجد مسئله منع کشت، قاچاق و استفاده از مواد مخدر را اطلاع‌رسانی کنند.

رهبر امارت اسلامی در آغاز سال جاری طی فرمانی، کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر را ممنوع کرد.

وزارت داخله به همکاری وزارت ارشاد حج و اوقاف مسوول تطبیق این فرمان است. بنابراین، هیأتی از این دو وزارت شکل گرفته است تا به هدف برداشتن گام‌های عملی، این مسایل را با علما و بزرگان قوم شریک کنند.

هیأت مشترک وزارت داخله و حج واوقاف می‌گوید بودجۀ کافی به‌خاطر مبارزه با کشت و تولید مواد مخدر در نظر گرفته شده است و در حال حاضر، برنامه‌ها به‌ هدف چگونگی تداوی معتادین جریان دارد.

حشمت الله حقیق، کارشناس ارتباط با علما و عضو هیأت مشترک می‌گوید: «الحمدلله کشت کوکنار صفر شده، حتا در سر کوه‌های بدخشان که کشت شده بود، هلیکوپترها آن‌را تخریب کرد. به همین ترتیب، در ۳۴ ولایت افغانستان از طریق منابر، مساجد و رسانه‌ها آگاهی داده شده است.»

حفیظ الله مبرور، معاون مدیریت مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه هرات گفت: «از زمانیکه فرمان صادر شده است، تمام مجاهدین امارت اسلامی برای تطبیق آن شب و روز تلاش می‌کنند.»

هرات پس از کابل از ولایت‌هایی می‌باشد که بیش‌ترین افراد معتاد به مود مخدر را دارد. براساس آمارهای که درسال‌های گذشته ارایه شده است، حدود ۷۰ هزار معتاد که پنج هزار تن آن‌ها زنان می‌باشند در این ولایت بود وباش دارند.

در همین حال، برخی عالمان دین ابراز کرده‌اند که دولت مکلف است تا برای مبارزه با این پدیده گام‌های عملی بردارد.

محمد نور رحمانی، خطیب مسجد جامع بزرگ هرات گفت: «حکومت مکلف است تا با استفاده از منابع دولتی یا منابع موسسات خیریه در بخش تداوی معتادین مواد مخدر راهکارهای لازم را روی‌دست گیرد.»

در حال حاضر، جدی‌ترین معضل اجتماعی وجود هزاران تن از افراد معتاد به مواد مخدر در ولایت هرات می‌باشد. تا هنوز برنامه منظمی به هدف تداوی این افراد وجود نداشته، اما مقام‌های دولتی به این باوراند که عالمان دین می‌توانند از طریق مساجد مردم را نسبت به اضرار مواد مخدر آگاه کنند.

عبدالوهاب رحمانی، آمر ریاست ارشاد حج و اوقاف هرات خاطرنشان کرد: «وقتیکه علما پیش قدم می‌شوند باعث این می‌شود که باور مردم بیشتر و رجوع جوانان به مواد مخدر کمتر شود.»

براساس آمارها، تقریباً پنج میلیون معتاد به مواد مخدر در کشور وجود دارد.

رویداد های اخیر

یک رادیوی محلی در پکتیکا نشراتش را از سرگرفت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

مسوولان رادیوی محلی میلمه در پکتیکا می‌گویند که پس از دوسال تأخیر، نشرات این رادیو را از سر گرفتند.

به گفته آنان، پس از درخواست شنوندگان و علاقه‌مندان دست به این اقدام زده‌اند و افزوده‌اند که ساحه پخش خود را به جز پکتیکا به سایر ولایات نیز گسترش خواهند داد.

گفتنی است که رادیوی میلمه در حکومت قبلی برای ولایات جنوب‌شرقی نشرات داشت.

این در حالی است که پس از سقوط نظام پیشین، بیشتر رسانه‌های داخلی به دلیل مشکلات اقتصادی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پولیس پاکستان ۸۰۰ پناهجوی افغان را در شهر اسلام‌آباد بازداشت کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان در پی عملیات جستجو در حومه شهر اسلام‌آباد ۸۰۰ پناهجوی افغان را بازداشت کرد.

