Connect with us

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: هیچ گروه تروریستی در افغانستان حضور ندارد

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۱)

سرمنشی سازمان ملل ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خود درمورد افغانستان گفته است که کشته‌شدن ایمن الظواهری درکابل ادامۀ روابط امارت اسلامی با گروه‌های تروریستی را آشکار کرد که خلاف تعهدات حاکمان جدید این کشور درامر مبارزه برضد تروریزم است.

با این حال، وزارت امور داخله می‌گوید که هیچ گروه تروریستی درافغانستان حضور ندارد و امنیت کنونی درمقایسه با چهار دهۀ پسین بی‌نظیر بوده است.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخله دراین مورد گفت: «هیچ گروه تروریستی در افغانستان حضور ندارد و نه هم ما اجازه می‌دهیم که حضور داشته باشند. ما به هیچ‌کسی اجازه نمی‌دهیم که از افغانستان به سایر کشورها تهدید ایجاد کند.»

در گزارش سازمان ملل هم‌چنان آمده است که درگیری‌های مسلحانه ۹۷ درصد، حملات هوایی ۹۹.۵ درصد و انفجارهای ناشی از مواد منفجره دست‌ساز ۸۷ درصد کاهش یافته است.

گوترش افزوده که درنتیجه وخامت اوضاع اقتصادی و بشردوستانه، حوادث امنیتی مرتبط با جرم و جنایت به ‌طور مداوم بالا باقی ‌مانده است، به ‌طوری که ۳۷۳ مورد جرایم در بین ۲۲ می تا ۱۶ آگست گزارش شده که درمدت مشابه در سال ۲۰۲۱، سه صد مورد بود.

در گزارش سرمنشی سازمان ملل گفته شده که حملات نسبت داده‌ شده به داعش نیز در افغانستان کاهش یافته است. سازمان ملل متحد ۴۸ حمله توسط داعش را در یازده ولایت ثبت کرده است.

این گزارش سازمان ملل در آستانه برگزاری نشست شورای امنیت درباره افغانستان نشر شده است.

علاوه براین، سرمنشی سازمان ملل متحد هم‌چنان از محدودیت‌های شدید بر حقوق و آزادی‌های اساسی زنان و دختران افغانستان، از جمله ممنوعیت تحصیل، ابراز نگرانی کرده است. اما امارت اسلامی می‌گوید که این‌گونه گزارش‌ها براساس اطلاعات نادرست تهیه می‌شود در حالی که امارت اسلامی متعهد به تأمین حقوق اساسی شهروندان است وآنرا نقض نکرده است.

این درحالی است که به باور آگاهان، این گزارش روی تصمیم‌گیری اعضای شورای امنیت درمورد افغانستان تأثیر خواهد گذاشت.

هاتف مختار، رییس مرکز بین المللی مطالعات استراتژیک افغانستان گفت: «اگر امارت اسلامی یک سیاست متوازن را در قبال جهان از خود نشان دهد، می‌توانیم افغانستان را از انزوای سیاسی، بین المللی و اقتصادی بیرون کنیم.»

رویداد های اخیر

متقی به زرداری: نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهیم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

امیر خان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان در گفتگوی تیلیفونی با همتایش از کشور پاکستان گفته است که امارت اسلامی نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهد.

در نتیجه حمله مسلحانه روز جمعه بر سفارت پاکستان در ساحه کارته پروان شهر کابل یک نگهبان امنیتی این سفارت زخم برداشت. پولیس کابل گفته است که یک فرد مظنون در پیوند به این حمله بازداشت شده است.

آقای متقی ضمن تقبیح این حمله گفته است که امارت اسلامی به امنیت این سفارت توجه جدی به خرچ خواهد داد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه پاکستان گفته است که مصئونیت و امنیت مأموران دیپلوماتیک پاکستان در افغانستان یک موضوع خیلی مهم است.

بلاول زرداری بوتو گفت: «حکومت افغانستان باید از تخریب روابط میان پاکستان و افغانستان از سوی تروریست‌ها جلوگیری کند.»

وی تاکید کرد که چنین «حملات بزدلانه» تعهد پاکستان در امر مبارزه با تروریزم را متزلزل نخواهد ساخت.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان تصریح کرده است که هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت این کشور در کابل و یا خروج دیپلومات هایش وجود ندارد.

 

Continue Reading

رویداد های اخیر

شمار بازدیدکننده‌گان از شهرک بندری حیرتان در بلخ افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

مسوولان شهرک تجارتی و بندری حیرتان در مرکز ولایت بلخ می‌گویند با فرا رسیدن فصل ماهی‌گیری و تأمین امنیت در کشور، روزانه ده‌ها تن برای سیاحت و تفریح به این شهرک می‌آیند.

خلیل‌الله فاروقی، رییس شهرک بندری حیرتان گفته است مردم می‌توانند بدون تشویش به این شهرک بیایند.

وی گفت: «مردم در چارجوب شریعت اسلامی می‌توانند بدون تشویش به این شهرک به سیاحت بیایند و تفریح کنند.»

در همین حال، شهروندان تأمین امنیت را عامل افزایش شمار بازدیدکننده‌گان از این شهرک می‌دانند و با ابراز خرسندی از حکومت می‌خواهند مکان‌های تفریحی را در کشور گسترش دهد.

این در حالی است که شهرک بندری حیرتان یکی از بزرگترین بنادر تجاری در شمال کشور است که افغانستان را با ازبیکستان و سایر کشورهای منطقه وصل می‌کند.

به باور آگاهان، هرچه توجه به بنادر کشور بیشتر شود و زیرساخت‌ها ساخته شود به همان میزان عواید دولت بلند خواهد رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی حمله بر سفارت پاکستان در کابل را محکوم کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان حمله بر سفارت پاکستان در کابل را شدیداً محکوم کرده است.

درپی حمله مسلحانه امروز (جمعه، ۱۱ قوس) بر سفارت پاکستان یک محافظ امنیتی این سفارت زخمی شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در رشته‌توییتی گفته است به هیچ شخص یا گروهی اجازه داده نمی‌شود که مأموریت‌های دیپلوماتیک را در کشور تهدید کند.

آقای بلخی گفته است: «امارت اسلامی حمله ناکام و تیراندازی بر سفارت پاکستان را به شدت محکوم می‌کند. ما به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهیم امنیت ماموریت‌های دیپلوماتیک را در کابل در معرض خطر قرار دهند.»

وی افزوده است: «نهادهای امنیتی تحقیقات خود در این زمینه را آغاز می‌کنند و پس از شناسایی، عاملان این قضیه مجازات خواهند شد.»

از سویی هم، وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به این حمله گفته است: «سفارت پاکستان در افغانستان مورد حمله قرار گرفت و هدف «عبیدالرحمن نظامانی» رییس ماموریت دیپلوماتیک ما بوده است. نظامانی در این حمله آسیب ندیده اما محافظ امنیتی او زخمی شده است. ما خواهان تحقیقات فوری درباره این حمله و بازداشت و محاکمه عاملان آن هستیم و حکومت افغانستان باید فوراً درباره آن تحقیق کند تا روشن شود چه کسی عامل این حمله بوده است. حکومت باید اقدامات فوری را برای تامین امنیت دیپلومات‌ها و اتباع کشور پاکستان در افغانستان انجام دهد.»

در همین حال، شهباز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان نیز در یک پیام توییتری حمله به سفارت این کشور را محکوم کرده و آنرا بزدلانه خوانده است.

او افزوده است: «من خواستار تحقیق فوری و اقدام علیه عاملان این عمل شنیع هستم.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!