رسانه‌های پاکستانی به نقل از اداره مبارزه با تروریسم نگاشته اند که ۴۰۰ تن که کارت اقامت داشتند، آزاد شدند و ۳۷۵ تن دیگر به دلیل نداشتن مدرک اخراج خواهند شد.

خبرگزاری پاکستانی سب نیوز گزارش داده است که این عملیات در شهرهای بیهارا کاهو، ترنول، مهرآبادیان، گلرا و کلنی شمس اجرا شد.

پیش از این رسانه‌های پاکستانی گزارش داده بودند که کابینه این کشور طرح اخراج یک‌ونیم میلیون پناهجوی افغان بدون مجوز اقامت را تصویب کرده است.

تصویب این طرح نگرانی‌های گسترده‌ای را در میان جمعیت پناهجویان افغان در پاکستان برانگیخته است.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR)، تعداد اتباع افغان مقیم پاکستان تا جون سال جاری به ۳.۷ میلیون نفر افزایش یافته است که تنها ۱.۳ میلیون نفر از آنها به طور رسمی ثبت شده اند. در حال حاضر حدود ۷۷۵۰۰۰ افغان ثبت نام نشده در این کشور اقامت دارند.

بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستان، ۶۸.۸ درصد عمده شهروندان افغان در پاکستان در مناطق شهری یا نیمه شهری مسکن گزین شده اند، در حالی که ۳۱.۲ درصد باقی مانده در ۵۴ منطقه مختلف بشمول روستاها زندگی دارند.

درهمین حال، امارت اسلامی بازداشت و شکنجه مهاجرین افغان در پاکستان را خلاف موازین بین‌المللی می‌داند و می‌گوید از طریق سفارت افغانستان در پاکستان بارها با مقام‌های پاکستان در این مورد گفتگو شده است و جدا تاکید شده است که با مهاجران افغان در این کشور مطابق قوانین بین المللی مهاجرت برخورد صورت گیرد.

همزمان با این وزارت مهاجرین وعودت کنندگان می‌گوید که برای حل این معضل آنان با مقام‌های پاکستانی در ارتباط هستند تا روند بازداشت مهاجران متوقف و افغان‌های زندانی آزاد و به کشور برگردند.

آگاهان می‌گویند که در حال حاضر مهاجرین در پاکستان در وضعیت بدی بسر می‌برند و آنان با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبه رو هستند و برای حل این چالش‌ها نیاز است تا گفتگوهای دیپلماتیک بر اساس قوانین بین‌المللی مهاجرت میان کابل و اسلام آباد صورت گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در مورد آموزش دختران: گامی را برنمی داریم که سبب اختلاف شود

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت خارجه گفته است که امارت اسلامی در پیوند به موضوع آموزش دختران گامی را بر نمی‌دارد که سبب بروز اختلاف شود.

امیر خان متقی در مصاحبه با «بی بی سی پشتو» که روز یکشنبه منتشر شد، گفت موضوع آموزش دختران یک مسئله داخلی افغانستان است.

او گفت: «ما می‌کوشیم گام‌هایی را برداریم که خدا ناخواسته سبب بروز اختلاف نشود. برای هر کار یک راه حل معقول جستجو می‌کنیم. راه حلی را می‌یابیم که اگر تاخیر هم به همراه داشته باشد، عاری از خطر و جنجال باشد.»

آقای متقی در رابطه به خواست جامعه جهانی مبنی بر ایجاد حکومت همه شمول تاکید کرد که امارت اسلامی یک حکومت همه شمول است.

او گفت: «اگر همه شمول به این معنا باشد که نمایندگان تمام اقوام در حکومت باشد، در حکومت ما همه اقوام، هم در سطح پایین و هم در سطح کابینه، وجود دارند. اگر همه شمول این باشد که از ولایات مختلف وجود داشته باشد، ما از کابل وزیر داریم، از پنجشیر داریم، از بدخشان داریم، از فاریاب داریم، از کندهار و ننگرهار داریم.»

او گفت که هیچ کسی نمونه مشخصی از حکومت همه شمول ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!